Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Cosmin.nova
Va salut!
Am o prietena care a avut un accident recent (totul este ok doamne ajuta).
S-a intamplat in felul urmator: ea circula normal pe strada, un tip cu break era stationat pe partea dreapta a drumului; tipul nu s-a asigurat si a dat sa se intoarca brusc pe celalalt sens (nu s-a asigurat..nu nimic) chiar in momentul in care ea il
depasea....prietena s-a speriat si ca sa evite ciocnirea a tras de volan si a intrat in tufisuri + bordura....masina e facuta praf in partea din fata-dreapta.
Omul si-a recunoscut vina si au colaborat pentru rezolvarea problemei pe cale amiabila...asigurare? Intrebarea mea este urmatoarea....daca nu a existat contact fizic intre autovehicule...asiguratorul acopera daunele? Mentionez ca ambele parti sunt in priza pentru rezolvarea problemei...iar asigurarea tipului este buna..Asirom din cate am inteles.
Multumiri
R19/16v
Nu.
dizzy
Din pacate nu, daca nu e contact, nu e accident
argon
Esti bun de plata, se evita doar daca ai unde, daca nu mai bine intri in el.
Shush
De ce vorbiti prostii ? Exista accident fara contact !
Partea nasoala in toata povestea asta este amiabila sad.gif
Daca venea politia si facea cercetari si se incheia un proces verbal de unde rezulta vina soferului care a intors atunci nu avea nicio problema la asigurari, dar asa cu amiabila oricat de saritor ar fi vinovatul o sa fie suspectati de frauda.
Concord
Dauna morala, parca asa o denumesc ei....asta nu e acoperita de rca. Trebuie sa existe urme fizice materiale pe ambele autovehicule.
argon
QUOTE(Shush @ 31 Jul 2013, 11:05)
De ce vorbiti prostii ? Exista accident fara contact !
Partea nasoala in toata povestea asta este amiabila sad.gif
Daca venea politia si facea cercetari si se incheia un proces verbal de unde rezulta vina soferului care a intors atunci nu avea nicio problema la asigurari, dar asa cu amiabila oricat de saritor ar fi vinovatul o sa fie suspectati de frauda.
*


Teoretic o fi cum spui, practic, o sa vezi banii la pastele cailor mai ales fara PV. Astia suspecteaza de frauda si accidentele evidente, cu daune de ambele parti.
Shush
Asta am zis si eu, ca fara proces verbal e cam imposibil. Dar daca venea politia si vinovatul recunostea si isi lua amenda totul era OK chiar daca nu s-au atins.
Cosmin.nova
am inteles....deci mai bine intra in el cu alte cuvinte..dar cine ar putea sa faca asta? Omul e om...fierul e fier...dar uite ca ramai prost cand se mai intampla o faza de genul....deci evitati taranusii care descarca marfa la magazine ca ei sunt mereu pe picior de plecare!

Totusi...am inteles ca tipul accepta sa dea macar jumatate din suma ptr reparatii....cea ce e un lucru bun....macar atat..... Dar la ce daune are......caseta, planetare, bara fata, far dreapta, janta distrusa, aripa dreapta, stalpul de la usa mutat un pic, parbriz..intelegeti voi..
UXE
totala?
Cosmin.nova
nu cred....nu sunt sigur daca toate sunt bulite de tot ca nu-s mecanic... cred totusi ca masina se poate repara dar cu bani grei...masina este logan 1.6
nu cunosc preturile
DannyY
CASCO are?
corbex
Cu hirtia de la amiabila, daca e semnata de impricinat, poate deschide actiune civila.
doctoru1980
Depinde unde o repari. Daca te duci sa o repari intr-un service Dacia probabil mai bine iti cumperi alta masina.
Poti cumpara usor piese SH si le poti monta/vopsi intr-un atelier specializat dar nu reprezentanta. Gasesti pe forum destul de multe anunturi cu ateliere care fac tinichigerie/vopsitorie la niste preturi rezonabile zic eu.
Cosmin.nova
QUOTE(corbex @ 31 Jul 2013, 11:22)
Cu hirtia de la amiabila, daca e semnata de impricinat, poate deschide actiune civila.
*


