Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme supermarketuri
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
MoneyTalks
Hehe, asta din pacate nu se intimpla in vest... Am fost de multe ori sa reclam ca mi-au luat mai multi bani decit scria in raft sau in oferta. Odata chiar si dupa 3 zile, cu bonul de casa tot mizgalit. Si de fiecare data am primit banii inapoi, ba si-au cerut si scuze pentru asta! 8) Ceea ce e in oferta e sfint. Si nu merge vrajeala cu "in limita stocului... bla bla bla" Pe toata perioada promotiei se vinde la pretul promotiei.

Pe cind asta si in Romania? :roll: :roll: :roll:
paulp
Poate cind copiii nostri vor fi bunici icon_twisted.gif
sstanescu
Apropos de asta, mi-a povestit un amic ce sta prin Paris ca a abservat cum la bodegi modifica aia pretul din strada dupa cati clienti au inauntru. A intrat, era liber, pretul mic. A servit. Intre timp se umpluse localul, era ora cu dever. I-a venit nota cu un pret mai mare. Pur si simplu i-a spus aluia ca el cand a intrat, afara pe tabla, ciorba era atati franci si nu mai stiu ce dracu era atat. Brusc ala si-a cerut scuze, si i-a adus alta nota, mai mica evident, cu o prajitura din partea casei.



Ce se intampla la noi se cheama inducerea in eroare a consumatorului. E foarte greu sa te pui in locul firmei si sa fii sigur ca nu dispare vreun zero din coada pretului la tipar. Insa eu ca si consumator nu am nici o vina, vreau produsul la pretul ala.



Si alta chestie, mie mi-a placut la americani afisarea pretului unitar. Era pretul pe cutia de bautura racoritoare, alaturi era si pretul care ar reveni per gallon. Hartie igienica, era si pretul pe picior. Nu e un mare efort pentru vanzator, insa pentru consumator e de mare ajutor atunci cand are de ales intre bidonas de 450 ml cu 10% gratuit si altul cu 500 ml si cu un d-ala mic de 100ml gratuit. N-are legatura cu uleiul ca asta macar se vinde la litru...
AL
QUOTE
Hehe, asta din pacate nu se intimpla in vest... Am fost de multe ori sa reclam ca mi-au luat mai multi bani decit scria in raft sau in oferta. Odata chiar si dupa 3 zile, cu bonul de casa tot mizgalit. Si de fiecare data am primit banii inapoi, ba si-au cerut si scuze pentru asta! 8) Ceea ce e in oferta e sfint. Si nu merge vrajeala cu \"in limita stocului... bla bla bla\" Pe toata perioada promotiei se vinde la pretul promotiei.



Pe cind asta si in Romania? :roll:  :roll:  :roll:




Se intampla!!!!!.... dar se mira ca tampitii cand ii pui in fata faptului respectiv.... Am patit la Carrefour.... pe raft era un pret, la casa plateai altul.... o data am luat plasa, am observat de-abia acasa.... a doua saptamana m-am dus, am platit la casa, dupa care a inceput circul...chemat la casa supervizor etc... mers la caseria centrala si dat diferenta de bani inapoi fata de pretul de pe raft...deci nu toti banii...ca eu vroiam totusi produsul.... si evident scuze.... si inca ceva...chemat responsabila de la raion si rupt in fata mea legitimatia de munca.... de catre directorul magazinului... cu precizarea ca este concediata incapand din acel moment....



deci se poate si la noi!
Mihai_E
QUOTE
QUOTE
Hehe, asta din pacate nu se intimpla in vest... Am fost de multe ori sa reclam ca mi-au luat mai multi bani decit scria in raft sau in oferta. Odata chiar si dupa 3 zile, cu bonul de casa tot mizgalit. Si de fiecare data am primit banii inapoi, ba si-au cerut si scuze pentru asta! 8) Ceea ce e in oferta e sfint. Si nu merge vrajeala cu \"in limita stocului... bla bla bla\" Pe toata perioada promotiei se vinde la pretul promotiei.



