Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dauna Totala Dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
IONEL87
Am o dacie 1310 Break an 2003 si mi-a fost lovita pe marginea drumului unde o tineam parcata. A fost lovita in aripa fata dreapta si aruncata intr-un copac cu spatele de sa indoit si rezervorul.
Vinovatul are rca la Carpatica si cand am fost sa imi deschida dosarul de dauna a zis agetul constatator ca sa-r putea sa-mi deie dauna totala, dar nu a stiut sa imi zica si cat ii dauna totala.
Are careva ideie dintre voi cam care ar fi dauna totala la dacia mea??
claudiuploiesti
Sfatul meu este sa nu semnezi nimic inainte de ti se comunica suma cu care vrea sa te despagubeasca.
Cel de la asigurari se face ca nu stie cat inseamna dauna totala pt a te determina sa accepti o suma cat mai mica.
Sfatul meu este sa citesti intai legea conform careia iti va evalua masina .
Oricum important e sa nu semnezi intai ca esti de acord ca firma de asigurari sa t6e despagubeasca in locul celui vinovat
sfatul ti-l dau prin prisma faptului ca si eu am avut accident iar firma de asigurare a evaluat masina la gradul "Epava" iar eu nu am avut de ales pt ca semnasem deja ca sunt de acord cu despagubirea.(aveam de ales sa ma judec cu firma de asig dar am renuntat)
Poate intre timp sa schimbat legea (nu stiu)
huiduu
Salut, acum un an jumate am avut o experienta asemanatoare. Aveam o Dacie Break cu 380.000 kilometri din anul 2000 si am facut accident, cea vinovata avand asigurarea la Carpatica. Masina a fost dauna totala si mi-au oferit 2000 de lei si epava.
Probabil ca ar trebui sa primesti cel putin 2000 de lei, avand in vedere ca masina ta este mai noua.
Mare atentie, pentru ca toti cauta sa iti ofere cat se poate de putin.
Citeste legisilatia, documenteaza-te bine!
IONEL87
Mersi de raspunsul promt, nu am decat sa astep, cred ca saptamana asta o sa primesc raspunsu, o sa va tin la curent
kxz
in jur de 15 milioane.
adriano2br
eu am dacie 1310, berlina , din 2000..cu 110.000 la bord, si a intrat un logan in mine acum 2-3 luni, poti citi in subiectele mele mai detaliat, le gasesti pe la profil. Vinovatul avea asig de la asirom. Am ales sa repar masina in regie proprie, dar am specificat in acea fisa care am completat-o ca mai intai vreau sa aflu ce suma de bani primesc..si peste vreo saptamana m-au sunat unii de la bucuresti, sau galati(pe unde e sediul lor central) sa imi spuna ca mi-au acordad 1558 ron...la care , chiar nu ma asteptam. Mi-au trecut urmatoarele piese pe deviz : reparatie aripa fata stanga, inlocuire usa fata stanga, reparatie stalp usa, inlocuire balamale, vopsire prag. Am reparat masina cu 350 ron, cu piese din dezmembrari si vopsite de mine..nici nu se cunoaste. Mereu m-am intrebat cat as fi primit ca dauna toatala. CAnd iti calculeaza ei valoarea masinii conteaza foarte mult kilometrii din bord, pentru ca dupa acei km , ei stabilesc gradul de uzura..chiar daca masina arata bine. Cu cat ai mai multi km in bord..cu atat primesti mai putini bani.
IONEL87
Cam asa arata masina dupa ce a fost lovita pe marginea drumului unde o aveam parcata:
[attachmentid=1627920303]
[attachmentid=1627920305]

dupa impact o proectat masina in pom
[attachmentid=1627920304]

Azi se fac doua saptamani de cand am deschis dosarul de daune la Carpatica si nu am primit nici un raspuns.
Masina ii din 2003 si are 116300 km, sper sa iau macar un 1500 lei

28 Nov 2013, 08:10:
Am gasit un calculator pentru dauna totala RCA si dupa ce l-am complectat imi da suma da 1050 lei, cam putin blink.gif
http://www.expertasig.ro/evaluare-auto-rca.php
kxz
ia legea si studiaza: http://www.csa-isc.ro/files/anexe/a311605.pdf
si ai grija ce accepti, la inceput vin cu oferte nerezonabile, le ceri in scris justificarea. daca ei stiu ca oferta nu e cea corecta, nu vor da in scris.
IONEL87
QUOTE(kxz @ 28 Nov 2013, 08:52)
ia legea si studiaza: http://www.csa-isc.ro/files/anexe/a311605.pdf
si ai grija ce accepti, la inceput vin cu oferte nerezonabile, le ceri in scris justificarea. daca ei stiu ca oferta nu e cea corecta, nu vor da in scris.
*




