Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scirtiie la viraj dreapta la maxim pe serpentine
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Vlad Georgescu
Am niste probleme nasoale cu Solenza. Problema e ca masina nu-i la mine, i-am dat-o prietenei mele sa mearga la Brasov la un congres, unde sta citeva zile. Mi-e teama sa nu se intimple ceva.

Iata ce se intimpla:

- la viraj dreapta la maxim pe serpentine scirtiie tare si vibreaza (face "brrrrrrr")

- la viteza mare, scirtiie si la un viraj dreapta usor


Inainte de plecare am dus masina la vulcanizare, unde i-am facut urmatoarele:

- vulcanizare, indreptare janta, echilibrare si montare roata spate dreapta (mergeam cu rezerva)

- demontat si montat roata fata dreapta ca sa verifice daca rasufla (era cam lasata)

- umflat pina la presiunea corecta in roti

Problema poate fi cauzata de ceva gresit facut la vulcanizare?


De la ce poate fi problema?

Unde exista un service bun in Brasov? Dar o vulcanizare buna?
johnsws
vibratia la viraj e planetara si nu e asa periculoasa. de scartait nu stiu ce sa zic, e ascutit ca de placute? sau scartait de cauciuc? daca e de la cauciuc asa cum presupun eu deoarece zici ca ti-ai indreptat o janta, cred ca ti-ai cam stricat geometria cand ai dat in groapa care ti-a strambat jant si d'aia scartaie cauciucul.
bomicabomic
Eu zic ca-i de la placute.....asa mi s-a intimplat si mie odata si tot pe timp ploios.
La mine facea si pe drum drept, la un moment dat am avut impresia ca s-a rupt ceva.
I-am tras niste frine mai "teapene" si si-a revenit.
Vlad Georgescu
Multumesc pentru informatii.

Si a mea si-a revenit. Pur si simplu nu mai face.
bomicabomic
Din cauza apei, ruginesc discurile si pina se curata, fac urit, dupa aia, merge fara probleme.
Valentine
Ale mele fac urat in toate curbele la toate vitezele (mai ales cand pisc un pic pedala de ambreiaj) sad.gif Solutia cu franele tari nu a mers ... placutele sunt aproximativ noi (5000 km) ... so, other ideas?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.