Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 L-REN-ul.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3
Equinox
Buna ziua.
Sunt nou pe acest forum dar in mare parte multi ma cunosc de pe 4tuning.
Detin o dacie 1310 L din 96.Este in familie de 13 ani.
Cateva detalii..
Motor 1.4 cu set frantuzesc(multi spun ca nu exista set frantuzesc pentru 1.4 dar uite ca acum 7 ani cand a facut tata motorul a gasit.A costat 740 RON set-ul.)
Km-Caroseria sincer nu stiu cat are dar motorul are in jur de 150.00.
Pun deocamdata 4 poze deoarece sunt grabit.O sa revin cu mai mult poze.
Masina a fost refacuta acum 3 luni..
Sper sa fiu primit cu mai multa caldura fata de alte site-uri.
O zi buna va doresc si am sa revin cu mai multe detalii,planuri poze..etc.
MuciX
Autocolant cu B O S S wub.gif

Cat prinde?
kum
Bagã gonetã?
l@u
QUOTE(MuciX @ 20 Dec 2013, 15:55)
Cat prinde?
*



motorul sau caroseria ?
Equinox
Viteza maxima a fost 175 (cam cu greu dar a prins)
1-Pe ceas era acu peste 180 deja:))
2-Langa aveam o alta masina pararel cu mine
3-Pe GPS aveam 175 si acolo s-a oprit.
Eram sigur ca pe orice forum trebuie sa existe cativa carcotasi,dar e vorba aia.
Caini latra,ursu trece
Pozele promise.
PS-mai sunt dar nu imi mai da voie upload-ul forumului.
MuciX
QUOTE(Equinox @ 20 Dec 2013, 18:55)
si acolo s-a oprit.
*



Brusc? blink.gif
Equinox
QUOTE(MuciX @ 20 Dec 2013, 18:57)
Brusc? blink.gif
*



Cateodata mai scadea la 173/174 dar in general la 175..
Wolfman
In poza a patra din primul post, e cam lasata de fund; ceva tuning sau e de la autocolant?
MuciX
QUOTE(Equinox @ 20 Dec 2013, 19:15)
in general la 175..
*



Ma speriasem a scapat.gif Succes cu proiectul, apropos.

Cum se prezinta mosorul? Stiu ca e problema des intalnita la generatia asta.
l@u
cate rpm aveai la 175 km/h ?
Equinox
QUOTE(MuciX @ 20 Dec 2013, 19:49)
Ma speriasem a scapat.gif Succes cu proiectul, apropos.

Cum se prezinta mosorul? Stiu ca e problema des intalnita la generatia asta.
*




La ce te referi?

QUOTE(l@u @ 20 Dec 2013, 19:57)
cate rpm aveai la 175 km/h ?
*



Pai in bord imi arata in jur de 5800-6000.Nu am incredere deloc in ceasurile astea.
Oricum motorul se vedea ca e turat.
Am achizitionat un set de ceasuri de injectie si sper sa imi fac timp sa le pun.
l@u
cum sunt ceasurile astea de injectie, poti pune foto cu ele ?
Equinox
QUOTE(l@u @ 20 Dec 2013, 20:59)
cum sunt ceasurile astea de injectie, poti pune foto cu ele ?
*



Desigur!
l@u
mersi !
emy_yig
Salut din cate se vede esti din Piatra Neamt,daca nu e cu suparare unde ai vopsit masina si cat te-a ajuns?Am si eu in plan sa ii dau un mic "refresh" masinii la vara si sa imi fac o idee asa cam la cat sa ma astept.
RaduWra
Ti-am vazut topicul pe 4tuning. Meserie masina, sa o folosesti sanatos in continuare si fara probleme.
argon
Misto flexul, Bosch profesional, ai gusturi.
Equinox
QUOTE(l@u @ 20 Dec 2013, 21:33)
mersi !
*



Nu ai pentru ce:)

QUOTE(emy_yig @ 20 Dec 2013, 22:32)
Salut din cate se vede esti din Piatra Neamt,daca nu e cu suparare unde ai vopsit masina si cat te-a ajuns?Am si eu in plan sa ii dau un mic "refresh" masinii la vara si sa imi fac o idee asa cam la cat sa ma astept.
*



Sunt din Roman(judetul Neamt)..Masina am vopsit-o la un verisor dar sincer sa iti spun nu recomand.A lucrat cu vorba aia in cap.."lasa asa ca merge,e DACIE" si na..deocamdata arata bine dar nu stiu cat o sa tina.

