Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pozitii America Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
vs66cia
nu stiu daca am voie sa postez link-uri externe insa as dori sa aflu cum pot face acelasi lucru ca in video de mai jos.
e posibil sa fie aceeasi schema electrica ca la stopurile frana de pe spate? si pus la semnalizare un bec cu dublu circuit?

pozitii america dacia 1310
BN64FLO
DA,este acelasi lucru ca si la becurile pozitie/frana,filamentul de 5w il pui pe pozitii iar cel de 21w il pui pe semnalizare.Trebuie sa iti faci o dulie custom sau daca nu, ai putea da o gaura in semnalizator si sa pui un bec din ala mic de pozitie cum e in far .Oricum ai face trebuie doar un fir de la pozitii din far si gata instalatia electrica.
DJ-55-AMC
Dar daca facem acest "upgrade" este vreun risc daca ne intalnim cu domnu' militian? Ma bate gandul sa imi fac si eu la masina.
Adrian.
Bineinteles ca exista . Este o modificare adusa sistemului de iluminare al masinii. Mai bine iti faci si un buton de on/off .

Ca sa fie treaba mai eleganta si sa te scape de batai de cap inutile.

Maskatu
Si daca intra careva in tine pe motiv ca el credea ca tu semnalizezi sau pui frana, tu esti de vina. Ramai si fara talon si iei si amenda.
DJ-55-AMC
Am inteles. Multumesc pentru raspunsuri, oricum era la stadiul de idee. NUMAI BINE!
vs66cia
nu vad de ce ar avea ceva treaba politia cu modificarea asta.. din moment ce cand semnalizezi se observa destul de bine.. dar am sa tin cont de butonul on/off:))
cosmin_2300
QUOTE(Adrian. @ 7 May 2013, 16:10)
Bineinteles ca exista . Este o modificare adusa sistemului de iluminare al masinii. Mai bine iti faci si un buton de on/off . 

*




QUOTE(vs66cia @ 7 May 2013, 20:48)
nu vad de ce ar avea ceva treaba politia cu modificarea asta..
*



Dooh! doh.gif
vs66cia
eu am si folii pe semnalizari fata, lateral, si pe dispersoare spate.. si nu am avut probleme cu politia.. depinde de politist probabil:D
djboss
Salut,Masina din clip este a mea.
Hai sa-ti explic metoda adoptata de mine pentru aceste poziti de america pe care chiar sunt poziti nu am modificat nimic legat de filamentu becului normal de semnalizare.
Eu initial am lupe-n faruri si pozitiile mele nu dadeau chiar bine acolo aplasate in far.
Asa ca mi-am dat jos semnalizarile am dat o gaura in fiecare-n parte cu alt soclu de bec de pozitie.Eu am socluri de becuri de pozitie gen logan,opel,vw w5w cam asa ceva.Prima data am pus cu becuri smd nu-mi placea cum lumina era lumina spre galbuie asa ca m-am dus la magazin si am laut becuri de pozitie portocalii (diferenta enorma).Gaura data in semnalizare a fost la o distanta mai mare...fata de becul de semnalziare gen logan separat.Sper ca ai inteles din ce tia-m zis daca nu astept PM privat si vorbim.Bafta

Legat de politie nu stiu ce sa zic .........eu ma cam feresc de ei dar acum cum iti este norocul.NORMAL sunt poziti dar e anormal cai masina de romania nu de AMERICA:))))))
vs66cia
eu nu am lupe in far.. si ma gandeam sa fac o improvizatie la dulie incat sa accepte bec cu dublu circuit ca la pozitie/frana spate:D

acum sunt ocupat cu facultatea.. dar chiar ma bucur ca mi-ai raspuns!
djboss
Da se poate sia-sa.....gen cum a facut TAU smile.gif
schumycr
De ce nu il faceti ca atunci cand semnalizati sa se stinga "pozitia de america"?
Alexio
Voi stiti ce enervante sunt chestiile americane la masini?

Nebunii aia asa la stopuri:

Totul rosu:

Becul 1: pozitie
Becul 1: frana
Becul 1: semnalizator

Da... un singur Bec pentru toate 3.

Stiti cum e sa conduci in spatele unuia? te ia durerea de cap, nici nu mai stii cand pune frana, cand semnalizeaza, cand mama mamei ei de masina.

+ ca si pe fata este cam urat sa fiu sincer.... cu pozitii galbene...

Acum noi suntem in Romania, se intampla frecvent sa vezi masini cu releele de semnalizare stricate sau instalatia electrica anapoda... , deci cine va vede crede ca nu aveti bani sa reparati instalatia...

<span class='edit'>25 May 2013, 22:12:</span>
PS: inca o chestie care ma amuza...

Voi vreti sa faceti in 2013 ce avea Dacia 1100 in 1969? Lasatii pe Americani cu nebuniile lor. Masina aia avea pozitiile sub faruri si tot cu alea semnaliza. Avea bec cu filament dublu. Cand aveai pozitiile aprinse si semnalizai, becul care semnaliza... semnaliza. Celalalt nu se stingea. Terminai de semnalizat... ramanea becul cu care semnalizai anterior aprins.

Dar nu avea semnalizatoarele galbene wink.gif. Nu va povestesc din povesti ci din avute in familie pe vremuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.