Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce se poate vizita in TG Mures si in imprejurimi?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
GeorgeB
sora mea e plecata la Tg Mures pentru un curs de 2 saptamani . Ar vrea sa stie ce poate vizita in timpul in care e acolo . Multumesc .
RIon
Centrul - Piata trandafirilor, sunt multe fast-food-uri pe acolo, e si o biserica care merita vizitata, apoi un pic mai sus e vechea cetate, si mai e si Gradina Zoologica, minunata in perioada aceasta a anului. La intrare, dinspre CJ e si o manastire faina... mai e Metro si Selgros biggrin.gif
Si magazine de toale de dame tongue.gif
driverx
QUOTE(RIon @ 5 Sep 2005, 13:47)
.... sunt multe fast-food-uri pe acolo..
*



Cool. Fast-Food-urile au ajuns atractie turistica. Se organizeaza tururi de prezentare cum maioneza este imbogatita cu iaurt??? blink.gif blink.gif

Anyway...eu muream de foame prin Tg, Mures, dar un Fast-Food NU am vazut.

George. Sa traga o fuguta cu masina pana in Sighisoare. Are mai multe de vazut pe acolo.
GIC
Complexul de agrement (plaja, baie, sau daca vremea nu permite, se poate iesi cu barca pe Mures), gradina zoologica de care zicea RIon si care e in plina padure (zinic o vizitam prin copilarie, cu intrare pe sub gard biggrin.gif , inarmati cu ardei iute pentru maimute laugh.gif ), iar daca vrea muzee sa incerce la Palatul Culturii.
kaspersky
Sovata, Praid sint destul de aproape
asarban
E si McDonalds?
Daca da georgicaaaaa fugi sa-l vezi cat mai e deschis..
bdaniy
QUOTE(driverx @ 5 Sep 2005, 12:50)

Anyway...eu muream de foame prin Tg, Mures, dar un Fast-Food NU am vazut.

*



Cred ca nu vorbesti de centru-l tg-muresului ca aici numa de mancare dai la tot pasu biggrin.gif

Anyway... gradina zoo cum s-a mai zis , palatul culturii- sala oglinzilor, biblioteca Teleki si nu mai imi vine in minte acum.....sovata, praid nu recomand pt ca o sa-ti manaci nervii din cauza calitatii drumului, asta daca nu cumva faci rost de un hoovercraft biggrin.gif
Have fun
driverx
QUOTE(bdaniy @ 5 Sep 2005, 15:39)
Cred ca nu vorbesti de centru-l tg-muresului ca aici numa de mancare dai la tot pasu  biggrin.gif
*



Nu stiu pe unde am fost. Veneam din Bucale si mergeam catre CJ urmand desenele de pe table. Nici in alea nu mai aveam incredere deoarece bornele ba imi aratau 77km, dupa aia 92, 91, 71, 8x, 80, 68....ceva de genu. Daca nu treceam prin lumi paralele (asta ar fi o explicatie) atunci cred ca baietii veseli care le-au montat erau in lumi paralele.

Deci am trecut printr-un cartier de blocuri, la un moment dat am dat de o strada cu case mai vechi si am facut stanga. Acolo parca vazusem ceva pe dreapta, dar era inchis (pe la ora 20). M-a enervat la culme. Nu mai vreau in Tg Mures smile.gif
dacicuss
Driverx, dom'le io bat destul de des Tg Mures si sunt niste locuri giugiuc unde iti poti desfata papilele! biggrin.gif Vezi, daca nu stii pe cine sa intrebi?
No, sa zic unde ma infrupt io: McDonalds sucks ! Vezi in spatele catedrale, pe sensul de mers inspre Reghin, chiar pe colt dupa semaforul din spatele catedralei, e Pizza Itala: mergi la subsol in local si ce recomand eu e muschiuletul de tauras sau gulasul, ambele dupa reteta faimoasa a lui tudor...asta fiind patronul. Aceleasi chestii le mai poti hali si la terasa din spate de la Luxor, langa Hotel Continental...acelasi owner.Si pizza e buna acolo. Tot in centru, dupa McDonalds, pe o straduta ce urca, cu piatra cubica, e restaurant chinezesc...se haleste bine.A scris de el in Catavencu acu vreo 2 numere in urma, Bursucul Gastric biggrin.gif
Tot de la semaforul ala din spatele catedralei, de faci stanga si meri vreo 150m, e in dreapta o pizerie misto de tot...imi scapa numele... e fain tare la interior, medieval, armuri, arme, coifuri...alea-alea...daca iau o lecitina poate imi excit neuronul si revin cu numele ei.
GeorgeB
multumesc pentru detaliile de pana acum . le trasmit mai departe biggrin.gif
bdaniy
driverx
ai ratat centru(oricum bucuresti - cluj nu treci prin centru), daca mai treci la semaforu unde e santier si banuiesc ca ai facut stanga, de data asta fa dreapta biggrin.gif si ajungi in centru
dacicuss
e cumva vb de clubu ala dintro pivnita(nici eu nu-mi aduc aminte numele desi sant din tg-m blush.gif )?
mai este un fast-food beton in cornisa langa after dark, try-it tongue.gif (nici la asta nu-i stiu numele)
GeorgeB
va rog mai multe detalii daca se poate blush.gif ca e acolo prima data si doar pentru 2 saptamani . multumesc . smile.gif
bdaniy
QUOTE(GeorgeB @ 5 Sep 2005, 15:33)
va rog mai multe detalii daca se poate blush.gif ca e acolo prima data si doar pentru 2 saptamani . multumesc . smile.gif
*



