Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfat vanzare Logan 2006
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
roland
Salut.
Nu e un topic de bursa, ideea e ca as vrea un sfat de la voi...
Am un Logan 2006, 1.4, EURO 3. O sa-mi iau alta masina... si aici intervine problema mea.
Noua taxa de mediu, timbrul minune, avand in vedere ca e masina EURO 3 se ridica la 1500 EUR. Masina valoreaza cat valoreaza... poate undeva usor peste 2500 EUR sau pe-acolo.
Daca incerc s-o vand, cine va dori s-o inmatriculeze va avea de platit suma asta, practic ar dori s-o scada din pretul masinii. Asta inseamna automat ca as vinde masina pe la vreo 1000 EUR, ceea ce devine chiar foarte neinteresant.
Ce fac cu masina? O fac cadou in familie si ramane pe numele meu?
Sau sa stau cuminte da' de pica taxa in viitorul apropiat?
Mersi.
tomageorgian
vinde masina in familie si lasa actele pe numele tau
sorin1983
eu zic ca daca ti-o permiti in continuare sa nu o vinzi deocamdata...
cosmint26
Vezi sa nu cumva sa iei vreo "teapa" de genul sa vina vreun cumparator sa iti ofere 1500 ca deh, el trebuie sa plateasca timbrul si in realitate el sa nu plateasca nimic si sa mearga asa cu masina.
Sau sa o vanda repede pe 1800la altcineva.

la masinile ieftine sunt o gramada care merg asa cu ele, fara sa le treaca pe numele lor. Iar daca se intampla asa cel care poti fi pagubit esti tu ca iti vin toate amenzile acasa si nu ai ce sa faci.
Tot ce poti sa faci e ca atunci cand vinzi masina sa scrii pe spatele talonului "instainat catre la data de ... " si sa speri ca un politist vreodata la un control o sa ii ia talonul ca au trecut 30 de zile.
cumparatorul daca e "tigan" zice ca a uitat talonul acasa si scapa decat cu amenda de acte.

Sfatul meu e sa gasesti pe cineva in familie sau pe cineva ffff apropiat caruia sa ii vinzi masina (naiba nu sa o dai degeaba) si sa ramana pe numele tau. Neaparat sa fie cineva de incredere si sa stabilesti clar sa nu o vanda la altcineva ca ajungi iar la posibile situatii ca mai sus.
Eventual poti sa o dai doar spre folosinta la cineva, ca nu e bine sa stea nici degeaba. Si peste un timp (taxa scade cu cat vechimea creste) poate vei reusi sa o vinzi, poate s-o anula taxa cine stie.
In momentul de fata eu zic ca nici 1000eur nu vei lua pe ea de la cineva serios, adica cineva care chiar ar vrea sa o inscrie. Lumea fuge de cele cu taxa asa mare si prefera sa ia una cu taxa platita fara sa mai aiba bataie de cap.
roland
Mersi de sfaturi. Cam astea par optiunile, sa o tin sau sa o dau in familie.
Totusi, cand vinzi o masina, nu se face o radiere? Moment din care clar masina nu mai e pe numele tau, deci nu te mai intereseaza? Cand am mai vandut o masina, prin 2006, asa am facut.
cosmint26
Nu se mai face radiere la politie. radierea de la politie se face doar cand eu ma duc sa o trec pe numele meu. Atunci o scoate de la tine si o trece la mine. Daca eu nu ma duc sa o trec pe numele meu si iau o camera de rovinieta, cei de la cnadr verifica numarul masinii iar proprietarul esti tu. deci tie iti vine amenda.
Acum se face radiere doar de la impozit.

Noul cod rutier are cateva prevederi destepte pt a se evita situatii din astea sa speram ca va fi promulgat. Ar fi in sfarsit un lucru bun, o lege desteapta, buna, care rezolva de la radacina o gramada de probleme. pacat ca pe langa chestiile bune in noul cod rutier sunt si unele prostii, dar asta e alta discutie
kert
In situatia asta sint si eu si m-am hotarit sa poluez pina ii cad tablele.
Statul n-o sa incaseze nimic de pe urma mea:
- eu nu-mi iau alta masina - deci nema taxa de timbru/poluare...
- nu vind masina deci nema taxa de timbru/poluare...
Ala care ar fi cumparat masina sh, n-are bani de una noua, deci producatorul de masini nu va vinde.
Tare-mi mai place mie cum isi fac ei (politicienii) calculele ca daca baga o taxa de nu stiu cit o sa incaseze nu stiu cit...
Ov
QUOTE(roland @ 8 Apr 2013, 11:57)
nu se face o radiere?
*