QUOTE(RaduWra @ 21 Dec 2013, 08:41)
Ti-am vazut topicul pe 4tuning. Meserie masina, sa o folosesti sanatos in continuare si fara probleme.
*



Iti multumesc la fel!
QUOTE(argon @ 21 Dec 2013, 09:24)
Misto flexul, Bosch profesional, ai gusturi.
*



Mersi mersi!
_______________
Deocamdata la masina nu se mai face nimic.
Ca planuri in 2014 sunt urmatoarele
-Sa dau cutia jos deoarece cred ca am coroana ovalizata deoarece se aude un sunet de parca freaca fier pe fier cand e masina la relantiu.Cand apas pe ambreiaj dispare zgomotul.Cu ocazia asta schimb si semeringurile de la cutie ca e plina de ulei.
-Sa schimb parbrizu cu unu nou.(cel pe care il am pe masina e zgariat rau de tot)
-Sa dau bordu jos si sa il fac cum trebuie.(am avut scoica si am trecut la cn3 )
-Sa vopsesc tablele(pana ce gasesc niste aliaje)
-Rezolvat problemele cu intratu apei in masina(pe la stopuri,cheder porbagaj,cheder parbriz ,si imi intra si la motor si se aduna la faru stang)
-Sa ma duc la un mester sa imi regleze usi,porbagaj,capota etc.(tinichigiu a fost cu durere in cur si a zis ca le regleaza dupa vopsire si a facut pe dq.)
Si mici detalii care ma omoara:)))
emy_yig
Tocmai atitudinea asta de "lasa asa ca merge,e DACIE" a ingropat multe masini bune..sad.gif
Equinox
QUOTE(emy_yig @ 21 Dec 2013, 17:47)
Tocmai atitudinea asta de "lasa asa ca merge,e DACIE" a ingropat multe masini bune..sad.gif
*



Corect.Asta e..
Pe langa ca a facut cu sila a cerut si 11 milioane.Si nu prea a facut multe..
El doar a sudat si vopsit.In rest,eu am facut tot.
Grunduit,antifonat,dat chit,slefuit,pregatit masina de vopsit,izolat etc..Mi-am invatat lectia,a 2 oara nu se va mai repeta

EDIT-M-a lasat si toba azi.
Am cautat de uzina dar nu am gasit deloc.Asa ca am luat una de conex..Am si montat-o.
O poza cu vechea toba..
Equinox
Va urez un Craciun fericit tuturor,multa sanatate!
Sa ne vedem cu bine anu viitor!
Sarbatori Fericite!
RaduWra
Craciun Fericit si tie ! Multa sanatate !!!
1310CL
Proasta alegere connex,mai bine iti luai de inox de la fier vechi,the best,am de mai bine de 3 ani si e ca noua si acum,doar ca e golita de site biggrin.gif
Equinox
QUOTE(1310CL @ 29 Dec 2013, 19:41)
Proasta alegere connex,mai bine iti luai de inox de la fier vechi,the best,am de mai bine de 3 ani si e ca noua si acum,doar ca e golita de site  biggrin.gif
*



Asta a fost singura pe care am gasit-o in graba..
Ma astept sa ma tina maxim 2 ani..dar asta e..poate o sa trecem la ceva inox sau sport..vedem..

Am decis ca saptamana viitoare sa ma apuc de masina.
Trebuie sa dau cutia jos sa schimb urmatoarele
-Coroana
-Patina
-un semering(imi curge ulei)
-suporti cutie(cred ca e unu rupt)
-ulei cutie(e din fabrica) si sa ma duc sa imi regleze cineva cutia.Si-a bagat un "mester" nasu acolo si eu acum in loc sa apas sa bag in marsalier imi intra direct si asa agat a 2 si risc sa sparg dq cutia si apoi am pus-o.
Trebuie sa caut si un electromotor deoarece asta a cedat de tot.NU mai da nici un semn de viata si culmea ca l-am refacut acum 5 luni(cred ca s-au dezlipit carbunii de pe el)dar il schimb deoarece imi fura si curent bobina aia nenorocita..
dacia_gpg
Patina ,te-ai referit la placuta limitatoare de la bieleta schimbatoare de viteze?La cutie nu trebuie sa-i faci nimic, sa reglezi la ea doar acea placuta limitatoare reglata corespunzator ca sa nu-ti intre cand dai a 2 a in marsarier.
Equinox
QUOTE(dacia_gpg @ 4 Jan 2014, 20:07)
Patina ,te-ai referit la placuta limitatoare de la bieleta schimbatoare de viteze?La cutie nu trebuie sa-i faci nimic, sa reglezi la ea doar acea placuta limitatoare reglata corespunzator ca sa nu-ti intre cand dai  a 2 a in marsarier.
*



