Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: JOS taxa auto 2013
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
velceani
Salutare oameni buni,

asa cum sper ca se intelege din titlu deschid acest topic in speranta de a gasi colegi de suferinta in aceasta "boala" numita "taxa timbru verde". Cred ca multi dintre voi aveti probleme cu aceasta si multi v-ati /va veti lovi de asta .

Eu am o propunere, hai sa ne strangem, undeva, candva la un meeting de protest, cel mai bine ar fi in Bucuresti, in fata/ pe langa parlament, toti daciotii, solenzari, supernovisti, loganisti...
Eu vad aceasta taxa o aberatie, nu va aduce nimic bun in Romania, decat masini vechi din Germania. Nu inteleg cum noi avand Dacia, masina romaneasca, mai noua si uneori mai buna decat rablele nemtesti cu n sute de mii de km, sunt obligat sa imi casez masina sau sa o dau la fier vechi?

Va rog sa nu va abtineti, cine are un cuvant de spus sa spuna...
Pana la urma noi ii platim si noi ii alegem, nu ei pe noi...



george_scala_2004
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3789608

Noi ca noi da' ce zici de cei care si-au luat Logane, in marea lor majoritate cu motoare Euro 3 si Euro 4, in leasing prin anii 2005, 2006, 2007 sau chiar 2008...Dupa ce ca au platit de le-au sarit capacele rate si casco acum, la finalizarea contractului, mai platesc si timbrul de mediu!!! blink.gif sad.gif
bossake
Vezi ca cei cu logan luat dupa 2007 au taxa platita. loganurile 2004-2006 sunt cele mai defavorizate. Si ar mai fi cei de prin 2009-2010 care la vremea aia erau scutiti. Dar fiind euro4 masinile taxa e mai suportabila nu e 1500 cat e la un logan din 2006 eur3.

Cei care au masini pe credit am impresia ca masina e pe numele lor, deci nu se va face nicio transcriere la sfarstul contractului.
george_scala_2004
Ma rog, era un fel de a spune...de a sublinia ideea ca la vremea respectiva Dacia by Grup Renault se bucura cind ii cresteau vinzarile iar acum a fost cea mai impotiva celor care, la vremea respectiva, au ajutat-o sa treaca cu bine peste criza...
Cei pe credit da, corect dar cei cu leasing nu!
velceani
da, pai tocmai ce am o colega care in 2014 termina leasingul, si trebuie sa plateasca 800 eur la un Logan luat in leasing, si se minuna... Si la un Corsa din 2001 1.2 e 100 si ceva de euro smile.gif)

Iulikk
Cu riscul de a fi luat la pietre: eu sunt de acord cu O TAXA (nu cum e cea de acum) pentru inmatricularea masinii, dar o taxa de genul: iei masina noua, nu platesti nimic. Iei masina veche de 1 an platesti o suma modica... iei masina veche... platesti de-ti sar capacele. E plina Romania de kkturi pe 4 roti. Chiar ieri, am vazut pe podul de la 2 mai un Opel Vectra caruia i s-a rupt bieleta de directie in mers. Bine ca n-a murit nimeni.

Ar trebui o taxa care sa impiedice inmatricularea tuturor gunoaielor aduse din jermanea, olandia sau, mai rau, de la engleji.
MyKe89
Si cum diferentiezi masinile bune de gunoaie? O masina din 1995, spre exemplu, intretinuta foarte bine de un neamt, e gunoi?

Sau un BMW M3 E36, care costa 8000 EUR, e gunoi?
Iulikk
Din 95 pana acum sunt... ~20 de ani. Deci da, e un gunoi. Cine se duce in DE ca sa cumpere o masina din noojcinci, stai calm ca nu da mai mult de 1200 de euro pe ea.

