Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pompa stropgel nu mai "baga" presiune
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Tetelu1980
Salutari membrilor formului acesta!

Rog si eu ajutor in solutionarea unei probleme care sta cam in felul urmator. Am completat intr-o zi lichidul in rezervorul sistemului de spalare parbriz ins apeste cateva zile actionand sistemul am constatat ca acesta nu mai stropea cu presiune. M-am uitat sa vad despre ce era vorba si am vazut ca nu mai aveam lichid de spalare desi nu avea cum sa fie consumat atat de repede. Am zis ca nu-i nimic, nu m-am gandit prea mult la treaba asta si am mers pe ideea ca pur si simplu nu mai e. Dar degeaba, sistemul de spalare s-a comportat la fel, presiune jeturilor de apa era foarte mica. Mi-am facut timp si am inspectat mai bine furtunasele care pareu ok... am trecut la pasul urmator si anume scoaterea rezservorului de la locul lui si spalarea lui. Cu ocazia asta am curatat si noroiul adunat in acea zona (promblema curenta din ce am vazut pe froum). Buuuuuun! Cu aceasta ocazie am cumparat si o colectie de duze si furtunase pentru spalare parbriz. Am montat sistemul la loc si am facut proba doar cu o duza pusa pe furtun fara sa folosesc si acel "T" pentru cea de-a doua duza.
Problema e ca defectiunea persista. Motorasul se invarte, dar nu furnizeaza debit de apa. Am incercat si cu furtunasul gol fara duza dar tot degeaba. Uneori se intampla sa arunce apa ce se afla deja pe furtunas dar atat, nu este furnizat un debit constant. Aveti idee cam care ar fi problema?

Multumiri anticipate.
bygy007
eu intii as incerca o amorsare cu gura daca nici asa nu merge as inspecta pompa afara , demontata de pe masina de locul ei
Tetelu1980
Am si incercat asta dar fara succes. Mi s-a parut ciudat faptul ca in orificiul de admisie a apei din rezervor, cu alte cuvinte la "sorb" nu se vede decat un varf de plastic alb, un fel de mož, nu am putut sa vad niciun fel de pale sau ceva asemanator care sa antreneze apa.
EUGEN2008
mi se pare destul de evident ca-ti trebuie alt motoras spritiera , avand in vedere ca ai parcurs toti pasii "eliminatori" , e clar ca pompa nu mai are debtul necesar. Schim-o si nu-ti mai bate capul....amorsarea se face de la sine dand pur si simplu la maneta pana incepe sa stropesca , deci n-ai ce amorsa.
bygy007
am eu niste pompepe roti dintate care daca ramin fara zeama trebuie sa sufli in bidon si sa dai la stropitparesi daca esti singur pozitia e cam nasoala
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.