Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: eroare kilometraj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
totaldeacord
buna ziua. Am asteptat sa fac 100.000 km pentru a face poza la kilometraj. cand am ajuns in acest moment...eroare...cums e vede si in poza. in loc de 1 apare un simbol ciudat. care sa fie problema? atasez o poza ca sa va fie mai clar de ce vorbesc. cum se poate remedia?
Andyno
cred ca a ajuns la limita tongue.gif necesita schimbarea autoturismului.
totaldeacord
inca se mai invarte roata...mai are pana la limita smile.gif)

vad ca din greseala am deschis 2 topicuri, cum pot sterge pe celalalt?

marius80_eugen
vezi daca poti sa-i faci un test la ceasuri si poate ti se deblocheaza caracterul blocat.
CiufuMadalin
am patit si eu asa, doar ca la mine imi arata pe tot ecranul numai semne ciudate, dar doar iarna cand era frig afara, am scos toate mufele de la bord, am dat cu spray de contacte si nu mai am nici o problema
george_scala_2004
calibrare ceasuri solenza... wink.gif http://tutorialesolenza.blogspot.ro/2011/0...rare-trick.html
totaldeacord
multumesc. maine incerc sa fac o calibrare la ace. nu m-am gandit la asta
Ming
STATI.

Am patit si eu asa, totaldeacord, solenza ta tocmai a ajuns la 200.000 KM
Simbolul acela ce seamana cu un fel de "r" este compus din 2 segmente din cifra 2

Cel de la care am cumparat-o eu a lipit o bucatica de hartie pe un contact de la ceasuri ca sa nu mai afiseze prima cifra (adica 1).

NU se va rezolva cu calibrare sau alte metode.

Trebuie desfacute ceasurile si verificate contactele de la ecran (eu am avut o hartie lipita pe unu din ele, si 2 prieteni aveau contactul razuit cu un ceva cutter)
Bicicleta galbena
adica omul stie ca masina are 100.000 si de fapt ea are 200.000?!??? daca e asa, nasol moment...
Ming
Exact asa am patit eu... cretinu' de la care am cumparat-o mi-o zis ca are ~50k km in bord, intr-adevar asa scria, dar cand am ajuns la "100k" mi-o aparut si mie acel "r" in loc de "1" ... nu i-am dat importanta, dar cand am desfacut ceasurile sa le schimb lumina si acele, hopa, am vazut o bucatica de hartie verde (de la o eticheta deaia mica dreptunghiulara pt preturi) lipita pe un contact de la ecran.
MyKe89
Pare plauzibil ce spune Ming, mai sunt si "oameni" care fac asta.
Ming
MyKe89, nu cred ca pare plauzibil ... cred ca, chiar se practica treaba asta...
totaldeacord, o scris exact povestea mea.
totaldeacord
ms de raspunsuri. ... bisnitari imputiti... dar daca au lipit ceva pe contact, de ce nu au sters toata cifra? de ce ar mai fi lasat doar 2 segmente?

de-a lungul timpului am vazut mai multe chestii care m-au deranjat la bisnitari(vorbesc doar de singura masina pe care am luat-o si asta de la bisnitari):
1) rezerva gasita pe pana si un cauciuc cum rar s-a mai vazut...pe sarme
2) improvizari nereusite
3) urme vizibile doar in soare de litere cu care fusase personalizata masina pt o firma

cu toate acestea masina s-a comportat ireprosabil. Motorul de care sunt multumit peste masura nu da urme de scurgeri, tacanituri...am apreciat la momentul cumpararii ca proprietarul mi-a spus ca trebuie sa schimb unele piese...nu s-a laudat ca a facut schimb de aia, aia si aia...dar a recunoscut ca e bisnitar
ca sa ajung in spatele ceasurilor trebuie demontat bordul?

Iulikk
Nu imi vine sa cred... sa mor io daca am mai auzit asa ceva blink.gif
Ming
Crede-ma ca nu le pasa cate segmente sting sau cate raman... ei vor doar sa nu mai afiseze prima cifra (in cazul nostru cifra 1)

in poza vezi segmentele verzi (sunt cele care merg) si cele rosii (sunt cele care le-au ucis acoperind contactul)

trebuie sa descaci ceasurile sa ajungi la ecran
dar ca sa ajungi la ceasuri trebuie sa desfaci bordul din pacate
marius80_eugen
deci ... pune un bord de Logan cu CB si ai terminat agitatia !
Ming
Puteam sa ii zic si eu asta, dar eu vreau sa-l ajut nu sa-l incurc cu alte adaptoare si rezistente pt firul de la benzina (rezistente la care nimeni nu stie sa zica o valoare corecta, ca e plin forumul de cifre si toate diferite)...

augustin87r
Daca stau sa ma gandesc...la mine nu arata bine cifra 2 a ceasului cand era orele 20 sau 21 sau 22 sau 23. Dar am zis ca cine stie, s-o fi ars bara. Acum imi dau seama ca de fapt s-a dorit mascarea kilometrajului. Cine stie cat are reali. probabil peste 100 000 daca a fost nevoie de obturat mai grosolan...
edy99
Dar la test de ace si cadran, nu va arata eroarea?
sorin1983
ar trebui sa arate pt ca in test aprinde toate segmentele...
Ming
daca ii faci testul de ace prima cifra de la km pe display arata exact ca segmentele verzi din ultima poza trimisa de mine
neacsugabrie
Ma primiti si pe mine in club?!.Citind pe aici am mai facut un test de ace (nu-i primul dar pana acum nu am fost atent) La prima cifra imi indica "E" ,deci scala mea mai are 7500 km si face 200.000 ,deci am cumparat-o (de la proprietar ,din dorinta de a nu fi tapit de samsari)la 168000 si nu la 68.000 cum am crezut.
Maine,ii dau bordul jos sa-i dau km inainte cu 100.000. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.