Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Claxon
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
iulian.bisty
Salut!
Cate claxoane are prevazute in schema electrica supernova? Eu am gasit doar unu sub farul drept. Intreb pentru ca am si o nova gti si aceea are prevazute 2 claxoane in instalatia electrica.
nikuniku
poti pune linistit 2 claxoane pe acelasi fir,daca vrei sa pui mai multe trebuie sa pui intre ele si blocu de lumini(butonu de claxon)un releu pentru a nu arde contactele de la blocu de lumini(buton claxon)
Maskatu
Doua poti sa pui linistit. Eu am pus trei asa ca am montat si releu cu ajutorul unei scheme gasite pe forum.
nikuniku
colegu de ce,,furi,,raspunsu?
iulian.bisty
Va multumesc pentru raspunsuri. Eram curios daca are fire trase pe pe ambele parti asa cum are nova.
Maskatu
La super nova exista un singur cablu de plus care ajunge undeva in spatele spoilerului fata, langa roata fata dreapta. Masa era luata din caroserie, de la surub. Acel loc nu este unul bun pentru ca atunci cand ploua, ninge, etc tot praful si toata umezeala se depun pe claxon, care intr-un final se strica. Am mutat claxoanele in compartimentul motor, doua langa farul drept si unul langa compartimentul baterie. Releul l-am pus in compartimentul de sigurante aflat langa baterie.

Nibuniku, nu am furat nimic, doar mi-am exprimat opinia care era aceeasi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.