Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se poate folosi mic-ul pe line in?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Valentine
Mi s-a busit mufa-mama pentru microfon de la placa de sunet si eram curios daca se poate cumva folosi line-in pentru microfon (ma intereseaza pentru calling pe yahoo messenger). Am un Audigy 2 ZS, am cautat pe net chestiuni legate de subiect, dar apar numai chestii strict profesionale ...

So, any ideas? unsure.gif
mil
da, se spune la radio Erevan, daca ai mic cu condensator stii tu, de masa cu stativ...daca nu...

idee 2 eventual iti iei un mic cu preamplificare separata (are o baterie)...altfel o sa urli geaba in casca...apropo vezi cum se poate seta yahoo ca sa iti consdere line in-ul ca input...parca se poate.

idee 3...daca ai placa de sunet pe MB activeaz-o !!!
drakool21
@Valentine

man, sincer n-am incercat sa fac chestia asta dar am o oarecare idee wink.gif
vezi ca in Control Panel / Sounds and Audio Devices, la tabul "Audio" ai acolo sound recording care are un buton "Volume" si unul "Advanced"...du-te la volume si vezi ca sub slideurile de mic si line in sunt niste bife "Select", bifeaz-o p'aia de la line in si vezi daca merge...

ps...scuze pt limbajul "ca pt prosti" da poate mai "are" si altii nevoie de asta biggrin.gif
bafta!
Valentine
Drakool21 iti dai seama ca aia a fost prima chestie incercata, dar nu are nici o legatura.

Mil, multam de idei dar 1) nu stiu si 2) nici nu vreau sa frec chestii cu condensatoare si letcon in general. Ma gandeam la ceva drivere, setari, software ... smile.gif

M-am uitat la Yahoo si nu prea pot sa selectez line in - decat placa de sunet (!) ...
iepurila
In YM o sa iti mearga fara probleme DACA ai semnal pe line-in. Din placa audio trebuie sa selectezi Line-in ca si sursa, nu microfon. Problema ca line-in este proiectata sa se conecteze cu iesirile de la alte aparte, nu direct de la microfon. Fie iti pui un microfon cu preamplificator fie iei o alta placa de sunet. Line-in trece peste preamplificare pentru a nu distorsiona semnalul de intrare (care se presupune ca e furnizat la parametrii normali de iesirea celuilalt dispozitiv). Microfon-ul foloseste preamplificare pe care la placile "moderne" poti si sa o reglezi (din Advanced sub intrarea microfon de pe panoul de control al sunetului).

Poti incerca si direct si sa vezi ce semnal ai. Atentie, la unele placi semi-moderne linein-ul poate fi folosit si pe post de iesire audio pentru sitseme 4+1. Daca esti in cazul asta trebuie mai intai sa ii redai functionarea normala de input, nu output (este un utilitar al placii de sunet care iti indica cum functioneaza conexiunea, pe intrare sau iesire).

Succes.
Uncle-Sam
merge, merge. si vice versa
Valentine
QUOTE(Uncle-Sam @ 20 Sep 2005, 23:18)
merge, merge. si vice versa
*


Fratilor nu stiu cum va merge voua ca mie nu imi merge deloc. Nu se aude nici pas ... nu pot sa setez de nicaieri ce input sa ia la Mic, iar placa inclin sa cred ca e destul de moderna (Audigy 2 ZS!) ... unsure.gif

Edit: Am gasit niste setari pentru recording, dar acolo nu sunt decat 4 optiuni: Wave, Mix, Analog, Microphone ... deci nici un line-in ...
EvilOne
Eu la Audigy ES am la Recording o casuta Analog Mix (Line, Aux etc), cred ca ala e Line In. Incerci pe Analog si vezi ce iese.

Merge si cu Mic pe LineIn insa se va auzi incet.
bertro
man, stiu ca ai zis ca nu vrei letcoane si alte alea, dar de ce nu incerci sa repari/schimbi mufa aia? e o operatie usoara si e pacat de placa sa o lasi asa.
Valentine
Multam pentru sfaturi baieti. Se pare ca nu va merge (am pus si pe Auxiliary, dar nu aud nimic), deci am trecut la planul II biggrin.gif

Folosirea telefonului mobil prin bluetooth pe post de microfon + casca biggrin.gif Din pacate deocamdata merge numai cu Skype ... dar inca caut smile.gif
mil
analopg = Line in
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.