Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: haos in intersectie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Uncle-Sam
a fost azi cineva de dimineata pe la 9 pe doamna ghica la intersectia unde e benzinaria lukoil si pe unde trece tramvaiu 16? eu cel putin am facut cu tramvaiul vreo 500m in 45min cu tramvaiu. era ceva de nedescris acolo: nu prea mai exista sens de mers, fiecare o lua pe unde apuca, etc. are cineva idee ce s-a intamplat? mentionez ca trec zilnic pe acolo si niciodata nu s-a intamplat asta
AND
Te referi la asta? http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=14667

Erai prin tramvai acolo? Fa-ne cu mana!!!! smile.gif
Manuel
QUOTE(AND @ 14 Sep 2005, 17:24)
Fa-ne cu mana!!!!  smile.gif
*



Fa-ti singur!
Duhhh!
AND
Shiiiiiiit ajung la bula mad.gif

Chiar ca am zis-o laugh.gif ..mi-am facut-o cu mana mea! tongue.gif
lar
Ce e asa greu ? Ploua si au scos toti pacalicii de duminica masinile din parcare sa mearga la munca. In mai multe zone a fost aglomerat azi.
Adrian_Solenza
Asa a fost si pe trafic greu! S-au speriat aia de duminica si femeile... (unele).. biggrin.gif
Hop, hai sa luam masina!
lar
Sa vezi ce era pe 13 Septembrie si pe Petre Ispirescu. Mergeau masinile si pe trotuar, Doamne ce nebunie... sad.gif
Ake
Eu nu vad decat o solutie imediata pentru rezolvarea aglomeratiei:
Sa se scumpeasca benzina. Cina face cu mine un miting pentru asta? tongue.gif
lar
Nu-i afecteaza prea tare pe soferasii de duminica. Tot pe noi care umblam zilnic cu masinile ne va durea scumpirea. Unde se tine mitingul pro scumpire ? Nu ca vreau sa particip dar am ceva treaba p'acolo 053.gif laugh.gif
Como
Asta trebuie data ca problema militienilor: Care vehicul din poza trece primul prin intersectie?

In alta ordine de idei, luni dimineata erau sa ma buseasca doi in Piata Unirii, in timp ce politaiul mangaia motocicleta... Cred ca daca se intampla ceva ma duceam la el sa ma descarc...
lar
QUOTE(thecagero @ 14 Sep 2005, 18:00)
...
In alta ordine de idei, luni dimineata erau sa ma buseasca doi in Piata Unirii, in timp ce politaiul mangaia motocicleta... Cred ca daca se intampla ceva ma duceam la el sa ma descarc...
*



Mah, stai putin sa inteleg si io. Cum te descarcai, il rugai sa te mangaie si pe tine putin prin oarece zona ? biggrin.gif
Cornel001
Nu, cred ca il "mangaia" el pe politai...
Azi am fost in concediu n-am fost pe nicaieri cu tiiit-tiiit , da ieri venind mai spre orele 17 pe splaiul Independentei/Dambovitei dinspre Eroilor spre Unirii, 3 benzi pe sens nu erau de ajuns, se mergea bara la bara. Apropo de scumpirea carburantilor... tot are balta peste.
viulian
Hai mai oameni buni nu va stressati acum, stati si voi sa se inchida podul Grant cat si soseaua de pe langa Gara de Nord, sa vedeti ce frumos va fi circulatia prin tot Bucurestiul cand sectoarele 5 si 6 vor trece prin Universitate/Obor catre zona de nord.

Era un articol zilele trecute prin Gandul...
Valentine
QUOTE(lar @ 14 Sep 2005, 17:34)
Sa vezi ce era pe 13 Septembrie si pe Petre Ispirescu. Mergeau masinile si pe trotuar, Doamne ce nebunie... sad.gif
*


laugh.gif laugh.gif Eram cu un prieten in masina, se grabea la un examen si a luat-o pe trotuar si el biggrin.gif Am mers cam 1 km pe trotouar! smile.gif

