Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Samsung Galaxy S4
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
herculane
Azi noapte a fost prezentat oficial noul flagship de la Samsung.

Un preview aici: http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_4-review-907.php

Ca si hardware e de departe cel mai performant smartphone din lume, are ceva feature-uri misto, care nu stiu cat de folositoare sunt, dar te poti distra cu ele, cum ar fi faza cu filmatul cu ambele camere in acelasi timp.

Pe mine 2 chestii ma deranjeaza, insa nu cred ca o sa apuc in viitorul apropiat un Samsung performant care sa aiba o carcasa de calitate si un display de maxim 4.3" smile.gif
b76bgaarh
mai nou nu e androidu naspa, e ecranu prea mare si plasticu prea evtin, marfa.
klaus
Mie mi se pare ca are niste functii noi destul deinteresante:

Eraser face o serie de poze si sterge automat obiectele/persoanele nedorite dintr-o poza finala (cred ca mai e si pe la nokia treaba asta)
Drama Shot face pana la 100 poze in 4 secunde si le combina intr-un 'motion collage.'
Sound shot care inregistreaza sunete pe langa poze
Story album - creeaza automat albume cu poze pe baza datelor de relizare a fotografiilor
S-Voice drive: un nou set de comenzi vocale, inclusiv pt gps sau sms-uri
S Translator aplicatie de traducere tip "text-to-speech" si "speech-to-text".
Samsung Knox - profile diferite de home si business ca pe blackberry
Adapt Display: adaptarea automata a displayului (luminozitate si contrast) in functie de continut
Air gesture - utilizarea telefonului prin gesturi. Touch-ul fuinctioneaza si cu manusi (pt vreme rece)
Smart Pause oprirea automata a redarii video daca te uiti in alta parte si reluare automata a redarii cand se revine cu privirea
Smart Scroll: scrollingul de pagina printr-o usoara inclinare a telefonului

Cred ca or sa apara niste update-ri si pe la altii cu astfel de facilitati (care-s toate software)

PS: plus barometru, termomentru si higrometru, plus 4G, plus un ecran laudat de aproape toti, d-astea.
Privilex
prea mult frecat de mana curiosilor?
corbex
Da, dar cel pe care o sa-l cumperi tu va fi sigilat, la cutie.
klaus
aceeasi nuanta de culoare e si deasupra lentilei. Sa fie si aia frecare, sau sa fie vreo reflexie?
cj98czh
QUOTE(herculane @ 15 Mar 2013, 13:21)
Ca si hardware e de departe cel mai performant smartphone din lume,
*



http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPho...5&idPhone2=5313

Nu stiu ce sa zic ... sunt cam la fel ... ecranul de 4.7" + carcasa de aluminiu de la HTC cred ca il avantajeaza ....
Privilex
QUOTE(corbex @ 15 Mar 2013, 13:38)
Da, dar cel pe care o sa-l cumperi tu va fi sigilat, la cutie.
*


si ce am rezolvat ca il scot din cutie si dupa o saptamana mi se duce "vopseaua"? ii dau un polish? laugh.gif
Andy_ACS
Imi place S4, e un S3 upgradat, un fel de S3S.
Insa are si cateva lucruri care nu-mi place (subiective) - design, materianel, putin prea mare.
Fata de HTC One e clar mai tare. Desi are ecranul mai mare e mai scurt, desi are bateria mai mare e mai subtire. In plus la HTC nu-mi place deloc directia in care a apucat-o Sense-ul lor.
cj98czh
Sense-ul lor si cum functioneza aparatele lor ma tin pe mine clientul lor de ceva vreme ... Desire HD, Sensation One X .... si probabil One ... oferta este mare ... si avem de unde alege pentru toate gusturile ...
corbex
Poza aia e facuta de un detractor platit de aifon. Mie mi se pare ca e murdar, ca si cum ar fi stat pe o suprafata plina de praf. In orice caz, electronii vor continua sa circule prin el si dupa ce se va jupui pe undeva.
herculane
QUOTE(b76bgaarh @ 15 Mar 2013, 14:29)
mai nou nu e androidu naspa, e ecranu prea mare si plasticu prea evtin, marfa.
*



adroid-ul nu e naspa, e instabil

cat despre dimensiuni si constructie, astea-s 2 criterii importante pt mine de foarte mult timp. cam de cand mi-am luat desire in loc de galaxy s wink.gif

