Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: contestatie suspendare permis
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
mike1410
Buna ziua

asa cum scrie si in titlu m-am ales cu permisul suspendat pentru ca nu am declarat in timp un accident rutier.

Accidentul sa petrecut in data de 20.08 ora 12:00 ac. si l-am declarat pe 21.08 la 12:15(asa scria pe declaratia de la politie)

Ideea e ca eu plecam in bulgaria cu masina de serviciu(cu care sa intamplat necazul) si m-am intors a doua zi cand am si mers la politie.

Am acte doveditoare(cmr,ordin de deplasare semnat de la garaj si de unde am descarcat/incarcat in bulgaria cu stampila semnatura,ora)

Pot depune contestatie cu sanse de castig sau mai bine stau si suport pedeapsa??

Sau daca imi trebuie si alte acte la depunerea contestatiei??

Va multumesc si astept sugestiile voastre.
adi_ar
Ce articol este mentionat in PVul pe baza caruia a fost suspendat permisul?
quick
ce fel de accident?
mike1410
art.79 pct.1b

accident rutier soldat doar cu pagube materiale(sa ingustat drumul si o cetateana nu avut loc de duba mea)

quick
pot sa banuiesc ca ai plecat linistit fara sa opresti?
mike1410
@quick-sa intamplat am oprit am vorbit cu cetateana......am facut schimb de numere de copii de asigurare......

ideea e ca eu am ajuns tarziu din bulgaria

am postat aici pentru un sfat nu ca sa fiu criticat sau sase faca supozitii....daca poti sa ma ajuti cu un sfat bn daca nu atine-te
paul_p
In principiu accidentul trebuia declarat in 24 de ore. Se pare ca tu ai depasit intervalul cu 15 minute. Ceea ce este foarte discutabil. Ma refer la masurarea intervalului de timp.
Cine a fost de vina?
sorin1983
dar totusi cine a zis ca s-a petrecut la 12 fix?
adi_ar
Esti prea nervos, domnu' mike1410!
QUOTE
am postat aici pentru un sfat nu ca sa fiu criticat sau sase faca supozitii....daca poti sa ma ajuti cu un sfat bn daca nu atine-te

Pentu a primi un sfat, este nevoie sa se stie care au fost detaliile si imprejurarile! Sau doreai doar sa te sustina lumea sa ataci sistemul ticalosit!?
Este destul de neclar cum s-a produs accidentul, de ce nu ati facut amiabila, de ce nu ati mers impreuna la politie ... si inca cateva aspecte!

Tot ciudat este ca ti-au suspendat permisul pentru 15 minute intarziere! Or fi ei ai dracu', da' nici chiar asa!
QUOTE
accident rutier soldat doar cu pagube materiale(sa ingustat drumul si o cetateana nu avut loc de duba mea)

... adica i-ai "luat fata", mai bine zis ai "impins-o" la ingustarea drumului si fost contact lateral !?
Dupa mine, politistul nu a putut concluziona cine s-a facut vinovat de tamponare insa a avut feelingul (probabil tot dupa un raspuns ca cel de mai sus) ca esti vinovat si ti-a aplicat o sanctiune "la litera legii".
Daca n-a fost contact lateral sau nu am dreptate, astept lamuriri!

... si da, poti contesta sanctiunea!
In lumina art 79 din OUG195/2002
QUOTE
Art.79 – (1) Conducătorii de vehicule implicați într-un accident de circulație în urma căruia a rezultat numai avarierea vehiculelor și/sau alte pagube materiale sunt obligați:
a) să scoată imediat vehiculele în afara părții carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezența;
b) să se prezinte la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.


Argumentele contestarii:
1. De prezentat, te-ai prezentat la 11:45 (dupa o cursa lunga, dovedita de documente ... etc.) insa asteptarea si formalitatile de intocmire a documentelor a durat. Oricum, cele 15 minute intarziere consemnate, avand in vedere ca a fost voba de o tamponare fara victime, nu pot fi considerate sustragere de la investigatiile politiei si nu favorizeaza sub nici un aspect.
Ar ajuta si daca ai facut propunerea de rezolvare pe cale amiabila.
2. Ora 12:00 a fost o aproximare! Nimeni nu a certificat/confirmat cu precizie ora producerii accidentului la 12:00. La fel de bine putea sa fie 12:15 sau 12:20.

