Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Volan momo
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
Marty
Mi-am pus subj. pe masina! Arata demential (pacat ca e cam argintiu), grip de nu e voie si parca e si mai usor (nu stiu cum dracu', asa il simt). Am mai cumparat si o husa de schimbator (in aceeasi culoare cu volanul) si o nuca de schimbator. Nuca nu-mi place, e nichelata, cred c-o vind ( e tot momo da' nu scrie pe ea)

Intrucit e seful pe aici, o sa pun pozele mai tirziu.
costi
POZE, POZE, POZE !!!!!!!!!!
Marty
Costi, ca idee (pina pun pozele), goto: http://www.sounddomain.com/shop/view_large...u=MOMJET35SSL0S ( singurele diferente constau in faptul ca pe thumb-rest sunt doua "insule" galbene si logo-ul de pe brana de jos lipseste) si http://images.cardomain.com/products/mom/MOMUNI6_1.jpg (asta e husa de schimbator, nuca nu e aia din imagine)
liviu`s
Arata bine.

La volan a fost nevoie de adaptor?
Marty
Bineinteles! Adaptorul era de Fiat, dar fiind de Dural l-am fortat sa intre (sa vedem cit ma tine). A mai trebuit sa fac niste modificari minore (sa polizez imbracamintea de plastic de la adaptor pentru ca-mi atingea in masca aia de plastic de la lumini/stergatoare). Punctul negativ e ca nu mai sare maneta de semnalizare, ramine asa cum ai lasat-o inaintea intersectiei.
costi
Super. Pret si magazin?
Marty
Pret si magazin la mine! icon_mrgreen.gif Pretul lui pe net e 307 USD. Eu l-am luat pe al meu cu 80 de euro + 20 de euro adaptorul + 400 de mii transportul
liviu`s
Oferta de oferta. Merita.
razvancc
beeey Marty, pune si tu niste poze de la tine sa vedem cum arata grefat pe masina. Sar'na.
Marty
Luati poze !

P.S.: Thumb-rest-ul din stinga l-am dezlipit eu, crezind ca dedesupt se afla piele gri. Se pare ca m-am inselat, dar o sa-l lipesc la loc.
MoneyTalks
Marty >> cam murdar covorasul ala din masina... icon_mrgreen.gif :wink:
Marty
Mda, am uitat sa-mi cer scuze pentru "ordinea si curatenia" din masina :oops: :oops: :oops: :oops:
Marty
Baieti,

Care aveti masina argintie sau care va place volanul + husa de la schimbator, sa stiti ca le vind. Daca va intereseaza, dati-mi de veste
costi
ce faci Marty, nu pricep. abia le-ai pus si vrei sa dai ? sau ai vrut sa le vinzi de la inceput ?



m-ar interesa si pe mine dar mi se par totusi scumpe tinind cont ca poti lua o clona din Vitan cu 1 mil. stiu ca nu se compara dar asta este.
Marty
Pai, pentru mine e prea....argintiu :oops: Din poza reiesea ca e un gri, dar asta e aproape alb. O sa-mi iau altul, negru, d-aia il dau p-asta. Ziceam ca poate si-a vopsit cineva aeratoarele si bordul in gri metal sau are masina argintie sau alba. La mine masina e verde , interiorul gri si singura chestie cu care s-ar potrivi volanul+husa schimbatorului, ar fi....casetofonul icon_mrgreen.gif
GeorgeB
chiar asa ... de abia le-ai luat si lesi dai, nu astepti sa le vedem si noi la intalnire joi sad.gif
Bogdan.spd
Marty, la cat ziceai ca le dai?

Cat de sigura e prinderea volanului de ax?



Mersi
costi
"Pret si magazin la mine! Pretul lui pe net e 307 USD. Eu l-am luat pe al meu cu 80 de euro + 20 de euro adaptorul + 400 de mii transportul"
Bogdan.spd
Multumesc Costi! Daca vroiai sa ajuti trebuia sa raspunzi la intrebarea 2.
Marty
Bogdan, 80 Euro volanul, 20 Euro husa de la schimbator (in total 100). Nu ma mai intereseaza banii pe transport, teapa mea. Oricum, cumpara-ti un adaptor din tirg, ala care mi l-a dat omul e de Fiat si eu l-am fortat sa intre, deci nu prea mai poate fi folosit daca-l dau jos.

Prinderea volanului de adaptor se face cu 6 surubele. Mai sunt inca 6 surubele, cu cap zenc, in cazul in care nu vrei sa-ti pui ornamentul din miloc, ala de peste claxon.
costi
sincer sa fiu ma gindesc sa-mi pun si eu unul, dar mi-am pus doar problema pretului si nu a prinderii. Nu vad de ce iti faci griji in privinta ultimei. Trebuie sa fie similara vechiului volan la butuc (sau imi scaoa mie ceva?). Singura problema pare a fi ca nu-ti revine semnalizarea
Bogdan.spd
Multumesc. Priceput. Trebuie vazut cum sta treaba cu adaptorul in targ ...
Marty
costi, intr-adevar, in principiu, adaptorul (butucul) trebuie sa aiba canelurile identice cu cele existente pe volan. Intrucit eu am adaptor de Fiat, s-au potrivit canelurile din parti! Inca stau si studiez volanul original ca sa-mi dau seama care este sistemul care declanseaza revenirea semnalizatorului.
Bogdan.spd
Marty, ma retrag oficial din cursa de calificare pentru volanul tau - desi arata interesant. Aseara am comis-o: am bagat banii intr-un Dell de 21; tre' sa schimb evacuarea, vine si revizia de 60 k ..... hhhmmmm, miroase a foamete!!!

