Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: GPL Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
asm
Salutare tuturor!
In primul rand imi cer scuze daca mai exista un asemenea topic. Eu nu l-am gasit din motive de timp, dar cred ca ar fi multi interesati de subiect.
As vrea sa-mi montez o instalatie GPL la Solenza mea 1.4 MPI si as vrea sa vad parerile voastre despre asta. Daca aveti asa ceva montat, dati-va cu parerea cum merge, sunteti sau nu multumiti...
Merita dpdv al costurilor? Creste mult consumul? Cum este cu omologarea la RAR? Siguranta am inteles ca este ok.
Daca puteti si sa-mi recomandati ceva producatori de asemenea instalatii si firme care monteaza.

Va multumesc!
Corbu'
www.majore.ro
Din cate stiu eu sunt cei mai seriosi si acum au promotie: 700 EU instalatia cu TVA si montaj inclus (parca monteaza si pe masinile DAEWOO noi ce vin cu garantie 100.000 KM).
Banii ii scoti in aproximativ 25.000 KM (mers in afara la consum 6% benzina vs 7% GPL, in oras poate si mai repede).

Edit: am vazut ca esti din Baia Mare, cam scump drumul pana in Bucuresti. Cel mai bine suna la ei si intreaba de cel mai apropiat colaborator, insa e posibil ca pretul sa fie mai mare (in Timisoara de exemplu se cere 1000 EU pentru aceeasi instalatie).
cristio_79
costa cam 700-800 euro,dar daca nu faci multi km pe an nu prea se merita.Plus ca GPL-ul este destul de prost si in timp roade chiulasa.Am vazut un Cielo cu motorul demontat din aceasta cauza:chiulasa,supape si segmenti praf facute
pit-bull
Salutare!
Nu am o astfel de instalatie ... !
Parerea mea e ca isi merita banii o instalatie cu gaz la preturile actuale tinanad cont de diferenta mare de pret dintre litrul de gaz si litrul de benzina.
g_kata
Mah eu am discutat cu cativa care au si mi-au zis ca pe slz nu se merita,mai ales ca nu are consum mare,aprox 8% in oras imi minca mie,si ar consuma si mai putzin dak as merge mai lin,da am permisu de 2 luni si ma mai acomodez cu ea.
Deci eu cel putzin nu mi-as pune,mai ales ca iti scade si puterea motorului.
cristyyy2003
Eu zic....ca se merita. Sincer. Eu am masina, SLZ, de 9 luni si am parcurs aprox 22000km cu ea. Daca aveam GPL pe ea, instalatia se amortiza de ceva timp.
Atasat un xls cu care puteti sa va calucati profitabilitatea.
Mi-as pune si maine daca as avea banii necesari. Eu zic ca isi merita toti banii, mai ales ca eu nu mi-am cumparat masina sa o tin o viata. Sunt constient ca pretul de revanzare scade, dar nu mai mult decat rentabilitatea instalatiei.

SPOR!!!

P.S. Schimbati extensia din zip in xls.
dadu221
eu m-am interesat si mai e un service in bucuresti STELAUR dar abia ce am vb la tel si la majore si la stelaur si au pretul la fel 750 ieuroaie cu butelie de 50 l la umplere (tva si motare inclusa) puterea au zis ca nu scade la tipul asta de motor si de instalatie, consumul au spus ca e la fel ca pe benzina dar depinde de calitatea gazului. o gramada de bani dar la trei plinuri pe luna io zic ca se merita un gpl. Ar fi binevenite cateva opinii de la posesori .. bazate pe experienta cu astfel de instalatii
cristyyy2003
Mda....si eu am sunat la ei. Pe site este o promotie care de fapt nu este. desi sunt foarte multe slz prin bucurestiul asta cu GPL se pare ca nici unul dintre ei nu este membru DC.
mad.gif
mef
QUOTE(cristio_79 @ 29 Sep 2005, 15:19)
costa cam 700-800 euro,dar daca nu faci multi km pe an nu prea se merita.Plus ca GPL-ul este destul de prost si in timp roade chiulasa.Am vazut un Cielo cu motorul demontat din aceasta cauza:chiulasa,supape si segmenti praf facute
*


