Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurari auto tip RCA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
indrecan_calin
Voi cat platiti asigurare pe 6 luni?
Ii ceva neinregula cu mine sau asa scumpe sunt?
Solenza euro 2, am permis din 2007, nicio amenda, am 25 de ani, necasatorit. Platesc aprox 450 lei pe 6 luni...ma termina...
Am masina de aproape 2 ani
sharkky
Problema este varsta ... E dezastru pentru soferii sub 30 ani ...
solenza zaz
cam asa e e vb de varsta eu am 31 si am dat pe 6 luni 165 ron
Maskatu
QUOTE(indrecan_calin @ 18 Jan 2014, 09:55)
Voi cat platiti asigurare pe 6 luni?
Ii ceva neinregula cu mine sau asa scumpe sunt?
Solenza euro 2, am permis din 2007, nicio amenda, am 25 de ani, necasatorit. Platesc aprox 450 lei pe 6 luni...ma termina...
Am masina de aproape 2 ani
*


Varsta este problema. Daca ai pana in 30 de ani este dublu spre triplu. Singurul lucru care te poate ajuta este o clasa mare de bonusare. Eu spre exemplu am B8 acum si o sa trec la b8 sau b10 in functie de perioada de asigurare adica 6 luni sau 12 luni. Sau daca era o masina mai noua cu taxa de inmatriculare mai mica, o treceai pe numele unei rude sau cunostinte.
ORIJINAL21
QUOTE(Maskatu @ 18 Jan 2014, 18:33)
Varsta este problema. Eu spre exemplu am B8 acum si o sa trec la b8 sau b10
*





"ce inseamna b8 b10... bb" >>??
Maskatu
Este sistemul Bonus Malus de fidelizare a celor care nu fac accidente, respectiv de penalizare a celor care fac accidente in mod constant. Spre exemplu cand ti-ai luat prima oara masina, ai plecat cu ea de la B0 (zero) adica pretul standard, apoi daca nu ai facut accident ai primit cate o clasa la 6 luni. Sistemul a fost implementat in urma cu 4-5 ani, de aceea eu am acum b8, adica o reducere de 32%. Maximul de bonusare este clasa b14, adica reducere de 50% fata de pretul standard, iar malus este pana la M8, adica pret dublu.

Pe cei pana in 30 de ani ne ajuta foarte putin, tinand cont ca din pretul standard avem din start un adaos de 100 pana la 200%. smile.gif Mai multe detalii pe google sistem bonus malus.

Sau aici
http://www.rca-asigurat.ro/bonus-malus.html
gaboru4all
Eu am 24 de ani,permis de 6 ani, am B8 iar la ultima asigurare in decembrie am platit 340 ron/6 luni.Daca nu era Timbrul de mediu direct pe numele unui bunic o inscriam:)))
Iulikk
22 de ani, permis din 2009. RCA daca solenza era pe numele meu: 1500 de lei pt 12 luni. Din fericire masina e pe numele moșului (56 de ani, permis... de cand s-a inventat permisu', cred huh.gif , fara accident in ultimii 20 de ani laugh.gif ). Rca pe 12 luni: 210 lei smile.gif .

Cand imi voi cumpara masina mea (chiar asa... oare cand? sad.gif ), sigur va fi pe numele lui tongue.gif .
Maskatu
You lucky...
offspring
Am 24 de ani, permis din 2008, nu am calculat sa vad suma daca era pe numele meu. Probabil, asemanator cu ce a postat Iulikk smile.gif. La fel, masina pe numele mosului, RCA 219 RON pe 12 luni.

Edit: Este trecut la B10. smile.gif
Maskatu
Pensionar + B10 este cea mai buna combinatie. Cireasa de pe tort ar fi ca masina sa fie inmatriculata intr-un oras mai mic sau undeva in mediul rural.
supertorr
Am 24 ani,permis din anul 2008,Dacia Solenza 1.4Mpi an de fabricatie 2005, clasa B6 si am dat 760 lei pe asigurarea pe 12 luni (cea mai ieftina) sad.gif .
Iulikk
Io-s cu an mai tanar, permis din 2009 ... 12 luni, cea mai ieftina 1300 de lei, noroc ca nu e masina pe numele meu.
Tavy84
Permis din 2007, clasa B8, 118 lei pe jumatate de an la cel mai ieftin asigurator.

Recomand dealerii de la Auchan Militari..
Maskatu
QUOTE(supertorr @ 15 Feb 2014, 13:40)
Am 24 ani,permis din anul 2008,Dacia Solenza 1.4Mpi an de fabricatie 2005, clasa B6 si am dat 760 lei pe asigurarea pe 12 luni  (cea mai ieftina) sad.gif .
*


