Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare legislatie rutiera
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
andu911
Am o nelamurire...daca te ia radarul cu peste 100km/h in localitate si nu opresti la semnalul politistului, in cazul in care vine dupa tine si nu te mai prinde sau nu vine dupa tine...ce se intampla...presupun ca amenda o vei primi acasa...dar permisul cum ti-l mai ia ?
maxiK
Sper ca n-ai de gand sa faci "d-astea"
Pai daca ai luat radar, ti-au luat si nr. de inmatriculare. Deci te pot gasi foarte usor. In plus vei mai lua si o amenda frumusica pentru ca nu ai oprit la semnalul politistului. Mai risti sa se ia dupa tine si sa-ti traga si cateva glontisoare in masina, daca nu ai de gand sa opresti. Asa ca lamurit/nelamurit sper sa nu incerci chestii dintr-astea.
ovidiusoft
Parca auzisem undeva candva ca primesti o somatie acasa sa te duci la politie sa predai carnetul, sau ma insel eu?
algor
Tu incerca, noi ne cumparam prastie, punem fumeiele sa faca sarmale si venim la jilava sa te hranim de la distanta!
Caz penal daca nu opresti la semnalul lu garcea!
ovidiusoft
Exista si cazuri legale in care ar trebui sa-ti ia carnetul si nu ai oprit, de exemplu radare sau sisteme de supraveghere cum se doreste a fi instalate in intersectii. Esti filmat si amenda / suspendarea permisului se face dupa.
Patefon
Sa ne trimiti distanta dintre doua gratii sa alegem portocalele potrivite.
E caz penal, pe bune.
ovidiusoft
Ok. In cazul asta chiar nu mai vad utilitatea sistemelor automate sad.gif Ca eu fix pe astia voiam sa-i prinda, care fac prostii mari in trafic, sa le dea cartonas rosu si sa nu-i mai vedem printre noi. Oh well...
crintea1949
Asta-i banc, ca problema este foarte grav[ daca este pusa in practica pe soselele patriei dar in orase unde dai in toate gropile posibile si imposibiledaca na-i singe in instalatie vezi varianta cuprastia si sarmalele aruncate la punct fix
sa auzim de bine
Lexy
Chiar azi noapte a fost pe la mine un accident hit&run...sper sa le ia definitiv astora permisul!!!!Si o amenda generoasa de s-o plateasca 5 ani de acum incolo....
pedrovl
QUOTE(andu911 @ 9 Sep 2005, 07:47)
Am o nelamurire...daca te ia radarul cu peste 100km/h in localitate si nu opresti la semnalul politistului, in cazul in care vine dupa tine si nu te mai prinde sau nu vine dupa tine...ce se intampla...presupun ca amenda o vei primi acasa...dar permisul cum ti-l mai ia ?
*




Art.231. – (1) Permisul de conducere se retine de catre politie odata cu constatarea faptei, potrivit art.98 lit.d) din ordonanta de urgenta, în urmatoarele cazuri:

c) depasirea cu mai mult de 50 km/h, a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice certificate;

f) neoprirea la semnalul regulamentar al politistului, în scopul sustragerii de la control, daca a fost necesara urmarirea pentru oprire;

E cam nasol ce ai facut......
andu911
Intrebarea mea era alta...ca n-am facut eu asa ceva, insa am o mare dilema.
Cum dovedesc ca tu erai la volan ? Putea sa fie catelu, purcelu...In cazul in care nu exista foto/video, este apa de ploaie ?

In alta ordine de idei...sa zicem ca te ia radaru pe o strada pe care nu era anuntat radar...ce rost mai au stirile alea de la radio in care se anunta radar daca ei tot le pun pe unde vor ? Sau aia care le pun pe unde apuca sunt doar la spaga ? Pe mine asa m-au oprit si cand m-am interesat a doua zi, ei nu aveau ce sa caute acolo. Adica m-au prostit.

Incercati sa dati un raspuns concret daca stiti...nu ca se face inchisoare. Ca nu e vorba de nimeni de aici.

Ca idee...cati dintre voi plecati cu masina afara din tara si aveti de traversat toata Romania...si va vedeti singuri noaptea pe sosea, nu cred ca e cineva care o sa mearga cu 50 prin toate comunele...eu am incercat si n-am mai rezistat dupa 300 km...tampeam, sincer...si m-au prins intr-o comuna cu 80...desi in momentul ala...80 era banal...adica poate daca iti cadea un OZN in fata nu mai aveai cum sa-l eviti...plus ca daca era strada goala mergeam numai cu faza lunga...