pai eu stiam ca GPL-ul protejeaza motorul nu il distruge. La cati taximetristi vad GPL ar fi stupid sa-si strice astia masinile proprii, plus ca pe dacia 1310 am si eu GPL de vreo 3 ani si nu am avut pb la motor/chiuloasa.
alx
nu e stupid deloc ca ei fac economii importante si un set motor de dacie e fff ieftin. vecinul meu taximetrist isi face motorul de 2 ori pe an dar are gpl...
cristyyy2003
QUOTE(alx @ 17 Nov 2005, 09:39)
vecinul meu taximetrist isi face motorul de 2 ori pe an dar are gpl...
*


probabil ca si exagerezi matale nitel asa. tata este taximetrist si are gpl pe ea de la 30000km iar acum are 180.000 km si nu i-a facut motorul pana acum. oricum discutia deviaza pt. ca aici era vorba de motoarele de slz.
SPOR!!!
alex_axn
deviaza, deviaza.. dar de curiozitate ce maisina are tatal tau, de pana acum nu a umblat la motor?
cristyyy2003
post-336-1110552475.gif

Berlina 1310, 1999, carburator. De cand are GPL a folosit ulei Esso 20w40 cu schimb la 8000km.
SPOR!!!
Smeagol
Ma astept sa-ti dispara ceva spatiu din portbagaj atunci cand iti monteaza o butelie, dar se plange cineva de pierdere ? Mai poti folosi portbagajul fara prea mare deranj ?
dadu221
am oprit eu un solenzar cu numar de bucale cu gazul pus la un service cu i... info .. i nu stiu cum. si din vb i vb pe lg faptul ca ii papa 9-10 in oras se plangea ca a facut poteca pana la aia de la service ca i se tot defecta nush ce pe la vaporizator. Am mai vb si cu un supernovist care si-a pus la majore si era multumit dar nu facuse inca peste 10 000 km. io unu desi am banii inca mais tau in dilema ...Ma cam doaresufletelul de locul din portbagaj. din pacate la dsn si solenza nu merge bagat rezervr totroidal ca la papuc desi toate au rezerva sub masina . Nu am inteles ezac de ce .. probabil ca nu is identice suporturile
cosad
sincer nu as recomanda gaz pe un motor proiectat pe benzina
am avut un cielo pe benzina si am mers 280.000 km si nu prea am avut probleme si am un amic cu executive pe gaz si are numai belele
dadu221
mai taci mah cu proiectatu ... in olanda sau italia crezi ca se primesc masini special proiectate pe gaz??
Deci am fost azi si mi-am tras un gaz pe dsn (motor idem solenza) . Buuuuun!
ca sa nu mai zic ca pe acolo era un mertzan cu gaz pe el E 200 sau 500 Kompresor .. sa imi pice fata cand am vazut. In paralel aveau 4 fiaturi albeea galbene cu gpl pe ele. In fine , ideea e ca pana sa imi puna aia instalatiile a venit un taximetrist cu dsn cu aceeasi instalatie necajit ca nu ii mai merge masina bine si ca i-a ajuns consumu la 10% in oras. M-am speriat cand am vazut si intrand in vb cu omul l-am intrebat care-i treaba cu instalatia. Omul avea 45.000 cu instalatia de gaz si singura lui nemultumire era ca de vreo 2 zile incepuse sa ii pape 10% in loc de 8.5 si ca avea relantiul instabil. ... 45 000 fara nici cea mai mica problema!!
Acum parerile mele legate de instalatie in urma drumului de intoarcere ... FFF multumuit. puterea nu scade aproape deloc ... chiar nu se simte decat daca vrei sa faci liniute probabil . Ramane sa ii fac consumul ... dar sigur este sub 8 pe exteriorsi i-am tras in goarna ca sa vad care poate fi cel mai rau consum. Ma mai laud dupa ce consum prima butelie.
ionutctn
Se merita sa pui gaz pe solenza/supernova. Problema la voi (cei cu injectie multipunct) este ca pretul instalatiei e mult mai mare decat la cele cu carburatie de exemplu. Se amortizeaza mai greu dar no problem nu sunt probleme tehnice stati linistiti.
georgePitesteanu
mai fratilor...eu am de foartemult timp GPL pe solenza mea...am facut peste 140.000 km pana acum si NU ARE NIMIC ! MAI CONTEAZA SI CUM ESTE DE INTRETINUTA O MASINA... spre exemplu...a mea este o asa ziza "masina de familie"...n-a vazut scartaieturi...frane bruste...drift-uri...sau alte bazaconii...pentru cei care nu au GPL si se gandesc daca merita sau nu...eu va spun ca merita...la bani este super...si portbagajul...pai eu am fost la bunici asta vara si amtaiat un porc...a avut loc un porc intreg de 150 kg in portbagaj...(LANGA BUTELIA GPL)...deci...mairamane un pic de loc...nu credeti?
ovizona
Are dreptate George, eu sunt inginer mecanic si am si eu solentza cu GPL(a mea are 100000km la bord), din punct de vedere financiar este mult mai bine(cu bani care ii economisesti din combustibil poti sa iti faci intretinerea pe un an de zile la masina si ce se mai strica la ea) din punct de vedere tehnic motorul acelasi randament il are si nu se strica mai repede,e o prostie ce zic uni in necunostinta de cauza ca se strica motorul sau ca nu mai ai acelasi randament
instalatie de gaz am marca OMVL am pe ea si ma costat 700 euro iar bani pe instalatie se amortizeaza repede
sorcer
la un calcul facut : la 10.000 km economisesti 600 lei . Avand in vedere pretul euro-ului , 800 euro fac aproape 3500 lei. Deci e nevoie de aproape 60.000 km pentru amortizarea pretului instalatiei.
Si exista totusi diferentza intre gaz si benzina mai ales la turatie , cine merge linistiti nu simte , dar cine scoate untu din masina la ala se simte diferenta.
misu78
Tu de unde stii? Ai auzit la un prieten?
sorcer
De 4 ani detin masina de gaz de 1 an detin si solenza . Si am si montat si instalatii de gaz si am si mers cu multe masini care au gaz spre deosebire de altii.



