Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Controale ANCOM - Atentie !
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
Tamango
Colegilor, aveti grija la statii, mai ales cei cu amplificatoare:

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...tie-186927.html

QUOTE
ANCOM împreună cu agenți ai Poliției Rutiere au efectuat o acțiune de control pentru verificarea stațiilor de emisie-recepție care folosesc banda de 27 MHz (Citizen Band).

Inspectorii Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), împreună cu reprezentanți ai Inspectoratului de Poliție al Județului Neamț, au efectuat ieri, 24 septembrie, o acțiune de control al autovehiculelor echipate cu stații mobile de emisie-recepție ce utilizează banda de 27 MHz și care circulau în zona limitrofă a orașului Piatra Neamț, pentru a verifica dacă aceste echipamente respectă specificațiile tehnice stabilite de lege.

Acțiunea de control a avut loc la ieșirea din municipiul Piatra Neamț,  reprezentanții ANCOM împreună cu agenți ai Poliției Rutiere din cadrul IPJ Neamț verificând echipamentele de radiocomunicații mobile instalate pe 20 de autovehicule. În urma acestor controale, s-a constatat că 3 dintre șoferii opriți pentru verificări foloseau stații care nu erau conforme cu standardele, având caracteristici tehnice diferite de cele legale, această abatere fiind sancționată cu avertisment. 

Conform legislației în vigoare, stațiile mobile de radiocomunicații care emit în banda liberă de 27 MHz pot fi folosite fără licență de utilizare a frecvențelor radio eliberată de ANCOM, dar utilizarea lor trebuie să respecte o serie de obligații legale. Banda nelicențiată este cuprinsă între 26,960 – 27,410 MHz și este, în principal, destinată pentru comunicații între puncte apropiate, având o putere reglementată de maxim 4 Watt (putere efectiv radiată), lărgimea de banda a canalului de comunicații de 10 kHz și utilizând modulații în amplitudine sau frecvență, parametrii tehnici de funcționare fiind stabiliți de ANCOM prin Decizia 1.722/2011.

Stațiile de radiocomunicații mobile în banda de 27 MHz sunt folosite în principal de șoferii profesioniști pentru a comunica cu privire la diferitele situații ce pot apărea în trafic (ambuteiaje, accidente, controale etc). Cu toate că banda de frecvențe folosită este o bandă liberă, nesupusă licențierii, cei care o folosesc trebuie să înțeleagă necesitatea de a respecta anumite obligații, printre care și cea cu privire la puterea maximă admisă a echipamentelor.

“Acest fenomen a început să capete amploare în ultima perioadă: șoferii folosesc stațiile de emisie recepție cu putere mărită față de limita maximă admisă. Aceste emisii pot provoca perturbații prejudiciabile pentru alte servicii de radiocomunicații care emit în benzi adiacente sau utilizarea normală a benzii libere. Cei care utilizează astfel de echipamente fără să respecte drepturile celorlalți utilizatori ai spectrului radio vor suporta consecințele legale, care pot merge până la aplicarea unor amenzi contravenționale. În plus, nici nu are rost să lansezi o întrebare la 30 de kilometri, când cel care ți-ar putea răspunde poate fi recepționat doar până la o distanță de 5 km,” a declarat Cristin POPA, Directorul Direcției Executive Monitorizare și Control din cadrul ANCOM.

