Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Another Street Megane 1 :)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
danezu09
Salut !
Numele meu este Adi si dupa multe aventuri cu diverse autoturisme si membru al mai multor cluburi auto , se pare ca am ajuns posesorul unui Renault Megane 1 , 1999 , HatchBack , 1.6 16v 110 caluti (107cp motorul recunoscut) , model RXE.. Nu sunt fan marca Renault dar din lipsa bugetului acesta masina avea pretul corect raport / dotari .
Megane-ul meu se remarca prin ABS , 4 airbag-uri , servo , linie audio 6 boxe originala de fabrica + comenzi volan , inchidere centralizata pe ambele chei , geamuri electrice fata-spate , trapa electrica in 2 pozitii , modelul facelift , culoarea un gri sobolan la soare , iar la umbra tenta verzuie , tapiterie din plus , cotiera spate , aer conditionat perfect functional , computer bord (consum mixt, instant, distanta parcursa, etc ) , faruri reglabile electric , oglinzi electrice reglabile si incalzite , proiectoare ceata, reglare lumina intensitate bord , etc .. M-ar fi bucurat daca avea si scaune incalzite , dar deja combinatia AC-Trapa este cam rara si scaunele nu cred ca faceau parte din varianta de dotare atunci, din cate stiu au aparut prin 2000 .
Ca masina m-a cucerit instant, consum, confort sporit .. probleme inca nu au aparut si sper sa nu apara (decat pe spate se aude un troncanit .. mai exact la a 3 a persoana in masina , parca atinge ceva , sau scartaie , ori telescoapele ori bara de torsiune sau ce este ca 2 zile m-am uitat pe sub masina si nu mi-am dat seama ce ar fii) . Momentan trebuie sa ii fac RAR_ul , actele necesare pentru inmatriculare, etc . Stau cu teama ca nu ar iesii Euro 3 .. desi dupa codul motor rezulta ca masina are norma de poluare Euro 3.
Planuri pentru modificari am.. jante, folie, stickerbomb, evacuare, etc .. acestea pe parcurs , dupa ce o inmatriculez ... va atasez si niste poze .. iar restul detaliilor sper sa le discutam la intalniri. icon_mrgreen.gif
espacern
Este E3 100%!
Mai baga niste antigel ca e sub limita.

@+
Diac
Cum naiba obtii un motor asa de curat? Il speli pur si simplu cu Karcherul?
l@u
da !

cel din foto a fost pregatit de vanzare , se poate observa agentul chimic de pe partile de aluminiu.
Diac
nedumerire.gif deci iti trebuie un smac special pentru asa ceva...
MuciX
QUOTE(danezu09 @ 21 Aug 2013, 11:38)
1.6 16v 107 caluti RXT
*



Pe portiera scrie RXE. sleep.gif
espacern
Portiera este RXE si caluti RXT.....nu?

@+
Silk
carcotasii.... e simplu, o alta amplasare a lin iutelor de la E rezulta un T !!!


Dau invers, din T in E , aproape radmasa.gif
l@u
QUOTE(Diac @ 21 Aug 2013, 13:41)
nedumerire.gif deci iti trebuie un smac special pentru asa ceva...
*



spuma activa , pe care o gasesti la toate colturile !
corbex
Renuntai la laea 8 boxe si-ti luai un Passat.
cj98czh
Eu sunt curios unde sunt alea 8 boxe ... ca eu din tot ce am vazut sunt 2 in usile din fata, 2 pe placa in spate si 2 pe bord ..... poate o avea si in usile spate ...

Oricum echiparea RXE este una de top ... pacat ca la el nu a mai ajuns si jantele cu care a iesit masina din fabrica ..

