Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pompa frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
claudiucondrea
ieri dupa un drum prin oras am oprit masina, dupa 15 minute nu mai mergea, rotile infranate. am dus masina la mester (500 m), a urcat-o pe elevator, rotile din fata nu se miscau. am ridicat putin pedala de frana cu mana si s-au deblocat rotile. a desfacut mesterul conductele de frana din pompa si nu curgea lichid. m-am dus pe la magazine si am gasit doua seturi de garnituri, unele de pitesti si celelalte de satul mare. cand am ajuns la mester m-a luat la ture ca el imi spusese de diametru si un set nu era bun (pe eticheta scria solenza si super nova dar erau garnituri pentru solenza si papuc diesel, diametru de 22 si ceva), celalalt set parea bun, 20.6 diametru. a desfacut pompa, in capatul cilindrului era o portiune de 5 mm cu rugina, a ajuns la concluzia ca aia era buba si a curatat pe acolo. garniturile nu le-a schimbat pentru ca:
-pompa mea are pe pistoane 5 garnituri iar setul cumparat era cu 4 garnituri
-diametrul interior al garniturilor difera, pistoanele mele sunt mai groase la santuri
-latimea garniturilor difera, ala mele sunt mai inguste.
m-am uitat o gramada pe internet, seturi de reparatie si pompe noi sunt cu 4 garnituri (aici un topic despre pompa de nova, cam asa arata tot ce am gasit eu), nu am gasit nimic cu 5 garnituri. m-am uitat si pe la clio dar nu am gasit nimic sa arate la fel, nici un manualele solenza cu reparatii si piese de schimb nu am gasit nimic despre garnituri.
in concluzie problema s-a rezolvat dar:
stie cineva ce pompa este asta si unde gasesc si eu setul de garnituri pentru reparatie?
ar trebui sa fie 5 bucati cu diametrul exterior 20.6, diametrul interior 13.8 si latime 4.5.
zabar
190 de ron aproximativ, noua de origine.Fa un efort si cumpara una noua este siguranta ta in joc.Fara kituri de reparatii facute in china sau mai stiu eu ce firme care doar numele suna bine.Mai departe tu alegi ce faci ai cerut un sfat...asta este parerea mea.Lasa-ti la o parte ingineriile astea de 2 lei.Succes.
MyKe89
La producator (Autonova) e 85 lei fara TVA si e noua, nu "aproximativ noua". smile.gif
zabar
190 aproximativ pretul colegu ...pretul ca nu is idiot sa fie pompa aproximativ noua.Si vorbeam de pompa de origine nu de chinezarie de 85 de ron.
MyKe89
Cine vorbeste de chinezarie? Ai fost macar curios sa vezi cine produce pompa "de origine"? Iti spun eu: Autonova Satu-Mare. Si atat costa la ei.
vladut88
QUOTE(zabar @ 23 Jun 2013, 16:49)
190 aproximativ pretul colegu ...pretul ca nu is idiot sa fie pompa aproximativ noua.Si vorbeam de pompa de origine nu de chinezarie de 85 de ron.
*


Cine are bani de aruncat ia de origine , cine nu ia de auto nova cu 85 care e fix aceasi pompa , dar nu e ambalajul frumos , dar cui ii place abalajul da dublu pe pompa ca , deh ambalajul e scump

Recomand pompa de frana de frana cu diametru de 22,2 in loc de 20,6 franarea va fi mai buna , pompa de 22,2 este de solenza diesel sau/si papuc diesel
MyKe89
QUOTE(vladut88 @ 23 Jun 2013, 18:10)
Cine are bani de aruncat ia de origine , cine nu ia de auto nova cu 85 care e fix aceasi pompa , dar nu e ambalajul frumos , dar cui ii place abalajul da dublu pe pompa ca , deh ambalajul e scump
*


S-avem pardon, 105, ca initial pusesem pretul fara TVA. biggrin.gif
zabar
Vad ca inca se promoveaza vrajeala asta de doi lei a vanzatorilor de piese after market .Ia domnule si pune de asta este aceasi pompa numai ca ambalajul difera...si de asta nu mai merg masinile cum trebuie ...Normal ca pe criza asta sunt bine venite preturile ieftine dar si cand pui frana si vezi ca iti pleaca pedala la fund si masina se duce unde vrea ea atunci traiasaca aia 85 de ron economisiti !!!!
MyKe89
Facem o paralela. Asa cum Monroe face amortizoare si Dacia le ambaleaza in cutie albastra, intr-o situatie in care ai ocazia sa cumperi aceleasi amortizoare in cutie de Monroe, dar la juma' de pret, tu ce alegi? Monroe in cutie de Dacia?