DA, BMW E36... nu mere de TX... toate-s gunoaie wink.gif ...
PS: nu imi mai vindeti kktu asta cu masinile intretinute de mosi labili psihic care se duceau cu rabla pana la piata, biserica si cimitir duminica.
cityrush2007

Si varianta ta poate fi oarecum atacata,de ce sa conteze anul de fabricatie? O masina din 95 in care s-au investit bani grei poate fi peste un logan cu an de fabricatie ceva mai recent,daca eu sunt maniac si am un golf 3 in care am investit 2000 de euro in reconditionare(tablarie,motor etc.) de ce s-ar numi gunoi pe langa un logan din 2005 ?
Iulikk
Bre, daca AI DEJA golfu, de ce iti bati capu? E deja inmatriculat, nu mai platesti nimic. Stai calm ca nu baga nimeni 2000 de euro intr-un golf care il cumpara cu 600 wink.gif . Ar trebui o taxa care sa descurajeze importul de masini vechi (ca s-a investit in ele sau nu, asta nu conteaza). Nu o taxa care sa descurajeze vanzarea masinilor deja inmatriculate, cum este acum. Ce, crezi ca mie imi convine ca la o Solenza de 2000 de euro taxa sa fie 1500 sau cat plm e? ph34r.gif

Mie mi se rupe pixu ca ai bagat tu bani in masina aia... daca restul de masini sunt niste tigai, vei fi catalogat ca si restul in trafic.

Si eu am bagat bani in Solenza, joi o gramada (chestii care le pot dovedi cu facturi), in reprezentanta Dacia, nu la coltul blocului si cu piese originale, dar in trafic tot se va feri lumea de mine pt ca in mintea lor tot o bomba conduc, chiar daca este peste multe alte Solenze chiar si de aici de pe forum.
cityrush2007
Nu am zis ca imi afecteaza in vreun fel taxa asta propria masina ,insa este cat se poate de ilegala si de nedreapta, tu daca ti-ai intretinut solenza pana acum iti place sa fie catalogata drept un gunoi cum sunt catalogate alte solenze ?
Dupa mine taxa ar trebui sa reglementeze lucrurile ce tin de poluare si eventual de starea masinilor,nu de anul de fabricatie,degeaba e din 2012 masina daca a fost dauna totala si reparata la nea Gica in curte si acum e bomba pe roti
Iulikk
Ai si tu dreptate. Pana mea... oricum sunt obisnuit sa catalogheze lumea Solenza drept gunoi 04.gif , nu e bai; nu ma caracterizeaza un staniol pe 4 roti. Atata timp cat ma duce din A in B cu muzica si aer conditionat eu sunt multumit. Dar stii ce mai amuzant? Ca majoritatea alora care spun treaba asta, sunt satui de la RATB...
cityrush2007
Intr-un fel e normal sa evoluam si sa vrem ceva mai bun,dar asta e situatia tarii noastre,insa in loc de taxe aberante,ar trebui luate masuri pentru ca masinile sa se intretina in parametrii ok de catre proprietari, sa nu se mai dea spagi la R.A.R. cand intra toate masinile aduse de afara,sa se evalueze corect starea masinii la fiecare inmatriculare si sa se taxeze dupa criteriul asta si de poluare, nu asa dupa anul de fabricatie si mai stiu eu ce politici tampite
para06
QUOTE(Iulikk @ 29 Apr 2013, 19:43)
Din 95 pana acum sunt... ~20 de ani. Deci da, e un gunoi. Cine se duce in DE ca sa cumpere o masina din noojcinci, stai calm ca nu da mai mult de 1200 de euro pe ea.

DA, BMW E36... nu mere de TX... toate-s gunoaie wink.gif ...
PS: nu imi mai vindeti kktu asta cu masinile intretinute de mosi labili psihic care se duceau cu rabla pana la piata, biserica si cimitir duminica.

*




as prefera oricand un e36 in loc de solenza:D si cat de curand o sa achizitonez unul..
si solenza mea nu e gunoi:) totul merge perfect la ea . acum 500km a iesit din service (distributie , discuri , placute , ferodouri ) , nu are nici cea mai mica problema
MyKe89
QUOTE(Iulikk @ 29 Apr 2013, 19:43)
Din 95 pana acum sunt... ~20 de ani. Deci da, e un gunoi. Cine se duce in DE ca sa cumpere o masina din noojcinci, stai calm ca nu da mai mult de 1200 de euro pe ea.

DA, BMW E36... nu mere de TX... toate-s gunoaie wink.gif ...

Am zis BMW M3 E36. Si ala e gunoi?

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-m...54.html?lang=en
Iulikk
Dracu stie de cate ori l-a facut dauna babuta aia. Eu propun sa ne oprim aici. Deja incepem sa o dam in balarii.