Mai era cotiera centrala fata, scaunele cu sustinere, incalzirea in scaune si reglaj pe inaltime la ambele scaune fata ... ca era cam tot ce s-a pus la vremea aia biggrin.gif

Sa te poarte sanatos si ne vedem la intalnirile de la Cluj (cel putin vad ca numerele rosii sunt de Cluj)
l@u
badie alea 8 e defapt 4defuzoare + 4 tiutare !
corbex
Nu conteaza. S-o conduca sanatos, timp indelungat! Imi place echiparea. Puterea e onorabila.
cj98czh
QUOTE(l@u @ 21 Aug 2013, 16:15)
badie alea 8 e defapt 4defuzoare + 2 tiutare !
*



Te-am corectat eu, cel putin hatch-ul cu asa ceva a iesit din fabrica biggrin.gif
vijelie
La varsta de 14 ani, ce mai faci cu airbagurile ?
Cati km zici ca are ?
corbex
Motorul de reno e nemuritor. Mai ales ca n-are turbina. Rugina ar fi problema. In privinta airbag-urilor, rezolva usor. Isi trage o pasagera de virsta proaspata cu dotari peste specificatii.
sorin1983
tocmai rugina nu e o problema smile.gif
Bwwlan
Mie-mi place masinuta. S-o folosesti sanatos, arata foarte bine smile.gif

Poti sa ne spui si cat ai dat pe el, sau e secret?
corbex
QUOTE(sorin1983 @ 21 Aug 2013, 16:31)
tocmai rugina nu e o problema smile.gif
*


Rugina ar fi fost o problema daca exista. Eventualele probleme mecanice sint relativ usor de rezolvat si mult mai ieftine decit un tratament anticoroziv general.
cri8sti
Mie-mi place culoarea, intotdeauna mi-a placut nuanta asta. Oricum masina arata f bine, de curiozitate, cat ai dat pe ea?
Dacia-Berlina1997
arata bine in poze . cati kilometri are ? baga poze cu interiorul smile.gif
danezu09
Ma scuzati , 6 boxe , 2 tweetere fata , 2 boxe usi fata si 2 usi spate hayon . Da RXE , sunt prea obosit , ca de abia am ajuns acasa.. sunt din Pitesti / Arges , masina am achizitionat-o contra sumei de 1200 Euro fix , numere rosii scoase la Cluj .. este intr-adevar pregatita de vanzare , spalata , polisata , dar nu prezinta rugina sau retusuri .. in bord apar undeva la 138.000 km .. in fine la cum se comporta putea sa aiba si 400.000 . Va atasez niste poze ca sa va faceti mai multe idei . Nu ma gandeam sa fiti asa activi si sa gasesc atatea comentarii smile.gif) biggrin.gif


Si din nou poze .. forumul observ ca nu accepta sa adaug mai multe poze.. limita este de 10 mb..


Si iar poze smile.gif


In curand o sa atasez si poze la ce consum am scos .. la mers ca bosorogii , ori nu imi functioneaza mie bine computerul de bord.

Se poate vedea si primul update wub.gif
Cd Player Pionner Deh 1400ubb icon_mrgreen.gif , iesire subwoofer , 4x50 , USB , CD , etc , o sa imi caut si un adaptor ca nu imi mai merg comenzile de la volan.
eugenTL
Modelul asta mi-a placut intotdeauna smile.gif
In ceea ce priveste curatenia la motor, se poate intretine si fara spalare(care oricum nu e recomandata) dar e nevoie de timp, pensule diferite marimi, lavete, solutie speciala. Ideea e ca 1 data pe luna sa faci treaba asta, altfel 1 data la 10 ani e cam greu smile.gif
corbex
O poza cu rezervorul plin n-ai fi pus. Te fac loganarii de rusine.
Motorul e ca barbatul. Se spala numai pe interior.
Bicicleta galbena
QUOTE(danezu09 @ 21 Aug 2013, 10:38)
Planuri pentru modificari am.. jante, folie, stickerbomb, evacuare, etc
*



Vezi sa fie imbunatatire si nu intziganire... mai era unul pe-aici, voia sa faca nava spatiala din Supernova; un timp l-am inteles, apoi...