166.gif
inhuman
frumos volan Marty. s-ar potrivi la un cielo zic eu. (d.p.d.v. al culorii)
andrey2003
Misto volan!!!!! 8)
Marty
Revin cu amanunte:



- nu exista adaptor special pentru SLZ iar cel de DSN nu se potriveste decit daca-l fortezi sa intre. Se pare ca modificarea vine din sistemul de prindere al volanului, care la DSN se prinde cu o piulita siar la SLZ se prinde cu un surub. Nu am reusit sa-mi dau seama inca, dar CRED ca exista un standard UNIC de dimensiuni ale axului pentru masinile ce pot fi dotate cu airbag. M-am uitat ieri la Citroen-ul Berlingo si are exact aceleasi dimensiuni si acelasi sistem de prindere ca la SLZ (BX-Master, daca ti-ai desfacut volanul pina acum, spune-mi, te rog, daca si la tine volanul este prins cu un surub de ax sau este cu piulita)

- ma uit diseara in manualul de SLZ sa vad daca e posibila schimbarea axului superior cu un ax superior de DSN

- am reusit sa-l mesteresc a.i. sa-mi revina semnalizarea...... Pentru cei interesati, stau la dispozitie cu sfaturi, eventual cu executia
DACIA-Wrc
am vazut ceva poze pe aci .. dapoi cel care si-o pus momo pe solenza... bien frate...

tu poti esti tare..

da io care am 1300 fara servo ce fac..?

smile.gif))

febra muschiulara?

smile.gif))))))

lol

la 1300 pot sa-mi pun volan mic ...(probabil ca-i posibil) da cum sa fac se nu depun efort(se poate pune servo la 1300 pe directie?)?
asarban
Nu se poate pune servo la 1300!

Sau tragi de fiare sau platesti pe unu mic sa traga de volan in locul tau!
Marty
Se POATE pune servodirectie la 1300! Exista niste pompe de servodirectie actionate electric! Are un prieten pusa.
DACIA-Wrc
deci.. offfffff

cred ca tot cu acelasi volan raman smile.gif) din pacate
Marty
Oricum, nu inteleg de ce ai face febra in cazul in care iti schimbi volanul original cu unul sport !?
asarban
Are diametrul mai mic si tragi mai tare de el la manevrele pe loc!
Marty
Aha... deci recomand cu caldura un volan de TV sau de Buceag!
asarban
nuuuuuu

Unul de autobuz Rocar, d'alea vechi cum sunt alea pe trolibuze!
DACIA-Wrc
matry... poi tu am inteles ca eshti doctor...

dar eu shtiu un lucru.. ca cu cat ii mare volanul cu tat tragi de el mai usor..

si ca cat ii mai mic tragi mai greu de el..

sau nu-i asha?

eu nu prea am umblat cu dacii pana prin decembrie deloc..

de aia va intreb ca nu shtiu si masina care am primit-o gratis... are nevoie urgent de cateva sute de schimbari

smile.gif)))))

in specia si de incepu volanul scaunele si pedalele.

apoi mai vedem smile.gif)
Marty
Eu, DOCTOR??????? :shock: Ia, va rog frumos, faceti liniste, cascati ochii si urechile: De azi inainte, aveti voie sa va adresati vis-a-vis de persoana mea cu DOMNU' DOCTOR! Clar ? laugh.gif laugh.gif

DACIA-Wrc, nu, stimabile, eu am terminat Dreptul (mai aveam vreo 2 secretare si 3 profesori si desfiintam Dreptul) iar de vreo 13 ani incoace ma ocup de aviatie si activitati conexe acesteia. laugh.gif
asarban
Sarumana don' Doctor!

Ma luati si pe mine in avion la matale?

Pe bune?

Ai terminat dreptul?

Si cu stangul ce faci ma?
Marty
Am ramas fara pingele, astept sa bage marfa.... Nu-mi mai aduce aminte ca acu' familia din care provin si-a gasit o noua indeletnicire, ma cenzureaza pe mine la creier cu intrebarea : DA' TU CIND ITI DAI LICENTA ???
DACIA-Wrc
marty atunci scuza-ma..

am gasit undeva.. ceva de genu ca eshti doctor..smile.gif)))

scuza-ma nu am shtiut.. sper ca nu te-ai suparat..

da ps: se cashtiga bine si ca doctor smile.gif)))
laurh
S-o fi castigand bine ca doctor da` pana ajungi doctor .... (nu ma refer la cei 6 ani de fac) ...
asarban
QUOTE


DA' TU CIND ITI DAI LICENTA 

Chiar!

Cand iti dai licenta?
DACIA-Wrc
lolllllll.. am si eu o intrebare..

cum sa fac/.. sa nu-mi tot apara in mail cand cineva imi scrie..

adica.. cand se raspund.. sau si voi facetzi la fel..?

imi apare in mail un link si intru acolo

ii normal?
Marty
DACIA-Wrc, daca ai mai citit din posturi cred c-ai observat ca tin la caterinca. As putea spune ca eu AM INVENTAT caterinca! Ma rog, pe linga asta, mai sunt si superb de frumos, eclatant de inteligent si , bineinteles, vezuvian de modest. icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
asarban
Vezi ca pe forum nu sunt permise injuraturile!
asarban
QUOTE


cum sa fac/.. sa nu-mi tot apara in mail cand cineva imi scrie


Profil---Debifezi Anunta-,ma cand apare un raspuns
DACIA-Wrc
si apoi unde ma anunta?
laurh
Te suna pe mobil si iti spune tongue.gif
DACIA-Wrc
hai noah.. deci ii prima data cand.. intru pe un asemenea forum
Marty
DACIA-Wrc, te anunta cind intrii pe forum. Sectiunile care au mesaje noi, sunt marcate cu rosu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.