Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu se vad ultimele postari
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
kum
Rugaminte la domnii admini: rezolvati bug-urile forumului! E a n-spea oara cand sunt postari noi si nu se vad in cadrul topicului. Postez eu si apoi, daca merg in cadrul topicului nu vad acea postare. Daca posteaza altcineva, la fel. Treaba e random, adica nu exista o regula cand se intampla.
Nu sunt singurul care a observat aceasta problema, si nu este de la browser. Face la fel pe IE, Mozilla, Chrome, android (si pe telefon si pe tableta).
Singurul mod prin care pot vedea postarea/postarile e sa ma deconectez. Dar daca ma loghez din nou, iarasi nu le vad.

4 Apr 2013, 09:07:
QUOTE(l@u @ 3 Apr 2013, 18:33)
ce dreaq are forumul ca imi arata ca a postat moldoveanul ultimul aici si cand dau pe post imi apare postul lu grecu cu bricheta  ohmy.gif

<span class='edit'>3 Apr 2013, 19:37:</span>
inchid brausaru il deschid si vad ca eu am postat ultimul,dau clic pe post si imi apare a lu yhattori
*


Markos
Pare a fi un bug zonal.
DragosP
Schimbați-vă brauserele.
A, și faceți în așa fel încât să nu mai fiți pe moderator preview. smile.gif
l@u
daca la mine a fost aseara la cumatru care sta la max. 500m. de mine a ajuns abia astazi rezulta ca viteza este foarte mica deci e melc nu bug !
Lostboy
Bug-ul e mai sprinten, ce-i drept.
bucatzel
Dej' nu trebuie sa-mi fac griji deocamdata, pana ajunge aici, mai e.

Amu' serios vorbind, am ochit si eu vreo cateva faze de-astea, dar le-am pus in carca vreunui caching cu sughituri. Dar si baza de date ar avea nevoie de un repair micut, ca pe topicul de fotbal am vazut destul de des inconcordante intre numarul de pagini listate din listarea de topicuri, si numarul de pagini raportate cand esti in topic.

Cine stie cate din astea s-ar rezolva de la sine daca s-ar si face trecerea aia la IPB3, anuntata acum ~ un an.
l@u
mai face figuri si cand vrei sa te duci la link-ul din quote si te duce oriunde in alta parte numai unde trebuie nu
DragosP
Aia de acu'-i clasică. Nici nu mai merită menționată, de prea mult timp nu mai merge ca lumea.
ady77
QUOTE(Markos @ 4 Apr 2013, 10:30)
Pare a fi un bug zonal.
*


E o conspiratie impotriva moldovenilor pe care am semnalat-o si eu mai demult.
Kum, ca sa vezi mai usor da pe add reply si iti apar.
DragosP
El dă decât pă B1.
ady77
O patii si eu din nou, pe topicul de fotbal apare ultima postare ca fiind a lui ionutctn, cand intru pe topic imi apare postul meu ca fiind ultimul.
Markos
Deci a ajuns fulgerator si-n Bacau mellow.gif

Cica ar fi un trojan, Biniditat.W32
l@u
al dreaq melc cred ca era indarcovar !
l@u
QUOTE(Markos @ 20 May 2013, 23:06)
Scriu, dar nu văd! Huo!
*




QUOTE(Markos @ 20 May 2013, 23:13)
Știu c-a scris Marty, da' nu văd ce  sad.gif
*




radeam de grecu da a luat-o razna si la mine mad.gif
corbex
Dimineata, dupa cafea, o sa incepeti amindoi sa vedeti.
Markos
Să ne vedem unul pe altul, știu sleep.gif
DragosP
Eu văd tot.
l@u
badie sunt la a doua cafea, pe alt leptop si alt provider de net si tot nu vad postarea aia a lu grecu !!!
DragosP
Eu văd tot.
[attachmentid=1627888278]
ady77
Intra nelogat, eu asa citesc topicul ala.
DragosP
Eu intru logat.
bucatzel
Candva prin miez de noapte se mai fac ceva operatiuni automate de mentenanta, daca tin bine minte.

Daca tot iti face, ori s-o fi rupt hamul la alea, ori baza de date are nevoie de un pic de atentie.

