Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Participiu trecut al verbului 'a rage'
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Luka
Poate stie careva care este participiul trecut al vb 'a rage'....Mai precis, in propozitia 'leul a ......' - a 'ce'?
Acesta este un topic idiot, insa astept raspunsul.
Se exclude varianta 'leul a ragusit' smile.gif
Marty
A rageat! radmasa.gif Se poate f. bine sa fie "a ras" sau "a ragut".
Luka
Trebuia sa precizez: este un topic idiot, dar astept raspunsuri ne-idioate tongue.gif
tatabobu
A ragit biggrin.gif. Pana a ragusit radmasa.gif
Marty
QUOTE(Luka @ 19 Sep 2005, 15:13)
Trebuia sa precizez: este un topic idiot, dar astept raspunsuri ne-idioate tongue.gif
*


Sa-nteleg c-am dat un raspuns idiot?
dry.gif
MAS
A rageat pina s-a constipat
adso
cred ca e defectiv de participiu trecut. pe cuvant tongue.gif
Luka
QUOTE(Marty @ 19 Sep 2005, 15:15)
Sa-nteleg c-am dat un raspuns idiot?
dry.gif
*



Nu, sa traiti smile.gif
drakool21
din cate stiu eu verbul "a rage" este defectiv de participiu trecut si se foloseste imperfectul...adica poti sa spui "leul ragea"
Marty
QUOTE(adso @ 19 Sep 2005, 15:18)
cred ca e defectiv de participiu trecut. pe cuvant tongue.gif
*



Mda... exista cu siguranta. Da', ia spune, ca te vad mai infipt, care-i pluralul de la PIUA (as in "a bate apa-n piua").

Luka, glumam. smile.gif
RIon
verb impersonal wink.gif
Luka
I-o lipsi lui participiul trecut, insa nu pot sa spun ca ragea (imperfect), pt ca ma refer la o actiune incheiata si in timpul careia nu s-a mai intamplat nimic.

Marty: si eu smile.gif .... si nu deturna discutia
adso
habar n-am... pive?

chiar cred ca nu are participiu trecut. pune si tu imperfect: leul ragea...

si pentru tine: verbul "a coace", trecutul simplu, persoana I sg.? wink.gif

da, tocmai spuneai ca nu poti...
Luka
Trebuie neaparat sa vina cineva si sa ne lamureasca....vreun pusti din clasa a patra?? smile.gif
drakool21
@Luka, se poate sa ne dai si un context? poate o scoatem altfel biggrin.gif
Luka
Pai cum am zis.....leul a ..... (asa) si s-a dus la culcare smile.gif
drakool21
poti folosi perfectul simplu "leul ragi si se duse la culcare" biggrin.gif
Luka
Stai un pic....eu n-am intrebat ce pot folosi in locul perfectului compus ca stiu. Ideea este daca se poate spune asa si cum?
drakool21
pai....nu cred ca se poate...am o cunostinta profesoara de romana....o s-o intreb biggrin.gif
adso
statuia, mi-o faceti din moloz, sau din nuiele?
cauta pe google < participiu trecut "a rage" >

apare raspunsul, chiar din google.


Luka
Statuia sa fie din aur galben sau alb?
Asa zice, are dreptate. 168.gif

Daca e sa ne incredem in Pruteanu, adica.
maddan
Bai io nu sunt de acord!

Un oltean ar zice in mod clar: Leul răgii....

Cat despre pluralul lui piua este: piue.

Parerea mea biggrin.gif
vv
maddan - e pive, cum a zis adso. Vezi si dexonline.
yooonutz
observ ca-i plictiseala mare pe la voi la munca cool.gif
MAKRON
Cred ca perfectul compus pentru a rage se formeaza la fel ca si pentru a muge (aplauze prelungite).
paulp
Luka, nu esti normal, am bagat toata redactia in sedinta pentru verbu tau smile.gif.
Nu are participiu trecut, si nu se poate folosi la participiu trecut.
singura solutie e sa-l substantivizezi cu alta forma verbala: Leul si-a manifestat ragetul si apoi l-a mincat pe Luka ca a innebunit smile.gif
klaus
Mi-am permis sa dau o cautare pe net dupa verbul a rage...
http://www.unibuc.ro/eBooks/filologie/NForascu-DGLR/verb.htm
http://www.unibuc.ro/eBooks/filologie/dindelegan/42.pdf
Sh4rk
QUOTE(Luka @ 19 Sep 2005, 15:29)
Pai cum am zis.....leul a ..... (asa) si s-a dus la culcare  smile.gif
*



Participiul e "ras" http://www.verbix.com/webverbix/go.asp?D1=5&H1=104&T1=rage
Sony
QUOTE(paulp @ 19 Sep 2005, 19:54)
Luka, nu esti normal, am bagat toata redactia in sedinta pentru verbu tau smile.gif.
*


Trebuia sa-i intrebi si care-i genitiv-dativul plural pentru ou.
Adrian_Solenza
V-ati tacanit, mah? Ce naiba? Munciti, nu mai stati pe net sa inrositi serveru' ! google.gif
Lolek
QUOTE(Sh4rk @ 19 Sep 2005, 19:24)


mda. noi raseram. smile.gif

QUOTE(klaus @ 19 Sep 2005, 19:01)
Mi-am permis sa dau o cautare pe net dupa verbul a rage...
http://www.unibuc.ro/eBooks/filologie/NForascu-DGLR/verb.htm
...
*



e tare aia cu a oua (probabil cel mai tampit verb in viata). Deci, vreau si eu participiul trecut persoana a doua pentru "a oua".
maddan
A ouat, ouă (cu accent pe ă).

