Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piese originale /service dacia-probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Dheaven
va salut,
in luna mai am hotarat dupa multe chinuri cu capete de bara si pivoti asam care au tinut maxim 10-15 mii km(1 an ) sa montez pivoti+ capete bara+ bielete la dacia originale cu garantie.
s-a facut programarea, am platit piesele si spre stupoarea mea dupa n incercari de a imi face geometria am plecat dezamagit cu geometria facuta la misto.
prin comuna catelu am rezolvato pe calculator cu 50 ron.
dupa maxim o luna jumatate am schimbat in alt service autorizat planetarele...toate bune si frumoase pana in momentul scoaterii pivotului din Fuzeta...fiind foarte uzat(rulat 1 luna de zile si vandut in punga dacia renault fiind original).
tot atunci s-a constatat cu stupoare ca si capetele de bara au joc excesiv, burdufele lor fiind crapate iar roata dupa dreapta avand joc la miscare cu mana st-dr.
am rugat mecanicii din serviceul respectiv sa imi schimbe planetarele + burdufele la capetele de bara(aveau diverse capete bara pe stoc cu burdufe de dimensiuni potrivite ca al meu). problema rezolvata, a ramas sa ma duc la dacia la garantie cu pivotul si cu jocul la capetele de bara in special pe roata dreapta(repet piese originale rulate 1 luna jumate, in conditiile in care am jante de aliaj, nu dau in gropi , urc cu grija linile de tramvai...etc).
s-a efectuat doar inlocuirea pivotului care avea conform devizului lor JOC EXCESIV( DE CE??), ne fiind nevoie din pctul lor de vederea inlocuirea capetelor de bara. plec de acolo cu aceasi geometrie si revin dupa 6 zile ... la dacia deoarece jocul capatului de bara se simtea foarte tare in volan( am fost pe transalpina cum se observa si in poze din alt topic pe forum-rulati maxim 1000 km).
programare, frumos..ajung acolo..nu am nici o problema din pctul lor de vedere....burdufele cele schimbate de mine fiind iar si acelea crapate( probabil nu erau pe dimensiune). au pus roata la loc cu burdufu asa..si m au trimis acasa fara nici o hartie de consatare sau ceva.
am sunat la vocea clientului dacia , le am explicat problema cu pivotul suspect si cu capetele de bara iar in final dupa 7 zile de asteptari am primit raspuns de la vocea clientului ..ca cei de la Dacia nesti ...serviceul in cauza..nu imi ofera garantie la capete de bara ..ca am schimbat burdufele la ele. 1 la mana..nu eram dobitoc sa le schimb degeaba, 2 la mana nu am primit nici o fisa de garantie anulata din motivul asta..drept urmare garantia este incontinuare valabila conform facturii.
Nu am vrut sa rezolv mare lucru cu reclamatia asta deoarece am verificat in depozitul lor de piese alte capete de bara originale dacia renault care din punga aveau joc excesiv al pipei..cea ce nu mi se pare corect- motiv pt care ale mele au tinut doar atata.
mare grija ce montati pe masina....si mare grija cu garantia,eu unul ma voi duce la anpc si voi face toate demersurile necesare pentru calitatea proasta a pieselor de schimb originale .
mai vreau sa demonstrez ca vand piese de utilaje constructii cum ar fi in poza nr 3 pivoti si totusi am habar de aceste piese si nu verific calitatea lor in postura de client..dupa ureche.
poze attasate.
MyKe89
Nu prea ma mira. Ca sa nu opreasca productia pieselor "originale", apeleaza la tot felul de firme care stiu doar sa ia banii, nu sa si ofere piese de calitate.

Eu am capat de bara original (nu cumparat de la Dacia, ci de la magazin de piese auto) de 1 an si 13.000 km si nu pare sa aiba joc. O fi chestie si de loturi, cel putin pivotii si capetele de bara fiind fabricate la Topoloveni.
Dheaven
topoloveni pivotul cu probleme...si capetele de bara tot topoloveni , aveau T pe ele.
nu e normal asa ceva...
Maskatu
Cele originale sunt fabricate tot de topoloveni dar puse in cutie cu inscriptii dacia-renault. La fel cum sabotii fermit vanduti in cutie fermit sunt mai ieftini decat aceeasi saboti fermit, vanduti in cutie cu inscriptii dacia-renault.
Iulikk
Intrebare: daca ai observat ca e lucrarea nasoala, incepand de la geometrie, de ce nu ai facut scandal atunci (amenintari cu VC si OPC)?

Iar la partea cu burdufele schimbate de tine... cam au dreptate, daca ti-ai bagat nasu' acolo, asta e... pa pa garantie. Trebuia sa te duci la ei de prima data, cand ai observat ca ai joc la pivot....
Dheaven
@ Iulikk lucrezi la dacia? ai habar de calitatea pieselor de origine macar?
Iulikk
Bre, o lucrare are garantie, da? Daca vezi ca piesa schimbata pica in garantie, nu crezi ca e bine sa te duci DIN PRIMA la unitatea care a facut lucrarea pt a schimba piesa pe garantie?

PS: nu lucrez nicaieri. Am stiut (pana acum) sa ma feresc de munca blush.gif
Dheaven
tot respectul man dar esti be langa subiect.
am scris aici nu pt faptul ca ma cak pe mine cu 2 capete de bara si un pivot ci pt faptul ca se fac si piese originale de tot rahatul si serviceul te trateaza pe masura asta.
boay daca esti pe langa subiect...nu mai scrie aici...nu ma contrazic pe topic cu nimeni si sincer nu mi pasa de parerea nimanui ...cei care ma cunosc de aici ma cunosc si punct.
este doar penibil ca un pivot sa tina o luna si capetele de bara la fel.... in loc sa va puneti semne de intrebare voi va contraziceti tot intre voi de parca va creste in plus un alt ou....
iar faza cu burdufele, da, le am schimbat ca erau pana si burdufele franjuri ...si nu am intentionat sa schimb pe garantie mare rahat...tocmai dasta am incercat sa rezolv problemele singur...dar ma repet...topicul nu e facut ca sa ma plang pt 5 lei 2capete de bara , io am bagat multe zeci de milioane in anii astia asa ca nu mai conteaza.
si am mai pus problema pt amatorii de piese originale sa se fereasca de capete de bara care au joc de noi in pipa si le misti cu degetu...mai ales cele dacia renault cu problema asta.
va salut.
Iulikk
Poate la tine a fost o problema (de lot, de dracu' stie ce). Nu inseamna ca este asa peste tot.
Dheaven
revin cu updateuri si poze.
Maskatu
In general orice pivot caruia ii poti misca pipa lejer cu mana, este unul de calitate proasta, fie ca este original sau de "srl".
Dheaven
pivoti erau ok la prima vedere dar la capete de bara chiar nu aveam de ales..tot ce era acolo asa se misca, am desfacut 7-8 cutii si la fel..deci faza cu ghinionu nu prea imi vine sa cred.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.