Poti sa detaliezi? Partea naspa e ca mai bine chema politia...dar asta e situatia acum. Casco nu are din pacate.
Asa m-am gandit si eu....elemente de caroserie SH, mecanica noua....si aia e...
SandelBS
Inca un exemplu de femeile n-au ce cauta la volan. Daca dadea peste un pieton si il omora, doar ca s-a speriat ea? Sunt 100% sigur ca asa ar fi facut si daca era un maidanez. In locul ei as lua jumatate din bani, masina as vinde-o, as zice mersi ca nu s-a intamplat mai rau si nu m-as mai urca la volan.

"am inteles....deci mai bine intra in el cu alte cuvinte..dar cine ar putea sa faca asta? Omul e om...fierul e fier...dar uite ca ramai prost cand se mai intampla o faza de genul....deci evitati taranusii care descarca marfa la magazine ca ei sunt mereu pe picior de plecare!"

Corect, astia se evita sau se circula cu atentie cand treci pe langa ei. Si putea cineva sa faca asta, oricine altcineva decat soferita in cauza.
La cati m sa fi fost cand a vazut ca intoarce ala? 10-15 m tot cred ca au fost pentru ca altfel nu avea cum sa evite deloc. De la 50km/h la 0, 20 m ar fi suficienti cu tot cu reactie (dar daca e cu explozie intarziata cum am vazut multe femei la test de reactie la scoala - e clar) si sa zicem ca nu ar fi franat pana la 0, dar in tufis/bordura ar fi avut un impact mai mic si nu fata facuta praf, asa-i? Sa mai zicem si de varianta ca fix cand il depasea ala intoarcea, si iarasi e nepriceperea de vina pentru ca la o viteza normala +franare nu era mare chestie. Mai ales ca zici de partea dreapta fata ceea ce mi se pare interesant.

Pe principiul asta se pot face fraude destule. De curiozitate, sa zicem ca merg pe DN 1, in zona aeroportului si trece pe deasupra un avion , un element "suprinzator" ca imagine si zgomot in zona respectiva si una ca soferita asta cu gandul in alta parte se sperie si intra in gardul de la aeroport sau in alta masina. Cine e de vina?
argon
Pe viitor, atunci pe loc trebuia chemata politia, si facut PV cu declaratii si poze. Era o sansa pe RCA.
DragosP
QUOTE(Shush @ 31 Jul 2013, 11:05)
De ce vorbiti prostii ? Exista accident fara contact !

O fi, dar nu pare a fi cazul aici.

QUOTE
Daca venea politia si facea cercetari si se incheia un proces verbal de unde rezulta vina soferului care a intors atunci nu avea nicio problema la asigurari,
*


Nici așa nu cred că ar fi rezolvat mare lucru.
Am făcut și eu o nefăcută cam de acest gen, acu' vreo 3 ani: mascat din spatele mașinii de gunoi venea un taximetrist cu ceva viteză și eu l-am văzut târziu. L-am evitat, intrând pe contrasens (practic i-am făcut loc să treacă pe banda lui) dar el s-a speriat și a tras dreapta rașchetând o mașină staționată.
Am fost la poliție toți 3, eu m-am declarat vinovat de polițaiul doar m-a felicitat pentru simțul civic de care am dat dovadă: vinovat a fost taximetristul.
corbex
Pai zici ca au facut amiabila. Asta se face pe o hirtie. Hirtia e dovada ca femeia si-a stricat masina din cauza celuilalt. In baza hirtiei, ii cere despagubiri egale cu reparatia plus cheltuieli de judecata.
DragosP
Da, da.
DannyY
QUOTE(corbex @ 31 Jul 2013, 13:53)
Hirtia e dovada ca femeia si-a stricat masina din cauza celuilalt.
*