Pe cind asta si in Romania? :roll:  :roll:  :roll:




Se intampla!!!!!.... dar se mira ca tampitii cand ii pui in fata faptului respectiv.... Am patit la Carrefour.... pe raft era un pret, la casa plateai altul.... o data am luat plasa, am observat de-abia acasa.... a doua saptamana m-am dus, am platit la casa, dupa care a inceput circul...chemat la casa supervizor etc... mers la caseria centrala si dat diferenta de bani inapoi fata de pretul de pe raft...deci nu toti banii...ca eu vroiam totusi produsul.... si evident scuze.... si inca ceva...chemat responsabila de la raion si rupt in fata mea legitimatia de munca.... de catre directorul magazinului... cu precizarea ca este concediata incapand din acel moment....



deci se poate si la noi!


fratioare esti rau de tot. daca aia s-a aruncat in fata tramvaiului ca a ramas pe drumuri, n-o ai pe constiinta? biggrin.gif biggrin.gif
paulp
Nu icon_twisted.gif .

Eu m-am enervat la Billa, cind o vinzatoare tembela mi-a dat un rapuns cretin.

Am intrebat-o daca pot plati cu cardu'.

Ea mi-a zis ca NU.

Si atunci am intrebat de ce nu respecta legea care spune ca orice magazin care are o cifra de afaceri mai mare de 100.000$/an trebuie sa asigure plata pe card.

Stii ce mi-a raspuns:



"Da' la cite legi nu se respecta in tara asta..."



Autentic.
Marty
Paul, si nu crezi c-ai exagerat un piculet ??? ce vina avea sarmana vinzatoare fiindca sefii ei sunt idioti si ignora cu buna stiinta legile in vigoare ??? Crezi ca se ridica in picioare, se cocota pe casa si urla in gura mare "DE MAINE DIMINEATA, LA ORA 7, IN TOATE UNITATILE BILA DIN ROMANIA, SE VA PLATI CU CARDUL!" ??????
paulp
Marty, ai dreptate, dar nu m-am enervat ca n-am putut plati cu cardu' (oricum stiam ca n-au cititoare de card) ci raspunsul tupeist.

Putea sa spuna simplu: "Ne pare rau, dar inca nu s-a reusit introducerea cititoarelor, incercam sa facem asta pe viitor".

De ce trebuie sa ajungi de fiecare data la seful de magazin ca sa primesti un raspuns civilizat?
Marty
QUOTE


De ce trebuie sa ajungi de fiecare data la seful de magazin ca sa primesti un raspuns civilizat?

Bineintels, d-aia e el MFIC !
paulp
QUOTE


MFIC !



Please, tradu-mi :roll:
Mihai_E
Mother Fucker In Charge?
Marty
ete cine stie :wink:
...Roadrunner...
Eu ma gindisem la altceva ....da' nu se poate spune pe post ...vorba aia !!! biggrin.gif
razvancc
QUOTE


Eu ma gindisem la altceva ....da' nu se poate spune pe post ...vorba aia !!!  


e tot aia...da' tradusa laugh.gif laugh.gif laugh.gif
MoneyTalks
Se pare ca subiectul asta din stire a luat-o pe aratura...



Si cum stirea nu mai e valabila, se muta la cafenea.
ashu
QUOTE
Marty, ai dreptate, dar nu m-am enervat ca n-am putut plati cu cardu' (oricum stiam ca n-au cititoare de card) ci raspunsul tupeist.

Putea sa spuna simplu: \"Ne pare rau, dar inca nu s-a reusit introducerea cititoarelor, incercam sa facem asta pe viitor\".

De ce trebuie sa ajungi de fiecare data la seful de magazin ca sa primesti un raspuns civilizat?

He he, exact asa fac si io. Desi stiu ca ei nu primesc carduri, intreb nonsalant de fiecare data daca pot plati cu cardu. Si la fel ca si tine invoc legea aia care ii obliga sa primeasca. Si precizez, ca sa nu creada ca sunt absurd: Stiu ca nu depinde de dvs., insa va rog sa le spuneti superiorilor dvs. ca sunt clienti care sunt nemultumiti de treaba asta.

Oricum Bila sunt niste imbecili ca nu primesc. Io unu ii evit pe cat posibil desi sunt f. aproape de mine, tocma din motivu asta, si iau de la ei numa cand sunt nevoit. La fel si cu benzinariile, la carnati d-astia gen Petrom nu ma duc nici daca baga benzina cu aur in ea. Pai ce, tre sa trec pe la banca inainte ca sa alimentez masina sau sa-mi cumpar de manacare? E absurd.

