Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: toba esapament supernova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
razvan_78
Buna ziua! Trebuie sa schimb tobele la supernova mea si nepricepandu-ma am intrebat colo si colo si mai rau m-am zapacit. Cate tobe are practic? Ma refer la cea de mijloc si de spate exista ceva legatura intre ele (teava de legatura)r sau mai exact ce trebuie sa caut (denumirea exacta) Ms!
bogdamen
Salut!

Cred ca daca te-ai duce la un magazin auto imediat ai afla raspunsul smile.gif

In orice caz, iti trebuie toba intermediara si toba finala. Iti mai trebuie 2 coliere, unul vine la imbinarea intermediarei cu catalizatorul si altul la imbinarea finalei cu cea intermediara. Mai cumpara si tampoane de cauciuc (4 bucati parca trebuie) si silicon pentru etansari rezistent la temperaturi ridicate.

Numai bine!

P.S.: pentru marci mai bune, montare si alte probleme gasesti pe aici pe forum o gramada de discutii.
razvan_78
Deobicei nu ma duc la magazin.Cumpar online.Ms oricum.
Maskatu
Are 6 Tampoane, 2 tobe(intermediara si finala) si doua coliere de legatura. Gasesti stelco, conex sau originale. Pretul este de 200...350 pentru ambele.
Iulikk
NU PUNETI CONEX. Nici macar nu se potrivesc ca dimensiune. Sunt mai lungi decat trebuie radmasa.gif .
nikuniku
e na.ai tu masina mai scurta smile.gif
Maskatu
Am conex de 4 ani. Se potrivesc, si sunt la fel ca cele originale. Plus minus cativa mm. Daca pui mijloc original cu finala conex sau mijloc conex cu finala originala, normal ca nu se imbina la fix. Se pun ambele de acelasi tip si nu ar trebui sa fie probleme.
danciusergiu84
puteti sa introduceti ulei in tobe sa nu rugineasca asa repede, bagati suficient ulei, le rostogoliti si apoi scoateti surplusu sau nu... oricum il arunca motorul afara odata cu apa generata de arderea benzinei si mai ales de catalizatoare
Maskatu
Am aflat ca stelco a desfiintat serviceul din bucuresti unde se vindeau si montau esapamentele lor. Am cautat pe net site ul lor sa vad daca aflu ceva, dar nici acesta nu mai este de gasit. Deci probabil au plecat definitiv din țară. Ei aveau fabrica in brasov. Pacat.... tobele lor chiar erau ieftine si bune. Acum probabil vor creste preturile esapamentelor ramase pe stocurile magazinelor. Si daca vor importa altele, probabil vor fi tot scumpe.

Bine ca am apucat sa montez anul trecut intermediara si finala la ei.
dan99
Yo am conex...si intermediara si finala...intermediara am schimbato anu asta...finala acum 3 ani...am avut o finala dubioasa care nu a rezistat prea mult...
Intermediara de la conex are o ranforsare in plus fata de cea originala...in care poti sa bati cu incredere daca nu intra in mufa de la finala!
Maskatu
Si pe mine m-au tinut tobele conex 4-5 ani dar nu am circulat foarte mult in acest interval. Adica nici 50 mii km. Si am ramas dezamagit cand au fost date jos si am constatat ca nu era facute din materialul acela aparent gri, ci erau vopsite, ele fiind facute din tabla neagra. Stelco sunt fabricate pe bune din acel material deschis la culoare. Plus de asta erau un pic mai scumpe decat cele originale si mult mai bine fabricate. Eu am avut asa:
-originale din fabrica 2001-2008 aug
-conex 2008 aug-2013 martie
-stelco 2013 martie-prezent
dan99
Adevarat ca sunt vopsite cele de la conex!
catalinski
Am toba conex de 2 ani si acum cateva zile m-am trezit ca sa spart deasupra,nu dedesubt cum era normal.......mi se pare aiurea sa se sparga deasupra.Uruie prea urat acum,dar am sa o repar.
dan99
E mai simplu prin inlocuire...probabil tabla e mancata mai mult decat se vede...asa am avut si eu o gaurica si cand am apasat cu degetu am scapat tot pumnu in toba...si era o mare salata de site in ea...
Finala de conex vine foarte aproape de roata spate...si toata apa de pe roata sare fix deasupra tobei!
BoR
Mare pacat daca intr-adevar s-a sistat productia de tobe Stelco. Consider ca sunt mai ok decat cele originale Cowell, care la mine au tinut 6ani.
Din 2008 am traseul Stelco ce se prezinta in continuare foarte bine. La aceasta contribuie acele table de ranforsare sudate la imbinari, care la Cowell lipsesc, =>se smulge teava din sudura, datorita vibratiilor.
Tot pentru a le prelungi viata, am dat la ambele cate o gaurica in partea inferioara pentru eliminarea condensului.
CrysMM
Exact la fel si la mine, dupa nici 2 ani tot deasupra s-a spart. Intermediara, tot de "conex" a tinut 8 luni smile.gif)
MyKe89
Vad aici niste tobe noi, originale:

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=281360&hl=

smile.gif
BoR
Stelco NU a plecat inca din Romania. Nu stiu daca mai fabrica, dar au inca pe stoc, cel putin la sediul din Brasov, traseu complet la pretul total de 170ron. Traseul se poate trimite prin curier.
Nu fac reclama, insa mie-mi place mai mult traseul Stelco decat cel de origine.
Un nr de contact aici:
https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esr...JEmVvAurxQXPEig
Maskatu
Poate a mai ramas un depozit insa site-ul lor oficial, nu mai exista, si dupa cum spuneam mai sus, nici punctul de lucru din Bucuresti. Deci tot e nasoala.
neacsugabrie
Intreb si eu aici.Detenta Supenova e compatibila cu cea de Solenza euro 2?
Vad ca pe unele site-uri au coduri diferite,pe altele acelas cod.
bogdanmardare
Da, este.
neacsugabrie
Intrebam caci am gasit una la dezmembrari ,Stelco,de inox sau aluminizata.Am dat 30 lei pe ea numai ca nu se potriveste la imbinarea de la catalizator.Am sa o modific la un amic folosind teava de la a mea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.