Masina e frumoasa, ai grija de ea, si de tine.
kum
Felicitari pentru masinuta. Arata destul de ingrijit.
Mi-as permite sa-ti sugerez o imbunatatire pentru ea: interior piele.
M i h a i
Este greu să bagi 320E intr-o mașină care a costat 1200 E...Probabil o să se axeze doar pe revizii, in cel mai bun caz smile.gif
b06fcn
Misto masina, sa o stapanesti sanatos. Ader si eu la faza cu modificarile de bun gust, pacat ca ai venit cu roțile de iarna pe caldura asta, ca de aia colegu de la cluj zicea de jentile originale ale masinii.
Interiorul ala de piele ar fi 25% upgrade, in contextul in care e de coupe, bancheta spate nu se potriveste si nu exista nici panourile de usi.
espacern
Modificarile la masina este bine sa le faci dupa ce ai terminat cu revizia specifica cumpararii masina SH frumoasa.
Adica distributie/ulei/filtre/etc.

@+
corbex
Ce sa mai modifici la o masina care are cam toate optiunile? Si de ce? O pereche de girofaruri ar fi suficiente, in ultima instanta. Exclus sa nu te observe lumea.
Diac
Cam cât ar fi taxa la un obiect de genul asta? nedumerire.gif Ma gandesc ca un 1.4 pe GPL ar fi mai adecvat pentru ambuteiajele bucurestene decât taraba mea.
sorin1983
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...imbru_2013.html

eu am aproximat cam asa:
[attachmentid=1627903283]
espacern
La 1.4 16V=156 g/Km si la 1.6 16V=165 g/Km la modelul asta.

@+
argon
QUOTE(Bicicleta galbena @ 21 Aug 2013, 23:07)
Vezi sa fie imbunatatire si nu intziganire... mai era unul pe-aici, voia sa faca nava spatiala din Supernova; un timp l-am inteles, apoi...
*



...ti-a aratat cariciu.
l@u
ne-a aratat fibrosule ca nu era cu dedicatie pentru ea !
argon
Tu ai arata-o la barbati? sincer..
Raduchu
Frumoasa masina. Sa o calaresti sanatos!
andri1940
Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos! Vad ca ai pozat-o la Kauflandul din Nord smile.gif

Vorba colegilor, chiar daca masina arata foarte bine, ai grija sa schimbi tot ce trebuie: distributie, ulei, filtre. Verifica si franele (placute, saboti) si apoi poti sa investesti si in imbunatatiri.
danezu09
Astazi am cumparat pentru ea Ulei ELF EVOLUTION SXR 5W30 5L , filtru ulei , filtru aer, astept sa imi vina filtru de benzina si filtru de polen ca nu le aveau pe stock , aveau doar importuri , set 4 bujii originale Renault (2 aprinderi) , momentan ma mai gandesc ce ulei sa ii cumpar pentru cutie , ca nu stiu ce este recomandat si ce cantitate trebuie, o bieleta antibalans (antirasucire sau rasturnare cum se numeste ea, cea de tine motorul de cutie , ca am o vibratie la cutie si aia trebuie schimbata) , tot maine ii fac si unghiul de fuga , trage putin dreapta , rotile le-am echilibrat astazi , presiune corecta .

Masina avea jantele originale ale ei, dar nu ne-am inteles la pret, asa ca mi-a dat setul acesta de tabla cu anvelope de iarna si capacele originale.. macar sa ies din iarna si urmeaza niste jante smile.gif pe 16.. saptamana care urmeaza este programata pentru cartea RAR + identificare , iar in decurs de o luna sper sa ii schimb distributia cu pompa de apa, curea de accesorii si sa depistez ce imi troncane pe spate, cand am greutate, ca si cum s-ar lovii fier pe fier , am inteles ca ar fii ceva legat de bara de torsiune, daca masina nu are arcuri, sa fie bucsi ceva sau chiar telescoapele moi , iar apoi sa o inmatriculez .

Pe partea cu placute , discuri , sta foarte bine .. da Andri1940 este la Kaufland in Nord , eu sunt din Gavana.

