Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dosar daune
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
paradox_utopic
marti mi-a dat-o una..adica o soferita...
tanti n-a vrut sa stea la discutie cu mine asa ca a plecat
eu,mers la politie,facut poze,etc...
seara,a aparut si ea la poliie,incasat amenda 320 ron
azi am mers la politie unde am primit:
-dovada de reparatie
-copie pv cu amenda duduiei
-copie rca duduie

deschid site-ul asiguratorului groupama si citesc ce trebuie pt "deschidere dosar"..daca toate sunt clare,raman cu urmatoarea intrebare :
cum ajung actele vinovatei (ci,permis,talon) la dosar ?

ca parlita nu vera sa stea de vorba cu mine...

o someaza grouama cumva...trebuie sa o dau eu in judecata...?!
Shush
Nici nu au nevoie de asa ceva pentru dosar pentru ca pe PV sunt trecute aceste informatii.

Cel mai probabil (din pacate) o sa te amane cat pot de mult pe acest motiv.
kosfunny
Daca ai PV in care e trecut nr asigurarii este deajuns . In cazul amiabilei iti trebuiau toate actele .
Cu toate acestea, in legislatie este prevazuta obligatia asiguratului de a-si instiinta asiguratorul in cazul aparitiei riscului asigurat. Deocamdata nu face nimeni caz de asta dar incet incet s-ar putea sa se mai faca niste schimbari in lege pentru a putea fi sanctionati cei care nu respecta aceasta obligatie.
Leo0608
nu e obligatoriu
euroins/carpatica la unele puncte de constatare, inca fac uz de asta si cer sa fie si vinovatu sa face ei poze domne biggrin.gif
kosfunny
E totusi dreptul asiguratorului sa faca si propriile cercetari . Si asiguratorul are drepturi nu doar pagubitul. Totusi nu este legal sa conditionezi deschiderea dosarului de daune de acest lucru. Asiguratorul are totusi 3 luni la dispozitie sa caute vinovatul .
UXE
mai bine suna la ei.
paradox_utopic
am sunat
mi-au zis sa vin "cu ce am"
joi ma prezint la ei

sper sa se rezolve
paradox_utopic
se pare ca a fost de ajuns cu ce le-am prezentat...
marti ma duc cu ea in service...
foarte de treaba si operativi baietii...
pacat ca au rca-urile f scumpe...vroiam sa trec la ei..!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.