Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: "Nu sunt de acord cu despagubirea RCA"
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
ageana
Din pacate ieri am avut un mic incident in trafic, care insa cred ca o sa se transforme intr-o adevarata epopee.

In timp ce eram oprit in trafic intr-o coloana de masini, pe banda 1, soferul unui tir a virat usor dreapta in momentul in care coloana s-a pus in miscare (desi ceilalti soferi din spatele meu il claxonau ca sa-l atentioneze), intrand in aripa stanga spate a masinii mele.
Am mers la politie, unde soferul tir-ului declara ca eu nu aveam ce cauta pe acea banda din dreapta lui (care intr-adevar vira dreapta la cativa metri mai in fata, fiind o intrare pe autostrada), si ca daca eu nu eram acolo el nu intra in mine. biggrin.gif In momentul producerii accidentului insa eu circulam regulamentar, nefiind pe o suprafata interzisa circulatiei. Politistul a decis sa-i dea avertisment, explicandu-i clar ca vina este a lui, neasigurandu-se la schimbarea directiei de mers.
La semnarea PV insa, celalalt sofer a scris pe acesta "NU sunt de acord cu despagubirea RCA", desi dupa mi-a dat o copie a RCA (EUROINS). A spus ca a scris asta pentru ca nu vrea sa i se opreasca din salariu apoi o eventuala majorare a RCA.

Din cate am citit pana acum, teoretic pot merge la asigurator:
Conform L136/1995 cu modificarile ulterioare, pentru acordarea despagubirii nu mai este necesar acordul asiguratului (vinovatului) caz in care ramine la latitudinea asiguratorului daca va da curs cererii dvs. de despagubire pe cale amiabila.
De asemenea, inteleg ca ar trebui sa astept 15 zile in cazul in care se hotaraste sa conteste PV.
Vinovatul cred ca se bazeaza pe ideea ca decat sa ma complic cu judecata, mai bine o fac pe banii mei.


Aveti sugestii pentru rezolvarea situatiei mele? Poate asiguratorul sa refuze plata pentru daune?

Multumesc.
prody
S-a modificat legea de cativa ani buni, nu mai depinzi de acordul celuilalt, ce scrie el acolo este pentru a-i folosi in cazul in care doreste sa conteste procesul verbal, tu o sa fii despagubit doar ca va trebui probabil sa semnezi un document in care iti dai acordul ca daca ala contesta PV si se schimba vinovatia te angajezi sa returnezi banii la Euroins.
Nu ii lasa sa te fraiereasca in vreun fel datorita faptului ca ascris ala acolo ca nu e de acord ! Eventual pot sa o mai lungeasca un pic, sa afle daca a contestat ala PV in instanta, insa asta e tot.
adi_ar
Asiguratul RCA nu poate refuza despagubirea!
Asiguratorul poate amana despagubirea pentru confirmarea faptului ca vinovatul nu a contestat in instanta procesul verbal insa este obligat sa plateasca.

Ce a scris in acest caz, nu-i foloseste la nimic! Putea sa scrie ca nu este de acord cu constatarea. Ca nu este de acord cu despagubirea este frectie!
M i h a i
QUOTE(ageana @ 2 Apr 2013, 09:04)
A spus ca a scris asta pentru ca nu vrea sa i se opreasca din salariu apoi o eventuala majorare a RCA.
*


dupa ce că a gresit și au confirmat cei de la politie, s-a gandit prostul din el că trebuie să scrie și tampenii pe acest pv, numai oameni de toata jena...Prostia se plătește, să plătească.
ageana
Nici eu nu i-am inteles rationamentul, din moment ce a vorbit cu cineva de la firma de transporturi care i-a spus clar sa-mi dea asigurarea (ceea ce a si facut de altfel).
Joi sunt programat la Euroins pentru deschiderea dosarului de dauna. Ma astept la refuzuri si diverse tertipuri de amanare din partea lor, deci sa-mi iau un bax de calmante.
Cu calm si rabdare cu siguranta se va rezolva cumva, sper doar sa nu se ajunga la judecata caci dpdv al confortului meu, mai ieftin as iesi sa o repar pe banii mei in acel caz.

Multumesc tuturor.

Leo0608
mergi cu ala de gat la constatare, ca sa va faca poze la amandoi (dinamica accidentului, o sa simuleze cu masinile cum s-a intamplat) si sa iti dea drumu la dosar
daca mergi de unu singur e chinuiala
deci sari pe ala cu tiru sa isi miste camionul sa mearga la constatare cu tine
bafta !