Raman la ideea mea: o taxa care sa opreasca importul inutil de jeguri, pardon, masini este binevenita!
para06
si dauna totala daca a fost , tot e mai inchegat ca orce din grupul renault-dacia= ))))))))))))))
litza
Ba o taxa care sa opreasca detinerea de "gunoaie" e si mai bine venita. Asa un impozit anual pe model nemtesc. Pentru ca deja exista multe gunoaie gata inmatriculate, care nu se vor mai transcrie la schimbare de proprietar si vor circula in continuare pe strazi.

O taxa mare anuala pentru asa ceva, le-ar duce pe toate la rabla si ar incuraja achizitia de masini noi, cu motoare mici la care taxa anuala ar fi mica.

QUOTE(Iulikk @ 29 Apr 2013, 22:36)
Raman la ideea mea: o taxa care sa opreasca importul inutil de jeguri, pardon, masini este binevenita!
*

velceani
eu unu nu sunt de acord cu taxa asta.
daca e deja inscrisa in Romania si e masina romaneasca, de ce sa ma rupa taxa asta, cand astea din afara le iei cu 1000 de euro si ai taxa la ele 100 - 200 de euro?

Nu pot sa o inteleg pe asta... Eu ca sa o dau pe a mea, de exemplu trebuie sa ii dau bani cumparatorului, si sunt chiar realist...

un calcul simplu -- 1000 euro + 1500 taxa = 2500 euro - un logan bun. Cine 243.gif mai cumpara solenze?

Si sincer la cat am bagat in ea, nu as da-o nici pe 3000 de euro.
Eu ma uit la mine... daca as avea 2500 de euro nu as mai vrea sa o dau si as tine-o pana moarte. Fiecare vrea o masina noua, dar, sa fim realisti, nu ne permitem aici in Romania sa ne luam. Statul ar trebuii sa investeasca aici, pentru ca industria auto ne ridica foarte mult economia. Atunci cand tu inlesnesti importurile de SH-uri nemtesti nu cred ca mai e ok.
taxa asta nu e ca sa te faca sa iti iei masina noua, ci ca sa te forteze sa iti iei rable de la nemti si altii...De si ei trebuie sa scape de rable smile.gif
aluibasarabeanu
Macar nu mai mi-o ia banca daca nu imi platesc creditul!E singurul bun pe numele meu care deja nu mai e <BUN>!!!!
cata82
QUOTE(Iulikk @ 29 Apr 2013, 21:17)
Ai si tu dreptate. Pana mea... oricum sunt obisnuit sa catalogheze lumea Solenza drept gunoi 04.gif , nu e bai; nu ma caracterizeaza un staniol pe 4 roti. Atata timp cat ma duce din A in B cu muzica si aer conditionat eu sunt multumit. Dar stii ce mai amuzant? Ca majoritatea alora care spun treaba asta, sunt satui de la RATB...
*



Iulikk, nu trebuie sa gandesti chiar asa, sunt pe strada Dacii 1100 sau Dacii 1300 care au peste 35 de ani vechime DAR au kilometri foarte, foarte putini (vezi autoturismele care sunt in Retromobil / Automobil Club Roman), de astea ce mai zici ?!?!?! Arata de parca acum au iesit pe poarta fabricii, probabil asa arata si a ta (Solenza) si a celor care au Logan, Supernova sau 1410.
Nu neaparat daca ai o Dacie, indiferent de model, asta insemna ca esti mai prejos decat ceilalti.
Trebuie sa fii mandru ca, conduci o Dacie in special una de epoca, o batranica biggrin.gif
velceani
aluibasarabeanu, nu e chiar asa, au destule cai legale sa te jecmaneasca.

Revenind la subiect ceva opinii, propuneri ?
cata82
S-au facut n proteste, ba au iesit taximetristi in strada, ba s-a alimentat la benzinarii cu monede de 10 bani, ba proteste la ANAF si tot ca ei a ramas.
N-ai ce face, asta-i Romania.
Poate ar fi ceva rezultate daca ar iesi in strada cel putin 50-60% din soferii Romaniei, nu conteaza ca esti taximetrist, camionagiu, sofer distributie, agent vanzari sau ca ai masina personala. sa paralizezi la propiu transporturile si circulatia rutiera ceea ce e foarte putin probabil.
velceani
aici ai dreptate, chiar daca toti ne vaicarim, putini ar face ceva.
Chiar daca romanul nu are , face el ceva sa poata si de fiecare data o lasam pe altadata. Ma gandesc ca pana la urma se va face ceva, nu se poate.