Ma simteam ca intr-un joc de Carmagedon!
mars
De obicei fac 5 minute pana la firma, de pe Decebal pe Octavian Goga, la pasajul Marasesti. Azi am reusit sa fac 35 de minute...
crintea1949
De Dna Ghica am trercut cu succes biggrin.gif
Pe bdul Marasesti, , lucrari la tramvai, acces de KKoa spre pod Izvor, merg spre piata eroi revolutiei , o iau spre dreapta, zicm, spre academia militară(scoala de război cum m-a intrebat acu 20 de ani un tataie), nu se poate, șoșeaua viilor în chisă se lucrează la linia de tramvai, merg pe fabrica de chibirturi, ploua, lipsa de vizibilitate, lipsa de indicatoare de direcție, către puncte cunoscute ale capiotalei dragi, centru, gara ca în orice oraș, parcuri, canci, în toată brambureala mă trezesc pierdut în spațiu ajung în nu știu ce zona cu linia de tramvai in reparatie apoi pe bdul Timișoara și zăresc la orizont CET Vest, stanga împrejur, către centru, dau stanga catre pasajul Lujerului, stai la intrare veselie , nic o masina dau sa intru in subteran, vad un baiat istet, opreste in pantă, da inapoi, s-a prins ca pasajul este blocat, 45 minute a durat odiseea ca sa pot sa iau o gura de aer si lumina, după care a inceput sa se lumineze circulatia intrand pe calea grivitei. Ce m-a surprins ca nu avem indicatoare decat spre giurgiu, urziceni, alexandria, dar spre locurile cunoscute, arhicunoscute de toti canci.
s-a auzim de o noua retea stradala, latime de cel putin 3 benzi pe sens in oras zic eu și nu numai pe autostrada cu arata Florin Calinescu la OTV in compania drei PD iste Roberta Anastase, altfel vom fi o capitala de amintiri cand era strabunica fata mare si se plimba cu cercul, iar capitata arata ca micul Paris, iar acuma toti spun ca nu se pot rupe de vechile structuri nici chiar de cele stradale.
s-a auzim de bine, nimic nu se face fărăr a rupe pisica , brus, deodata, subit sau cum o se vrea sa se mai spuna.
Referitor la pasajul de la basarab , daca va fi nevoie, da se vor demola randul de blocuri ca expropierea in interes public si mutarea în apartamente similare în loc linistit, in alte zone, dar vor fi voci care vor carcoti, interseul public primeaza si va linisti spiritele, asa cu se procedează la expropierile pentru DN 1 , sau autostrada Brasov Bors.
St
Dupa mine in poza postata de ADN tramvaiul din dreapta blocheaza toata circulatia. este o reactie in lant, de domino, numai ca aici nimeni nu se misca
Voi ce ziceti?
Doru
QUOTE
este o reactie in lant, de domino, numai ca aici nimeni nu se misca


Pai normal, ca doar e poza , nu?! wacko.gif

scuze,nu m-am putut abtine:)
St
Da, exprimarea e cam pe alaturi ca sa zicem asa, dar oricum tu ai inteles ce voiam sa zic.
razzu
Pe teiul doamnei este liber doar intre orele zece seara - opt dimineata. Eu am terminat fac. de constructii si dupa primele zile de studentie am constatat ca mai bine da cobor in dna ghica si s-o iau pe jos printre blocuri decit sa fac juma de ora cu 282ul.
Jack Daniel's
Traficul in Bucuresti e un adevarat haos si ce e cel mai rau nu cred ca are cineva solutia .
crintea1949
QUOTE(Uncle-Sam @ 14 Sep 2005, 16:20)
a fost azi cineva de dimineata pe la 9 pe doamna ghica la intersectia unde e benzinaria lukoil si pe unde trece tramvaiu 16? eu cel putin am facut cu tramvaiul vreo 500m in 45min cu tramvaiu. era ceva de nedescris acolo: nu prea mai exista sens de mers, fiecare o lua pe unde apuca, etc. are cineva idee ce s-a intamplat? mentionez ca trec zilnic pe acolo si niciodata nu s-a intamplat asta
*


vecine, eu trecusem pe la 7,40 cu mare greutate, era cam tot asa
Uncle-Sam
azi in schimb a intrat spaima in lume si au circulat toti cu ratb si metrou smile.gif) pe strazi era acceptabil, iar in ratb stateau ca sardinele
Valentine
QUOTE(Uncle-Sam @ 15 Sep 2005, 09:30)
azi in schimb a intrat spaima in lume si au circulat toti cu ratb si metrou smile.gif) pe strazi era acceptabil, iar in ratb stateau ca sardinele
*


Ti se pare ... smile.gif ai plecat tu mai tarziu de acasa, sau ai avut un noroc Brownian biggrin.gif
Uncle-Sam
la aceeasi ora am plecat. oricum ce am vazut ieri in intersectia aia, nu am mai vazut pana acum
maddan
Uncle-Sam, stai linistit, ca a mai fost!
La ultima ploaie mare-mare de prin iulie a fost fix la fel.
Am stat atunci o ora blocat intre Soseaua Petricani si Doamna Ghica, dupa care ambuteiajul continua bara la bara pe Colentina pana dupa Fundeni...