2 Apr 2013, 12:42:
eventual daca ai casco, fa-o pe regres
si sa se spele aia pe cap cu Euroins-ul wink.gif
b76bgaarh
QUOTE(M i h a i @ 2 Apr 2013, 09:43)
dupa ce că a gresit și au confirmat cei de la politie, s-a gandit prostul din el că trebuie să scrie și tampenii pe acest pv, numai oameni de toata jena...Prostia se plătește, să plătească.
*



de ce te miri?

un coleg de forum, bine amicul lui, a facut accident venind de pe cedeaza trecerea si a refuzat sa dea asigurarea ca indicatorul era mascat de un pom. il tine pe amaratul ala cu masina lovita de mai bine de 3 luni.
argon
QUOTE(total @ 2 Apr 2013, 13:32)
mergi cu ala de gat la constatare, ca sa va faca poze la amandoi (dinamica accidentului, o sa simuleze cu masinile cum s-a intamplat) si sa iti dea drumu la dosar
daca mergi de unu singur e chinuiala
*



Imposibil, ala cu tir-ul, chiar daca e in zona o sa rada de el daca-i propune si in gluma asa ceva.
ageana
Nu am intentia de a-l chema pe tirist cu mine la constatare, nu cred ca are sens. Mai ales ca era genul "gura si tupeu mare" si probabil mi-as crea probleme in loc sa le rezolv.
Exista toate datele in dosarul de la politie, alte constatari sper sa nu fie necesare. Sper insa sa nu conteste PV, pentru ca vom ajunge in instanta.

Casco nu am, nu consider ca merita pentru o masina de ~3000 E.
klaus
La d-astia cu "gura mare" eu m-as face ca incepe sa ma doara cervicala, vreo coasta lovita etc.
D-astea care se pot indrepta spre dosar penal pentru vatamare corporala...
yhattori
Crezi ca nu se prind doftorii ca esti simulant?
ageana
Dinamica accidentului facea neplauzibila o vatamare corporala si o astfel de plangere.
Totusi, la un moment dat, tirisul spune "...am mai lovit si pe altii intentionat, destepti d-astia care se bagau prin dreapta mea". Politistul il intreaba daca si acum a facut-o intentionat, la care el raspunde dupa cateva secunde de pauza ca "nu". Politistul: "foarte bine, pentru ca altfel ajungeam la probleme mai grave, dosar penal pentru distrugere...". Posibil sa o fi facut-o chiar intentionat, numai el stie.

Ca sa nu existe dubii, eu nu depaseam nimic, stateam in coloana la fel ca si el. Aveam masini in fata si masini in spate, toate oprite.
klaus
QUOTE(yhattori @ 2 Apr 2013, 13:33)
Crezi ca nu se prind doftorii ca esti simulant?
*


O, da, or sa spuna doctorii ca pe tine nu te doare nimic cand tu te plangi ca te doare...
Vii cu o d-aia bagaboanta ca din lovitura a facut masina balans si m-am lovit cu capul de suportul centurii si ma doare tampla.
Atunci aia trebuie sa faca investigatii sa vada daca nu ai ceva, dar as vrea eu sa vad doctorul ala care are curaj sa spuna ca nu te doare nimic si simulezi. Sa spun ca nu vad nimic, ca nu pare a fi ceva, aia da, dar sa spuna ca simulezi, cam greu.
yhattori
QUOTE(klaus @ 2 Apr 2013, 13:52)
O, da, or sa spuna doctorii ca pe tine nu te doare nimic cand tu te plangi ca te doare...
Vii cu o d-aia bagaboanta ca din lovitura a facut masina balans si m-am lovit cu capul de suportul centurii si ma doare tampla.
Atunci aia trebuie sa faca investigatii sa vada daca nu ai ceva, dar as vrea eu sa vad doctorul ala care are curaj sa spuna ca nu te doare nimic si simulezi. Sa spun ca nu vad nimic, ca nu pare a fi ceva, aia da, dar sa spuna ca simulezi, cam greu.
*




Nu trebuie sa spuna el nimic, e suficient sa uiti tu o data sa te prefaci.

Plus ca:

http://med.stanford.edu/ism/2011/september/pain.html
Ov
Ma faci sa rad. Astia n-au aspirina in spital si pana sa-ti vina randul sa faci un rmn mori de 1000 de ori si tu crezi ca o sa-ti scaneze careva creierul sa vada daca chiar te doare sau nu? radmasa.gifradmasa.gifradmasa.gif
yhattori
QUOTE
La d-astia cu "gura mare" eu m-as face ca incepe sa ma doara cervicala, vreo coasta lovita etc.
D-astea care se pot indrepta spre dosar penal pentru vatamare corporala...