QUOTE(cj98czh @ 15 Mar 2013, 14:43)
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPho...5&idPhone2=5313

Nu stiu ce sa zic ...  sunt cam la fel ... ecranul de 4.7" + carcasa de aluminiu de la HTC cred ca il avantajeaza ....
*



un singur bench am facut cu ambele, si samsung-ul dadea cam cu 20% mai bine. ma rog, e vb de pre-releas-uri, asa ca lucrurile se mai pot shcimba... smile.gif
Privilex
QUOTE(corbex @ 15 Mar 2013, 13:51)
Poza aia e facuta de un detractor platit de aifon. Mie mi se pare ca e murdar, ca si cum ar fi stat pe o suprafata plina de praf. In orice caz, electronii vor continua sa circule prin el si dupa ce se va jupui pe undeva.
*


nu,poza aia e luata de pe gsmarena iar acel defect l-am incercuit eu ca mi s-a parut dubios sa se toceasca asa repede...
klaus
sau sa prezinte o reflexie...


15 Mar 2013, 15:58:
A, si vad ca vine in linie cu HTC.
Are IR si WatchON, pentru a deveni o foarte scumpa telecomanda de scule de prin casa.
herculane
astia de la gizmodo zic ca one-ul e mult mai potent decat s4:

"I had the HTC One with me during my hands on time, and the difference is like night and day. For starters, the One is noticeably faster in every context. When flicking between screens, opening apps, and taking photos there was clear lag on the Galaxy S IV, whereas everything was almost instantaneous on the One. To be fair, this wasn't the final production version of the S IV, and who knows which processor was in the model I had. There's a chance it'll be faster at launch.

But even purely from a design perspective, the One absolutely crushes the S IV. When you pick up the One, you feel like you're holding something amazing, both in the build and the screen. When you pick up the S IV, you feel like you're holding an S III with a few extra bells and whistles."

http://gizmodo.com/5990644/samsung-galaxy-...ew-is-old-again

klaus
ba mai degraba spun ca un S4 de preserie se misca mai prost decat un one de serie si ca li se pare cam plasticos.
Pana la "e mult mai potent" mai e ceva drum...
herculane
"and the difference is like night and day" mi se pare o diferenta mare smile.gif
A l e x
Display-ul cred ca e senzatie, ca la orice telefon Samsung de altfel. In rest pare un fel de 'SIIIS'. De el nu se plange nimeni de aici ca arata exact la fel ca modelul precedent? Normal ca nu.

Dintre functiile alea noi, cel mai mult imi place ideea de a sorta pozele automat dupa locatie si/sau data. Si aia cu videoclipul care se opreste cand nu te uiti la el. Restul sunt si ele interesante dar nu stiu daca le-as folosi eu personal.

Oricum cred ca ramane in continuare cel mai frumos smartphone cu Android. Nu stiu daca HTC One e mai bun la hardware sau nu, dar arata oribil.
herculane
chestia aia cu videoclipul care se opreste cand nu te uiti la el e singura pe care am incercat-o, e misto, dar trebuie sa fie conditii destul de bune - luminozitate mare, sa nu ai ochelari, iar cateodata daca o testezi de mai multe ori consecutiv il cam ametesti smile.gif

HTC One oribil??
A l e x
Poate am exagerat cand am spus 'oribil', dar frumos nu e in niciun caz. Mai ales pe langa un SIII, SIV sau Note 2.
ssilviu
QUOTE(herculane @ 15 Mar 2013, 14:53)
adroid-ul nu e naspa, e instabil


QUOTE(herculane @ 15 Mar 2013, 16:58)
But even purely from a design perspective, the One absolutely crushes the S IV.


De vreo 3-4 ani asta tot aud asta in continuu. Că Androidul e nașpa și că HTC face telefoane calitative in timp ce Samsung face telefoane "chinezești". Și cu toate acestea, vânzările explodează de la la an la an.

Nu e de mirare, Androidul a evoluat imens, să spui acum că Androidul e instabil, e ca și cum ai spune că Loganul e o mașină nefiabilă pentru că Daciile 1310 se stricau in draci. Ok, nu e mașina perfectă. Poate nu e nici la fel de fiabil precum Porsche. Dar își face treaba excelent.