Nu prea. E dovada ca femeia l-a convins pe ala ca ea si-a stricat masina din cauza lui.
De unde sa stie asiguratorul ca cei doi nu sunt intelesi? Mai ales ca exista o singura masina busita, care n-are CASCO, deci ar vrea un RCA...
4x4
Si cine plateste pentru reparatia tufisului?
argon
Daca ala a zis ca da jumatate, mergi la Dacia si fa un deviz, pe o suta de milioane sau cat o iesi, ala iti da 50, si de banii aia o repari intr-un service obisnuit.
DragosP
popa.gif
UXE
Nu cred ca o sa ii dea ala 50 in veci.. probabil s-o fi gandit ca o sa coste reparatia vreo 30 si da si el 15 , maxim 20.. La ce masina zici ca are (Dacia break banuiesc).. nu prea as crede
Tamango
QUOTE(argon @ 31 Jul 2013, 12:46)
Pe viitor, atunci pe loc trebuia chemata politia, si facut PV cu declaratii si poze. Era o sansa pe RCA.
*



NU vine politia la chestii din astea. Accident fara victime ? Pa, iti da cu flit ... "prezentati-va la cea mai apropiata sectie bla bla"
Cosmin.nova
QUOTE(SandelBS @ 31 Jul 2013, 12:37)
Inca un exemplu de femeile n-au ce cauta la volan. Daca dadea peste un pieton si il omora, doar ca s-a speriat ea? Sunt 100% sigur ca asa ar fi facut si daca era un maidanez. In locul ei as lua jumatate din bani, masina as vinde-o, as zice mersi ca nu s-a intamplat mai rau si nu m-as mai urca la volan.

"am inteles....deci mai bine intra in el cu alte cuvinte..dar cine ar putea sa faca asta? Omul e om...fierul e fier...dar uite ca ramai prost cand se mai intampla o faza de genul....deci evitati taranusii care descarca marfa la magazine ca ei sunt mereu pe picior de plecare!"

Corect, astia se evita sau se circula cu atentie cand treci pe langa ei. Si putea cineva sa faca asta, oricine altcineva decat soferita in cauza.
La cati m sa fi fost cand a vazut ca intoarce ala? 10-15 m tot cred ca au fost pentru ca altfel nu avea cum sa evite deloc. De la 50km/h la 0, 20 m ar fi suficienti cu tot cu reactie (dar daca e cu explozie intarziata cum am vazut multe femei la test de reactie la scoala - e clar) si sa zicem ca nu ar fi franat pana la 0, dar in tufis/bordura ar fi avut un impact mai mic si nu fata facuta praf, asa-i? Sa mai zicem si de varianta ca fix cand il depasea ala intoarcea, si iarasi e nepriceperea de vina pentru ca la o viteza normala +franare nu era mare chestie. Mai ales ca zici de partea dreapta fata ceea ce mi se pare interesant.

Pe principiul asta se pot face fraude destule. De curiozitate, sa zicem ca merg pe DN 1, in zona aeroportului si trece pe deasupra un avion , un element "suprinzator" ca imagine si zgomot in zona respectiva si una ca soferita asta cu gandul in alta parte se sperie si intra in gardul de la aeroport sau in alta masina. Cine e de vina?
*



si eu am aceeasi parere ca si tine; nu iau apararea prietenei mele ptr ca stiu sigur ca la ce dauna are avea viteza peste masura! DAR...putea sa aibe si 200.....ideea e ca tot vina aluia este...... asta e parerea mea. ELE nu stiu sa reactioneze, asta e....i-am facut morala corespunzatoare!
Eu intram in el franat...si aia e...!

