Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ne iau pielea de pe noi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
yooonutz
nu stiu ce sa fac. La Facultatea de Inginerie Electrica si Facultatea de Nave din Galati s-au triplat taxele la restante, printre altele, de la 30 ron la 100 (asa sa fie mai rotund)si suntem singurele facultati din toata universitatea la care se aplica treaba asta, la celelalte ramanand neschimbate. Idee a fost a unui prodecan "destept". Este posibil sa se mareasca o taxa in halul asta? si de ce numai la anumite facultati? ce se poate face?
Sony
In politehnica taxa de restanta este raportata la punctul de credit. Spre exemplu: un examen care are 6 credite costa 180 RON.
ashu
QUOTE(yooonutz @ 3 Oct 2005, 21:31)
ce se poate face?
*


Se poate invata mai bine.
nairam
Taticu .. in cazul asta nu ai altceva de facut decat sa te apuci serios de invatat si asa salvezi banutii...
Ehe taica pai cand eram eu student (la particolara) prima data cand dadeai restanta nu plateai ... dar apoi ..... trebuia sa te prezinti la examen cu chitanta in dinti .... puteai sa nu ai nici buletinu nici carnetul de student ... aia vroiau sa vada in primul rand chitanta .... Pai ce tu nu stiai ca asa se face treaba buna (asa se invata cartea mai bine) ia sa vezi ce te apuci de tocit cand sti ca daca nu iei examenul dai banutul ....
Tovarasul Lenin spunea: Invatati, Invatati si iar Invatati .... pentru a deveni fii de nadejde ai patriei noastre Republica ... aaaaaa cred ca asta spunea Ceausescu ...biggrin.gif
Tu ca simplu student, daca e decizia rectoratului, decanatului etc.... nu ai ce face ... decat ceea ce am spus mai sus ...
Sony
Teoretic e simplu: inveti mai bine. Practic este mult mai aiurea. Sunt foarte multe situatii in care mergi la un examen la care inveti si profesorul te pica pentru ca nu are chef sa te treaca. Apoi mergi in restanta fara sa inveti nimic, bati campii pe foaia de examen si l-ai luat.
Din pacate, invatamantul universitar politehnic este de la an la an tot mai stupid din cauza unor dinozauri care se senilizeaza.
nairam
@Sony Stai linistit ca ... pe vremea mea ... la Particolara ... la Teoria Generala a dreptului am "reusit" cam 80% dintre studenti sa picam si sa sustinem respectivul examen de vreo 4-5 ori .... "Performanta" mea am realizat-o (cu acelasi profesor de la T.G.D.) la Drept Funciar .... am dat respectivul examen de 8 ori ..... Cam de a 5-a oara stiam deja cartea pe dinafara (avea doar vreo 60 de pagini) dar .....Pur si simplu nu a vrut sa ma treaca ..... Si io plateam nene cu bani munciti de mine nu dati de "taticu"..... cam 150.000 lei vechi per examen acum vreo 6-7 ani .....
J o h n n y

Din pacate mai e vorba si de scaderea calitatii invatamantului universitar, se vede asta de la an la an... plus taxe mari de studiu, te trezesti ca ca ai dat o gramada de bani pt o diploma care uneori nu are valoare dpdv al cunostintelor acumulate.
yooonutz
si cu profii care te pica si zic sa vii la anu' ca asa li s-a sculat lor (nu exagerez). cu astia ce faci? Dar cum de se aplica numai la 2 facultati din toata universitatea? noi suntem cu 3 perechi de 00 sau cu buzunare mai adanci?
asta ma deranjeaza.
Sony
Un exemplu edificator este cand X copiaza de la Y, X ia examenul, iar Y il pica.
Sunt foarte multi asistenti, baieti tineri si valorosi, care sunt tinuti in umbra de fosilele care se agata de catedra cu dintii. Prevad ca va iesi un mic razboi intre cadrele universitare acum cand se reduce numarul anilor de studii.
nairam
QUOTE(Johnny_Bravo @ 3 Oct 2005, 23:00)
Din pacate mai e vorba si de scaderea calitatii invatamantului universitar, se vede asta de la an la an... plus taxe mari de studiu, te trezesti ca ca ai dat o gramada de bani pt o diploma care uneori nu are valoare  dpdv al cunostintelor acumulate.
*