Iar despre calitatea HTC-urilor, când văd azi cum arată HTC-uri vechi de 2-3 ani (care la fel, erau date ca exemplu de telefoane calitative comparativ cu Samsungurule plasticioase), cu butoane decolorate, carcase tocite de s-au transformat din negru in roz ... și le compar cu S2-ul meu care are doar cocoașa mătuită ... Să mai zic că eu am 4.1.2 oficial care efectiv zboară iar alea nu au văzut mai mult de Gingerbread? icon_mrgreen.gif

Oricum, mie diferența intre s3 și s4 mi se pare mai mare decât aia intre S2 și S3. Succesul oricum va fi imens.
cj98czh
QUOTE(ssilviu @ 15 Mar 2013, 19:55)
Iar despre calitatea HTC-urilor, când văd azi cum arată HTC-uri vechi de 2-3 ani (care la......... cu butoane decolorate, carcase tocite de s-au transformat din negru in roz ... și le compar cu S2-ul meu care are doar cocoașa mătuită ...
*




Hai compara si tu mere cu mere ... vb. de S2 atunci il compari cu Desire HD sau Sensation (luam data aparitie si hardware)... si la alea nu cred ca ai vazut butoane matuite ... si da din punctul meu de vedere calitativ si nu numai HTC cu telefoanele de top mi se par peste Samsumg ... atat la constructie cat si la cum merg ... in rest vanzarile nu le comentez ... marketingul celor de la Samsung isi face mult mai bine treaba ...

Pe partea de update-uri .... Samsung este printre codasi ... asa ca exemplul tau nu prea merge ...
A l e x
De acord cu ssilviu. Android-ul nu mai e ce a fost. Bine, fandroizii abia acum recunosc ca in trecut era dezastru, pe atunci spuneau ca e bun. Dar trecem peste.

Sunt convins ca Android inca mai are cateva minusuri, dar cum am mai spus, la defectele Android-ului cred ca se tot lucreaza. Defectele iOS-ului tin de principiile companiei Apple si nu cred ca o sa dispara prea curand.

Eu apreciez telefoanele HTC pentru ca par mai originale, dar arata destul de rau, Nici nu se compara cu design-ul sublim al SIII-ului, de exemplu. Parerea mea.
Markos
QUOTE(A l e x @ 15 Mar 2013, 21:04)
Nici nu se compara cu design-ul sublim al SIII-ului, de exemplu. Parerea mea.
*


Care mi se pare girlish. Parerea mea.
ssilviu
QUOTE(cj98czh @ 15 Mar 2013, 21:34)
Pe partea de update-uri .... Samsung este printre codasi ... asa ca exemplul tau nu prea merge ...


Arată-mi un concurent, care are un telefon scos acum 2 ani care are update oficial la 4.1.2. In afară de gama Nexus. Arată-mi unul singur. Nici măcar nu îți cer să-mi arăți un HTC, că te-aș face râs icon_mrgreen.gif
M i h a i
QUOTE(cj98czh @ 15 Mar 2013, 13:43)
Nu stiu ce sa zic ...  sunt cam la fel ... ecranul de 4.7" + carcasa de aluminiu de la HTC cred ca il avantajeaza ....
*


Subiectiv pana in maduva oaselor, chiar daca datele tehnice si aspectul pentru S4 sunt peste htc-ul ala , la o distanta destul de mare. De departe S 4 este cel mai tare telefon cu android, mai ramane sa vedem cum se descurca cu ecranul ala...
klaus
In mare masura oamenii apreciaza subiectiv un design, ca altfel ar arata toate lucrurile la fel, nu ar fi varietate.
Mie de ex imi place mai mult htc one la design decat samsung s4. Pot fi catalogat drept subiectiv? Bineinteles, ca doar frumusetea e in ochii privitorului, cum zice rusu'
ssilviu
Mie mi se rupe de design. Sunt subiectiv sau obiectiv? biggrin.gif
cj98czh
QUOTE(M i h a i @ 15 Mar 2013, 22:00)
Subiectiv pana in maduva oaselor, chiar daca datele tehnice si aspectul pentru S4 sunt peste htc-ul ala , la o distanta destul de mare. De departe S 4 este cel mai tare telefon cu android, mai ramane sa vedem cum se descurca cu ecranul ala...
*




Vezi ca a pus mai sus, Herculane, un test facut ... si nu prea pusca cu ce spui tu ... oricum ... repet .. fiecare alege ce ii place ... ca este de unde ... asa ca aceste discutii nu isi au rostul ..
Irish
@klaus majoritatea din asa zisele noutati ,nu sunt prea noi ....ca de exemplu sound shot este pe n8 ,story album e pe majoritatea modelelor de la nokia aparute de prin 2007 ,s translator e pe appstore de o gramada de timp (doar ca nu are si romana ,daca samsung ne ia si pe noi in seama ar fi un plus) ...Interesante cu adevarat sunt smart pause ,scroll si air gesture ...

