Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: teapa cu second hand
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
oldduster2012
am cumparat in februarie un duster second hand care al carei utilizator a fost dacia transporturi iar proprietar a fost rci leasing. avea la bord 28500km, revizie facuta la amat pitesti la 19550km. am sunat la vocea clientului dacia sa verific garantia si acestia au confirmat garantia dupa seria de sasiu. am mers la dacoserv militari sa-mi rescrie cheile si sa-mi verifice garantia si acestia au confirmat-o, mai mult am montat o alarma la acest service(dacoserv militari) pentru a nu pierde garantia masinii in cazul unei interventii neautorizate. in luna august am plecat in concediu cu masina si au aparut probleme (erori in calc de bord) , am oprit la sibiu si acestea au fost sterse dar s-au uitat camciudat la mine ca nu amfacut revizia la timp!!!!! unul din becurile aprinse era de schimat ulei (revizie).
dupa concediu am mers la dacoserv sa fac revizia (34000km) si dupa ce mi-au facut revizia au pus tester-ul si stupoare masina nu este in garantie deoarece a depasit 100000km !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! in urma acestei constatari l-am intrebat pe tehnician, un tip cu ochelari al carui nume nu l-am retinut de ce in februarie nu a spus acest lucru si replica acetuia a fost ca nu am cerut acest lucru. i-am spus ca am insistat in februarie in mod deosebit pe acest lucru(confirmarea garantiei) si replica lui a fost ca nu am dovezi scrise in acest sens!
mentionez ca in caietul de service dacoserv a notat revizia la km de pe bord 34000km, a scris data si a plicat stampila!!!!!,
am sunat si la vocea clientului dar acestia au dat un raspuns sec ca masina a depasit nr de km de garantie si ca ei nu au informatii referitoare la nr de km ci doar la timp, chiar daca masina a fost alor !!!!!!!!!!!
4x4
Nu inteleg. Vrei sa spui ca cei de la dacia au dat kilometrii inapoi si te-au mintit in legatura cu garantia masinii?

Presa si avocat, exista un singur loser aici, acela e Dacia.
Bicicleta galbena
In logica Dacia, ai facut din februarie pana in concediu 100 000 - 34 000 km, adica 66 000 km. Inseamna cam 366 km pe zi. Deci n-ai facut revizia la timp, e vina ta! Serios vorbind, se pare ca ai km dati inapoi, dar nu s-au obosit nici macar sa minta bine, ca s-a descoperit cumva. Sfatul meu - un avocat bun, si da in judecata vanzatorul (RCI Leasing).
oldduster2012
QUOTE(Bicicleta galbena @ 12 Oct 2013, 12:48)
In logica Dacia, ai facut din februarie pana in concediu 100 000 - 34 000 km, adica 66 000 km. Inseamna cam 366 km pe zi. Deci n-ai facut revizia la timp, e vina ta! Serios vorbind, se pare ca ai km dati inapoi, dar nu s-au obosit nici macar sa minta bine, ca s-a descoperit cumva. Sfatul meu - un avocat bun, si da in judecata vanzatorul (RCI Leasing).
*


masina a fost cumparata de la un bisnitar din pitesti care a facut actele cu amat dupa ce m-am hotarat eu sa o cumpar. din acest motiv dacia spune ca el ar fi manarit-o. eu vreau sa atrag atentia ca si verificarea la un dealer(dacoserv) a fost manarita probabil au indicatii de la dacia sa nu spuna adevarul daca masinile au fost in exploatarea dacia. stampila din carte cu revizia nu are nici-o valoare deoarece dacia spune ca stampila de la amat este falsa ca masina avea 80000km la data la care amat a scris si stampilat ca masina are19550 in carte iar dacoserv cu toate ca aflase nr real de km a scris in carte numarul de km de pe bord, deci cel manarit!!!!!
4x4
Pai asta e cu totul alta poveste.
Pe contractul de vc cine apare? Bisnitarul sau Amat?

E trecut nr de km in contract?
Bicicleta galbena
QUOTE(oldduster2012 @ 12 Oct 2013, 11:01)
am cumparat in februarie un duster second hand care al  carei utilizator a fost dacia transporturi iar proprietar a fost rci leasing.
*



