Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Manual tinichigerie Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
horiamit
Rog ca daca cineva detine un manual de tinichigerie pentru Dacia 1300 sa ma ajute in oricare din variantele posibile : vanzare (daca este pe suport hartie sau CD etc.) imprumut (contra cost) in vederea scanarii sau xerocopierii. Multumesc.
maho
Crezi ca exista manual de tinichigerie, pt. vreun model anume ?
deceneu32
Am eu manualul de reparatie service M.R. 150 PENTRU Dacia 1300(editia a 4-a,1976).Are un capitol intreg dedicat caroseriei DACIA.Este o traducere din limba franceza dupa M.R. 150-Renault 12,realizata de IATSA Pitesti.
De unde esti?Cum procedam?Scaner?Xerox?Cand iti trebuie? smile.gif

19 Oct 2013, 19:30:
QUOTE(maho @ 19 Oct 2013, 09:51)
Crezi ca exista manual de tinichigerie, pt. vreun model anume ?

Da,exista un manual de service dedicat exclusiv caroseriei Renault 12,toate variantele,berlina si break.
Se numeste M.R. 178,cod 77 01 440 449,an aparitie 1976.
Acest manual a fost tradus si in lumba romana,constituind un capitol distinct din manualul de service Dacia.
maho
Manual de service e una, capitol dedicat tinichigeriei e alta.
QUOTE(deceneu32 @ 19 Oct 2013, 20:24)
Am eu manualul de reparatie service M.R. 150 PENTRU Dacia 1300...Are un capitol intreg dedicat caroseriei DACIA.
Da,exista un manual de service dedicat exclusiv caroseriei Renault 12,toate variantele,berlina si break.
Acest manual a fost tradus si in lumba romana,constituind un capitol distinct din manualul de service Dacia.

Nu cred ca tinichigeria necesara unei Dacia 1300 difera de cea necesara unui Fiat 850 (de exemplu).
PH-06-BOA
Doar daca cuprinde desene si cote de confectionare a unor piese, cu detalii dimensionare si impartirea pe segmente, modul de trasare si prelucrare-modelare a fiecareia in parte. O piesa de forme neregulate, se imparte in segmente de linii echidistante, si pe fiecare linie se specifica cota. Nu cred ca e asa ceva. Ex:in desen, deasupra si dedesubtul liniei de centru, orizontale, se dau cotele pe fiecare linie subtire, de la cea de centru, pana la limita ce descrie piesa, cu linie groasa. Distanta intre liniile verticale este egala. Nu cred ca e dat in vre-o carte, sa zicem , desenul de executie al stalpului de spate, cel pe care e pusa incuietoarea (cremaliera), sau "gascanul", ori aripa sau contraaripa de fata!

Eu am manual de tinichigerie, dar se refera la principii generale, de la proiectare pana la vopsit.
deceneu32
Manual de reparatie DACIA
IATSA-Pitesti
Ed. a 4-a,nov. 1977
Capitolul N-CAROSERIE/ETANSARE
maho
Multumesc, deci am avut dreptate:
QUOTE(maho @ 20 Oct 2013, 12:47)
Manual de service e una, capitol dedicat tinichigeriei e alta.

deceneu32
Continuare:
payty
am eu manuale de renault cate vreti (pt cele clasice). il am si pe asta pt renault 12, MR150. Daca il vrea cineva, il pun pe un site de file sharing.
Cel ce caroserie e MR178.

Singura problema e ca sunt fiecare pagina cate un fisier si sunt in format swf, adica se deschid cu browserul de internet.



Am pt renault 5, 16, 18, 12 , 12 Gordini, 15, 17, 10, Fuego, 5 Turbo(cel cu motorul in spate), Alpine a110 si inca unul, Renault 8 si 8 Gordini.

De asemenea, am pt renault 12 ARgentina, un model cu motor similar cu cel de dacie papuc, de 1565 cmc.


postati aici va rog.
deceneu32


<span class='edit'>27 Oct 2013, 16:15:</span>
QUOTE(payty @ 27 Oct 2013, 15:15)
am eu manuale de renault cate vreti (pt cele clasice). il am si pe asta pt renault 12, MR150. Daca il vrea cineva, il pun pe un site de file sharing.
Cel ce caroserie e MR178.

Singura problema e ca sunt fiecare pagina cate un fisier si sunt in format swf, adica se deschid cu browserul de internet.
Am pt renault 5, 16, 18, 12 , 12 Gordini, 15, 17, 10, Fuego, 5 Turbo(cel cu motorul in spate), Alpine a110 si inca unul, Renault 8 si 8 Gordini.

De asemenea, am pt renault 12 ARgentina, un model cu motor similar cu cel de dacie papuc, de 1565 cmc.
postati aici va rog.
*


Le vreau eu pe toate,indeosebi MR 150 si MR 178.
Multumesc!!! smile.gif

Continuare:
claumob
As fi si eu interesat de MR 178 in orice format, bineinteles ca pe hartie ar fi cel mai bine.
deceneu32
Daca vrei pe hartie,in versiunea originala franceza,uite aici:
http://www.jdautonostalgie.fr/boutique/man...r12-mr-178.html
Daca vrei versiunea in limba romana,tot pe hartie,cauta pe net sau pe la anticariatele on-line:
M.R.-150-Manual de reparatie Dacia,ed. a 4-a,nov.1977
pais_valenciano
este binevenit manualul, dar era si mai bine venit daca colegul il punea intr un zip biggrin.gif am facut scurta la mana de la clic dreapta si save radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.