In mare mi se pare un telefon frumos ,daca se poate numi telefon la dimensiunile astea ...pacat de materialele folosite ,toti ceilalti producatori imbina tot felul de materiale elegante ,calitative ,premium (sticla ,aluminiu ...) ei vin din nou cu un "telefon" de plastic ,pacat ...

dizzy
Pana la urma are procesor cu 8 nuclee sau nu?
ssilviu
QUOTE
As expected, the SoC will vary depending on region. Samsung will offer either its own Exynos 5 Octa or a 1.9GHz quad-core Snapdragon SoC from Qualcomm. Given the clock speed and the timing, I would assume Samsung is talking about a Snapdragon 600 but the only official word from Samsung is the 1.9GHz quad-core Snapdragon. Update: Qualcomm has confirmed that this is a Snapdragon 600.

The Exynos 5 Octa side is a bit more interesting. Samsung is calling the SoC a 1.6GHz Octa-core part, but that appears to be the clock speed for the four Cortex A7 cores. The four Cortex A15 cores will run at up to 1.2GHz, which should help keep power consumption manageable. We’ve been wondering for a while what clock speeds we’d see the Cortex A15s run at in smartphones, and I believe this is the first line drawn in the sand. If we go back to Samsung’s ISSCC disclosure of Exynos 5 Octa power consumption, it looks like peak CPU power consumption should be somewhere around 2W - definitely better than what we saw from Exynos 5 Dual in the Nexus 10. Again, no surprises here given that we’re talking about a smartphone - it’s just interesting to see. Update: There seems to be some confusion as to whether or not the A7/A15 clocks are 1.6/1.2 or 1.2/1.6. I was told the former and that's what I wrote down, but it's entirely possible that the information given wasn't correct. I'm awaiting for further confirmation. Although 1.2GHz makes sense for a max clock for the A15s, 1.6GHz is a bit high for A7s if they're truly to be used to keep power consumption down. I can see it working either way.
CatalinCTM
O sa apara si replica cu aceleasi functii dar cu carcasa metalica =))) .
herculane
QUOTE(dizzy @ 16 Mar 2013, 10:18)
Pana la urma are procesor cu 8 nuclee sau nu?
*



8 core-uri care nu vor lucra niciodata toate in acelasi timp. 4 sunt la 1.6 pt aplicatii ce au nevoie de putere mare de procesare si 4 sunt la 1.2 pt consum de energie redus.

@CatalinCTM replica mai bine construita nu-i prea greu sa faca, dar cu acelasi hardware e mai complicat smile.gif
argon
QUOTE(Irish @ 16 Mar 2013, 02:07)
@klaus majoritatea din asa zisele noutati ,nu sunt prea noi ....ca de exemplu sound  ...pacat de materialele folosite ,toti ceilalti producatori imbina tot felul de materiale elegante ,calitative ,premium (sticla ,aluminiu ...) ei vin din nou cu un "telefon" de plastic ,pacat ...
*



Si cu Renault e la fel, si vad ca cam toti le folositi in continuare.
Irish
Macar la Renault se justifica in pret ,ai o masina care arata bine ,cu ceva dotari dar sub pretul concurentei ...pe cand aici platesti o gramada de bani pentru o mare bucata de plastic .
b76bgaarh
asta cu carcasa de plastic e cu dus intors. ce faci daca se zgarie carcasa de aluminiu la htc sau eipl? asta de plastic e eftina si se schimba f usor.

bafta.
Irish
Exista folie ...
herculane
QUOTE(b76bgaarh @ 16 Mar 2013, 14:43)
asta cu carcasa de plastic e cu dus intors. ce faci daca se zgarie carcasa de aluminiu la htc sau eipl? asta de plastic e eftina si se schimba f usor.

