Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antigel = Cantitatea initala + 1.5 l apa distilata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
bakunin9
In acest moment, datorita unor conditii despre care nu mai vrea sa-mi amintesc, am in sistemul de racire cantitatea initala de anitgel + 1.5 l apa distilata. Ce imi recomandati, sa schimb tot antigelul, sau sa mai pun ceva antigel? (mai e loc in rezervor de max 1 l, apreciez eu) In primul caz cam cat costa, in total un schimb de antigel.
Liviu
Daca mai ai loc .. si zici ca ai bagat numai 1,5 L de apa .. atunci mai baga 1L antigel si stai linistit smile.gif. Il de Glaceol Rx tip D este in jur de 150Klei



Sau ... poti folosi un furtun sa mai scoti din amestec si apoi sa completezi cu 1,5L de antigel .... dar nu cred ca e necesar.
djonexx
Ar cam trebui sa completez pentru ca nivelul mi-e cam pe la minim se pare ca e penurie de Glaceol RX D... Ati incercat vre-un alt antigel ? Merge amestecat cu Glaceol-ul ?



Nu se pune problema de pus apa distilata acum iarna...
bondoo7
glaceol am vazut la magazine de piese de schimb dar in service am vazut ca puneau la DSN si ARAL - cica ar fi compatibil
bcata
Mie cand mi-au schimbat radiatorul mai demult mi-au pus Valvoline (parca), oricum era unu portocaliu. Acum cand a fost nevoie sa mai completez (calorifer fisurat probabil), am cumparat ARAL (tot portocaliu) si merge bine. Antigelul initial era verde... Din cate am inteles nu e bine sa combini doua de culori diferite..
djonexx
http://etudiant.univ-mlv.fr/~lgaillar/prec...onstructeur.htm



Aici gasiti, in franceza, nishte date despre Glaceol-ul RX D



Nu prea se poate amesteca cu _orice_ alte antigel-uri.



Tot acolo scrie cat/ si in ce proportii se dilueaza pentru diferite nivele de protectie la frig.
spooky
are ceva daca am umplut rezervorul cu antigel? e peste linia de max. ..
dragOn
Se creează cică presiune mai mare când apa e foarte fierbinte! Asta știu dar nu sunt 100% sigur!
spooky
cum as putea scadea nivelul antigelului?
Valentine
scoti un pic cu un furtun! smile.gif

oricum mie cand mi-au completat la com nico mi-au pus fix la maxim si cand se incalzeste motorul trece un pic de maxim, dar nu e nici o problema.
klaus
sau cu o siringa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.