Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CLIMA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Lexy
Am citit pe undeva odata ca este bine ca diferenta dintre exterior-interior sa nu fie mai mare de 8 grade, ca sa-i fie corpului usor sa reziste la diferentele de temperatura si etc etc .
Azi dimineata de ex erau 13 grade afara si eu aveam in masina 25,5....teoretic ar fi cam multe. Dar ma simteam super ok.

Voi cum faceti?Respectati diferenta "optima" de 8 grade?
MAKRON
Sa fiu sincer, nu-mi setez temperatura in functie de cea exterioara si independent de aceasta, urmaresc sa am un ambient placut adica 19-20 grade pe cat posibil. d
Dupa teoria celor pe care i-ai mentionat, teoretic ar trebui ca atunci cand afara sunt -10 grade in masina sa fie -2? rolleyes.gif

P.S.Uitasem sa votez smile.gif
Lexy
Nu stiu exact..normal ca ce ai zis tu nu poate fi asa smile.gif nu mai stiu exact si de aceea intreb sa vad si eu cum e pe la alte case....si 19 grade pe vremea asta nu e ambient placut..parerea mea..e ambient zgribulit biggrin.gif
MAKRON
Lexy, eu duc o viata hipocalorica si hipotermica ...Ma simt mai bine cand este racoare (nu "la racoare", Doamne fereste laugh.gif )
MoneyTalks
QUOTE(Lexy @ 22 Sep 2005, 06:55)
Voi cum faceti?Respectati diferenta "optima" de 8 grade?
*


Eu pun temperatura pe 22 grade cind e frig afara (sub 22 grade) si pe 20 grade cind e cald afara (peste 22).

Iti dai seama ca daca afara sint -15 grade, nu poti sa stai la... -7 grade in masina, nu? icon_mrgreen.gif
dizzy
Depinde mult si de cat urmeaza sa stau in masina.
Daca fac un drum Bucuresti-Bacau imi pun temperatura la 20 grade.
Daca ma duc pana la Metro o las mai rece tocmai ca sa ma adaptez mai usor.
La fel si cu AC vara.
Tudor B
Mi-e imi place sa ma simt bine la volan, mai duc pe cate unu si comenteaza ca fac prea rece/cald. Prietena s-a obisnuit, n-are ce face, daca ii vara imi fac frig de imi ingheata picioarele, iarna cu cat e mai cald cu atat mai bine, stau si in tricou iarna numai cald sa-mi fie in masina.
dacicuss
indiferent de vreme, bag pe 21-22 C...eventual mai ridic putin pana pe la 23-24 cand e chiar foarte cald afara sa preantampin un eventual si nasol soc termic! Stiu unu' de a patit-o !...Da' io in general sun calduros, imi place frigul, iarna, zapada...canv bate vantul...imi place pestele...cred ca intr-o viata anterioara am fost pinguin...sau foca ! biggrin.gif
Later edit: in cartea masinii recomanda 22....bag ochiu' si in cartea masinii lui unchi-miu( asta are Mondeo) si la el tot 22 recomanda....hmmm...de ce oare? wacko.gif O fi vreo conspiratie, ceva? biggrin.gif
Smiley
de obicei cand ma urc in masina imi dau jos haina, iar cand cobor o iau iar pe mine. deci diferentele de temperatura se mai atenueaza.
Asi
irelevant... de fapt este buna o temperatura stabila si independenta de cea exterioara.. astfel cel mai bine sti unde ma simt.. in beciul de la casa.. ei bine acolo ti se pare ca e frig vara si cald iarna cand de fapt sunt aproape invariabil 17-20grade .. valabil si la metrou... in general orice adancitura in pamant semi-inchisa de cativa metrii are o temperetaura aproape invariabila si independeta... dar acu sa nu exageram ca in pestera la scarisoara sunt invariabil -10grade.. chit ca-s 40grade afara...
in masina nu ai cum sa previi chestia asta decat daca faci masina din piatra, ii acoperi geamurile si eventual o tratezi sa fie izolatoare termica.. si gata..
in principal in masina se simte din plin efectul de sera datorat razelor solare care bat prin geamu de sticla/ce o fi el/... care nu reflecta undele calorice.
RIon
eu ceva nu inteleg... intrebarea era despre clima, si voi spuneti de cat va faceti voi de cald in masina... dar stiti temperatura ca aveti termometru, nu clima, eventual AC ???
nairam
Normal ca ceea ce conteaza este sa ma simt eu bine ... iarna foarte cald, vara foarte frig ....
SiloS
intrebarea mi se pare absurda ... daca e iarna diferenta este de 20 de grade ca sa ma simt bine .

In masina tin clima pe 18 grade vara , LO vara cu geamul deschis icon_mrgreen.gif , 22 iarna . Iarna cu geamul deschis niciodata . Nu am probleme cu diferenta de temperatura .
Liviu
Eu am setata clima la 21 de grade indiferent daca e iarna sau vara.
Mai apar cateodata modificari ale reglajului de temperatura in functie de doleantele celorlalte persoane din masina.
os
Sezonul influenteaza clima optima din masina si prin imbracamintea pe care o porti cind urci. Asadar iarna (cind ocupantii masinii sunt imbracati calduros) 18-19 grade. Vara pina spre 24.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.