22 Aug 2013, 21:40:







Si dupa cum va spuneam si de consum .. media este undeva la 5.6 - 5.8 afara la un mers normal , depasiri , etc , ceea ce ma bucura.. si in oras 7.3 - 7.9 la fel .. dar ieri am zis sa o "ard" asa ca bosorogii si am dat o tura pana la tara .. aproximativ 31 de km .. sa spunem ca era si vale o portiune de vreo 15 km .. am reusit sa scot :
- Distanta 31.1 km
- Consum 4.6 % mixt
- Consum benzina 1.4 L / 31.1 km
- Viteaza medie 52.2 km/h
- Range 329 Km (am alimentat fix 30 lei .. mai aveam 12 litri in masina - nu intrase pe "rosu" inainte de alimentare)
- Consum instant 4.6 - 5.0
- Treptele de viteza 4-5 , viteza intre 50 km/h - 70 km/h

Coborari numai in frana de motor.. franare la fel , depasiri line , turatia maxima 2300 rpm .. Pot sa spun ca am chinuito smile.gif)

Este ok consumul sau computerul de bord nu functioneaza in parametrii .
PS : Aceeasi distanta parcursa , mers normal , depasiri mai rapide media a fost undeva la 5.7 l /100 km .
argon
Suspensia spate e un minus la masina asta, tehnologii din al doilea razboi mondial, de aia nici nu se mai foloseste de 10 ani.
turbodxman
Frumoasa.
Sa o stapanesti si intreti sanatos. wink.gif
danezu09
Pai si care ar fii cauza la suspensia spate ? Ce sa scartaie ? Mentionez cand sunt decat 2 persoane in masina , sofer + pasager dreapta , nu se aude nimic , silentioasa , dai in gropi denivelari etc .. nimic , cum este cineva in spate si treci peste hopuri , etc sau gropi este ca si cum ar da fier in fier ... sau scartaie nu stiu cum sa explic .

22 Aug 2013, 21:50:
Sistemul de franare este ok , discuri , placute , frana de mana tine foarte bine.
kum
QUOTE(M i h a i @ 22 Aug 2013, 00:36)
Este greu să bagi 320E intr-o mașină care a costat 1200 E...Probabil o să se axeze doar pe revizii, in cel mai bun caz  smile.gif
*


Pai deja a lasat la 270 de Euro. Io cred ca l-ar scoate si mai ieftin de-atat. Aia ar fi singura modificare pe care as face-o eu masinutei. Eventual ceva pe la sunet.
cj98czh
QUOTE(danezu09 @ 22 Aug 2013, 21:22)
Astazi am cumparat pentru ea Ulei ELF EVOLUTION SXR 5W30 5L ,
*




De ce ai bagat din asta?? la motorul tau se preteaza cel mai bine un 5w40 ..



QUOTE(danezu09 @ 22 Aug 2013, 21:22)
momentan ma mai gandesc ce ulei sa ii cumpar pentru cutie
*



Norma data de producator este 75W80


Cat despre consum ... eu nici cu dieselul nu scot atat ... ceva nu este ok, ori ai mers la vale biggrin.gif
argon
QUOTE(danezu09 @ 22 Aug 2013, 21:49)
Pai si care ar fii cauza la suspensia spate ? Ce sa scartaie ?
*



Eu nu ma refeream la scartait, ci la concept, cu bare de torsiune, pentru probleme vezi ca e topic, la multi s-a si rupt.
corbex
E posibil. Pe acelasi traseu (C. de Arges-Bucuresti), facut de zeci de ori, am scos intre 4.8 si 7.2. Depinde cum bate vintul icon_mrgreen.gif
danezu09
Toti mi-au recomandat uleiul acesta.. pentru motorul meu, mai vine si iarna.. ulei pentru cutie am cumparat Dacia Oil 80w90 GL5 , ultima generatie de ulei , compatibila la mai multe auto din gama asta .. imi agata putin parca a 2a si a3a .. tenta asa .. si are un suierat fin .. de abia daca il auzi la turatie mica.

