Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Infiltratie apa in Dacia Nova GT
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
romania12
Mi-se scurge apa printre usi si chedere, cum pot rezolva fara sa schimb chederele?? Imi cer scuze dar alt topic nu am gasit blush.gif
nova tuning
salut. si eu am depistat o asemenea problema la masina mea. dar din tote topicurile care sunt cu asa ceva nu gasesc explicatie la problema mea, si ea fiind urmatoarea: cand ploua afara imi picura in masina apa pe sub bord si in stanga si in dreapta. care ar fi problema? chederul lam umplut de silicon si tot nimic. prin alte parti nu imi da apa.

26 Feb 2013, 11:25:
la tine romania12 nu cred ca ti se inchid usile bine. uitete la balamale daca sunt in regula, sa nu ai joc acolo si nu se mai inchid bine, sau chederul este ros sau spart pe undeva. stima.
Razvan_Ionut
nu conteaza ca nu gasesti explicatie in topicurile celelalte...CONTINUI UN TOPIC DEJA DESCHIS , NU FACI TOPIC NOU PENTRU ORICE INTREBARE DIN CAUZA CA TI-E LENE SA CAUTI!!!
romania12
QUOTE(nova tuning @ 26 Feb 2013, 11:22)
salut. si eu am depistat o asemenea problema la masina mea. dar din tote topicurile care sunt cu asa ceva nu gasesc explicatie la problema mea, si ea fiind urmatoarea: cand ploua afara imi picura in masina apa pe sub bord si in stanga si in dreapta. care ar fi problema? chederul lam umplut de silicon si tot nimic. prin alte parti nu imi da apa.

<span class='edit'>26 Feb 2013, 11:25:</span>
la tine romania12 nu cred ca ti se inchid usile bine. uitete la balamale daca sunt in regula, sa nu ai joc acolo si nu se mai inchid bine, sau chederul este ros sau spart pe undeva. stima.
*




Adevarul este ca nu prea se inchid bine (nu prea se preseaza pe cheder) mai ales usa soferului. Cum as putea sa le fac sa se inchida bine? Curge apa printre usa si cheder, apoi se prelinge pe plasticul de deasupra usii si de acolo imi picura fix pe scaun.
nova tuning
daca ai balamalele bune si nu ai joc in ele, incearca cu geamul lasat jos sa aduci partea de sus a usi putin mai in interior, in asa fel incat sa etanseze mai bine usa de cheder. dar daca incerci lucrul asta nu trage tare sa nu rupi usa.
romania12
QUOTE(nova tuning @ 26 Feb 2013, 18:41)
daca ai balamalele bune si nu ai joc in ele, incearca cu geamul lasat jos sa aduci partea de sus a usi putin mai in interior, in asa fel incat sa etanseze mai bine usa de cheder. dar daca incerci lucrul asta nu trage tare sa nu rupi usa.
*





Am joc in balamale. Cum pot anula jocul? Sper ca nu trebuie neaparat schimbate balamalele huh.gif wacko.gif
nova tuning
incearca sa le faci un fel de flansa sa ingrosi putin boltul sa stea mai fixa usa.
suchea
recomand inlocuirea bolturilor de la usi cu unele de cielo.
romania12
am incercat sa trag de usa sa se preseze bine pe cheder si nu am reusit.....am tras de m-au sarit ochii din cap, iar dupa ce o inchideam usa era exact in aceeasi pozitie.... Alte sugestii mai putin brutale mai sunt?? Multumesc
spik1
QUOTE
am incercat sa trag de usa sa se preseze bine pe cheder si nu am reusit.....am tras de m-au sarit ochii din cap, iar dupa ce o inchideam usa era exact in aceeasi pozitie...


Deci.... cobori geamul si apoi tragi putin cate putin de rama de sus a geamului, mai din stanga, mai din dreapta , pana vine unde vrei tu. Tragi cat este nevoie, ca altfel plesneste din sudura sau se deformeaza...prea mult. Succes !
P.S. Verifica si inchiderea , daca este corecta, la linie !
romania12
QUOTE(spik1 @ 3 Apr 2013, 10:51)
Deci.... cobori geamul si apoi tragi putin cate putin de rama de sus a geamului, mai din stanga, mai din dreapta , pana vine unde vrei tu. Tragi cat este nevoie, ca altfel plesneste din sudura sau se deformeaza...prea mult.  Succes !
P.S. Verifica si inchiderea , daca este corecta, la linie !
*



Am tot tras de ea..dar imi este frica sa mai trag ca imi este ca o rup.
Usa se inchide bine si frumos dar sus este distanta cam mare, mai exact incepe distanta de unde incepe si geamul dar exact cum am mai zis imi este frica sa mai trag de ea....Ce altceva mai pot face?? Multumesc
spik1
Daca nu sunt alte cauze(lovituri), asa se apropie ...in fine , mai bine mergi la un tinichigiu , sau cineva care stie si o sa vezi cum se rezolva.
Cosmin.nova
nu ai ce sa-i faci decat sa tragi de ea sa o curbezi un pic in partea de sus. Tinichigiul va face acelasi lucru, dar fara frica tongue.gif
romania12
QUOTE(Cosmin.nova @ 15 Apr 2013, 11:57)
nu ai ce sa-i faci decat sa tragi de ea sa o curbezi un pic in partea de sus. Tinichigiul va face acelasi lucru, dar fara frica tongue.gif
*



Am incercat din nou acelasi lucru astazi si pe partea stanga nu mai intra apa (deoarece se preseaza mai bine) dar pe partea dreapta intra mai rau decat inainte sad.gif cred ca o sa ma duc cu ea la un tinichigiu sa ma rezolve pana la urma blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.