Iti fac poza la pompa de frana de pe masina, din fabrica, si ai sa vezi eticheta cu codul Dacia (600575675) si producatorul: AutoNova SRL Satu-Mare. Daca ti se pare ca vand piese si am vreun interes, te inseli. Uite dovada:
zabar
Eu nu am spus ca esti vanzator de piese smile.gif bun fiecare face cum crede ca este mai bine.nu te contrazic vizavi de ce vad baieti pe site este alb pe negru.Cei de la renault sau dacia cum vrei sa ii spui tu au atras atentia vizavi de piesele care le cumparam sa aiba holograma renault.Ce ai cumparat tu sau ce ne arati aici sa nu imi zici ca are holograma renault pe ea ca mananc piesa cu tot cu ambalaj.
Grupul Renault recomanda tuturor clientilor utilizarea pieselor de schimb de origine, comercializate prin reteaua de reparatori agreati Dacia si Renault, create dupa un caiet de sarcini bine definit de producator si care indeplinesc standarde inalte de calitate, inovatie, design si protectia mediului.
Iulikk
Lasa-i bre, zabar. N-ai cu cine wink.gif .
vladut88
Mai oamenilor , voi nu puteti intelege ca pompa care se afla in ambalajul de uzina , este produsa de AUTONOVA SATU MARE , este acelasi lucru , doar ca in cutia de uzina e mai scumpa , Dacia nu produce piese ,ci le preia de la anumite firme cum ar fi Autonova (franare ) Elba (electrice) Uamt (broaste , mecanism stergatoare ) etc
claudiucondrea
QUOTE(vladut88 @ 23 Jun 2013, 18:10)
Recomand pompa de frana de frana cu diametru de 22,2 in loc de 20,6 franarea va fi mai buna , pompa de 22,2 este de solenza diesel sau/si papuc diesel
*


pompa de diesel se potriveste fara nicio problema?
neacsugabrie
Am lucrat o perioada la un magazin al Pulsor Scornicesti.Pe vremea aia lucrau pentru uzina dacia pompe apa , casete directie,discuri si etriere frana pentru berlina.Toate erau ambalate in cutie albastra cu holograma de aici.La mine in magazin o caseta directie in cutie albastra era 230 ron si in cutie Pulsor 134 ron.Clientul alegea (cutia doar).Confirm din experienta,pompele frana de uzina sunt produse de Autonova.Nu stiu la solenza dar la berlina o perioada,pentru uzina se livrau si pompe de Comefin Costesti.
vladut88
QUOTE(claudiucondrea @ 23 Jun 2013, 23:19)
pompa de diesel se potriveste fara nicio problema?
*


Da , potriveste , singura diferenta la prindere este ca , gaurile sunt de 8,5 in loc de 7 , ceva
claudiucondrea
multumesc pentru raspunsuri.
motivul pentru care am deschis topicul era diferenta intre pompa mea si ce se gaseste acum, m-am gandit sa nu fie alta pompa (de ex clio), masina mea este produsa in 2003.
daca nimeni nu a vazut asa ceva la urmatoarele probleme (sper sa nu apara prea curand) o sa cumpar alta pompa ca alta solutie nu am.
mesterul zicea ca e mai buna aia de diesel daca voi ziceti ca trebuie doar marite gaurile de prindere atunci asa o sa facem.
anecula_08
Din cate stiu este diferita si servofrana la cele diesel. Parca este mai puternica decat cea de benzina.
vladut88
QUOTE(claudiucondrea @ 24 Jun 2013, 16:19)
multumesc pentru raspunsuri.
motivul pentru care am deschis topicul era diferenta intre pompa mea si ce se gaseste acum, m-am gandit sa nu fie alta pompa (de ex clio), masina mea este produsa in 2003.
daca nimeni nu a vazut asa ceva la urmatoarele probleme (sper sa nu apara prea curand) o sa cumpar alta pompa ca alta solutie nu am.
mesterul zicea ca e mai buna aia de diesel daca voi ziceti ca trebuie doar marite gaurile de prindere atunci asa o sa facem.
*


nu trebuie marita nici o gaura , doar daca ai avea servo de diesel care are suruburile de 8 si pompa frana de bezinar care are gauri de 7 , intradevar , servo de diesel este mai mare , eu am avut pompa de diesel pe servo mult mai mica ca aia de solenza benzina , pe masina de 1400 kg , si nu am avut nici o problema , nu am simtit nevoia de alt servo vacum ,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.