Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
tr04www
Astazi, in jurul orei 16.00, la intersectia strazilor Blvd. Timisoara si Strada Brasov, pe sensul de mers spre Afi Palace, asteptam culoarea verde la semaforul pentru stanga(eram prima masina la semafor). De pe banda de mers inainte, vine o Skoda Octavia si vrea sa se bage in fata mea cu intentia de a vira la stanga, acrosandu-ma pe mine. Daunele constate de mine sunt urmatoarele:
-Bara sparta
-Armatura bara indoita destul de mult
-Far spart+urechi prindere rupte
-Carenajul rotii crapat

Acum, individul si-a recunoscut vina, propunand sa facem Constatarea Amiabila(Asigurare Asirom). Insa, am cateva nelamuriri: Masina nu este pe numele meu, am act de Vanzare Cumparare dar inca nu am apucat sa o inscriu. Credeti ca este vre-o problema, iar Inspectorul de Constatare Daune, va cere si declaratie de la proprietarul din talon?

Dupa Amiabila, care sunt pasi de urmat? Rog pe cineva care stie sa imi spuna si mie ce pasi trebuiesc urmati.

Atasez cateva poze cu daunele:
kosfunny
Ai si fisa de inmatriculare cu dovada ca proprietarul din talon a scos-o de la fisc ?

La speta ta legea e destul de ambigua si interpretabila dar e bine ca totusi dauna e minora , se poate repara la un service cu decontare directa nefiind nevoie sa primesti tu bani , ca de fapt aici cam e buba.
Au fost situatii cand unii au imprumutat masini ,au facut niste contracte de vz-cumparare ( le descarci si de pe net), au vanat "neatenti" pentru a benefica de asigurari si apoi au cerut bani in regie proprie.
tr04www
Am si fisa de inmatriculare de la fostul proprietar, am si fiscalul de la primarie. Nu doresc bani, pentru a o repara in regie proprie, merg la un service cu decontare directa(poate alege chiar asiguratorul service-ul).
Dupa ce fac Amiabila cu celalat sofer, in cat timp trebuie mers la Constatare Daune?
Cam cat timp dureaza pana la solutionare, adica pana am masina reparata? La sfarsitul lunii, am cateva drumuri mai lungi de facut si nu stiu daca o sa fie gata.
melcu
Daca au trecut >30 zile de la data trecuta in talon cu "Instrainat catre X" atunci s-ar putea sa fie o problema.....Daca n-ai inscris-o, inseamna ca masina nu exista .
sorin1983
chiar sunt curios cum se rezolva avand in vedere ca ai cumparat masina in decembrie si nu ai inmatriculat-o in cele 30 de zile. pe talon nu ai scris "instrainat la data de..." ?
melcu
Pai s-ar putea sa fie mai complicat decat pare. In prima faza va plati intre 300-500 lei amenda pentru ca nu s-a dus la Adm. Financiara s-o ia pe numele lui.
In al doilea rand i se vor retine actele si placutele de inmatriculare deoarece masina NU exista in circulatie (vechiul proprietar a radiat-o, "noul" proprietar n-a inschis-o).
Daca are "bulan" si nu se uita nimeni pe spatele talonului s-a scos.....

Stiu ca vorbeau la un mom. pe la TV si de o amenda penala pentru chestia asta......
fnp
Am avut si eu un accident minor acum vreo 2 luni si am facut amiabila (vina era a mea, lovit din spate). Sfatul meu este sa mergi la politie pt. constatare. Daca cel vinovat nu este de buna credinta i-ti poate tergiversa rezolvarea dosarului. Mai nou asiguratorii cer prezentarea si a celei de a 2-a masini implicate + declaratie si acte sofer. Prezentarea se face cu programare pe internet/telefon.


"Inspectorul de Constatare Daune, va cere si declaratie de la proprietarul din talon?"
Asigurarea RCA pe numele cui este? I-ti va trebui o imputernicire (legalizata la notar) daca nu se prezinta titularul pt. deschiderea dosarului.
melcu
fnp, daca ajunge la politie o da in altele ca nu a inmatriculat masina in termen de 30 zile!
Lasa-l pe amiabila si sa o dreaga cumva.
kxz
QUOTE(melcu @ 16 Aug 2013, 10:41)
Pai s-ar putea sa fie mai complicat decat pare. In prima faza va plati intre 300-500 lei amenda pentru ca nu s-a dus la Adm. Financiara s-o ia pe numele lui.
In al doilea rand i se vor retine actele si placutele de inmatriculare deoarece masina NU exista in circulatie (vechiul proprietar a radiat-o, "noul" proprietar n-a inschis-o). 
Daca are "bulan" si nu se uita nimeni pe spatele talonului s-a scos.....

Stiu ca vorbeau la un mom. pe la TV si de o amenda penala pentru chestia asta......
*



De multi, multi ani nu se mai radiaza masinile la schimbare de proprietar.
Acum functioneaza inmatricularea continua, primul propitar o inmatriculeaza, ultimul, care-i canta prohodul la remat, o radiaza. Ceilalti, intre astia doi, fac la politie transcrierea dreptului de proprietate.
argon
QUOTE(tr04www @ 15 Aug 2013, 19:50)
Masina nu este pe numele meu, am act de Vanzare Cumparare dar inca nu am apucat sa o inscriu.
*



Banuiesc ca nu ai apucat din cauza taxei de 1600 de euro.

tr04www
Deci, am fost cu masina la constatare. Se pare ca nu e nevoie de prezenta proprietarului din talon, imi trebuie doar o copie dupa buletinul acestuia.
Am facut toate actele, mai trebuie sa duc copia C.I. si imi da dosarul de dauna.
kosfunny
Daca ai dovada ca e scoasa de la fisc de fostul proprietar mergi linistit la constatare . O sa iti las si un contact pe PM !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.