icon_mrgreen.gif
george_scala_2004
QUOTE(cata82 @ 1 May 2013, 23:46)
...
Poate ar fi ceva rezultate daca ar iesi in strada cel putin 50-60% din soferii Romaniei, nu conteaza ca esti taximetrist, camionagiu, sofer distributie, agent vanzari sau ca ai masina personala. sa paralizezi la propiu transporturile si circulatia rutiera ceea ce e foarte putin probabil.
*




ba conteaza: firmele de transport isi recupereaza tva-ul pe motorina...si la ce rulaj lunar au le convine...
Cosmin.nova
Da frate asa e dar fiecare ar trebui sa se gandeasca..ptr binele cel mare!
dannygambino
ar mai fi o optiune exemplul nemtilor care o saptamana nu au alimentat nici macar un gram de combustibil.... din punctul meu de vedere ori taxa de inmatriculare ori acciza pe combustibili trebe musai sa pice. o tara fara transport e o tara fara economie, dar deh oricum romanasu nostru de rand vrea sa munceasca doar la birou. Ba chiar am mai auzit din gura unor coate goale care nu detin masini "ceee domne lasa ca e bine, sa faca benzina 20 de lei sa nu se mai plimbe toti fraierii toata ziua"... ce nu rumega neuronul lor scofalcit e ca pretul carburantului se reflecta in mancare, adica si el va plati. Cum propunea deputatul ala retard sau senator sau ce masa'n c*r e, sa bage taxa de prima inmatriculare in pretul pe litru de combustibil... e o ineptie maxima, pentru ca tot ala care n-are ce manca va plati si mai mult pe mancare, desi nu spera sau nici nu viseaza sa isi cumpere vreodata o masina. .... poate sunt eu cam offtopic, dar m-am saturat de atatia bani dati degeaba lichelelor astora de ne conduc. Am ajuns de platim taxa ca am platit o taxa (gen tva aplicat si pe valoarea accizei din pretul unui produs - pai ce am cumparat o taxa definitiv ca sa imi aplici tva pe ea ?)

7 May 2013, 10:31:
QUOTE(velceani @ 29 Apr 2013, 10:18)
Salutare oameni buni,

asa cum sper ca se intelege din titlu deschid acest topic in speranta de a gasi colegi de suferinta in aceasta "boala" numita "taxa timbru verde". Cred ca multi dintre voi aveti probleme cu aceasta si multi v-ati /va veti lovi de asta .
Va rog sa nu va abtineti, cine are un cuvant de spus sa spuna...
Pana la urma noi ii platim si noi ii alegem, nu ei pe noi...
*



pana la urma romanul e las, si o taxa tot va ramane (mai mica sau mai mare) dar macar sa ii dea denumirea corecta , se numeste "TAXA DE NU AI VOIE SA AI MASINA", ca desi iti dau voie, eu ca si stat, las' ca te fac eu sa nu iti mai permiti, si noi deputatii si senatorii sa ne plimbam singuri prin buricul targului, ca oricum, si daca iti permiti prin n credite si leasinguri, iti mai foot si o buvinieta peste rovinieta si o alta taxa de autostrada (de 4eur/km cum zicea o matracuca mai acu ceva timp cand se vazuse transa ministra transporturilor).
velceani
ca bine le mai zici tu colegule,
respekt.gif

gandind la rece, unii oameni chiar nu gandesc...
sebastianu
Buna, zicea cineva mai sus de introducerea taxei in pretul combustibilului, bun; dar cu cei care au platit pana acuma taxele (si sunt multi), aaa sau pentru aceea au card special si nu-i va costa asa de mult combustibilul. A nostri parlamentari tot modifica pe taxa, sunt deacord cu o taxa de inmatriculare, trebuie cautat un model de taxa de la altcineva la care functioneaza bine de ani sau zeci de ani de zile.