ANCOM va continua aceste acțiuni de control împreună cu Poliția Rutieră în mai multe orașe din țară, dar și de-a lungul drumurilor europene și naționale.
yo4lhr
Mda, o sa stranga ceva amenzi. Putine din fericire. Mai bine ar cauta la cei care vand dar de acolo se strange tva la buget deci nu se pune.
Abia astept sa ma opreasca si pe mine sa le arat finalul de 100W
corbex
Bagi manele pe retea?
gabize
QUOTE(yo4lhr @ 15 Oct 2013, 10:20)
Abia astept sa ma opreasca si pe mine sa le arat finalul de 100W
*


Emiți până în Noua Zeelandă? tongue.gif
VladSoare
Pe-asta cu puterile exagerate n-am înțeles-o niciodată. La ce-ți folosește să bați pînă-n Honolulu, dacă ceilalți au stații normale, care nu bat pînă la tine? Și chiar dacă ar bate, la ce-ți folosește să afli informații din trafic de la mama naibii?


gabize
Pentru că poți! cool.gif
argon
Nu e vorba de aflat, din contra, astia cu puteri nesimtite se baga peste restul in mijlocul propozitiei, si pierzi informatii utile ca se trezeste el sa intrebe de un coleg care vine de la mama dracu'.
Tamango
QUOTE(yo4lhr @ 15 Oct 2013, 09:20)
Abia astept sa ma opreasca si pe mine sa le arat finalul de 100W
*



Din cate-mi aduc eu aminte (dar s-ar putea sa ma insel), chiar daca esti radioamator nu ai voie sa emiti in banda de 27 cu mai mult de 4 W.
marksman
Daca e radioamator are voie cu 100w, din cate imi amintesc eu regulamentul.
gabize
La radioamatori sunt trei clase (dacă nu s-or fi schimbat lucrurile între timp).
cls. 1 - 400W
cls. 2 - 100W
cls. 3 - 40W
Tamango
QUOTE(marksman @ 16 Oct 2013, 18:10)
Daca e radioamator are voie cu 100w, din cate imi amintesc eu regulamentul.
*



Da, in benzile dedicate, nu peste tot ...
Seba
Radioamatorul in benzile dedicate:
cls. I - 400W
cls. II - 200W
cls. III - 100W

CB-ul nu face parte din benzile de radioamatori asa ca toata lumea max. 4W
Tamango
S-au intetit controalele ANCOM:

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...isie-recep.html
Sudsemnatu
Ce mi se pare interesant e ca pana acum nu au decat avertismente, fara amezin. Oare nu au cadrul legal sa dea amenzi?
Mai sunt cazuri in Romania, pe la diferite legi.
yo4lhr
imi place disputa vis-a-vis de finalul meu de 100W smile.gif
normal ca nu-l folosesc in canalul 22.
la ce draq mi-ar folosi?
ca doar nu sunt info trafic pentru SE Europei biggrin.gif
si asa sunt deajuns cei 4W chiar daca sunt cazuri in care nu te auzi la cativa Km iar alteori vb cu Aradul sau Oradea de aici din TL

iar statul de drept, democratic si politienesc romanesc ar mai putea sa faca ceva. de exemplu, pe statii-radio.eu (si din multe alte locuri) poti (inca) sa cumperi statii de 12W, de 20W. cred ca si aici ar trebui umblat. adica daca >4W e interzis atunci de ce se vinde in magazin fara nicio opreliste? pe cand si cocaina la liber? radmasa.gif

parerea mea tongue.gif





QUOTE(Seba @ 29 Oct 2013, 15:07)
Radioamatorul in benzile dedicate:
cls. I - 400W
cls. II - 200W
cls. III - 100W

CB-ul nu face parte din benzile de radioamatori asa ca toata lumea max. 4W
*


CINE STIE CUNOASTE !






QUOTE(gabizegrean @ 16 Oct 2013, 19:18)
La radioamatori sunt trei clase (dacă nu s-or fi schimbat lucrurile între timp).
cls. 1 - 400W
cls. 2 - 100W
cls. 3 - 40W
*


CINE NU STIE ISI DA CU PAREREA !
tatabobu
QUOTE(yo4lhr @ 3 Nov 2013, 12:30)
daca >4W e interzis atunci de ce se vinde in magazin fara nicio opreliste? pe cand si cocaina la liber?
*



Si cutite se vand la liber.
marksman
QUOTE(Tamango @ 17 Oct 2013, 13:51)
Da, in benzile dedicate, nu peste tot ...
*



