Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se poate scoate cutia fara motor ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
andrei_broasca21
se poate scoate cutia fara motor ? la o dacia nova gt
sorin1983
se scoate
Razvan_Ionut
e putin mai multa bataie de cap ca sa scoti cutia fara motor , trebuie desfacut cadru motor si inca cateva.....cel mai simplu e sa dai si motorul afara , daca nu ai macara il poti scoate si in 2 persoane cu o bara groasa/lemn rezistent si niste lanturi groase.
andrei_broasca21
QUOTE(Razvan_Ionut @ 8 Mar 2013, 12:36)
e putin mai multa bataie de cap ca sa scoti cutia fara motor , trebuie desfacut cadru motor si inca cateva.....cel mai simplu e sa dai si motorul afara , daca nu ai macara il poti scoate si in 2 persoane cu o bara groasa/lemn rezistent si niste lanturi groase.
*


stiu varianta cu bara , pe mn mai mult ma inereseaza daca am loc sa schimb volanta ? deci daca am spatiu sa le despart si sa pot lucra fara sa scot ceva ? a mai facut careva asa ?
Razvan_Ionut
hmmm nedumerire.gif , loc nu prea este asa mult la despartire din cauza pompei de apa si din cauza fuliei , DACA le dai jos cred ca reusesti sa mai castigi cativa centimetrii...dar nu bag mana in foc..

daca nu , folosesti metoda cu bara si suspenzi motorul intr-o pozitie mai ridicata ca sa nu il scoti de tot din compartiment.
ORIJINAL21
QUOTE(andrei_broasca21 @ 8 Mar 2013, 16:32)
stiu varianta cu  bara , pe mn mai mult ma inereseaza daca am loc sa schimb volanta ? deci daca am spatiu sa le despart si sa pot lucra fara sa scot ceva ? a mai facut careva asa ?
*




ptr a schimba volanta eu iti recomand sa dai jos motorul.
Volanta,este prinsa cu surub(uri) pe motor.
Deci daca nu dai jos motorul, nu-ti v-a iesi treaba exact cum trebuie(aici vorbim si de centrare)... (si nici nu ai loc sa desfaci surubul/piulita.. )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.