se radiaza de la financiar. Optional (si recomandabil daca n-ai incredere ca viitorul cumparator o va inmatricula pe numele tau) se poate merge la politie si radia si de acolo (cu o cerere - intrebi la informatii wink.gif ). Din momentul ala nu mai ai nicio responsabilitate vis-a-vis de acea masina.
Kojak
Dom'ne, decat sa le dam acu' pe 2 lei, ca inca sunt masini bune exceptand tabla, mai bine le dam peste cativa ani direct la Remat. Care era minumum de ani, parca 10 sau 12?
Andy_ACS
Si eu sunt oarecum in cazul tau - intentionam sa schimb masina (Logan 1.6 MPI 2004 E3) anul asta, insa am renuntat, o sa o mai folosesc un timp. Masina e inca foarte buna, iar timbrul asta incurca lucrurile.
Daca vrei neaparat sa o dai, mai bine o dai spre folosinta cu un contract notarial si ramane inmatriculata pe numele tau. Deci nu o vinzi, o dai in folosinta. Trebuie sa te si intelegi cu omul respectiv, probabil multi nu vor dori asa combinatie. Oricum cred ca in urmatoarea perioada se va incetateni practica asta si nu va mai parea ceva anormal (va fi similar cu cazurile de masini inscrise pe Bulgaria - pe numele altcuiva - doar ca astea vor fi inscrise pe Romania).
mk2
Cica o posibilitate pentru a fi sigur de radiere in caz de vanzare ar fi sa "optezi" pentru pastrarea numerelor la vanzare. Astfel, dupa 30 de zile se radiaza automat de la politie.
zanzie
QUOTE(roland @ 8 Apr 2013, 11:47)

Am un Logan 2006, 1.4, EURO 3.


Si eu. sad.gif
vijelie

In actuala conjunctura, se pastreaza, se intretine si se foloseste ca un bun de folosinta indelungata.
roland
Multumesc mult de sfaturi. Vad ca au inceput niste procese. Sper sa cada taxa pana la urma.
dizzy
Minimul e 10 ani pt programul rabla.
Eu as tine masina pana cand nu mai e buna decat de Remat si gata.
Din partea mea sa o ia in brate domnii guvernanti.
Tince1290
QUOTE(mk2 @ 8 Apr 2013, 18:38)
Cica o posibilitate pentru a fi sigur de radiere in caz de vanzare ar fi sa "optezi" pentru pastrarea numerelor la vanzare. Astfel, dupa 30 de zile se radiaza automat de la politie.
*





hai sa va povestesc eu ceva...o colega a vandut masina anul trecut si anul asta a primit o amenda acasa...s-a dus la politie sa vada care e greseala si nu era nici una...ba mai mult, pe aceasi masina vanduta in urma cu un an, erau inregistrate mai multe amenzi...a vorbit cu un avocat (nu stiu exact ce) a fost la judecatorie si a obtinut foarte usor un mandat de executare silita prin care cumparatorul e obligat sa plateasca toate amenzile si sa reinmatriculeze masina pe numele lui in termen de 30 de zile...deci se rezolva si smecheriile astea de 2 bani pe cale legala...


cat despre metode sa stai fara griji....vorbesti cu noul proprietar si ii zici sa-ti trimita o copie dupa certificatul de radiere stampilat impreuna cu RCA-ul pentru ca vrei sa recuperezi banii de pe asigurare...si cu un drum mai si recuperezi niste bani...daca nu-ti mai trimite si nu-i mai poti da de urma mergi la politie...o sa stie ei ce e de facut smile.gif
nebuneli
A trecut ceva vreme de cand nu a mai scris nimeni pe aici. In aceeasi dilema sunt si eu doar ca eu am Logan 2009 Ph2 euro 4 - 1,6 16V 105CP. Taxa ar fi undeva pe la 4000 lei daca am calculat cum trebuie. Nu am gasit nicio solutie viabila. In familie nu am cui sa o dau, de vandut pe nimic iarasi nu imi convine fiindca masina este extrem de fiabila si am bagat deja vreo 1500E in ea. Stie cineva daca optiunea de pastrare a numerelor mai exista ? Auzisem povesti cum ca nu se mai pot pastra. Thxs
Lord Hades
In 2009 ai platit taxa altfel cum ai înmatriculat?
nebuneli
Nu se platea taxa de prima inmatriculare pentru masinile Dacia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.