6 Nov 2009, 20:55:
ps. suma economisita poate fi mai mare sau mai mica in functie de stilul de condus si conditiile de trafic. Cu siguranta cineva care circula non stop prin bucuresti isi va amortiza mai repede instalatia de gaz.
bygy007
una este sa faci plinu cu 50-60 lei si sa mergi cu masina 4-500 Km si alta cu si alta cu 130-140 lei wink.gif
misu78
QUOTE(sorcer @ 6 Nov 2009, 12:31)
dar cine scoate untu din masina la ala se simte diferenta.
*


Cine vrea sa mearga sportiv si vrea sa scoata untul din ea in nici-un caz nu isi ia solenza si nici nu pune gaz pe ea. Pentru asa ceva exista alt fel de ,,masini". Gazul este pentru economie la buzunar. Ca la mediu oricum nu se gandeste nimeni.
sorcer
pai clar ca nu isi pune nimeni gpl din cauza emisiilor reduse de CO2 , daca nu ar fi diferenta de pret considerabila intre benzina si gaz nu ar mai pune nimeni gaz.

7 Nov 2009, 21:05:
QUOTE(bygy007 @ 7 Nov 2009, 00:16)
una este sa faci plinu cu 50-60 lei si sa mergi cu masina 4-500 Km si alta cu si alta cu 130-140 lei wink.gif
*



cu 60 lei bagi 25-30l depinde din ce oras esti , ca exista diferente de pana al 30-40 bani intre statiile de gaz. Deci nu stiu cum faci tu plinu cu 60 lei . Poate daca ai vre-o butelie super mica . La mine intra 45 l si am vazut butelii si mai mari .

Cat despre kilometraj iara exagerezi , poate daca ai tico sau matiz altcumva nu faci 500km cu 25l de gaz.

Eu cu 40l fac 450 km , bine cu mazda cu motor de 1,6 carburatie , viteze cam pana in 140 rar depasesc si rar sub 100 numa unde e nevoie.