Am studiat legea si tabelu de calcul pentru uzura masini si avand in vedere ca masina are peste 10 ani vechime si ii in stare satisfacatoare, ar fi ca mi se scade cam 85% din suma de cumparare a autovehicolului cand a fost nou, acuma eu nu stiu sigur cam ce pret o avut ia nou dar in 2008 cand am luato avea 5 ani vechime si am dat pe ia 2300E, cred ca noua era la 3000E si scazand 85% uzura reiese ca primesc cam 450E nedumerire.gif
TRK
O dacie noua in 2004 (asa era a mea) costa 3950 de euro. Am prima polita de casco a masinii care am avut-o si suma asta era trecuta. Cam mult 2300. Eu tot in 2008 am luat-o si am dat 7000 de lei vreo 1600-1700 de euro la cursul de atunci.
IONEL87
QUOTE(TRK @ 28 Nov 2013, 19:43)
O dacie noua in 2004 (asa era a mea) costa 3950 de euro. Am prima polita de casco a masinii care am avut-o si suma asta era trecuta. Cam mult 2300. Eu tot in 2008 am luat-o si am dat 7000 de lei vreo 1600-1700 de euro la cursul de atunci.
*




3950 E nedumerire.gif scumpa o fost ma blink.gif
dar si eu vad ca am luato cam scump

mersi TRK
adriano2br
eu de la asirom , doar pentru defectele ce se vad in poza, aripa si usa , am primit 1558 ron. Depinde de compania de asigurari dar cred ca o sa primesti undeva intre 2000-3000 ron.
IONEL87
rugaciune.gif bine ar fi sa primesc macar un 2000 lei, ca nu prea imi inspira incredere astea de la Carpatica.
claudiuploiesti
Daca nu e prea tarziu iti mai dau un sfat.
Intamplator am primit pe mail o informatie.
Exista o firma specializata la nivel european care te poate asista in cazul in care esti victima unui accident (evident pe baza de comision cred)
site-ul este www.cede.ro
Intra pe acolo si contacteaza-i

29 Nov 2013, 10:03:
Si inca ceva
cand am avut masina busita agentul de la asigurari mi-a spus sa ii aduc chitante,facturi privind piesele inlocuite pe masina.
Asta pentru a demonstra ca masina a primit piese noi ,lucru ce face sa creasca valoarea despagubirii.
IONEL87
Ieri am dus masina la remat, 700 Kg o avut ca am mai luat de pe ia si am primit suma de 170 lei dry.gif , nu am mai asteptat sa primesc raspunsul de la asigurator sa-mi zica daca ii dauna totala sau o repara findca sunt sigur ca o fi totala.
Am trecut azi pe la biroul lor de asigurare si a zis sa merg marti ca o sa imi zica suma de bani cu care ma despagubeste
IONEL87
Azi am fost chemat la asigurator ca sa imi zica suma de despagubire, 2003 lei ii suma si am facut cerere de recalculare si in 30 de zile trebuie sa primesc raspuns cu cat se modifica suma sau daca se modifica suma.
Markos
QUOTE(IONEL87 @ 29 Nov 2013, 06:41)
rugaciune.gif bine ar fi sa primesc macar un 2000 lei, ca nu prea imi inspira incredere astea de la Carpatica.
*


QUOTE(IONEL87 @ 3 Jan 2014, 11:33)
Azi am fost chemat la asigurator ca sa imi zica suma de despagubire, 2003 lei ii suma si am facut cerere de recalculare
*


Pai de ce?
maho
Inflatia.
kosfunny
Tu depune la dosar si copie dupa bonul de achizitie de la REmat . Din valoarea reala a masinii ei trebuie sa scada valoarea epavei, la tine cei 170 lei si diferenta trebuie sa o primesti cash !

Pe cei de la CEDE poti sa ii uiti. Nu vaneaza decat despagubiri grase de vatamari corporale si decese din care pagubitul primeste cam 40 % din ce decide instanta.

Pentru asistenta si consultanta in despagubiri apelati cu incredere amdauna.ro
IONEL87
Am fost chemat iar saptamana asta la Carpatica Asigurari sa imi zica daca a mai crescut suma de despagubire. Raspunsul a fost ca ” Se mentine decizia initiala” asta inseamna ca raman cu 2003 lei, am cerut actele ca sa le semnez sa incasez bani. Nu am de cat sa verific saptamana viitoare contu la banca
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.