Ieri insa a fost misto si mult mai spectaculos, ca nu era doar Doamna Ghica blocata (aia e oricum un cosmar zilnic pentru mine...), ci intreg bulevardul Colentina... iar multi dementi erau atat pe trotuar, cat si pe contrasensul sensului giratoriu!! icon_twisted.gif

Oricum, eu am luat metroul ieri (banuiam ce o sa se intample), iar azi am luat masina - parfum, din Titan pana in Pipera am facut 40 de minute, deci doar cu 5-7 minute mai mult decat de obicei (eram cam adormit si n-am avut chef sa fac slalomul obisnuit printre masini...)

In orasul asta, cum ploua un pic, se da totul peste cap!!

Ce nu pot eu sa inteleg este de ce bizonii de la Apa Nova sau gaze sau mama-masii ce sunt au sapat santuri transversale pe Soseaua Petricani, astfel incat in loc sa mergi pe acolo linistit cu 80 la ora trebuie sa te tarai cu 20-30 pe un singur fir (multi o iau pe contrasens desi e linie dubla continua), iar bizonii aia nu avanseaza deloc cu lucrarile de o luna si mai bine!!!!. Si-uite asa se prelungeste ambuteiajul de pe D-na Ghica pe un kilometru intreg...

Un singur mesaj pentru cei vinovati, i.e. primarii si directorii de regii, impreuna cu muncitorii lor: sa-mi @##!$%@ in !@ #$ voastre! post-336-1110552439.gif *

*ieri pentru prima data s-au bucurat multi colegi de-ai mei ca au vazut politia in intersectii... din pacate ajunsesera prea tarziu, iar raul era cumplit de greu de descalcit de niste oameni inteligenti, daramite de caralii!
AIX
Cred ca in curand o sa cobor la metrou 04.gif Dupa 3 saptamani de concediu, petrecute prin diverse orase din tara, cu trafic normal si locuri de parcare, intoarcerea in traficul din Bucuresti e ca o gluma proasta. Pai bine dom'le, am parcat din prima si sus, la Balea lac, iar aici fac si 15 min. ture pe stradutele din jurul firmei pana sa gasesc un loc de parcare?! (ha, nu-i in centru)

masina:

luni - 40 min. pana la servici; deh, e prima zi de scoala, imi zic eu
marti - 40 min. ----- "---------; deh, a doua (?!) zi de scoala, imi zic eu
miercuri - 50 min. - ploua, ce sa-i faci..
joi - 40 min. - politisti prin intersectii, bdul Unirii plin...

Metrou:

~7 min. pana la metrou (brr, pe jos), ~5 min. astept metroul, ~15 min. mers cu metroul, ~8 min. metrou - firma = ~ 35 min. Hai 40.

edit:: cel mai bine se circula in prima saptamana de dupa revelion; atunci am scos <15 min. pana la birou.
drumaru
QUOTE(crintea1949 @ 14 Sep 2005, 19:26)
s-a auzim de o noua retea stradala, latime  de cel putin 3 benzi pe sens in oras zic eu și nu numai pe autostrada cum arata Florin Calinescu la OTV in compania drei PD iste Roberta Anastase, altfel vom fi o capitala de amintiri cand era strabunica fata mare si se plimba cu cercul, iar capitata arata ca micul Paris, iar acuma toti spun ca nu se pot rupe de vechile structuri nici chiar de cele stradale.
s-a auzim de bine, nimic nu se face fărăr a rupe pisica , brus, deodata, subit sau cum o se vrea sa se mai spuna.
*



In nici o metropola din lumea asta nu s-au construit strazi noi pe scara larga in zonele deja construite. S-au mai largit unele vechi, s-au mai construit pasaje, dar strazile noi (autostrazi si drumuri expres urbane) se construiesc in general la periferie. Iar ce traim noi aici in fiecare zi (mai grav atunci cind ploua) e similar sau aproape cu ce se intimpla in Londra, Paris ori Roma.
Doar ca acolo transportul in comun, mai ales metroul, este mult mai raspindit si este o alternativa reala la masina. De exemplu exista parcari gratuite, mai ale la periferie, pentru cine lasa masina si ia metroul. Cred ca e timpul sa se inceapa si la noi astfel de initiative plus continuarea extinderii metroului.
Pe de alta parte, ia ginditi-va la o taxa de acces centru ca in Londra. Cum ar reactiona romanii? Eu zic ca se poate si mai rau.

Eu unul, ciond ma satur de aglomeratie (desi orele la care circul si traseele utilizate ma scutesc de foarte multe peripetii - scot 11 km cu traversarea centrului in 25-35 de minute la dus si 30-40 de minute la intors, ceea ce cred ca e excelent pt. Buc.) combin masina cu metroul (plec de acasa cu masina si o parchez gratis linga o statie din apropiere de centru, dar totusi situata intr-o zona mai putin aglomerata - Izvor, Tineretului, Victoriei etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.