MAKRON
QUOTE(andu911 @ 9 Sep 2005, 09:47)
Am o nelamurire...daca te ia radarul cu peste 100km/h in localitate si nu opresti la semnalul politistului, in cazul in care vine dupa tine si nu te mai prinde sau nu vine dupa tine...ce se intampla...presupun ca amenda o vei primi acasa...dar permisul cum ti-l mai ia ?
*


Daca nu opresti poti sa fii sigur ca vine dupa tine si poti sa fii si mai sigur ca te va prinde. Exemplul tau ipotetic nu se poate intampla in realitate.
maxiK
Pai se prezuma ca tu conduci autoturismul atat timp cat este inmatriculat pe numele tau. Daca la volan se afla altcineva trebuie sa demonstrezi acest lucru.
andu911
QUOTE(maxiK @ 9 Sep 2005, 12:28)
Pai se prezuma ca tu conduci autoturismul atat timp cat este inmatriculat pe numele tau. Daca la volan se afla altcineva trebuie sa demonstrezi acest lucru.
*



Aici vroiam sa ajung...dar nu se pleaca de la prezumtia de nevinovatie ? Iar ei sa vina cu dovezi ? Asa poti spune ca bunicu conducea ca oricum el nu mai conduce si nu mai are nevoie de permis...asa ca bunicu ia fapta ta asupra lui smile.gif
algor
Andu, nu la radare trebuie sa te gindesti cind treci printr-o comuna, sat oras. Gindeste-te la animalele care ar putea sa iti sara in fata (mai ales noaptea), la plozii si puradeii ce vin cu oile de la pascut, la cei beti si turmentati care dorm prin santuri intinsi cu calcaile in sosea si la n cauze ce pot sa te implice intr-un accident. Ca sa iti raspund la intrebare, am traversat toata romania si in orice localitate am mers cu limita legala. Si m-am gindit mereu la cele ce ti-am zis mai sus si sub nici o forma la bani sau la radar. Comportamentul asta l-am capatat de acum 4 ani cand la trcerea printr-un sat, aveam cca 80 km/h, mi-a sarit in fata de pe o ulita o vaca, fugarita de un dobitoc de copchil de vro 15 ani. In afara faptului ca era sa ii fac varza pe amindoi m-am oprit intr-un sant unde mi-am belit derectia la Oltcit wub.gif
In concluzie din partea mea, pot pune radarul unde vor si nu consider ca trebuie sa anunte. De ce ar trebui sa stii unde se afla radarul ? atata timp cat daca respecti regulile de circulatie nici nu ai sa bagi de seama caa cesta exista.
maxiK
Daca merge asa bravo tie, s-ar putea sa scapi dar e destul de greu sa demonstrezi ca bunicul tau a condus.
Amenzile oricum le vei plati.
bomicabomic
QUOTE(andu911 @ 9 Sep 2005, 13:09)
1. Pe mine asa m-au oprit si cand m-am interesat a doua zi, ei nu aveau ce sa caute acolo. Adica m-au prostit.

2. nu cred ca e cineva care o sa mearga cu 50 prin toate comunele...eu am incercat si n-am mai rezistat dupa 300 km...tampeam, sincer...si m-au prins intr-o comuna cu 80...desi in momentul ala...80 era banal...adica poate daca iti cadea un OZN in fata nu mai aveai cum sa-l eviti...plus ca daca era strada goala mergeam numai cu faza lunga...
*



1. Nu cred ca exista vreo lege care sa prevada ca aia trebui sa anunte unde pun radarul. Ce rost ar mai avea....toata lumea ar sti...ar reduce pe portiunea aia si dupa aceea "da-i bice".
Exact cum se intimpla pe DN2, la Costesti sau Spataru.

2. Ca-i zi sau noapte, trebuie respectata viteza. Nu vrei sa o respecti, bagi mina in buzunar. Asta e!
andu911
http://bpr.b.politiaromana.ro/Radar/RADAR.htm

Ia cititi acolo ca trebuiesc anuntate...si sa vedeti cum sta treaba...ca astia care nu sunt pe bune cu radaru, nu inregistreaza, doar va surprind pe radar, va opresc...va umplu capu cu toate infractiunile dar n-o sa va taie nici o chitanta, ca pe ordinul de serviciu n-aveau asa ceva de facut.
Pana una alta...daca voi vreti sa dati bani de pomana...treaba voastra, eu zic sa ii puneti sa deruleze filmul.

Nu incurajez incalcarea regulilor...Doamne fereste...dar sa platesc daca am gresit, pe bune...nu spaga unor gabori care freaca duda dupa 100 de mii ascunsi in 3 boscheti.
Deci, gresala e gresala, vina e a noastra ca am incalcat viteza, dar banii aia sa se duca la stat, nu la nea capsuna, care avea nevoie de o spaga sa bea si el o bere...

Exista persoane la Politia Rutiera, care stabilesc drumurile cu risc ridicat de accident, drumuri pe care trimit echipaje radar ca sa previna accidentele...Nu se face nimic la intamplare, dupa placul unuia sau altuia.
algor
cand stiu ca-s corect si nu am gresit cu nimic, ii strang de gat!!!
bomicabomic
Bai nene, ma omori. Pai daca nu-mi face proces verbal si nu-mi da chitanta, eu ce sa-i platesc??? Aaaa.....?
Amenzile se platesc la CEC nu la "caraliu", ce dreaq mai, venim cu probleme d'astea existentiale.