Io ma gandesc asa: legea aia data de guvern, ca sa se aplice, ar trebui completata nitel si anume: daca agentii comerciali respectivi nu au posibilitatea de a accepta banii de plastic, atunci se considera ca marfa a fost platita. Punct. Io am bani, ca-s pe card, ca-s cash tot bani sunt, io vreau sa-ti platesc, daca nu vrei sa-mi iei banii sanatate, io alti bani n-am. Sunt bani? Sunt. Ia-i! Nu primim. E, atunci sanatate si te-am pupat, io unu primesc marfa voastra. Sa vedeti voi atuncia ce-or sa mai primeasca si Bila, si Petrom si Metro(!!!! icon_evil.gif icon_evil.gif ) si alti kkti de teapa lor.
Marty
Daca ai 3.....picioare, platesti si in Metro cu cardul, dar nu la casa. Te duce in birou la supervizori, te aseaza pe scaun, iti pune "pisica" in fata, tragi cardul tastezi codul. Treaba e ca daca te duci sa platesti cu cardul pentru cumparaturi de 150 de mii, te scuipa! Eu aveam ceva la genul a 65 de milioane, iar cumparatorul nici macar nu era roman. Si cu toate astea a trebuit s-o dau la parlamentari cu ei si dupa ce le-am recitat faza cu imaginea firmei in fata strainilor , au facut ce v-am zis mai sus
liviu`s
Metro este magazin de tip Cash and carry. Este normal sa nu accepta plata prin card.
ashu
O fi Marty, da asta ii face si mai de kkt. Adica pot sa primeasca dar n-o fac decat pentru anumiti oameni?! Huoooooo Metro!! Auzi tu dialog ce l-am avut cu ei:

- Primiti carduri?

- Doar carduri Tiriac.

- Domsoara, cardurile nu poarta nume de oameni, ele au alte denumiri cum ar fi: Visa, Mastercard, American Express. Deci repet intrebarea, primiti carduri?

- V-am spus, doar carduri speciale pt. Metro emise de banca Ion Tiriac.

- Deci nu primiti carduri?

- Pai nu v-am spus...

- Mi-ati spus o aberatie. Io vreau sa stiu daca primiti carduri sau nu?

- Nu.

- Bun. De ce nu primiti? Exista o lege care va obliga sa primiti carduri!

- Pai noi primim, dar doar carduri Tiriac.

-..... icon_evil.gif icon_evil.gif 183.gif 251.gif 183.gif

Cam asa e cu Metro asta cu cardurile. Plus enspe mii de faze de kkt pe care le-am patit la ei de-a lungul timpului. Ii detest, aia e.
ashu
QUOTE
Metro este magazin de tip Cash and carry. Este normal sa nu accepta plata prin card.

Fugi ba d-aici. Da poa sa impuna sa zicem ca nu primesc bancnote si ca tre sa dai doar monede? Ca e cam acelasi lucru...
liviu`s
Ashu, cand ai primit legitimatia de Metro, ai luat la cunostinta de conditiile lor. Crezi ca mie nu mi se par absurde? De 1 an nu ma mai duc acolo, de cand am vazut ca nu am voie cu copilul mai mic de 12 ani.
ashu
Nimeni nu are voie sa stabileasca niste conditii contradictorii legilor in vigoare. Io asa stiu. Deci daca legea zice ca tre sa primeasca, ei tre sa primeasca, mi se falfaie de clauzele lor. Ce, daca ei impun o conditie prin care daca sparg un borcan, sa zicem, nu ma lasa sa-l platesc ci tre sa fiu sclavul lor timp de o saptamana au voie? Nu, robia a fost abolita de vreo suta cincizeci de ani, degeaba am semnat io o hartie prin care le permit asta.
Marty
Si eu port prinosul de recunostinta-n suflet pentru Metro! De citeva ori era sa ma caftesc cu aia la iesire (descentratii aia cu stampile) si o data m-am batut c-un prost in parcare (imi luasem un stergator de la Berlina ca sa vad cit e de lung, il lasasem in carut si...mi-au ciordit carutu', mama lor de tarani prosti, drept pentru care decartasem 400k pe o pereche de stergatoare Bosch si ma umplusem de spume). Aia de la iesire, cu stampilele sunt cel putin idioti....... Sa traga de mine sa vada ce-am in cos... Ba, esti nebun???? Nu ne minti ???? Du-te, frate, la furat de corcoduse, ce te violeaza pe tine grija ce am eu in carut ??? Stai dracu' dupa usa si DACA tipa alarma, ia-ma si la bataie, nimic de zis! Nuuuuuuu, stati sa va caut in carut.... Termina ca ma dezbrac in k..u gol si-ti fac un circ aicea de ne da la Stirile de la ora 5. El nu si nu... Intre timp se adunasera si 5 badigarzi, dintre care unu', mai prost cu firea si cu gura mi s-a adresat cu BA.... Apogeu, val negru, spume, vene umflate, ochi bulbucati..... Gata, eu nu mai plec de aici pina nu vine Tiriac! Pina la urma m-au lasat sa trec, ca nu te mai puteai intelege cu nebunu'.
liviu`s
daca te-ar pune sa fi sclavul unor angajate ale lor, de 18-25 ani, 90/60/90, cred ca ai gandi altfel...