Da corect!Multumesc ca m-ai corectat.
Ma tot cert cu un "mecanic" si el zice ca trebe sa dau motorul in fata ca sa pot demonta cutia si eu ii zic ca nu are rost sa ma ating de motor ca nu am treaba cu el..
Deci pana la urma trebuie dat motorul in fata sa scoti cutia? da sau nu?
BN64FLO
Patina vine chiar unde iese levierul schimbatorului de viteze din masina,nu are treaba nici cu cutia, nici cu motorul,chiar daca vrei sa dai cutia jos nu trebuie sa misti motorul,nu te incurca....
Equinox
QUOTE(BN64FLO @ 5 Jan 2014, 11:54)
Patina vine chiar unde iese levierul schimbatorului de viteze din masina,nu are treaba nici cu cutia, nici cu motorul,chiar daca vrei sa dai cutia jos nu trebuie sa misti motorul,nu te incurca....
*



Ok multumesc.
Saptamana viitoare intra in operatie masina biggrin.gif biggrin.gif
dacia_gpg
Dai cutia jos si schimbi si simeringurile de la axul planetar! wink.gif wink.gif
Equinox
QUOTE(dacia_gpg @ 5 Jan 2014, 20:46)
Dai cutia  jos si schimbi si simeringurile de la axul planetar! wink.gif  wink.gif
*



Trebuie obligatoriu schimbate sau se deteriorizeaza la demontare?
sobolan

QUOTE(Equinox @ 20 Dec 2013, 20:15)
Cateodata mai scadea la 173/174 dar in general la 175..
*



uimitor....ce precizie de ceas electronic poate avea acul ala pe sufa care trepideaza uneori si degeaba... rolleyes.gif

QUOTE(l@u @ 20 Dec 2013, 20:57)
cate rpm aveai la 175 km/h ?
*



prea mult,posibil ca s-a trezit cu vreun piston in brate...

QUOTE(Equinox @ 20 Dec 2013, 16:52)
Buna ziua.
Sunt nou pe acest forum dar in mare parte multi ma cunosc de pe 4tuning.
*



buna ziua...care-s aia ? ph34r.gif

ON :sudat cu electric ....sper,macar,ca ai dat cu bazic in cc....daca nu e jale,n-o sa tina....acolo e lonjeron,element de rezistenta.....
arunca naibii inscriptia aia "boss" de pe luneta laugh.gif
Equinox
Hai sa te lamuresc putin deoarece te vad putin pierdut..
Le luam pe rand..
1) Cand am zis "mai scadea pe la 173/174 am facut referinta pe GPS si am scris doar(incearca sa citesti tot inainte sa te apuci de dat replay)
Acul de pe ceasuri era deja la 180..

2) Iti doresc sa traga asa un motor de dacie din toata inima..
Singura problema de cand a fost refacut motor e ca sa gaurit plutitoru si m-a lasat doar atunci in atatia ani!

3) Masina peste aproximativ 2 ani intra iar la facut dar cand zic facut ma refer la demontarea completa..o reconditionare ca la carte..tinichigiul a lucrat cu urmatorul gand. "E dacie,merge asa"..Nu zic ca nu o sa ma tina tinichigeria.A fost facuta cat de cat bine.S-a sudat in argon cu sarma de 0.8 parca.si la sfarsit s-a dat cu un mastic special pentru suduri(e la tub si la cutiuta)

Si unde mai vezi tu BOSS pe luneta?
Sper ca te-am lamurit!
Sa revenim la subiect..
Nu am reusit din pacate sa dau cutia jos din cauza frigului.Incerc sa caut un garaj..
Trebuie sa o fac cat mai repede deoarece masina sta in parcare din cauza coroanei..
cosmin_2300
----
sobolan
QUOTE(Equinox @ 10 Jan 2014, 23:21)
2) Iti doresc sa traga asa un motor de dacie din toata inima..