Fraticule in Facultate nu inveti decat sa sti unde sa cauti cand ai nevoie de ceva in viata reala ... uneori nici atat .. Cu alte cuvinte inveti principiile.. In facultate daca vrei sa inveti o poti face .... Calitatea slaba a invatamantului este data si de studenti .... Pentru ca Profesorii nu inventeaza ei "roata" ... Rotile (cursurile si principiile pe care ti le insusesti in facultate) sunt aceleasi de cand lumea si pamantul... Deci daca vrei sa inveti o poti face ... si singur .... Iar valoarea diplomei nu consta neaparat in banii pe care i-ai dat pentru ca sa o obtii, asta reprezinta cam 20 % din valoare iar restul de 80% consta in volumul de "cunostinte acumulate", care cunostinte puse in practica, cu oarece imaginatie si noroc te pot duce departe ...
E drept ca fara aia 20 % poti sa inveti tu mult si bine pe cont propriu ...
Cat despre "dinozauri" lasa ca si astia au farmecul lor ... pai daca nu ar fi ei tu de ce ai sa mai razi cand o sa imbatranesti ..... "Aha taica "..... vezi postul meu de mai sus.
J o h n n y
Ok, de acord cu tine, nu am spus ca valoare unei diplome e date de banii cheluiti pe facultate ci tocmai de cunostitele dobandite. Exact asta am scris si eu smile.gif
Totusi, in urma cu cativa ani parca cei ce terminau o facultate erau mai bine pregatiti si instruiti fata de cei din ziua de azi. Mi-e greu sa cred ca azi sunt numai studenti sub medie in facultati iar in trecut erau doar studenti super-destepti. Era vorba si de un o modalitate mai eficienta de face invatamant. Era o calitate mai buna.
Sony
Acum poti gasi lesne intr-o facultate tehnica destui indivizi care nu cunosc principiile mecanici newtoniene. Dar felul in care isi fac treaba dinozaurii nu te motiveaza in nici-un fel sa inveti, ci din contra.
Pacat ca generatia tanara de cadre didactice este faultata. S-au pregatit din greu si presteaza pt 5 mil salariu, in timp ce fosilele ridica 30-35 milioane si au impresia ca sunt de neinlocuit, iar studentii sunt niste bieti purici in fata lor. Si e bine daca strivesti cat mai multi.
nairam
Era o preselectie mai buna in sensul ca in trecut La Facultate intra cine putea (a se citi invata) si iesea toata lumea (dar "gena" invataturii era deja selectata inca de la inceput) acum intra toata lumea si iese toata lumea... normal ca a scazut nivelul de pregatire al absolventilor ... doar tre sa-l aliniem si pe asta la nivelul UE ..... Ce vrei sa le facem concurenta alora din UE? Si sa primim noi posturi mai bune decat ei ?
Ptiu ce tampenii reale am inceput sa torn .....
Smudo
Boicotarea taxei. Spor la invatat.
RIon
ceva gen ANPC???
nairam
Stai sa vezi ca se preconizeaza ca taxele la particolere sa ajunga pe la 1000 - 1500 Euroi .... Sa vezi atunci calitate .....
@RIon: ANPC= Agentia Nationala pentru Protectia Consumatorului ? radmasa.gif la asta chiar nu ma gandisem ....
Exista autonomie universitara ... cu alte cuvinte astia pot sa faca aproape tot ce vor pe acolo si nu-i intreaba nimeni nimic de sanatate ...
Cruchot
QUOTE(yooonutz @ 3 Oct 2005, 22:01)
si cu profii care te pica si zic sa vii la anu' ca asa li s-a sculat lor (nu exagerez). cu astia ce faci? Dar cum de se aplica numai la 2 facultati din toata universitatea? noi suntem cu 3 perechi de 00 sau cu buzunare mai adanci?
asta ma deranjeaza.
*


Sau cu babele care predau informatica fara a fi capabile sa copieze un fisier de pe floapa pe desktop...
Cheia succesulu la facultate este sa ti se vada mutra in sala, la seminarii sa ridici mana chiar cu intrebari idioate dar sa fii vazut ca te intereseaza, si sa pari deodata luminat de explicatiile profilor (adica sa pupi sistemul de operare cat mai mult). De fapt definitia este pupincurism. Daca faci asta succesul nu are cum sa-ti scape, valabil a fost si la noi la facultate, iar fetele se pare ac au un talent special pentru asta...
Lexy
Welcome to the real world....
Din pacate partea proasta este ca aceste este doar inceputul!
Asadar burta pe carte !!!
yooonutz
hi hi hi. incepe greva. asta a fost picatura care a umplut paharul. sa moara dinozaurii gun3.gif
Lexy
Azi am auzit o magarie de zile mari..penibila dupa parerea mea.
La un centru de copiere/scanare etc ehh va vine sa scredeti ca-ti cer bani ca sa-ti treaca documentul pe stick/cd/etc?E doar 10mii dar nu vorbim de valoare, vorbim de principiu!!!

Am zis ca nu-i adevarat!

Si in alta ordine de idei si la noi in facultate xerox-ul din biblioteci era mai scump(dublu) decat un alt xerox care-l aveam in incinta facultatii...
tatabobu
Lexy, nu inteleg la ce te referi. Sa mor si nu inteleg care e magaria.
paulp
economia de piata functionala, legea cererii si ofertei wink.gif
MoneyTalks
QUOTE(yooonutz @ 3 Oct 2005, 20:31)
ce se poate face?

Sa inveti ca sa nu ai restanta... tongue.gif
adso
hehe, ce usor e de spus...

da' cum io le-am inramat deja p'ale mele:

Invatati bai, sa nu aveti restanta... cat tupeu dom'ne...
Lexy
QUOTE(tatabobu @ 4 Oct 2005, 13:13)
Lexy, nu inteleg la ce te referi. Sa mor si nu inteleg care e magaria.
*



Magaria mi se pare ca daca eu iti dau bani sa-mi scanezi ceva mi se pare logic ca pasul urmator de salvare a informatiei pe un suport sa fie moka ca doar de aceea am scanat ..nu sa-ti ceara pe langa banii de scanare taxa de 10.000 lei vechi ca sa-ti puna fisierul de un stick/cd/discheta.Mi se pare aberant....

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.