In acest context, asa-i c-ai plati o sedinta in discombobulator ca sa poti dovedi ca ala care te acuza ca l-ai facut paraplegic cu o palmuta peste umar se preface?
corbex
Merg pe mina lui Klaus, am dureri groaznice de cap. Vreo sugestie in legatura cu aparatul care ma poate face mincinos?
Leo0608
QUOTE(corbex @ 2 Apr 2013, 14:42)
am dureri groaznice de cap. Vreo sugestie in legatura cu aparatul care ma poate face mincinos?
*


radmasa.gif
Testu poligraf sau aparatul numit testul de minciuni biggrin.gif
corbex
Ala se foloseste in cauze penale. Durerea e civila. Si nici nu e acceptat ca proba.
kosfunny
Daca se contesta procesul verbal in instanta , in termen de 15 zile, este posibil ca asiguratorul sa amane despagubirea pana la hotararea judecatoreasca definitiva.
klaus
yhattori, scopul nu este sa fii bolnav si sa obtii un "beneficiu", ci sa i se para lu' alalalt ca prostiile scrise pe un PV sunt niste cretinisme fata de ce i s-ar putea intampla pe partea de vatamare corporala si sa revina la manifestari mai bune.
sorin1983
pune si tu o virgula dupa Nu si ai scapat de problema smile.gif
ageana
radmasa.gif Cred ca ăsta-i cel mai simplu și eficient sfat posibil.Mișto ideea.
klaus
Da, nu e decat fals in acte...
Exista 3 exemplare de PV, pe toate ar trebui sa fie la fel
ageana
Era clar ca-i o gluma, nu se pune problema de a face asa o prostie.
M-a amuzat doar ideea, simpla si la obiect. biggrin.gif
kxz
io am mai zis, o sa o practic cand vad ca ala de m'a pupat are asigurare la carpatica. e de ajuns sa vina salvarea la fata locului, ca dosarul trece la next level, o sa fie mai greu pentru asigurator sa o dea la intors...
cosmint26
Daca voia sa iti faca rau ala cu TIR-ul putea sa nu vrea sa iti dea rca-ul. Il arata Politiei ca e obligat, dar sa nu vrea sa iti dea copie dupa el.
Nu sunt foarte sigur dar poate ne lamureste cineva mai bine priceput daca zic bine, si e posibila varianta asta.
ageana
Într-adevăr, putea sa nu îmi dea rca-ul. În fond polițistul l-a informat referitor la chestia asta.
S-a hotărât sa mi-l dea doar după ce a vorbit cu cineva de la firma la care lucrează.
kxz
ce treaba are daca-ti da sau nu ala o copie dupa foaia aia?
e asigurat si cu foaie, si fara ea. nu o are, te duci direct la asigurator.
ageana
Bun, am revenit de la asigurator.
Acesta spune ca nu are sens sa deschidem dosarul inainte de trecerea termenului legal de contestatie a PV (15 zile). A spus insa ca daca tiristul vine sa dea o declaratie cum ca e de acord cu despagubirea, deschidem dosarul.
L-am sunat pe "inteligent", insa ce sa vezi, e plecat in cursa catre UK si revine fix peste ~2 saptamani adica atunci cand nu mai am treaba cu el.

Am vrut sa-l sun inapoi pe agentul de la Euroins, insa are telefonul inchis de azi de dimineata, deci trebuie sa mai fac un drum pana la ei, sa-i expun situatia si sa-l presez sa deschidem dosarul.
Tousi, momentan cred ca cea mai buna solutie este sa astept cele 15 zile (btw, sunt calendaristice sau lucratoare?).

kxz
O.G.2/2001 prevede 15 zile, fara a specifica altceva. Mai bine considera 15 calendaristice.

Cand mi-a facut unul dauna totala masina, omniasig a deschis dosarul fara sa comenteze, chiar daca ala facea show ca nu e vinovat.
A venit insa a doua zi si a semnat, ca facea show si un taximetrist, ca nebunu de m-a izbit, din mine a ricosat in taxi si l-a busit din stopul spate pana in far.
betamax
Da' cine-l intreba pe berbecul ala daca e sau nu de acord cu despagubirea? Are vreo relevanta parerea lui ? Ai PV facut de militian, esti rezolvat. Treaba se complica daca ala contesta PV-ul, in sensul ca va dura mai mult.
ageana
Tocmai de-asta agentul Euroins a zis sa asteptam, pentru ca din moment ce tiristul a scris asta pe PV, posibil sa-l conteste. Daca in schimb obtin o delcaratie de la el, atunci nu mai asteptam.
Nici nu vreau sa mi se deschida dosarul, sa am masina reparata dar sa nu o pot scoate din service pentru ca Euroins nu face plata pana nu trece termenul de contestare.
tatabobu
8imistule.
kosfunny
Dosarul trebuie sa ti se deschida daca ai facut avizarea si ai depus actele ! Nu are rost sa amani constatarea .
adi_ar
Poti sa le fortezi putin mana cu declaratia ca te angajezi sa returnezi despagubirea in cazul in care se contesta PV iar instanta ia o alta decizie in privinta vinovatiei.
Ia incearca sa le propui!
Sa amai deschiderea dosarului nu are nici un rost! Pot fi si unele neajunsuri daca se face constatarea prea tarziu.
ageana
Revenit de la constatare.
S-a deschis dosarul, am ales sa o fac in regie proprie (~860 lei) pentru a evita un eventual blocaj in service. O voi face eu pe banii mei acum, ramane doar sa-mi recuperez banii peste X luni. Sper sa ma incadrez in suma asta.
Mi s-a spus sa revin peste cele 15 zile, pentru a vedea daca tiristul a facut contestatie si pentru a merge mai departe cu plata.