"masina a fost cumparata de la un bisnitar din pitesti care a facut actele cu amat dupa ce m-am hotarat eu sa o cumpar"

intr-adevar, asta e cu totul alta poveste - apare un intermediar pe care nu l-ai mentionat la inceput. Lucrurile se complica.
D-Ice
De aia e "sanatos" sa cumperi de la bisnitari. De ce te mai incanti la kilometraj cand stii ca bisnitarul il da inapoi?
oldduster2012
masina avea 1 an vechime si am fost la dealer autorizat pt km. mai avea 2 ani garantie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tavi_ro
Ciudate faptele, o carte de service care nu are reviziile, mai ales schimbarea distributiei, un service care a verificat conditiile de garantie (adica vechime si numar real de km), dar care nu a folosit un tester. Inteleg ca in bord e afisat un numar de km si in memoria calculatorului e alt numar de km? In plus la cumparare trebuie sa bagi masina pe tester pentru a afla daca motorul e in parametrii, daca senzorii nu au probleme, etc. De ce nu s-a facut si acest test?
Ce a SCRIS dealer-ul autorizat in cartea de service a masinii in urma verificarilor pentru garantie ? Banuiesc ca operatiile de verificare au fost platite si emisa chitanta si factura cu operatiile detaliate. In plus mai e amestecat si amat-ul si "bisnitarul"....
Mai e o chestie care nu o inteleg, dupa terminarea reviziei cand "mentionez ca in caietul de service dacoserv a notat revizia la km de pe bord 34000km, a scris data si a plicat stampila!!!!!, " au bagat iar masina pe tester si au constatat ca are 100 mii km ?
Eu pana acum am bagat de 3 ori masina pe tester (in service-ul dealerului) dar nu s-a uitat nici tata-mare cati km are masina prin calculator.

De unde stie dacia ca "dacia spune ca stampila de la amat este falsa ca masina avea 80000km la data la care amat a scris si stampilat ca masina are19550 in carte" ?

Ciudat.
oldduster2012
dupa ce am facut revizia la dacoserv in luna august si am aflat bucuria ca masina are100000km am sunat la vocea clientului dacia si de acolo am aflat in urma sesizarii pe care am facut-o ca masina avea 80000km la data la care amat a pus stampila si a confirmat ca are 19500km. se pare ca cineva de la amat ar fi pus stampila pe o carte care nu avea scrisa o alta revizie. dacoserv in august in ciuda faptului ca au vazut in calc masinii km reali in carte au scris km de pe bord 34000km si au pus stampila de revizie.
pt clarificare mentionez ca nici pe factura rci-automobile dacia nici pe factura automobile dacia-amat nici pe factura amat-intermediar nu scrie numar de km la bord sau specificatia produs fara garantie intrebare la care autoturisme dacia prin vocea clientului refuza sa dea un raspuns.
tavi_ro
"am sunat si la vocea clientului dar acestia au dat un raspuns sec ca masina a depasit nr de km de garantie si ca ei nu au informatii referitoare la nr de km ci doar la timp"
Apoi
"am sunat la vocea clientului dacia si de acolo am aflat in urma sesizarii pe care am facut-o ca masina avea 80000km la data la care amat a pus stampila si a confirmat ca are 19500km|.

Deja ma doare capul. Acum suntem in octombrie, ce ai mai facut din august pana acum ca sunt curios ?
Bicicleta galbena
posibil final: vinde masina acum, cat scrie in bord si pe cartea tehnica faptul ca are mai putini km, si roaga-te sa gasesti pe cineva care sa n-o duca la un tester.
Wolfman
Ceva asemanator mi s-a intamplat acu' doi ani, cautam o masina de oras pt. nevasta si am dat de un Polo din 2006 al reprezentantei VW din Bacau, avand VIN-ul afisat sun sa aflu date, aia zic ca-i doar lovita putin fate-spate, cand ma duc sa o vad fusese data peste cap, plafon schimbat, etc. Zic pas si peste 2 luni vad aceeasi masina la vanzare in Suceava, o tipa raspunde la telefon si-o intreb daca-i masina aia rasturnata din Bacau, aia sa lesine, ca de unde stiu, barbat'su s-a prins doar dupa ce-a cumparat-o.

Se practica si cu reprezentantele, mai nou se feresc sa dea verdict negativ inainte de cumparare de frica geambasilor, sa nu le puna in pericol familia.
oldduster2012
tavi imi cer scize ! vocea clientului nu a avut informatii despre nr de km in februarie inainte sa o cumpar cu toate ca la-am comunicat vin-ul. dupa ce am aflat in august nr real de km si am facut sesizare la ei mi-au dat raspunsul cu nr de km.
la masina ta este posibil sa nu fi pus testerul pt nr de km din doua motive ori nu ai avut erori sa se aprinda un bec aiurea ori nu ai solicitat nimic (piesa) pe garantie.
daca masina este pe benzina testerul nu poate citi nr de km din calc de bord.
tavi_ro
@oldduster2012 nu ai de ce sa te scuzi. Oricum ai avut un mare ghinion. Multumesc de informatii. Daca ai rezolvat ceva poate ne spui si noua. Multa bafta.
oldduster2012
Oare nu a mai pati nimeni ca mine sau nu vor sa recunoasca? eu personal cat am cautat sa cumpar aceasta masina am vazut cel putin 10 masini care erau in situatii similare (tot de la dacia transporturi) dar pe la toate am vazut defecte care m-au deranjat.
4x4
Era o vorba:
Beleste ochii ca sa nu belesti ****.

