Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: GPL & FOLIE & OMOLOGARE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
valex19
salutare tuturor, am o instalatie gpl pe dacia mea din 93 si m-am gandit sa-l omologhez dar am intampinat o problema , am folie pe luneta si geamuri laterala spate ,cel la care am montat folia mi-a dat un certificat si o autorizatie.
credeti ca o sa intampin probleme la RAR cand o sa ma duc sa trec gpl-ul in carte din cauza foliei ??? MULTUMESC
DJ-55-AMC
Poi daca ti-a dat un certificat si o autorizatie din care reiese ca folia este in conformitate cu RAR-ul nu vad de ce ai intampina probleme. Numai sa fie cu adevarat o autorizatie si un certificat.
Cel mai bine dau o fuga pana la RAR si le arati documentele. Ei iti vor confirma/infirma daca documentele sunt autentice.
valex19
salut , cand am montat folia la firma respectiva a spus ca nu este nicio problema in legatura cu actele dar intre timp mi-am cam schimbat parerea din cauza asta sunt in dubii ,folia ma costat 220 ron , din ce am vazut eu pe net firme care monteaza folie omologata RAR de la 450 ron sunt preturile .
DJ-55-AMC
Nu stiu ce sa zic... Eu unu' vreau sa imi pun folie pe spate si pe luneta si nu o sa o omologiez, am dat pe folie 10 lei. Normal pe strada daca ai numai pe spate si pe luneta nu prea se leaga militienii de tine. Dar fiind la RAR...
Cel mai bine ii intrebi pe cei de la RAR, ei sigur o sa te lamureasca.

Sau astepti si alta parere
valex19
ai voie sa pui folie pe spate laterale si luneta fara niciun act ????
un prieten avea folie decat pe laterale spate ,la oprit politia , la lasat fara talon si ia tras o amenda de 540 ron .
DJ-55-AMC
Din cate am auzit si eu nu prea se ia de tine daca ai folie numai pe spate si pe luneta. Acum depinde si cat esti de norocos. Sau cat de scarbos e organu' ca daca vrea sa iti faca rau cu adevarat se poate lega si de faptul sa nu sunt cauciucurile uzate uniform.
Acum eu nu te indemn sa iti pui folie neomologata, ba din contra daca poti si iti permiti chiar iti recomand.
Unchiul meu are pe masina folie de 4-5 ani (neomologata) si nu l-am auzit sa se ii zica cineva ceva...
Ti-am mai spus cel mai bine ii intrebi pe cei de la RAR ca ei stiu cel mai bine. Eu iti spun ce am auzit si eu de la altii.
sorin1983
uite aici, nu din auzite:
http://www.rarom.ro/RO/article--Folii_de_p...amuri--203.html
valex19
gaata m-am lamurit , din ce am citit aici http://www.rarom.ro/RO/article--Folii_de_p...amuri--203.html lasat de sorin1983 sunt in regula , am acte pe folie.
Multumesc baieti pt ajutor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.