- Am observat ca a scazut pretul la interiorul de piele.. ma mai gandesc momentan !
- Consumul este asa pt ca am mers la vale aproximativ 15 km din 31 km .. cool.gif
- Maine ii fac schimburile .. astazi mi-au ajuns toate piesele comandate .
(ulei motor, ulei cutie, filtru ulei, filtru benzina, filtru aer, filtru polen, set bujii 16v Renault - 2 aprinderi , unghiul de fuga si gata de drum)

pana aici bine....
acum vine vestea rea.. sau dusmania .. sad.gif .. astazi cand am plecat de la servici cineva mi-a lovit masina ... mai exact in usa din dreapta este infundata chiar pe jumatate.. pe nervura.. nu este sarita vopseaua.. sare la ochi, se observa sad.gif problema este ca in urma cu 5 luni am avut un accident de masina f grav si am ramas cu "nervi" , "agitatie" in trafic si dupa cate probleme am avut cand am vazut ca de abia am strans bani si pt asta sa mi-o cumpar.. sa o mai vad lovita sad.gif... acum trebuie sa mai dau bani sa o si indrept/repar/schimbat.. cica s-ar putea face sad.gif ca nu este asa grav.. nu mai postez poze ca ii stric imaginea smile.gif , asa ca va las pe voi sa vad daca observati ceva dupa reparatie unsure.gif .. am aflat deja cine mi-a lovito, un coleg de servici .. nu vrea sa recunoasca , sunt niste camere video acolo unde lucrez eu , dar masina a fost parcata intr-un unghi unde nu se vedea, confirmarea mi s-a facut de cativa angajati care lucrau la o fabrica de termopane vis a vis de unde lucrez eu... oricum Duminica dupa masa sunt prezent la intalnirea Renault aici la Pitesti cool.gif

Va urez un weekend placut !!

23 Aug 2013, 20:54:
Iar in legatura cu lovitura .. am gasit sa o trag cu ventuza.. aproximativ 30 lei .. acum sa vedem cat de bine iese , ca un service specializat am gasit .. abia la Craiova .. ce am gasit eu se face pe marginea santului , la un nene care are niste ventuze etc si mi-a garantat ca iese bine .
argon
Ai facut o prostie, si ti s-a zis inainte ce sa cumperi, la cutie trebuie 75w80 de preferat Transefl NFJ.
espacern
Cu ventuze nu iese la nervura doar pe portiune de tabla intinsa.
Dar daca are batoane de lipici si cu ciupercute de tragere atunci poate sa o traga fara alte retusuri de vopsea....functie de soc bineinteles.

@+
danezu09
Astazi am facut schimburile , mai putin bieleta antibalans, ca nu s-a potrivit . Luni o duc inapoi sa iau alta, nu s-a potrivit codul de producator , etc.
Am indreptat si usa rolleyes.gif rolleyes.gif se mai observa putin , o cuta acolo deasupra la nervura , dar na unsure.gif m-a costat 70 lei , cel care mi-a lovit mi-a dat 100 ron .. intr-un final dupa ce l-am amenintat ca ma duc la Politie si depun plangere .

Pai daca am bagat ulei din acesta GL5 ... se poate intampla ceva rau ? Cutia merge mai finut acum, dar tot acelasi "suierat" il are.. de abia daca se aude.. la turatie de 1200-1500 rpm sau mi se pare mie, sau poate asa trebuie..
Luni ii fac si unghiul de fuga ca astazi nu am mai avut timp.

24 Aug 2013, 16:47:


Nu a sarit vopsea , nu nimic, doar a ramas asa un "val" .. unde prinsese cuta aceea, mai bine nu se putea, operatiunea a durat aproape 40 de minute, sunt multumit ca nu a fost cazul de vopsitorie, chituire, etc .. dar cine stie cum apare vreun abtipild Renault F1 Team laugh.gif laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.