Cu o motivatie bine intocmita, parerea mea este ca ai sanse sa manifeste ingaduinta judecatorul.
Intrebarea este daca meriti cu adevarat!?
quick
mike1410 ai dat foarte putine detalii despre accident, parerea mea ERA ca ai plecat fara sa opresti....
raspunsul l-a dar adi_ar si probabil detaliile date de el sunt exacte dar totusi intrebarile persista, de ce nu ai facut amiabila? de ce nu ai reusit sa schimbi ora? de ce nu ai ajuns la o intelegere cu politistu, totusi ora tu si cetatiana o spune-ti(putea fi oricat)..
eu sper sa-ti recuperezi permisul.bafta
mike1410
deci fratilor sa intampat asa
-veneam din bragadiru spre piata rahova...am oprit la semafor la teius....sa facut verde am plecat ,eram pe banda 2
-pe banda 1 era o tipa cu un suzuki care a vrut sa ma depaseasca dar fiindca erau masini parcate nu a mai putut, era langa usa din dreapta mea.......am zis ca franeaza da ea pauza.... si concluzie ma lovit pe mine sau eu pe ea si inca o masina parcata..
-nu am facut amiabila-1-autoutilitara mea apartine de o firma din bulgaria(transbalkan)si are numere de bulgaria si -2-nu poti face amiabila la mai mult de doua masini implicate in accident.,,
-buun....am convenit sa mergem la politie a doua zi din lips de timp din partea amandorura(eu plecam in bulgaria la sofia ea unde avea treaba)
-a aparut proprietaru masinii parcate...care a facut scandal cu ea.....eu am plecat.
-am ajuns la politie din bulgaria la ora 12:15
-ala cu masina parcata declarase accidentu de seara si a scris in declaratie ca sa intamplat la 11:30
-tipa a scris ca sa intamplat la 12:00
-eu nu sunt depagubit ca tipa nu avea itp valabil
-mi s-a supendat permisul o luna in temeiul articolului 100/3/g(art./alin./litera.)
Si nu sunt vinovat de nimic........doar ca nu am ajuns in termen la politie.
Intrebarea e daca pot face contestatie sau nu???
adi_ar
Din descriere inteleg ca vinovata de producerea accidentului este conducatoarea Suzukiului, care ar trebui sa se aleaga cu permisul suspendat si talonul retinut. Totodata, impreuna cu al treilea implicat, sau separat, ar trebui sa actionati in instanta pentru despagubire.
Intrebare:
- ce ora de producere ai declarat?
- ce scrie in procesul verbal de constatare referitor la accident?
Raman la parerea ca poate fi contestata suspendarea permisului pe seama faptului ca intre orele declarate de ceilalti doi exista o diferenta substantiala, la fel cum ora producerii putea sa fie 12:15 sau 12:30.
Chiar daca ai scris in declaratie ca a fost 12:00, aceasta a fost o aproximatie, nu o ora verificata/certificata iar masura de suspendare pentru o diferenta de 15 minute este excesiva si nejustificata, daca te-ai prezentat conform intelegerii de buna voie, nu ai fost declarat vinovat de producerea accidetului (sper), intarzierea a fost justificata (de intoarcerea din cursa) iar cele 15 minute nu altereaza cu nimic ancheta politiei sau concluziile, respectiv nu reprezinta un factor favorizant, astfel incat sa fie vorba de rea credinta.

Asa cum am spus, cu o formulare corespunzatoare, exista sanse ca judecatorul sa evalueze sanctiunea in litera SI SPIRITUL legii, cu o sentinta favorabila.

Leo0608
si eu zic la fel. Sunt convins ca politaiul a facut abuz/exces de putere in stilul lor caracteristic. Poti face contestatie.
Sofera Suzuki-ului, vinovata de producerea accidentului, si fara itp valabil blink.gif wacko.gif , cred ca sigur i-a dat o spaga cui trebuie ca altfel nu ar fi scapat de retinerea talonului, amenda, poate chiar si proces penal (domnul adi_ar sa ma corecteze daca gresesc aicea)
mike1410
Multumesc de sustinere.......i sa retinut certificatul de inmatriculare+amenda ca era langa mine...si ce io mai fi facut politistul ca eu am plecat ca eram prea nervos.

Ideea e ca despagubirea nu ma pasioneaza.....am doar bandoul zgariat...pe mine ma doare permisul.

Daca politistul era baiat bun putea sa faca o greseala in pv. si era sigura treaba la contestatie.

si orele declarate sunt 11:30 de tipu cu masina parcata.....12:00 tipa si 12:15 eu

Aceeasi ora e trecuta si la mine pe declaratie la nr de inregistrare acolo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.