Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot Enervant In Mers
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
Joey4u
Salut Baieti am o problema cu DSN meu, se aude un zgomot parca de la motor vine,daca maresc viteza se aude si mai tare un fel de zgomot dinasta ( vrum vrum ) smile.gif cel mai tare se aude in treapta a 4 ! daca o scot din viteze si o las pe liber nu se mai Aude! Ce credeti ca are ( mentionez ca nu are nici vlaga la turati joase )..
nikuniku
[quote=Joey4u,20 Feb 2013, 20:17]
daca maresc viteza se aude si mai tare un fel de zgomot dinasta ( vrum vrum ) smile.gif cel mai tare se aude in treapta a 4 ! daca o scot din viteze si o las pe liber nu se mai Aude! Ce credeti ca are ( mentionez ca nu are nici vlaga la turati joase )..

da nici ulei in cutie nu mai are
Joey4u
deci in cutia de viteze nu am mai verificat uleiul de nustiu cand...ca masina mia lasat-o tata ... chiar crezi k e din cutie? In viteze intra bine...nu am probleme... in a 2 nu prea vrea cateodata...
Maskatu
1. verifica uleiul din cutie, eventual schimba-l daca nu ai facut asta pana acum
2. verifica bieleta anti-rasturnare, aia care face legatura intre cutie si caroserie.
3. verifica tamponul de la motor.
quick
eventual si rulmentii de la roata....cu toate ca ar trebui sa se auda si cand scoti din viteza.
Maskatu
Daca erau rulmentii se auzea in permanenta zgomotul, inclusiv cand era scoasa din viteza. Faptul ca se aude doar in viteza indica o problema ce are legatura cu motorul si sub-ansamblele lui. Tampoane, bieleta anti basculare...
horsepower
Bieleta inferioara(antirasturnare) este de vina....s-au uzat gumele alea din ea si se duce motoru in fata cand accelerezi si atinge baia de ulei de sasiu.

Fa o proba:Pune pe cineva la volan trage frana de mana si simuleaza plecarea de pe loc...sa ai capota ridicata si te uiti jos la baie sa vezi daca atinge...La mine asta a fost de vina si am inlocuit acea bieleta..

P.S.-sa cumperi originala daca vrei un rezultat bun
Joey4u
bieleta o am cumparata de renault originala 125 ron am dat pe ea urmeaza sa o montez sambata( ca asta care o am acum i sau rupt alea de cauciuc si face balans) , o sa verific si nivelul de ulei in cutie , de la rulmenti nu cred k e...
Joey4u
problema rezolvata smile.gif rulment roata spate ...!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.