Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum demontez aripa spate(logan)?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Gajin
Are cineva idee cum se demonteaza aipa spate la logan, dreapta in cazul meu.
Este sudata?, este sudata de la un cap la altul sau doar puncte?
Inca cv, cand cumperi o aripa, am observat ca unele sunt mai mici si unele sunt complete, asta am obs pe internet, la magazinele auto(Bucuresti, Pantelimon mai exact), toti spun ca nu au, si ca tre sa comande.
Ideea era asa... vroiam sa demontez aripa spate dreapta, pentru ca rugina a nenorocit practic toata muchia acea rotunda de la roata(si cand zic rugina, ma refer carbonizata deja), si vroiam sa pun alta dar nu prin sudura, ci cu nituri, pocnituri cum drq le zice, din ce am inteles sudura va manca ulterior tabla pe dedesubt, care automat ramane nevopsita, fier crud si netratat din cauza sudurii.
Va rog care ati demontat si stiti cum se face, cat de dificil este, si cam ce unelte ti-ar trebuii ca sa stiu daca ma apuc sa fac asta acasa sau daca merg la un tinichigiu.
aroian
este sudata in puncte.Ce vrei tu sa faci nu se poate realiza acasa,si in niciun caz prinsa in nituri,astea se slabesc cu timpul.
Trebuie subata,dc se pricepe tinichigiul o face si cu electric,voltaj mic ,electrod de 1.6;Etansat cu mastic(dp grunduire),remediat eventualele denivelari,grund filler si vopsea.
Nu vreau sa supar,dar cum ai lasato sa rugineasca in halul asta?si la mine ruginise un pic,dar am curatat,tratat,grunduit si vopsit;se vede un pic zona reparata,dar mai bine asa decat rugina.
Kojak
QUOTE(aroian @ 8 Jun 2013, 08:53)
...in niciun caz prinsa in nituri,astea se slabesc cu timpul.
*



Nu neparat...daca nituirea se realizeaza corect, nu exista sa se slabeasca cu timpu'...vezi exemplu' subansamblelor de avioane, solidarizate prin nituire.
Leo0608
merge nituite praguri si aripi spate. Am vazut masini asa facute de tinichigii-meseriasi. Cum se zicea mai sus, se acopera cu mastic,chit si vopsea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.