Am citit eu pe sarite, mea culpa...
Dan P
Statiile de putere se vand teoretic pentru utilizare inafara tarii(mod export). Probabil or mai exista vreo cateva tari uitate de lume unde nu exista reglementari pentru CB.Deci exista intr-un fel acoperire legala pentru comercializarea statiilor mai mari de 4w. wink.gif
Seba
Episodul Timis:

http://www.tion.ro/soferii-din-timis-dotat...i-ancom/1357677

Tocmai au anuntat la ProTv... cica au facut controale in 7 judete.
Sudsemnatu
Asta o fi pe bune??!

Sancțiuni aplicabile
Depășirea valorii stabilită ca limită maximă pentru puterea efectiv radiată atrage sancțiuni din partea Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), conform OUG nr. 111/2011 privind comunicațiile electronice, care se sancționează cu amendă de la 5.000 lei la 60.000 lei, sau, în cazul unor încălcări repetate, cu amendă în cuantum de până la 100.000 lei.

Ce-i cu amenzile astea? Bine ca nu au dat din alea...pe genu...10 miliarde, sa iti vinzi rinichii. Nici amenzile penale nu sunt asa mari...si la urma urmei pentru ce? Ai emis intr-o banda publica cu o putere mai mare. Wtf?!
Avani
Pai, nu e chiar 'wtf', cica tu cu puterea ta mare bruiezi niste frecvente nu tocmai publice.
Si da, cuantumul amenzilor e pe bune.
Eu m-am distrat copios cand intr-un reportaj statea militia si asculta comentariile de pe banda publica... radmasa.gif ... erau multe de biiiiiip
tatabobu
QUOTE(Sudsemnatu @ 4 Dec 2013, 16:10)


Ce sunt cu amenzile astea?
*



La intrebarea asta iti raspund eu: nimic. Tu cu amenzile alea nu esti nimic, nici ruda, nici prieten. Nici macar nu va salutati pe strada.
corbex
Doar daca dau nas in nas si nu se mai pot evita.
Sudsemnatu
decat daca
gigi nae
Dar daca bruiaza cineva canalul 22 fm,adica injura,ragaie,ii deranjeaza pe soferi,ce sanctiuni poate primi de la Ancom in urma sesizarii,daca este identificat?
marksman
CB-ul e cu regim special. Nu o sa intervina ANCOMul decat daca transmisia interfereaza cu alte frecvente.
yo4lhr
QUOTE(Avani @ 4 Dec 2013, 17:31)
Pai, nu e chiar 'wtf', cica tu cu puterea ta mare bruiezi niste frecvente nu tocmai publice.
*



Care frecvente nu tocmai publice ? blink.gif

Iar cat despre putere am facut un experiment. Pentru a ma incadra in conditiile "legale" am masurat puterea efectiv radiata (care trebuie sa fie de maxim 4W). Deci nu puterea emitatorului. Pentru ca puterea efectiv radiata (de catre antena, desigur) sa fie de 3,9W, am avut o putere a emitatorului de aproape 12W. Diferenta o reprezinta pierderile si randamentul antenei (proasta antena mai am HIHI).
Acum nu stiu daca ANCOM are aceeasi logica. Sau daca are asa ceva biggrin.gif

Parerea mea tongue.gif
Seba
Dupa lege asa ar trebui sa fie, dar din ce am vazut la tv masurau cu sarcina artificiala pe mufa de antena.
corbex
Parerea lor e ca n-ar fi inceput controalele daca n-ar fi primit reclamatii de la Viena ca receptioneaza semnalele cocalarilor din Bucuresti.
C a t a l i n
QUOTE(yo4lhr @ 12 Feb 2014, 09:07)

Acum nu stiu daca ANCOM are aceeasi logica. Sau daca are asa ceva biggrin.gif
*



Poate e cazul să te duci tu să îi înveți...
yo4lhr
Poate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.