Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Evitare plata Timbru de Mediu 2013
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
jeoanesss
Am cumparat o Solenza 1.9 d in 2012, dar nu am reusit sa o inmatriculez pe numele meu pana la 1 ianuarie 2013.
Am facut toate actele pentru inmatriculare, dar mi se mai cere in plus Timbrul de mediu. Acest timbru se calculeaza in functie de emisiile de Co2/km trecute in Cartea de identitate a vehiculului(CIV), dar la mine nu scrie asa ceva in CIV. M-am interesat si valoarea acestui timbru pentru masina mea, Solenza 1.9d din 2004, ajunge la 1500 EURO, exact cat am dat pe masina.
M-am mai interesat si am aflat ca acest timbru de mediu se poate evita, daca fostul proprietar imi face o imputernicire (procura) pe numele meu si astfel as putea sa circul cu numerele de inmatriculare ale fostului proprietar.
Problema este in felul urmator:
Cand am fost la politie pentru a preschimba numerele mi-a fost trecut pe talon la rubrica instrainat catre numele meu + data la care am cumparat masina.
Se poate ca fostul proprietar sa-mi faca o procura daca pe talon la rubrica instrainat catre scrie numele meu?
Marius 77
QUOTE(jeoanesss @ 21 Apr 2013, 12:42)
Am cumparat o Solenza 1.9 d

1. Am facut toate actele pentru inmatriculare, dar mi se mai cere in plus Timbrul de mediu. Acest timbru se calculeaza in functie de emisiile de Co2/km trecute in Cartea de identitate a vehiculului(CIV), dar la mine nu scrie asa ceva in CIV.

2. M-am interesat si valoarea acestui timbru pentru masina mea, Solenza 1.9d din 2004, ajunge la 1500 EURO, exact cat am dat pe masina.

3. M-am mai interesat si am aflat ca acest timbru de mediu se poate evita, daca fostul proprietar imi face o imputernicire (procura) pe numele meu si astfel as putea sa circul cu numerele de inmatriculare ale fostului proprietar.
Problema este in felul urmator:
Cand am fost la politie pentru a preschimba numerele mi-a fost trecut pe talon la rubrica instrainat catre numele meu + data la care am cumparat masina.
Se poate ca fostul proprietar sa-mi faca o procura daca pe talon la rubrica instrainat catre scrie numele meu?

1. Va trebui să te adresezi RAR-ului pentru completarea emisiilor CO2 în CIV.
Din ceea ce am găsit pe net, la Solenza 1.9 D, emisiile CO2 sânt 150g/km, norma Euro 3.

2. Aproximativ 1500 Euro este timbrul de mediu la Solenza pe benzină, dar în cazul motorului pe motorină, suma de plată este mai mare.
Așadar, Dacia Solenza 1.9 Diesel, an 2004 (vechime 8-9 ani), EURO 3, emisii 150g/km CO2 :
150 x 41,58 x (100 - 61) / 100 = 2.432, 43 Euro

3. Dacă ai scris pe talon înstrăinat către ... la data de ... , ai 30 de zile să înmatriculezi mașina.
Dacă nu o înscrii în cele 30 de zile, la un eventual control al poliției rutiere, îți vor reține talonul.

PS: nu era nevoie să deschizi încă un topic pe tema timbrului de mediu, există deja vreo 5.
jeoanesss
Am inteles cat ajunge timbrul dar as vrea un raspuns la urmatoarea intrebare:
Se poate ca fostul proprietar sa-mi faca o procura daca pe talon la rubrica instrainat catre scrie numele meu?
silesax
nu se poate.ai luat teapa.trebuia sa te gindesti bine inainte sa faci acte.
incearca la bulgari pe firma neaparat.
banet66
Incearca cu acte de partaj - autovehicolele dobandite in urma partajului sunt scutite de taxa!
marius80_eugen
cred ca eu o sa ma duc pana in Germania , apoi ma insor , apoi divortez si asa voi putea sa conduc o masina decenta inmatriculata pe numele meu cu bani ok . Urmatoarela luna o sa fiu ocupat ! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

P.S. Sa nu uitati darurile de nunta , ca alea sunt bonus ! icon_mrgreen.gif
Maskatu
Parca si prin mostenire se poate evita plata, dar astea sunt cazuri rare.
marius80_eugen
Si tu acum instigi romanasii la omoruri si alte alea.
O sa auzim de inscenari de crime pentru inmatricularea masinilor pe numele nevestelor fara plata taxei de mediu radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.