*



Nu-mi dori asa ceva,nu mai ma intorc la dacia 1310 nici daca ramane ultima de pe pamant ! laugh.gif Eu nu cautam sa te iau la misto,parea ca tu faci asta,iar sa mergi cu o asa viteza cu o dacie inseamna incostienta pura,pericol real pentru tine si cei din jur....In rest succes la cele ce urmeaza sa le faci ! smile.gif
Equinox
Fiecare e cu parerea lui.
Nici eu nu am luat pe nimeni la misto.
Parerea mea e ca daca ai masina totu in regula la suspensie,bucsaraia,directie nu e ceva nebunesc.Viteaza aia a fost prinsa pe un drum drept liber,fara alti participanti.Doar eu si cu un prieten..
sobolan
Incearca sa nu mai mergi asa,gandeste-te ca viata ta sta intr-o biata garnitura din pompa de frana sau doamne fereste de vreun pivot etc.....
Cat despre "E dacie,merge asa".... pai.....daca o vrei calumea nu mai merge pe principiul asta,se putea si mai bine wink.gif ,eu am vazut un aparat electric de sudura in poza aia nu un aparat cu rola si butelie de argon de aia am spus despre sudura,am incercat si eu la o dacie electric,la o semiaripa, si nu a iesit OK ...dar era semiaripa nu lonjeron.....tabla auto e diferita la compozitie fata de tabla folosita in bricolaj/constructii etc......
Equinox
QUOTE(sobolan @ 12 Jan 2014, 00:29)
Incearca sa nu mai mergi asa,gandeste-te ca viata ta sta intr-o biata garnitura din pompa de frana sau doamne fereste de vreun pivot etc.....
Cat despre "E dacie,merge asa".... pai.....daca o vrei calumea nu mai merge pe principiul asta,se putea si mai bine wink.gif  ,eu am vazut un aparat electric de sudura in poza aia nu un aparat cu rola si butelie de argon de aia am spus despre sudura,am incercat si eu la o dacie electric,la o semiaripa, si nu a iesit OK ...dar era semiaripa nu lonjeron.....tabla auto e diferita la compozitie fata de tabla folosita in bricolaj/constructii etc......
*



In mare parte ai dreptate...dar stii vorba aia.
Fiecare stie ce are in curte biggrin.gif
Eu nu am lucrat cu gandu "E dacie merge asa"..am incercat sa lucrez cat mai bine.
Acolo unde am dus masina erau 2 tinichigii.Unu care lucra in autogen si unu in argon.Si am preferat argon dar pacat de cel care a lucrat in autogen.
Am preferat pe cineva tanar fata de cineva batran care o viata a lucrat in autogen si a fost greseala mea.Data viitoare o sa caut un tinichigiu care sa lucreze cu placere..
In fine,ma bucur macar ca am reusit sa ii mai prelungesc viata inca vre-o 2 -3 ani pana ce o sa intre iar la facut..

Revenind la subiect,nu am mai facut nimci la masina.e un ger afara de iti taie rasuflarea,mecanic am gasit dar care e mereu cu sticla de bere langa el si am zis pas.O las cand da primavara.
Pana atunci cautam piese.Am gasit la un amic in boxa niste piese aproape noi dar prine de praf,mizerie etc.Tocmai ce le-am terminat de curatat,lustruit etc biggrin.gif
DACIOTUL_97
Mai traieste verzitura ? ph34r.gif
Equinox
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 9 Feb 2015, 13:44)
Mai traieste verzitura ?  ph34r.gif
*



Desigur ca da.
E in aceeasi stare,nu s-au mai schimbat nimic(estetic vorbind).
Tocmai ieri am facut un drum de 250 de km .
A incercat sa imi faca cateva probleme din cauza unei bujii dar apoi si-a revenit si a primit numai talpa tongue.gif tongue.gif
Astept sa vina caldura..sa intre iar la tinichigerie..
O poza cat de cat mai recenta(aveam pana pe fata)

+cateva poze in legatura cu probleme aparute la caroserie.
Ii doresc multa sanatate si acum tinichigiului ph34r.gif ph34r.gif
DACIOTUL_97
Se pare ca esti in aceeasi situatie ca si mine blink.gif De data asta,incearca sa gasesti pe cineva care sa faca lucru de calitate,nu bidineala.La fel vreau sa fac si eu la urmatoarea reparatie (cel mai probabil cumpar sculele necesare si lucrez la ea personal-astfel capat si experienta) smile.gif

Ce i-as da si eu talpa... LolLolLo.gif Noroc ca mai am putin si ma apuc de soferit biggrin.gif