Bun si la aia care te iau din elicopter ce le faci? Cum stii daca e elicopterul cu radarul sau nu?
Io zic ca ar trebui sa puna si orarul de zbor si nr. zborului, data decolarii, etc... biggrin.gif biggrin.gif
paulp
Andu, daca iti face PV, banii se duc la Administratia Locala.
Daca iti cer bani cash, le spui ca nu umbli decit cu carduri la tine si sa iti aduca un cititor de carduri sa poti plati din card smile.gif
tatabobu
Andu, eu nu vad unde scrie ca radarele trebuie sa fie anuntate, ci vad doar ca politia rutiera anunta locatii unde vor fi amplasate. Nu scrie nicaieri ca in alte locatii vor fi sau nu vor fi amplasate.
anpop
QUOTE(andu911 @ 9 Sep 2005, 07:47)
Am o nelamurire...daca te ia radarul cu peste 100km/h in localitate si nu opresti la semnalul politistului, in cazul in care vine dupa tine si nu te mai prinde sau nu vine dupa tine...ce se intampla...presupun ca amenda o vei primi acasa...dar permisul cum ti-l mai ia ?
*


In ceea ce primesti acasa te anunta ca ai ramas fara permis...sa te duci sa-l depui...optional tongue.gif mai bine spaga...iar daca vei continua sa circuli si esti oprit e caz penal: ai condus fara carnet! smile.gif
danu
QUOTE(andu911 @ 9 Sep 2005, 12:31)
Aici vroiam sa ajung...dar nu se pleaca de la prezumtia de nevinovatie ? Iar ei sa vina cu dovezi ? Asa poti spune ca bunicu conducea ca oricum el nu mai conduce si nu mai are nevoie de permis...asa ca bunicu ia fapta ta asupra lui smile.gif
*



proprietarul este obligat sa spuna cui i-a incredintat autoturismul
driver
pai nu-ti cer bani, ca ii poti da afara din servici, insa mai asteapta unii, ai care stau cu radaru noaptea la 2, si zic hai ca te iertam si iti facem o amenda pt centura ca sa nu-ti luam permisul... si atunci tu esti recunoscator sau nu.... smile.gif, el incearca.
se zice ca: nu-i prost cine ia, ii prost cine da !
Uncle-Sam
Am si eu o intrebare legata de legislatia rutiera: am un prieten neamt care vrea sa dea de carnet aici in Romania si cauta o carte in engleza. Stie cineva unde se gaseste?
tarzy
QUOTE(andu911 @ 9 Sep 2005, 12:09)
......................
Cum dovedesc ca tu erai la volan ? Putea sa fie catelu, purcelu...In cazul in care nu exista foto/video, este apa de ploaie ?

.........
*




cica este de datoria propietarului auto sa-l dea in gat pe ala care la data de ... ora de ... a condus masina pe DN .... Km .....

daca nu declara isi asuma si pedeapsa

sa te tii circ cand proietarul nu are permis
Uncle-Sam
si legat de intrebarea mea? biggrin.gif
razzu
Cartea de bine de rau o traduce undeva, dar de se face la examen la sala unde nu o sa aibe translatorul linga el?
BZN
Eu am trecut pe langa radar cu 110km/h in localitate, avand detectorul in bagaje...
Ce ziceti , am scapat daca nu am fost oprit (erau o groaza asteptand intocmirea PV), aveam numerele fff murdare si a trecut mai bine de o luna de atunci?
Nu merg cu viteza in localitate, cum dracu' s-a nimerit nu stiu.
Uncle-Sam
QUOTE(razzu @ 12 Mar 2008, 19:32)
Cartea de bine de rau o traduce undeva, dar de se face la examen la sala unde nu o sa aibe translatorul linga el?
*



cica examenul se poate da si in engleza
daniro
un coleg a primit "invitatia" de la politie dupa aprox. 2 luni ....
ceribros
Si eu am un coleg de munca care a primit amenda de la camere in care ii zice (deoarece masina era pe numele lui) sa precizeze cine a condus masina in data de ora de pe drumul cutare (nu iti zice cu cat te-a prins ) , dupa ce a dat datele i-a venit amenda si cu cat l-a prins. Datorita faptului ca era curios a sunat inainte sa dea datele la politie sa intrebe cu cat a fost prins dar nu i-au zis i-au spus ca daca era vorba de suspendare ii faceau o invitatie "mai speciala" wink.gif .
daniro
colegul meu a avut noroc, cand a sunat la politie i s-au comunicat vitezele inregistrate, l-au prins cu trei camere din 2 sau 3 sate, nu tin minte, pe la 3 dimineata, iar punctele cumulate erau vreo 16-17, adica adio permis. acum ia ghiciti cine era la volan? cum? nu stiti? era matusa de 56 de ani care avea permis ca sa conduca doar cand unchiul era in stare avansata de .... euforie.
BZN
Se ofera cineva pe post de matusa? radmasa.gif
daniro
incearca la mica publicitate :
"caut posesor/posesoare de permis de conducere, in vederea suspendarii. ofer recompensa !!!
vezi ce iese
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.