Pai tg-muresu nu e mare asa ca se poate lua la "talpa" intro plimbarica zi-mi ce detalii vrei si te ajut
GeorgeB
aha ok biggrin.gif

daca are ceva nelamuriri o pun sa intrebe biggrin.gif


multumesc
bdaniy
La ce curs e? nu e nimeni din tgm la cursu ala? sau macar cineva care sa stie cat de cat?
dacicuss
BDaniy>>> ala, ala, din pivnita ! Ai incercat muschiuletul de tauras? Are patronu' o reteta de-l fragezeste de ti se topeste in gura...juri ca nu e carne de vita! Auzi...tot imi framant mintea...cum dreaq ii zice la pizeria aia de am pomenit-o...aia cu armuri si tot felu' atarnate, ha?!? wacko.gif Nu stiu unde e After Dark...sa-mi intreb verii din Mures, ca io cand aterizez in urbe, ma duc ei prin crasme...scot ei taranu' in lume ! biggrin.gif
bdaniy
QUOTE(dacicuss @ 5 Sep 2005, 16:31)
BDaniy>>> ala, ala, din pivnita ! Ai incercat muschiuletul de tauras? Are patronu' o reteta de-l fragezeste de ti se topeste in gura...juri ca nu e carne de vita! Auzi...tot imi framant mintea...cum dreaq ii zice la pizeria aia de am pomenit-o...aia cu armuri si tot felu' atarnate, ha?!? wacko.gif Nu stiu unde e After Dark...sa-mi intreb verii din Mures, ca io cand aterizez in urbe, ma duc ei prin crasme...scot ei taranu' in lume ! biggrin.gif
*



Da astia de la Itala fac mancaruri bune.Nu stiu pizzeria aia cu armuri(poate nu le-am vazut , cine stie la ce ma uitam biggrin.gif ), ce mai trebe incercat e Randevous(Country) si Gotti
dacicuss
Stimabile, revin in forta ! biggrin.gif Forta fie cu voi !
Daca doamna/domnisoara sora a matale e amatoare de pizza, noteaza urmatoarele: Cea mai buna pizza in Mures e la Pizza Teo, str. Mihai Viteazu colt cu Str Papiului tel 212244; Daca vrea combinatia pizza buna plus atmosfera, se recomanda Pizza Mix,Str Arany Janos nr. 5, tel 219693...aci is armuri, arme, buzduganu' cu trei peceti, poarta de cetate sta ca sabia lu'conu' Damocles deasupra celor ce se infrupta...misto, ce mai !Sa aveti pohta ! biggrin.gif
P.S.: io tot as incerca in locul lor muschiuletul ala..fara frica, chiar provoaca dependenta ! biggrin.gif
bdaniy
QUOTE(dacicuss @ 5 Sep 2005, 20:34)
se recomanda Pizza Mix,Str Arany Janos nr. 5, tel 219693...aci is armuri, arme, buzduganu' cu trei peceti, poarta de cetate sta ca sabia lu'conu' Damocles deasupra celor ce se infrupta...misto, ce mai !Sa aveti pohta !
*



Apoi de aia nu stiam de armuri si chestii din alea ca io nu am mai fost la Mix de cand s-o deschis(pur si simplu nu-mi place) , este doar o parere
biggrin.gif
GeorgeB
mai usor cu mancarea fratilor smile.gif

veniti cu locuri de vizitat biggrin.gif mai putina mancare , ca ingrasa blush.gif
dacicuss
Pai ce, dom'le...alea nu-s locuri de vizitat?!?! Etete la el ! biggrin.gif
Hmmm...de vizitat...cetatea Gurghiu e faina...numa' ca e dincolo de Reghin...inca 35 km
bdaniy
QUOTE(dacicuss @ 6 Sep 2005, 19:43)
Pai ce, dom'le...alea nu-s locuri de vizitat?!?! Etete la el ! biggrin.gif
Hmmm...de vizitat...cetatea Gurghiu e faina...numa' ca e dincolo de Reghin...inca 35 km
*



Pai daca e sa o iei asa e si Rupea doar ca e la vreo 100 Km spre brasov smile.gif
Ar mai fi muzeul de stiintele naturii(cred ca-i deschis, nu stiu sigur)
RIon
gizas... cat am stat eu 4 luni in MS... nu m-ati vizitat...
driverx
QUOTE(RIon @ 7 Sep 2005, 13:41)
gizas... cat am stat eu 4 luni in MS... nu m-ati vizitat...
*



Ai devenit atractie turistica? laugh.gif
jhonutz
QUOTE(dacicuss @ 6 Sep 2005, 19:43)
Hmmm...de vizitat...cetatea Gurghiu e faina...numa' ca e dincolo de Reghin...inca 35 km
*



Vrei sa zici 15 km biggrin.gif, pe langa cei 32 Tg-Ms - Reghin.
Flavian
Daca e amatoare de pescuit....sunt niste lacuri la Saulia, Mihes, Zau...,
la Zau mai e o rezervatie naturala unde e singurul loc din Europa unde se mai gaseste bujor de stepa.
dacicuss
QUOTE(jhonutz @ 7 Sep 2005, 14:24)
Vrei sa zici 15 km biggrin.gif, pe langa cei 32 Tg-Ms - Reghin.
*


wink.gif Dom'le, ce-s inca 10-12 km in plus?!? Io am dat in minus sa nu zica de la inceput ca-i prea departe...ca ma'njura p'orma, alta mancare de peste...d'aia n-am zis nici ca drumu' din Reghin nu e chiar...european biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.