Spor la treaba si sa iasa frumoasa ! sofer2.gif
Equinox
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 9 Feb 2015, 15:07)
Se pare ca esti in aceeasi situatie ca si mine blink.gif De data asta,incearca sa gasesti pe cineva care sa faca lucru de calitate,nu bidineala.La fel vreau sa fac si eu la urmatoarea reparatie (cel mai probabil cumpar sculele necesare si lucrez la ea personal-astfel capat si experienta)  smile.gif

Ce i-as da si eu talpa... LolLolLo.gif Noroc ca mai am putin si ma apuc de soferit  biggrin.gif

Spor la treaba si sa iasa frumoasa !  sofer2.gif
*



La concluzia asta am ajuns si eu.
Urmeaza sa imi achizitionez absolut toate sculele si materialele si apoi sa caut un garaj ceva sa pot lucra in liniste.La bloc nu e chiar comod.
Ma bucura faptu ca elementele de baza sunt inca in stare excelenta.Mai ales pe burta e perfect antifonu si nu e pic de rugina.
Pe unde a umblat tinichigiul pe acolo au aparut bubele si pe langa asta mi-a facut si jale mare la motor cu vopseaua.Mai urc cateva poze sa vezi cata treaba am eu cand da caldura tongue.gif
Faca comica e urmatoarea.Inainte sa o fac,in masina nu intra un strop de apa!.
Acum..e jale mare..ma confrunt cu apa de o bucata de timp si tot o scot in speranta sa nu ramana acolo mult timp.Abia astept sa vina caldura sa ma apuc de caroserie incet incet.Deocamdata am pus mecanica la punct sa ma pot misca cu ea..
Sanatate si baniii sa fie si se fac toate.
Iti urez mult succes si cu a ta!
Alex 23
Tinichigiu ca tinichigiu dar nici vopsitoru nu a facut treaba buna deloc. Se vede ca este o lucrare lowcost.
Equinox
QUOTE(Alex 23 @ 9 Feb 2015, 20:03)
Tinichigiu ca tinichigiu dar nici vopsitoru nu a facut treaba buna deloc. Se vede ca este o lucrare lowcost.
*



Tinichigiul a facut si pe vopsitor ph34r.gif

Planul meu e urmator.
Sa ii rezolv problemele care le are,si in viitorul apropiat,sa o refac cum vreau eu.
Facuta toata bucati si fiecare piesa luata in parte.Atunci nu o sa mai fiu grabit.Poate sa dureze si un an,nu 2 sapt ca data trecuta..
Stiu,am si eu o vina pe deoparte.E o lucrare facuta doar cu 1000lei.
Raul90
Nici 1000 lei nu merita lucrarea. Ti-ai mai si facut delucru acuma cu curatatul pieselor...
DACIOTUL_97
QUOTE(Raul90 @ 10 Feb 2015, 16:25)
Ti-ai mai si facut delucru acuma cu curatatul pieselor...
*



N-are nimic ca asta e munca potrivita pentru noi,astia pasionati de vechituri laugh.gif
aditza579
Bai ce isi bat unii joc de masini... Dar si voi ii lasati. Ce am facut cu mana mea, e sfant.
Equinox
QUOTE(Raul90 @ 10 Feb 2015, 16:25)
Nici 1000 lei nu merita lucrarea. Ti-ai mai si facut delucru acuma cu curatatul pieselor...
*



Stiu..imi este invatatura de mana

QUOTE(DACIOTUL_97 @ 11 Feb 2015, 14:55)
N-are nimic ca asta e munca potrivita pentru noi,astia pasionati de vechituri  laugh.gif
*



Exact tongue.gif
QUOTE(aditza579 @ 12 Feb 2015, 14:15)
Bai ce isi bat unii joc de masini... Dar si voi ii lasati. Ce am facut cu mana mea, e sfant.
*



Iti dau dreptate..faptul e consumat,astept caldura sa o readuc la normal..

Am decis sa schimb uleiu din cutie din 2 motive.
1-Nu prea intra ok in viteze
2-E din fabrica cred.. tongue.gif

Ce ma sfatuiti sa iau?
maru
cum dacia nu prea e pretentioasa iti poti lua orice ulei de cutie 80w90 (2 litri) dar poti apela si la vechea marca de ulei romanesc T90 (am inteles ca au imbunatatit formula)
bafta cu masina
Equinox
Am sa ma documentez mai bine.Multumesc de sfat!
Sper sa scap si de acel sunet care e la relantiu. mad.gif
DACIOTUL_97
Ai rezolvat problema ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.