Oricum, legea (ORDONANTA DE URGENTA nr.193 din 12 decembrie 2002

privind introducerea sistemelor moderne de plată) spune foarte clar:

Art. 1. - (1) Agenții economici furnizori de servicii de utilitate publică, precum și instituțiile publice care încasează impozite, taxe, amenzi, dobânzi, penalități de întârziere, penalități și alte obligații de plată și care își desfășoară activitatea în municipii și orașe pot accepta încasări și prin intermediul cardurilor de debit și al cardurilor de credit.



(2) În anul 2003, prevederile prezentei ordonanțe de urgență se aplică experimental de către instituțiile publice și agenții economici prevăzuți la alin. (1).



(3) Începând cu data de 1 iulie 2003, persoanele juridice care desfășoară activități de comerț cu amănuntul și realizează anual o cifră de afaceri mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 100.000 euro vor accepta ca mijloc de plată și cardurile de debit, și cardurile de credit.
paulp
E, aici Metro e acoperit, ca ei desfasoara doar comert en-gross (teoretic).

Dar restu'... icon_evil.gif
liviu`s
QUOTE
E, aici Metro e acoperit, ca ei desfasoara doar comert en-gross (teoretic).

Dar restu'... icon_evil.gif

Chiar si practic.
Marty
liviu's, practic eu imi cumpar cele trebuincioase. Ma rog, cind nu aveam Selgros-ul mai aproape.

liviu's, Metro, in momentul in care vinde la firme, e intr-adevar acoperit, dar cind vinde la persoane fizice, mai e acoperit ?
Valentine
pai pot sa zica ca nu vad de 100,000 USD la persoane fizice si cu asta basta. cine sta sa le verifice registrele? si daca descopera ceva, ce nu poa' sa ia o spaga? biggrin.gif
liviu`s
Da, pentru ca ei vand en gros, indiferent cui vand: persoana juridice sau fizice. Initial nu acordau legitimatii decat comerciantilor. Apoi au inceput sa dea si persoanelor fizice.
ashu
Sa vezi ce acoperit o sa mai fie atat teoretic cat si practic dupa ce o sa le scada vanzarile pana aproape de zero. Le-a mers cat le-a mers ca nu era concurenta, da a venit Carrefour, Cora si probabil c-or mai veni, plus ca si astea isi deschid mai multe magazine prin toata tara si sa vezi luat in mana la greu.

Ca tot veni vorba, pai se poate sa imi spuna mie aia la intrare, cand io am intrebat-o de ce tre sa-i mai arat legitimatia din moment ce fara ea oricum nu pot sa cumpar, deci oricum o s-o arat la casa, ca daca nu imi convine sa ma duc la Carrefour. :shock: icon_evil.gif Urasc metro, mie nu mi se pare comertz civilizat acolo ci bataie de joc, sunt tratat mai bine la buticu din colt ca la ei. Asa ca abia astept clipa cand vanzarile alea record se vor intoarce, insa de data asta vor fi recorduri negative. icon_evil.gif

Tre sa recunosc ca desi in mod normal am o parere f. buna despre nemti si destul de proasta despre francezi, la faza cu lanturile de supermagazine francezii au aratat ce inseamna civilizat si nemtii contrariul. Compar Carrefour si Cora cu Bila si Metro => diferenta enorma in modu cum isi trateaza clientii.
Valentine
pe ce criterii? smile.gif
MoneyTalks
Apropo de metro, sint magazine unde iei la juma de pret fata de cit costa in metro! icon_mrgreen.gif
Marty
QUOTE
Apropo de metro, sint magazine unde iei la juma de pret fata de cit costa in metro! icon_mrgreen.gif

Da, stim, ALDI ...... icon_mrgreen.gif
Valentine
ce e ALDI ?! biggrin.gif daca e un magazin unde se gaseste si ce are de vanzare? biggrin.gif
MoneyTalks
QUOTE
ce e ALDI ?! biggrin.gif daca e un magazin unde se gaseste si ce are de vanzare? biggrin.gif


Da, este un lant de magazine, al carui proprietar e printre cei mai bogati din Europa... :wink: Se gaseste in Germania laugh.gif Iar varianta austriaca se numeste Hofer. laugh.gif (asta pentru... Marty icon_twisted.gif )



Au multe lucruri de vinzare si relativ ieftine. Dar eu prefer sa cumpar din alte magazine, unde au lucruri mai de calitate.