Inca o idee, poate e (off), pe care o auzem intro zi la vulcanizare de la un nene (din italia), acea un Audi Q7 inmatriculat in Romania, il auzeam ca vorbea ca prefera sa inmatriculeza la noi masina si el circula acolo cu ea, pentru simplu fapt ca noi avem taxe mai mici. Zicea ca anual pe acea masina plateste in jur de 3000- 3500 Euro.
Numai bine.
2012
Pe langa taxe, un itp corect ar elimina multe probleme.
velceani
Sunt de acord,

decat sa te puna sa platesti aberatia asta de taxa, mai bine sa ii faci o revizie la sange a masinii si un ITP corect.
Sunt destule masini mai noi care sunt trecute la ITP fara probleme si au probleme mai mari decat cele vechi si intretinute corect.
Tince1290
da...la asta ma gandeam si eu....nu mai simplu e sa fie mai serios controlul la itp?...astfel multe masini ar iesi din circulatie...selectie naturala...cei ce au avut grija de pot sa mearga, restul nu. Cat despre taxa, singurele criterii valide in opinia mea sunt cantitatea de noxe, capacitatea cilindrica si numarul de km....pana la urma de acolo vine "cantitatea" de poluare pe care o scoate masina...nu vad ce treaba are vechimea...

in al doilea rand, nu vad ce face statul cu banii astia...adica omul daca trebuie sa mearga tot merge...si mai ales dupa ce plateste o taxa colosala pentru masina, e clar ca o foloseste si are nevoie de ea...deci din banii de taxa trebuie facut altceva, sa compenseze efectele astea...ceva de genul: plantari de copaci, montare de eoliene, panouri solare, hidrocentrale, statii pentru masini electrice sau hibride s.a.

dar degeaba...defrisarile continua, centralele termice tot functioneaza...cred ca statul a uitat de fapt care este scopul taxei...si da...un stat de lasi...nu trebuia sa toleram asa ceva...acum cred ca e prea tarziu pentru un protest
hhd_0
Poate scapam de ea ... unii dintre noi.

Din cate am auzit legea spune ca taxa nu se mai aplica pt autovehicule inmatriculate dupa 2008.

Solenza mea este 2004 si am inmatriculat-o pe numele meu in 2009. Am platit nush ce taxa de 2 lei la CEC smile.gif)) Acum daca o vand cumparatorul mai trebuie sa achite vreo taxa ?
george_scala_2004
nu mult...vreo 1700 de euro... wacko.gif
velceani
din cate stiu eu da
rugam cunoscatorii sa isi dea cu parerea
andri1940
hhd_0, daca prima inmatriculare a solenzei tale s-a facut in anul de cand e masina, NU are taxa platita. Legea e idioata si ii condamna pe toti cei cu solenze sau logan euro3, care n-au platit taxa de prima inmatriculare, sa ramana cu masinile pana le dau la rabla.
velceani
pana la urma si optiunea asta e ok, daca dau cum se laudau 1500 euro pe ea...
george_scala_2004
o fi valorind tichetul 1500 de euro dar...nu va da nimeni banii astia pe acea hirtie...iar ca sa cumperi o alta masina pina la cea ma ieftina e cale lunga...citeva mii de euro... sad.gif asa ca noi astia mai fara posibilitati financiare ne vom chinui cu cazanelele noastre...
velceani
horicav, romanii sunt prea comozi si prea fricosi pentru asa ceva...
Ar trebuii sa iesim toti sa blocam Bucurestiul cateva zile si sa-i vezi atunci smile.gif

hai sa ne strangem 200/300 de masini si sa traversam de cateva ori bucurestiul pe unde e mai aglomerat si sa ii vezi apoi ce le trece cheful de taxa de timbru
george_scala_2004
ai dreptate velceani:

