Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nivel scazut la ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Probleme tehnice - Dacia Sandero
sorin2002
QUOTE(sorin2002 @ 17 Aug 2013, 22:51)
am schimbat distributia cu tot cu chit de accesorii si pompa apa.dupa 3000 km ,mentionez ca am facut transalpina si transfagarasan,am verificat nivelul la ulei si era la jumatatea distantei min si max de pe joja.am completat in jur de 600 grame.pe jos pe asfalt nu am vazut nici o pata.motorul nu face nici un zgomot ciudat si merge fff bine.ma poate ajuta cineva sa imi spuna ce ar putea fi?sa fie ceva de cand am schimbat distributia?multumesc
*




QUOTE(MyKe89 @ 17 Aug 2013, 23:21)
Esti sigur ca inainte ai avut ulei pana la nivelul maxim?
*




cand s-a schmbast distributia s-a facut si o revizie generala preintre care s-a verificat si niuvelul la ulei
Leo0608
vezi sa nu fie de la simeringul de distributie,garnitura baie de ulei sau surubul mare de la capac care trece prin blocu motor
mergi inapoi unde ai facut distributia sa o verifice
yon
Ce motor ai? La 1,4 intre jumatate si semnul de full de pe joja nu intra 600 de grame de ulei sub nicio forma. Baietii din service au verificat nivelul constatand ca este ok, nu este bine niciodata sa ai nivelul maxim la ulei, indicat este ca nivelul sa fie undeva cu 2-3 mm mai jos decat maximul de pe joja pt a prevenii o eventuala scurgere pe la semeringuri si garnituri. Sunt mecanic auto si iti garantez ca daca nivelul uleiului sta undeva la jumatatea semnelor de pe joja este ok, ingrijorat trebuia sa fii daca era la minim sau sub minin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.