Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: www.dacia.ro
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
DigitalScribe
Nestiind unde sa pun mesajul asta iaca l-am trantit aici. Cer scuze daca am facut o eroare punandu-l aici.

Recent am vizitat www.dacia.ro si am constatat ca l-au modificat din temelii. Informatiile sunt nitel mai bine organizate si sunt si multe lucruri in plus (piese de schimb, servicii, etc...). Imi place noua formula !
burguif
si au bagat si configurare auto...ca nu era in site-ul vechi...asta e bine.
tatabobu
Se incarca extrem de greu, si sunt niste aberatii scrise acolo de m-am luat cu mainile de cap. Vezi, de exemplu, in pagina ata: http://www.dacia.ro/dacia/configurator
ce scrie la motorul de 1.6
@burguif: era si inainte.
DigitalScribe
Specificatia despre motorul de 1.6 era si pe site-ul in format vechi. Nu i-as contrazice pentru ca am incredere ca stiu ei ce zic in privinta motoarelor.
tatabobu
"Motorul 1.6l 90 CP permite un raport mai bun raport aer/benzina..." asta inseamna fie ca un angajat care habar n-are cu ce se mananca motoarele a scris asta, fie ca la motorul de 1.4l este prost reglat amestecul. D'aia spun ca este o aberatie crunta.
DigitalScribe
QUOTE(tatabobu @ 28 Sep 2005, 16:24)
"Motorul 1.6l 90 CP permite un raport mai bun raport aer/benzina..." asta inseamna fie ca un angajat care habar n-are cu ce se mananca motoarele a scris asta, fie ca la motorul de 1.4l este prost reglat amestecul. D'aia spun ca este o aberatie crunta.
*


Stiu ce scrie acolo, si repet, era si pe varianta in format vechi.
Poate s-a tras mai tare de 1.4 sa iasa cei 75 CP decat de 1.6 sa iasa cei 90CP (87 de fapt). Poate au constatat ei ca arderea e mai completa... sau ca randamentul e mai bun. Da mail la Vocea Clientului si intreaba-i ca-ti raspund. Eu i-am intrebat de culbutorii de la 1.6 si mi-au dat raspuns (sunt cu patine si la ala de 1.6).
kurupt
QUOTE
Poate s-a tras mai tare de 1.4 sa iasa cei 75 CP decat de 1.6 sa iasa cei 90CP (87 de fapt). Poate au constatat ei ca arderea e mai completa... sau ca randamentul e mai bun

Stai linistit, diferenta de putere vine din plusul de 200 cm3 si nu din altceva din domeniul fantasticului. Ca fapt divers alezajul la motorul de 1400 este 70 fata de 80,5 la motorul de 1600, deci din punctul asta de vedere este mai bun motorul de 1400 smile.gif Dar asta este deja off topic, sper ca nu se supara nimeni.
Situl este mult mai bun fata de cel vechi, dar parca se incarca ceva mai greu fata de versiunea anterioara. Imi place pozele cu piese de schimb, dar ce lipseste si acum niste poze mai detaliate despre motorul si cutia de viteza, dar poate numai eu sunt orea curios si pe altii nu le intereseaza.
Sony
Cred ca faci confuzie intre alezaj si cursa.
Ghost
Intr-adevar... Diferenta intre cele doua motoare este data de cursa pistoanelor. Alezajul este acelasi.
kurupt
Da, scuze wacko.gif am incurcat, era vorba despre cursa, cred ca eram prea obosit aseara...
tatabobu
@DigitalScribe: rolul calculatorului de injectie (sau ECU, sau UCE Decoder sau cum vrei sa-i spui) este de a pastra raporul de amestec aer benzina la 1:1 daca vorbim de masa, sau 14,7 aer: 1 benzina daca vorbim de volum. Acum vin si intreb (retoric): la motorul de 1.4 nu face fix acelasi lucru? Bineinteles ca da! Eu doar rad de prostia celor de la Dacia, care permit ca pe site-ul lor sa apara aceasta bula a daciotului. Chiar, mai bine o postam acolo decat pe topicul asta, se potrivea mai bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.