Cu solenza intr-adevar se fac mai multi km , dar nici 500 cu 25l.
bygy007
e posibil sa fi gresit un pic rezervorul este toroidal , nu am mers niciodata pina la gol ideea este ca am mers cam 400 Km cu 33L de gaz (o parte pe autostrada ) bine ca prin bucuresti e gazul mai ieftin , dar am facut in mare calculul , in oras imi ia cam intre 9 si 11 / 100 in functie de unde bag gaz si cum merg
misu78
Eu alimentez numai de la Agip si Lukoil.Diferenta calitative nu am simtit niciodata. Indiferent de unde am alimentat. In schimb gazul de la Luk se arde mai repede cu 1 l la suta. In rest consumul este de 8-9,5 in oras si 7-9 in afara. Asfalt uscat.
solenzaxjg
Dupa mine nu se merita GPL pe solenza mai ales ca porbagajul ii mic iara cu gaz mai mult de 120 nu poti merge ca nu are putere.Se merita la cei care circula mult prin oras ca ii consum mic si gazul ii mai ieftin ca si benzina.Eu nu mi-as pune asa ceva mai ales ca dupaia locul in porbagaj se micsoreaza mult.Bafta celui care vrea sa-si puna GPL
sorcer
QUOTE(solenzaxjg @ 8 Nov 2009, 13:39)
Dupa mine nu se merita GPL pe solenza mai ales ca porbagajul ii mic iara cu gaz mai mult de 120 nu poti merge ca nu are putere.Se merita la cei care circula mult prin oras ca ii consum mic si gazul ii mai ieftin ca si benzina.Eu nu mi-as pune asa ceva mai ales ca dupaia locul in porbagaj se micsoreaza mult.Bafta celui care vrea sa-si puna GPL
*



Oare de ce se baga in discutie toti cei care nu stiu ????
Daca eu am atins 175 km/h pe gaz cu sistem traditional si masina cu carburatie , de ce crezi ca solenza nu va ajunge la viteza maxima ca si pe benzina? Singura problema este ca ajunge mai greu , dar scuza-ma nici pe benzina nu ajunge foarte usor la 160 .
solenzaxjg
Auzi sorcer tu deabia mergi 150 cu dacia aia pe carburatie adica 1300 sau 1400 si cu gaz prinzi mai mult 175 radmasa.gif apai dai pace poate era ceva panta cum ii pe casa filmeaza si pune cum ca ai prins tu atat cu ea.Eu mai mult de 150 pe drum drept nu am prins cu dacia 1400 cutie 5 trepte blana.Apai tu ai doborat recordul mondial pe gaz dry.gif
bygy007
si care e problema ? vrei sa fii schumacher dai pe benzina
solenzaxjg
bygy007 eu nu prea cred de ce spune ele acolo 170 pe gaz
misu78
Cand ai drum prin Bucuresti te plimb eu cu 160. Pe gaz!
solenzaxjg
Omule eu nu te cred ca merge 160 si ea deabia prinde 190 asa cu chin si vai pe drum drept dapai pe GPL pe drum drept care nu are asa forta ca si benzina de 100 tongue.gif si gazul daca merge mai bine ca benzina aia atunci nu dai pace.Ca benzina mai buna ca aia de 100 nu este la forta si mers dupa mine
sorcer
Se pare ca voi aveti impresia ca dacia 1300 este singura masina pe carburatie. Asa ca ciocu mic.

10 Nov 2009, 07:57:
Ps. Solentzaxjg numa prostii vorbesti.

10 Nov 2009, 12:26:
cat despre 190 , nu prinde solenza , decat in cadere libera poate:)) .
Iar gazul nu schimba viteza maxima a masinii . Daca ii dai debit cum trebuie pe gaz merge foarte bine , dar daca merg pe debit mic gen taximetristi nu te astepta sa depasesti 120.
solenzaxjg
sorcer cand vrei tu te duc ma cu 190 pe drum drept daca vrei.Sti drumul cluj oradea acolo numa drept de numa ca si cureaua acolo nu ii panta sau altceva.Si daca nu crezi cauta si pe you tube este unul cu solenza 190 GTG si filmeaza si drumul o sa-l vezi ca ii drum drept uitate aici
andr3y_yoo