QUOTE(UXE @ 31 Jul 2013, 14:04)
Nu cred ca o sa ii dea ala 50 in veci..  probabil s-o fi gandit ca o sa coste reparatia  vreo 30 si da si el 15 , maxim 20..  La ce masina zici ca are (Dacia break banuiesc)..  nu prea as crede
*


Exact....eu zic sa zica mersi ca-i da omu ceva ceva.....ca poate sa zica ca-l doare in p***.......dar are bun simt se pare. Omu avea un opel astra model mai nou....masina de firma.
argon
QUOTE(Tamango @ 31 Jul 2013, 15:14)
NU vine politia la chestii din astea. Accident fara victime ? Pa, iti da cu flit ... "prezentati-va la cea mai apropiata sectie bla bla"
*



Crezi ca e greu sa apara o durere de ceafa dupa un accident cu daune materiale?
kosfunny
Niciun asigurator nu va despagubi asa ceva decat ca urmare a unei hotarari judecatoresti. Daca era la mijloc si un PV intocmit de Politie poate mai erau sanse.
Va dati seama ca daca ar fi asa simplu orice dobitoc care pierde controlul volanului si face masina tandari isi gaseste un "vinovat" dispus sa spuna ca a intrat pe contrasens, ca a intors , etc .

PS Accidentul de circulatie poate fi si fara contact intre vinovat si pagubit. Regula esentiala este ca daunele sa fie produse ca urmare a nerespectarii unei reguli de circulatie de catre vinovat !
b76bgaarh
QUOTE(Tamango @ 31 Jul 2013, 14:14)
NU vine politia la chestii din astea. Accident fara victime ? Pa, iti da cu flit ... "prezentati-va la cea mai apropiata sectie bla bla"
*




vine sau se merge la politie daca au rezultat si alte daune in afara celor 2 masini. colegul victoras2001 a tras 6 luni pt ca in accident, in afara de cele 2 masini, a fost "implicat" si un semn de circulatie. initial ala de la politie a zis amiabila, aia la amiabila l-au trimis inapoi la politie din cauza semnului etc.

spatiul verde al cui este si cine il plateste?

ps in cazul de fata se putea merge la poltie.
T.rac3Er
radmasa.gif
tufisul e de la primarie. e itnretinut din banii nostrii ai contribuabililor, deci orice cetatean poate sa sara de cur ca s-a deteriorat spatiul public icon_mrgreen.gif

naspa faza. recomanda-i direct persoanei respective sa faca intensiv niste ore cu un instructor sa o mai invete nitel cum e cu covrigu si cu saritul inimii din piept.
Cosmin.nova
vad ca plangeti boschetii...spatiul verde?.....era camp cu dune de pamant gropi si boscheti.
kosfunny
QUOTE(b76bgaarh @ 31 Jul 2013, 15:36)

ps in cazul de fata se putea merge la poltie.
*



Oricand se poate merge la Politie ! Faptul ca politistii indruma protagonistii accidentelor usoare catre asiguratori constituie un mare abuz !
Markos
QUOTE(b76bgaarh @ 31 Jul 2013, 16:36)
spatiul verde al cui este si cine il plateste?
*


I-al meu, îl plătești tu. Ok?
iulia_boris
D-aia-n Romania nu-i bine sa n-ai Casco..
UXE
sau masina
Brainie
QUOTE(Tamango @ 31 Jul 2013, 15:14)
NU vine politia la chestii din astea. Accident fara victime ? Pa, iti da cu flit ... "prezentati-va la cea mai apropiata sectie bla bla"
*



Nu vine, dar dacă unul dintre implicați cere în scris cercetarea împrejurărilor accidentului (odată cu declarația dată de fiecare la poliție), se va face (mai mult sau mai puțin formal, asta e altceva).

QUOTE(iulia_boris @ 31 Jul 2013, 19:38)
D-aia-n Romania nu-i bine sa n-ai Casco..
*


Și cu casco tot degeaba, până acum, în ceea ce mă privește.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.