Ca in fraza: Leul răgi si se ouă in pive.
Sony
Era vorba de genitiv-dativul plural al substantivului ou
maddan
Lolek, scuze, n-am fost atent: Leule, rage si oua-te! 04.gif

Sony.... imi amintesti de conjugarea aia interzisa a verbului "etre" din franceza... Je fis, tu fis, il.... 04.gif
MAKRON
Daaa...interesant punct de vedere...totusi imi amintesc o povestioara a lui Creanga in care mosneagul in timp ce il cafteste pe cocos ii tipa obsesiv in ureche: ORI TE OU ORI PLECI DE LA CASA MEA! Deci,... se poate.
razzu
QUOTE(Sony @ 19 Sep 2005, 20:15)
Era vorba de genitiv-dativul plural al substantivului ou
*


oualelor
am nimerit-o?
Sony
Nu ai nimerit-o! biggrin.gif La tine este articulat. Nearticulat vine "oualor". Chiar ma intrebam cum arata niste oua articulate. biggrin.gif
klaus
Ma ofer io voluntar sa ti le articulez...
razzu
QUOTE(Sony @ 19 Sep 2005, 20:35)
Nu ai nimerit-o! biggrin.gif La tine este articulat. Nearticulat vine "oualor". Chiar ma intrebam cum arata niste oua articulate. biggrin.gif
*


mda... se pare ca asa e.
shefful
Deja s-a ajuns la a doua pagina si nimeni nu a dat raspunsul corect: Leul a ragait! happy.gif
Lolek
QUOTE(maddan @ 19 Sep 2005, 20:22)
Lolek, scuze, n-am fost atent: Leule, rage si oua-te! 04.gif
*



nu e "ragi" smile.gif ? de la "ce-ai de ragi in halul asta, te-ai agatat in fermoar?". cat despre partea cu ouatul ma dau batut, mi s-a parut mie.
Luka
Multumesc pe aceasta cale tuturor mintilor ce s-au pus la contributie pentru o intrebare cretina de-a dreptul. Intr-adevar, unii oameni nu au chef de munca...tongue.gif
Si eu inclin sa cred ca nu are participiu trecut....al naibii verb smile.gif
Luka
QUOTE(paulp @ 19 Sep 2005, 18:54)
Luka, nu esti normal, am bagat toata redactia in sedinta pentru verbu tau smile.gif.
Nu are participiu trecut, si nu se poate folosi la participiu trecut.
singura solutie e sa-l substantivizezi cu alta forma verbala: Leul si-a manifestat ragetul si apoi l-a mincat pe Luka ca a innebunit smile.gif
*



Sa stii ca nu numai redactia ta a intrat in sedinta...vreo 3 firme au intrat pana acum si numai raspunsuri batute in cap smile.gif
Eu stiu care sunt solutiile alternative (alt timp al verbului, expresii etc), dar eram si eu curios cum e la participiu trecut... blush.gif
sod
leul a dat drumul unui raget si s-a dus sa posteze si in alte parti
adso
e clar ca nu are participiu trecut. mai sunt cazuri (a accede de exemplu).

eu zic sa nu mai despicam firul in patru... "Într-o frumoasă dimineață din luna mai, o elegantă amazoană parcurgea pe o superbă iapă alezană aleiele înflorite ale pădurii Boulogne"...
Luka
Si mergand ea asa, s-a intalnit cu un leu care, nervos, a......scos un raget smile.gif
BogdanF
Eu nu pot sa trag decat o concluzie: nu sunteti oameni. Oceanul creste si urmeaza ne ne inghita pe toti si voua de ce va arde. radmasa.gif
Luka
Cand ne va inghiti oceanul, o sa inceapa cu Africa si saracul leu, inainte de a fi inghitit de ape, a ...... scos un raget??
drakool21
inainte de a fi inghitit de ape VA RAGI biggrin.gif

dupa cum am promis am intrebat-o pe cunostinta mea, profesoara de lb romana...raspunsul a fost "literar nu are participiu trecut...dar conventional se poate folosi forma RAGIT"

deci....leul a RAGIT biggrin.gif
kukuruz
Vad ca nimeni nu s-a dus la DEX - biblia limbii romane. Exista DEX Online complet, by the way:

http://dexonline.ro/

Gasim:

ráge vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. rag, 2 sg. ragi, 3 sg. ráge; conj. prez. 3 sg. și pl. rágă; ger. răgând

Mai spune ca "a rage" este verb intranzitiv. Hmm, am o usoara amnezie la termenu' asta... ma poate ajuta cineva? Definitia, tot conform DEX, - "(Despre verbe) A cărui acțiune nu trece direct asupra unui obiect" - nu o prea inteleg... sa aiba vreo legatura cu participiul trecut?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.