Datorita faptului ca nu ai trecut nr de km nicaieri in actele de achizitionare a masinii acum ai zero sanse sa rezolvi pe cale juridica problema.

Vindeo mai departe si gata.
gangara
pf...situatia ta este f incalcita. In primul rand tu nu ai cumparat masina nici de la Dacia, nici de la RCI si nici de la Amat. Asta i naspa.
Istoricul ar fi cam asa: RCI cumpara masina de la DACIA, ca si client avand Transporturi Dacia, iar reviziile cum tb sa fie autorizate se fac la Amat (dealer autorizat DACIA). Bun. Cei de la Dacia Transporturi renunta la masina, iar RCI vinde masina. Cui? Nu tie. Unui client. Cand? Nu am inteles prea bine, cu cat inainte de cumpararea ta de la "clientul initial".
Tu tot ai cerut verificarea garantiei prin Vocea Clientului. Pai tu aveai sub 100k si sub 3 ani. Pai ce era sa iti zica?
Doua posibilitati:
1) Acei 100K au fost facuti de cei de la Transporturi, iar acest lucru nu apare in carnet.
2) "Clientul initial" a cumparat o la cca 20k si nu a mai inregistrat nici o revizie astfel incat sa poata da ceasurile inapoi linistit.
Eu cred in varianta 1.
Daca este sa obtii ceva prin judecata doar de Amat de poti lua. Atentie...Amat, Meridian , Dacoserv NU SUNT DACIA.
Nu arunca in RCI sau Dacia...o faci total degeaba si fara nici un fundament.
Rci, Dacia, Renault nu au nici un scop sa faca magarii din astea.
Vezi ca RCI apartine de Group Renault, iar p acolo exista o entitate de vanzari.
Acea entitate are 10i de alte entitati deasupra. Eu zis sa incepi cu telefoane incepand de jos...sigur vei ajunge undeva. Cu siguranta nu vei capata un Duster nou, insa o revizie sanatoasa si curata tot poti obtine, daca se dovedeste ca cei de la Amat au facut vreo tiganie.

Oricum este si ceva interesant la mijloc. Un Duster de 100k, facuti si aia te miri cum, arata ca la 25k. Prea bine, avand in vedere ca acele erori, nu neaparat defecte, au aparut datorita reviziilor nefacute.
iulian_1976
Nu am inteles mare lucru care au fost proprietarii masinii in ordine cronologica? smile.gif
Sunt mai greu de cap smile.gif

Printre randuri inteleg ca cineva a facut un leasing si ii era greu sa vanda masina asta e clar,indiferent daca a achitat-o sau nu.
Ce isi spune tipul?
Oare daca as da kiometrii inapoi ?
Oare....

In ceata ma baga carnetele de service,confirmarea kilometrajului etc nu inteleg,manaria actelor,carnetelor de service si a proprietarior.smile.gif
Ps:Inca ceva rci leasing nu are interes sa vanda o masina,oare ?! hi,hi,hi:)
edv_ro
Proprietarii masinii nu apar pe CIV? Acolo se vede atat proprietarul cat si data achizitiei/inmatricularii. Asta....in cazul in care CIV ar fi reala...
oldduster2012
ca sa fiu foarte clar masina are in ci ca proprietar rci leasing si urmatorul proprietar sunt eu. in momentul cand eu am cumparat-o cel care a vandut-o avea talonul original in care proprietar era rci leasing si utilizator dacia transporturi srl, cu data instrainarii trecuta pe talon cu 27 zile inainte de a o cumpara eu. avea si copii ale facturilor prin care rci leasing a vandut-o catre automobile dacia, automobile dacia catre amat si factura in original de la amat catre el. mentionez ca ci este unic nu duplicat cum se scoate de la rar ca sa nu se mai vada cati proprietari a avut masina!
iulian_1976
Totusi spui ca a fost si un bisnitat la mijloc.smile.gif
Utilizator e una si proprietar e alta,la leasig este alunecoasa treaba.


oldduster2012
bisnitarul este cel catre care a facturat-o amat si de la care am cumparat-o eu. acum are un alt duster la vanzare cu 35km.
eu altceva am vrut sa atrag atentia celor care vor sa cumpere o dacie second hand
-stampilele de revizie in cartea service nu au nici o valoare si se pun de catre service-uri autorizate la cel mai mare misto.
-controlul garantiei la service autorizat trebuie solicitat in scris si cu raspunsul obtinut in scris deoarece cei de la dacoserv unde am facut controlul pe tester sustin ca nu am solicitat verificarea garantiei pentru ca nu am dovada ca am solicitat acest lucru!
iulian_1976
Din punctul asta de vedere sunt acoperiti.
Odata ce cereai in scris sa confirme nr.de km,datele vanzarii se schimbau.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.