bafta.
*



exact d-aia nu mi-am luat eu veyronu'. pai imi da unu' o cheie pe el si plang langa masina
b76bgaarh
eu credeam ca nu se asorta cu eipl ala de tot il lauzi....
CatalinCTM
Legat de ce ziceam mai sus , era cineva care aducea replici s3 , mi se pare ca 100 la 100 identice cu s3-ul(functii,tot) , avand ca + carcasa metalica , ca - nu dadea garantie , si iar - pretul fiind aproape egal cu cel al unui s3 smile.gif . In rest , legat de S4 , mi se pare chiar ok , dar acum la dimensiuni deja e ca la Galaxy note 2 (mai mic cu 0.5" ) , si Note 3 cum o sa fie ? 12" ? smile.gif)
T.rac3Er
sunt impresionat de S4 la fel cum a facut-o ifon5. adica deloc. un ecran mai mare si un procesor mai puternic.
fuck me, dar ecranele alea flexibile pe cand?! ca de vreo 3 ani sunt prezentate ca versiuni preserie si anul trecut la final a iesit si promoul asta
https://www.youtube.com/watch?v=g3x-bAWZWPM
https://www.youtube.com/watch?v=WUWwVNaoRb8

chiar asa de nemernici sa fie sa tina de tehnologia aia cu dintii si sa nu o faca publica? sa nu imi zica ca e nevoie de un procesor cu dooj de nuclee inainte ca sa poate tina in frau asa ecran.

din nefericire vad peste tot politici corporatiste de sugere la maxim a profiturilor din niste tehnici banale si invechite. ifon si apple sunt regii neincoronati la asa ceva. samsung o iau si ei frumusel pe aceeasi trasa, ca un fel de intelegere tacita la nivel corporatist, de tip trust

si mai costa si o galagie de bani.
DragosP
Nope, cel mai tare e N4.
gabize
Abia au aparut poze cu el, si deja l-ati desfiintat. Tari, ce mai. Respect. up.gif
Markos
QUOTE(DragosP @ 16 Mar 2013, 19:31)
Nope, cel mai tare e N4.
*


Ba A4.
dizzy
Sau S4?
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:200...8)_sedan_01.jpg

Audi S4
klaus
In mod neasteptat, postarile despre i-foane au disparut.

In mod cu totul asteptat, daca mai apar posturi gen "i-fonul e mai tare ca bruce-lee care l-a batut pe van dame", acele postari vor pleca la cos cu pauze de cel putin 3 zile pentru autori.
ssilviu
QUOTE(cj98czh @ 15 Mar 2013, 21:34)
Pe partea de update-uri .... Samsung este printre codasi ... asa ca exemplul tau nu prea merge ...
*



http://www.sammobile.com/2013/03/18/galaxy...-galaxy-note-ii

Lista asta ți se pare de codași?
M i h a i
QUOTE(herculane @ 15 Mar 2013, 13:53)
un singur bench am facut cu ambele, si samsung-ul dadea cam cu 20% mai bine.
*



QUOTE(cj98czh @ 15 Mar 2013, 23:23)
Vezi ca a pus mai sus,  Herculane, un test facut ... si nu prea pusca cu ce spui tu ...
*


blink.gif Eu zic că ''pușcă'' . blink.gif Asadar, samsungul este peste.Inteleg să spui că esti fan htc si nu vrei sa auzi de alt produs, cu toate ca este mai bun altul, dar nu inteleg de ce să nu recunosti unsure.gif
cj98czh
M i h a i ... eu ma refeream la postul asta ....


QUOTE(herculane @ 15 Mar 2013, 15:58)
astia de la gizmodo zic ca one-ul e mult mai potent decat s4:

"I had the HTC One with me during my hands on time, and the difference is like night and day. For starters, the One is noticeably faster in every context. When flicking between screens, opening apps, and taking photos there was clear lag on the Galaxy S IV, whereas everything was almost instantaneous on the One. To be fair, this wasn't the final production version of the S IV, and who knows which processor was in the model I had. There's a chance it'll be faster at launch.

But even purely from a design perspective, the One absolutely crushes the S IV. When you pick up the One, you feel like you're holding something amazing, both in the build and the screen. When you pick up the S IV, you feel like you're holding an S III with a few extra bells and whistles."

http://gizmodo.com/5990644/samsung-galaxy-...ew-is-old-again
*

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.