Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum creascut
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
dorusvc
Buna ziua!
Am un logan 1,4 pe benzină din 2008 și în ultimul timp îmi arată la bord un consum de 9,5 la 100 de km.
Este posibil asa ceva?
nikuniku
e bine se poate si mai rau,daca folosesti masina in ore de varf aglomeratie semafoare
ia fa un drum pana la mare de 1Mai sa vezi ce consum mic ai
radiantm
QUOTE
Buna ziua!
Am un logan 1,4 pe benzină din 2008 și în ultimul timp îmi arată la bord un consum de 9,5 la 100 de km.
Este posibil asa ceva?


Este posibil sa se fi resetat computerul de bord: (fie ai facut tu asta fie accidental )
SAU CEL MAI PROBABIL la contorizarea consumului de carburant ai trecut de cifra 999 si computerul a trecut la 000 .Daca dupa ce ai trecut de 0 ai facut numai drumuri in oras si la o ora de maxim (asa cum a spus si nikuniku) consumul sare bine peste
8-9% (KM PUTIN LA CONSUM MARE ) .In timp (DACA PROBLEMA E DE AICI ) consumul se va stabiliza ( eu am acum 6,8 %).
Era interesant sa ne spui mai clar ce inseamna ” in ultimul timp” ( de vreo 3 zile , 1 luna , 1 an...)
roland
Atat timp cat nu mentionezi in ce conditii e calculat consumul, nu se poate da cu parerea.

Daca este extra urban, doar pe autostrada la 130 - 140 kmh atunci e ok.
Daca e extra urban la viteze medii de 60 - 70 - 80 kmh, atunci nu e ok.

Daca e urban, in Cluj sau Bucuresti atunci e chiar bun consumul!

Da si tu niste detalii.
tribunul
Unde ai vazut urban viteze medii de 60-70-80 km?
Daca in oras treci de 30 km/h viteza medie esti un mare fericit.
roland
Mai citeste o data... smile.gif
Am scris extra urban, nu urban
tribunul
Chiorete ... tocilar.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.