PS. Exista de exemplu anumite soiuri de bere care se gaseste numai la ei. Si e tare buna si ieftina berea aia... laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
paulp
Rusine mie :oops: .

N-am putut rezista in fata femeii icon_evil.gif si a trebuit sa ma duc la Metro si sa iau detergent si alte kktisuri. :x . (prin cenzuratisuri se intelege hirtie igienica cu baxu ca nu ma duc zilnic sa cumpar asa ceva)

Si asta dupa toata discutia de ieri (si dupa ce nu mai fusesem din vara la ei, tot pentru ca ma enerveaza stilu').

Off, femeia icon_twisted.gif .



Si de-al dracu, mi-am luat si eu un detergent pentru masina si un aditiv de benzina. Sic :wink: .
liviu`s
Tradatorule.... :roll: :wink:
paulp
:oops: :oops: :oops:

Promit sa nu mai fac :wink: (asta doar daca nu zice nevasta-mea "Dragule! Vreiiii... sa mergem la Metro :roll: ")
Mihai_E
QUOTE
:oops:  :oops:  :oops:  
Promit sa nu mai fac :wink:  (asta doar daca nu zice nevasta-mea \"Dragule! Vreiiii... sa mergem la Metro :roll: \")


cunosc biggrin.gif si privirea si tonu' biggrin.gif
paulp
Lasa ca deschide Carefour sau Cora magazin la Iasi si se satura de Metro si Billa. icon_twisted.gif
Manuel
Se deschide? Chiar? Cand? Unde? Cum? biggrin.gif biggrin.gif
paulp
Incetisor, deocamdata e doar zvon, dar cum orice zvon se adevereste...



Am auzit ceva pe la firma (noi facem distributie si prin Carefour) cum ca la anu' :wink:
Manuel
yupiii!!! 124.gif 124.gif

Intrarea si cumparaturile in Carrefour se fac tot pe baza de legitimatie k si la Metro?
liviu`s
QUOTE
yupiii!!!  :foartefericit:  :foartefericit:  
Intrarea si cumparaturile in Carrefour se fac tot pe baza de legitimatie k si la Metro?

Nu
paulp
Habar n-am :? . Aici cei din Buc. pot sa-ti raspunda :wink:
Manuel
Mersi! :wink:
Ov
pot sa va zic (din surse fffffffffffffooooooooooorrrrrrrrrrrrtttttttttttttteeeeeeeeeee sigure) ca in urmatorii 3 ani vor fi in tzara 14 magazine cora din care sigur si la iasi unul, acum, cand va fi gata, nu stiu. Tot ce stiu e ca va fi gata pana in aprilie ala de la lujerului
ashu
QUOTE
Intrarea si cumparaturile in Carrefour se fac tot pe baza de legitimatie k si la Metro?

Nu draga, din contra, ei incearca in toate felurile sa te faca sa te duci la ei, nu iti pun piedici. Si e pe alt tipic ca nu e cash&carry, e hipermarket, arata ca un magazin normal, nu a depozit ca metro icon_evil.gif . Parerea mea asta e, ca dupa ce o sa se extinda lanturile astea de hipermarketuri civilizate, Metro o s-o ia in mana original. O sa ramana cu buticarii, care si asa cati sunt?? Ei din vanzarea catre persoane fizice au facut vanzarile alea record.

In sfarsit, nu stiu cand o sa deschida Carrefouru la Iasi, ce stiu cu siguranta e ca urmatoru e la Brasov si in vara la Constanta. De Cora nu stiu ce planuri au in viitoru apropiat.
sstanescu
Si eu socotesc la fel. Insa am un coleg ce are si un magazin de cartier. Cele mai bune preturi din Metro le scoate. Foarte rar "pescuieste" ceva avantajos (vandabil si la care sa-i iasa si lui ceva profit) din supermarket-uri. Eu n-am mai mers in Metro de ani de zile, ca nu cumpar industrial. Probabil ei se vor pozitiona mai bine pe nisa pe care ar fi trebuit din capul locului.

Culmea e ca am auzit ca mai dau drumul la un depozit in Berceni!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.