asta e a mea....da 190 PE CEAS , nu zic ca asta e viteza reala da pe ceas prinde laugh.gif
solenzaxjg
Auzi andr3y_yoo pe drum drept ai prins asa.
andr3y_yoo
da si la sfarsit era in deal
sorcer
190 ala e real cand oi fi eu popa. Puteti sa imi aratati si 1000 de filmulete pe youtube , pana nu merg eu in masina nu cred asa ceva.
solenzaxjg
Dapai ma omule daca el iti arata ca ii drum drept si omul si de pe forum apai tu nu crezi ca asa esti.Nu ai cum sa mergi ma pe GPL asa tare
serviccom
cu toate ca e cam tarziu, daca vrei sa atingi 160 cu SLZ ii dai in gura pana la limitare a doua, a treia si a patra, iar cu a cincea veti fi uimiti ce repede ajunge, dar omori rau masina, eu am SN si i-am dat in gura asa, face urat si isi ia repede viteza.
slider2
unchiul meu a avut o slz fara modificari si lua 160km/h fara sa-i dai "in gura pana la limitare"... e drept ca dura ceva, dar ce vreti la 75cp si 112nm si o treapta finala destul de lunga??

iar legat de faza cu limitarea, acel tip de acceleratie, prin care se determina si timpul 0-100km/h, nu se face cu atingerea limitarii. trebuie schimbat in treapta superioara la cateva sute de rotatii de minut dupa atingerea cailor maximi si pana in limitare... daca atingi limitarea, pierzi timp si putere...
cristian corbu
eu n-am avut sosele de viteza.am mers cu 150,poate peste un pic,si cred ca 180 prinde.....190 am o oarecare indoiala ....[am avut logan 1,4 -20000 km si l-am testat cu a 4-a la 130,sch.a 5-a si surpriza:nu lua mai mult de 150 chear daca drumul era la vale...]-solenza e alta poveste [de cum am luat-o am fost impresionat de dinamica si treptele mai lungi ca ale log. ] dar totusi este un pic be necrezuttttt .inregistrarile par reale dar de la 150 la 190 e ceva cale.... intr-o zi poate am sa incerc si eu....daca nu mai postez pe aici inseamna ca am incercat.............sa prind 190km/h[pe bune daca chear merge cu 180-190 atunci solenza chear este o masina reusita...] mai este ceva am mers cu masina pe gaz 95000km in 3 ani si sincer as vrea gaz pe solenza....dar sh la vreo 250 euro daca stie cineva si cred ca se merita.....
slider2
pai tocmai din cauza treptelor mai lungi are o viteza maxima mai mare solenza... pe de alta parte asta se traduce in dezavantaj la accelerare....
iar legat de loganul ala, sunt multe chestii care pot fi impotriva ta la un astfel de test:
- conditiile meteo, in special vantul
- planeitatea drumului
- starea si calitatea carosabilului
- starea si calitatea anvelopelor
- starea filtrului de aer
- calitatea benzinei
- eventual si starea catalizatorului, daca s-a mers preponderent in oras si subturat cu masina...
cristian corbu
da asa este voi reveni cu noutati daca-mi voi gasi gpl sau daca voi atinge cu ea 180km/h daca nu ......asta e macar am incercat...
slider2
vezi cu gpl-ul ca incepand de la 1 ian anul curent, s-au schimbat niste chestii pe la legislatie si trebuie sa se incadreze in anumite norme instalatia...
cristian corbu
AHA DE RETINUT.....PT TOATA LUMEA! O SA MA DOCUMENTEZ.
mikemaniack
am prins eu 180 solnitza stock 2 insi in masina (destul de voluminosi).
mergeam paralel cu un a6 pe A2 (omu mergea pe automat la 170-180) la 180 pe ceas aveam 170 reali masurati pe gps.benzina petrom 95 sau mol 95 , nu mai stiu una din astea 2 altceva nu bag.

15 Mar 2010, 15:09:
poti sa schimbi a IV si la 150 ai vreo 4500 de ture mi se pare, e senzatie misto smile.gif simti ca se infige biggrin.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.