in timp ce in restul continentului aveau loc manifestatii impotriva austeritatii ce faceau vajnicii romanasi, da, aia care se vaita ca n-au ba una ba alta? pai ce sa faca: gratare! si la urma mizerie, multa mizerie...asa ca nici o sansa de proteste...
ursul_bipolar
Ma bag si eu cu voi!
cosstti
Daca ar avea loc o astfel de actiune ar fi catalogata de catre guvernanti ca nesupunere sociala a unor detinatori de rable, care nu reprezinta nici pe departe majoritatea conducatorilor auto din Romania.
Va mai putea fi catalogata ca protest izolat si fortele de ordine puse sa-si faca datoria.
Amintiti-va de protestele de strada din iarna anului 2012"comandate de anumiti lideri politici".... Care a fost finalitatea acestor proteste?
Forte de ordine cat cupride, violente si identificarea demonstrantilor surprinsi de camerele de luat vederi, in vederea actionarii in judecata.
Sa nu va imaginati ca tin cu ursul, sant in aceeasi situatie ca si voi dar hai sa privim mai realist lucrurile, sa analizam cauza si efectul.
Solicitarea armonizarii legislatiei cu cea a Germaniei, a Frantei sau a Belgiei poate ar fi binevenita. O petitie cu zeci de mii de semnaturi poate ca ar fi salutara. Ce ziceti??
cosstti
Daca ar avea loc o astfel de actiune ar fi catalogata de catre guvernanti ca nesupunere sociala a unor detinatori de rable, care nu reprezinta nici pe departe majoritatea conducatorilor auto din Romania.
Va mai putea fi catalogata ca protest izolat si fortele de ordine puse sa-si faca datoria.
Amintiti-va de protestele de strada din iarna anului 2012"comandate de anumiti lideri politici".... Care a fost finalitatea acestor proteste?
Forte de ordine cat cupride, violente si identificarea demonstrantilor surprinsi de camerele de luat vederi, in vederea actionarii in judecata.
Sa nu va imaginati ca tin cu ursul, sant in aceeasi situatie ca si voi dar hai sa privim mai realist lucrurile, sa analizam cauza si efectul.
Solicitarea armonizarii legislatiei cu cea a Germaniei, a Frantei sau a Belgiei poate ar fi binevenita. O petitie cu zeci de mii de semnaturi poate ca ar fi salutara. Ce ziceti??
velceani
cosstti, de asta am deschis si topicul asta, ca sa discutam si sa vedem cum putem face ceva. macar un semnal de alarma daca tragem sa fie auzit de cine trebuie...
Cine se baga atunci la o petitie semnata?
Cine ne poate ajuta cu asta?
cosstti
Se poate initia semnarea unei petitii online iar fiecare dintre noi sa angrenam si prietenii, cunoscutii in semnarea acesteia.
Chiar posesorii de masini noi o pot semna lejer deoarece si masinile lor se vor invechi odata si odata.
Sau putem lua exemplul turcilor care de data asta au procedat cum scrie la carte si chiar sper ca initiativa sa aiba efectul scontat:
"Protestatarii turci au cumpărat spațiu de reclamă în publicația americană New York Times. În ediția de vineri a ziarului în locul unei reclame a fost tipărit un text care susține protestele anti-guvernamentale din Turcia."
Asa gandesc eu acum, daca cineva are alta solutie.... sa o auzim.
Ma bag la semnarea petitiei.








MyKe89
Exista deja o petitie aici:

http://jostimbrudemediu.info/petition.php
Maskatu
Petitiile online sunt frectie la picior de lemn. Pentru ca ceva sa se intample cu adevarat trebuie proteste de strada.Stiti de ce au iesit turcii in strada? Pentru ca autoritatile vor sa le demoleze nu stiu ce parcuri...
velceani
MyKe89, multumim de link

maskatu, tu crezi ca noi suntem turci? nu cred ca se vor ajunge la protestele astea la noi.
Maskatu
Asta incercam sa punctez. Protestele "online" au sanse limitate de succes. Statul roman trebuie dat in judecata la curtea europeana. Asta ca sa fie scoasa de tot. Asta pentru ca este o taxa discriminatorie.
cosstti
Cred ca Velceani are dreptate, noi nu suntem turci, ba in plus suntem ai dracu de comozi, ne place sa privim teatrul, nicidecum sa fim actori si ne mai place sa scoatem castanele din foc cu mana altuia.
Nici nu va imaginati cu ce eforturi si promisiuni ar putea fi scosi in strada trei, patru duzini de flacai tomnatici posesori de cazane nevandabile care sa racneasca fals si dogit in fata Palatului Victoria: "Jos cu taxa de mediu!!!"
Trecatorii s-ar uita la noi ca la Cascadorii Rasului si ar zambi cu subanteles.
In continuare cred ca petitia ar fi cea mai la indemana. Am sa vad ce link ne-a trimis MyKe89 si ce contine.
Multumesc MyKe89.

11 Jun 2013, 09:33:
Na ca am semnat-o!
Deci suntem vreo 15300 de protestatari pana in prezent.
Unde va fi trimisa aceasta petitie si cand va fi trimisa aceasta petitie? stie cineva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.