Vedem ce-o sa mai fie peste 2 saptamani.
R19/16v
Da' de ce te grabesti tu? Lasa-i pe ei sa se descurce, si cand au o decizie finala le dai masina la reparat.
Victoras2001
Eu nu prea stiu conform caror legi ar putea sa-mi tina masina sechestrata in service.


Leo0608
o tine sechestrata ca zice ca n-au venit banii de la asigurator wink.gif
Am patit un caz pe casco meu, cu neoamenii de la Asiban ... pe la inceputul lui 2007 ... masina in cauza fiind noua la acea vreme
Victoras2001
Nu ai niciun drept sa-mi tii mie masina sechestrata ptca n-ai primit banii de la asigurator. Sechestreaza-i lui sediul, parcul de masini, femeile de servici, da nu mie masina. Bine, mie mi-au spus ca daca nu semnez nu stiuih ce cum ca nu iau masina pana nu platesc aia, nu mi-o repara. Asta-i alta mancare. Da si aici e de discutat daca au sau nu dreptul sa refuza sa-mi repare cazanul. Ce-i drept e ca Elcargid a refuzat sa-mi repare troaca cand le-am spus c-o iau fara sa ma intereseze daca aia au virat sau nu banii.
vijelie
Cand predati masina in service, se semneaza niste acte.
Ele trebuie citite.
ageana
Dragilor, eu nu vreau sa-mi complic existenta inutil, sa trebuiasca sa ma rafuiesc si cu service-ul.
Mi se pare mult mai simplu si mai confortabil pentru mine sa o repar eu unde si cand vreau, iar apoi doar sa astept decontarea de la Euroins.
Totusi, nu cred ca ma apuc de reparatie mai devreme de 15 Aprilie.
Shush
QUOTE(Victoras2001 @ 5 Apr 2013, 13:31)
Nu ai niciun drept sa-mi tii mie masina sechestrata ptca n-ai primit banii de la asigurator.
*



Si daca asiguratorul nu plateste niciodata ce se intampla ?
Problema cu asigurarile esta a pagubitului nu a service-ului.
sorin1983
in banii astia ce ti-au trecut? ce reparatii apar, ce inlocuiri? s-a desfacut bara sa nu fie clipsuri rupte, bucati sparte pe dedesubt etc?
prin fax nu poate sa iti trimita tiristul o declaratie de 3 randuri sau nu ai vorbit direct cu el?
ageana
Pe declaratie apare aripa de reparat / inlocuit (nu mai stiu exact, am actele la masina) si bara de revopsit.
Nu cred e cazul de clipsuri / alte plastice rupte, bara sta fixa pe pozitie ca si pana acum.
Cu tiristul am vorbit direct, dar presupun ca asiguratorul vrea sa dea declaratie in prezenta lor, din moment ce spunea sa vina la ei la sediu.
mariusd4
Nu inteleg de ce te grabesti ?! Cu masina se poate circula asa foarte bine pana ai toate actele in regula. Lucrarea sigur va depasi 850 ron . Ultima decizie este a ta. Bafta
BZN
In plus, eu n-as inlocui aripa.
ageana
Nu ma grabesc, am spus ca o sa astept pana pe 15 minim inceperea reparatiilor.
Nu am de gand sa inlocuiesc aripa cu totul, asta poate duce la mai multe probleme decat beneficii.

Estimari de reparatie de la 2 service-uri - 400-550 lei.
klaus
Am sa citez din noul cod civil, poate se mai clarifica niste lucruri:
QUOTE
Dreptul de retentie
Notiune
Art. 2.495. - (1) Cel care este dator sa remita sau sa restituie un bun poate sa il retina cat timp creditorul nu isi executa obligatia sa izvorata din acelasi raport de drept sau, dupa caz, atat timp cat creditorul nu il despagubeste pentru cheltuielile necesare si utile pe care le-a facut pentru acel bun ori pentru prejudiciile pe care bunul i le-a cauzat.
(2) Prin lege se pot stabili si alte situatii in care o persoana poate exercita un drept de retentie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.