O faza care banui ca e legata de asta si pe care am mai observat-o si eu, e ca la topic-urile mari se raporteaza diferit numarul de pagini in listarea de topic-uri, versus numarul de pagini afisat cand esti in topic.

Sigur nu e o restricite selectiva, cum s-a mai pomenit prin alte parti. Nu de alta, nu se ezicsta asemenea optiuni.
corbex
QUOTE(DragosP @ 21 May 2013, 08:05)
Eu văd tot.
[attachmentid=1627888278]
*


Esti moderator. Chiar ai datoria sa vezi tot.
Markos
și să te rogi pentru armonia și integritatea forumului.
DragosP
E integru.
corbex
Amin!
Markos
Ceva nou pe partea asta?






LE: glumeam
Ake
Nu. Si la mine se manifesta ceva bug, dar destul de aleator. Daca fac Click in index pe ultima pagina dintr-un topic ma duce cu 2-3 pagini mai inainte. Am insa o banuiala ca este totusi o legatura cu nr de posturi dintr-un topic.
Deasemenea nu mai functioneaza bine nici link-urile catre posturi - inclusiv cele din Reporturi - pe topicurile care au mai mult de 1000 de posturi.
gabize
Problemele sunt mai ample, și nu țin doar de indecșii bazei de date (doar presupun), ci și de alinierea interfeței cu evoluția browser-elor, inclusiv cele mobile. O migrare către versiuni mai noi ale IP.Board ar rezolva multe.
Markos
Personal, m-am plictisit sa tot dau "add reply" ca sa pot citi postarile noi de pe un topic. O problema care a aparut oarecum izolat se manifesta acum plenar.
b76bgaarh
schimba browserul.
l@u
nu e de la browser, face pe toate si numai aleator, e destul de enervant !
DragosP
QUOTE(gabizegrean @ 12 Dec 2013, 15:06)
Problemele sunt mai ample, și nu țin doar de indecșii bazei de date (doar presupun), ci și de alinierea interfeței cu evoluția browser-elor, inclusiv cele mobile.
Greu de crezut, un browser mai nou nu ar trebui să meargă mai prost decât cel vechi, nu?
QUOTE
O migrare către versiuni mai noi ale IP.Board ar rezolva multe.
*

Mie personal îmi lipsește doar o versiune decentă pentru mobile. Cu toate că pe tabletă se vede rezonabil.
Interfețele noilor versiuni de IPB mi se par aiurea. Chestie de gust, desigur.
gabize
Da nu browserul merge mai rău. Platforma forumului nu ține pasul cu vremurile.
DragosP
Nu înțeleg că vrei să zici. Pune un '95 într-un wmplayer și vezi dacă forumul dă același erori în ie-ul de acolo.
gabize
Până acum câteva luni, nu erau probleme de afișare a paginilor DC și reno (lăbărțarea pe verticală, de obicei când se face o filtrare, cum ar fi mesajele mai noi). Dintr-o dată ele au apărut și în Mozilla și în Chrome (poate și IE, da' nu utilizez). Ori au înnebunit dezvoltatorii de browsere, ori sabotează forumul, ori platforma pe care acesta e construită e cam veche și nu mai e băgată în seamă de dezvoltatori. Sau.
DragosP
Tot nu înțeleg ce treabă au browserele cu ce pagini servește (și cum) serverul.
Fiind server-side, mai degrabă cred că e vorba de neintretinerea cronică (de acum) a mysql-ului.
Markos
QUOTE(DragosP @ 12 Dec 2013, 19:44)
mai degrabă cred că e vorba de neintretinerea cronică (de acum) a mysql-ului.
*


Exact. Brausărele n-au nicio treabă. Tâmpenia aia cu lipsă-ultimele-mesaje-din-topic se manifestă identic în: Chrome, Firefox, IE, Safari, Dolphin (ăsta pă androizi).

Din ce-am observat, problemele apar la topicele stufoase.
gabize
da' io vorbeam și de problema de afișare a paginilor, nu doar despre inconsistența informației.

I'ote aici s-a discutat la momentul respectiv.
paul_p
Daca forumul foloseste Sphinx, el poate fi de vina pentru neafisatul in ordine a rezultatelor cautarilor de genul View New Posts.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.