Asa o avem toti, stai linistit. mellow.gif

PS Anul de fabricatie al masinii, nu conteaza in calcularea primei de asigurare.
Iliealexandru
O parere si de la mine 23 de ani permis din 09.2008 Clasa B12 acum 6 luni a costat fix 430 ron pe 6 luni ....m-a terminat asigurarea dar am inteles ca nu e nici o metoda pentru asta.o seara buna
bogdanelkva
Imi vine s-o iau la fuga la ce preturi vad aici blink.gif
Permis 2004,B8,37 years,12 luni,283 lei,tot mai ieftina de la an la an tongue.gif
Iliealexandru
bogdanelkva chiar sunt invidios pe tine mare greseala am facut ca am inmatriculato pe numele meu imi vine sa ma dau cu capu de tot peretii daca stiam ca nesimtiti astia de la guvern pun taxele astea.
Maskatu
Daca nu era taxa de "prima inmatriculare" care au introdus-o chiar si pentru masinile inmatriculate de ani de zile, puteam sa le vindem cuiva din familie care are peste 30 de ani. Dar in combinatia actuala, ne-am luat o mare teapa.
bogdanelkva
Tot pe 12 luni,tot la Allianz, B10,293 lei. wink.gif La multi ani!
danygaro
Similar ca si confratele de mai sus.
B 10, cel mai ieftin la Omniasig, 331 lei /an. Era cu vreo cateva zile in urma, cu vreo 2-3 lei mai ieftin, la City Insurance. Asta e.
Din pacate nu locuiesc in Reghin, ci in Constanta, orasul ... Păstaiei.
Si are cel mai scump tarif al RCA, din pacate, cu mult peste alte orase.
Si ”peste” capitala patriei noastre preaminunate, București !!!
Maskatu
Ti se pare mult 331 pe an? Eu am 600 / an cu b10. Asta vara aveam 650.
maru
daca tot o sa creasca astia pretul la asigurari nu stiu ce cale sa mai gasim ca sa`i fentam iar combinatia aia cu vanzare-cumparare pe numele la parinti nu prea mai merge ca e taxa mare..
Maskatu
Daca cumperi o alta masina (mai noua, cu euro 4-5) merge cu inmatriculatul pe numele unei persoane in varsta. In cazul de fata (super nove sau solenze) nu merge pentru ca taxa este de ordinul sutelor de euro, uneori chiar si peste 1000.
C a t a l i n
Din fericire, nu o sa ma puteti face asta mult timp.

Se va implementa si la noi sistemul corect, in care asigurarea e a soferului, nu a masinii.

2 Jan 2015, 20:18:
QUOTE(Maskatu @ 16 Feb 2014, 07:46)
Daca nu era taxa de "prima inmatriculare"
*



Buna dimineata, taxa de prima inmatriculare nu mai exista de ani de zile.

Acum se plateste timbru de mediu.
spik1
Cum adica, "asigurarea e a soferului"?
C a t a l i n
Adica esti un sofer problema, platesti asigurare mare.
Esti un sofer fara evenimente, platesti putin. Nu conteaza ce conduci, sau cui apartine.

RCA-ul va fi personal, nu va mai fi emis pentru o masina, ci pentru o persoana.

Fiecare sofer va fi asigurat si va putea conduce orice masina, nu va mai conta capacitatea autoturismului sau varsta proprietarului, care oricum erau criterii irelevante. Sunt atatia proprietari de autoturisme, ce nu au permis, sau sunt incapabili sa conduca.
sorinnx2
Adica nu se va mai putea face asigurare masinii pe alt nume decat al soferului . Asigurarea se va face doar pe numele soferului masinii sau asa ceva .
Doar am explicat ce-i mai sus ,nu sunt la curent .
maru
am inteles catalin cam ce vrei sa spui, dar ia pune`te in locul unei persoane care are ca job soferia si datorita zecilor de mii de km anual mai este implicat in evenimente rutiere si acasa are o masina personala.. deci: din pricina accidentelor cu masina de la servici va plati o asigurare astronomica pentru masina personala ? wacko.gif
C a t a l i n
Si cu permisul nu e la fel? Tu ai permis de serviciu si permis privat?
maru
era vorba de asigurare nu de permis.. este o mare diferenta ! masina este un bun transmisibil pe cand permisul NU !
e ca si cum ai spune ca daca ai gresit in trafic si ai mai multe categorii pe permis sa`ti ia doar pt categoria pe care ai condus`o la momentu` respectiv
C a t a l i n
Amice, daca ai nevoie de permis pentru a-ti castiga painea, respecti regulile de circulatie.
Daca vrei asigurare la pret decent, mergi prudent.
spik1
[/QUOTE]Fiecare sofer va fi asigurat si va putea conduce orice masina, nu va mai conta capacitatea autoturismului sau varsta proprietarului, care oricum erau criterii irelevante.[/QUOTE]

Adica intr-o familie, sa zicem, au trei permise si doar o masina, inseamna ca se vor plati trei asigurari, sau in alta ordine de idei se vor mari considerabil numarul de "cotizatii" la nemernicii astia de la asigurari!
indrecan_calin
eu abia astept sa se rezolve problema asigurarilor. de o luna am refacut rca-ul si am platit fix 600 de lei pt 6 luni. Oras: Baia Mare. fac asigurarea pe solenza de aproape 3 ani fara sa fiu implicat in accident sau sa iau amenda.
de data asta am facut asigurarea pe numele meu desi mi-a fost foarte greu sa dau 600 de lei.
daca pana-mi expira din nou asigurarea nu se intampla nimic, atunci o sa caut o cale sa-i dau in judecata (da nu stiu pe cine) pt asigurarea exagerata si pt taxa de mediu si mai exagerata.
prin taxa de mediu m-au privat de dreptul de a face ce vreau cu masina si prin asigurarea atat de mare m-au determinat sa nu mai circul cu masina...o sa ma interesez pe cine si cum sa dau in judecata
spik1
Ar fi o chestie...eu sunt de parere ca ar fi binevenit un asemenea proces si la o scara mai mare. O asociatie, strangere de fonduri, un avocat bun...o asociatie care sa apere interesul soferilor corecti.
marius80_eugen
QUOTE(indrecan_calin @ 3 Jan 2015, 16:45)
eu abia astept sa se rezolve problema asigurarilor. de o luna am refacut rca-ul si am platit fix 600 de lei pt 6 luni. Oras: Baia Mare. fac asigurarea pe solenza de aproape 3 ani fara sa fiu implicat in accident sau sa iau amenda.
de data asta am facut asigurarea pe numele meu desi mi-a fost foarte greu sa dau 600 de lei.
daca pana-mi expira din nou asigurarea nu se intampla nimic, atunci o sa caut o cale sa-i dau in judecata (da nu stiu pe cine) pt asigurarea exagerata si pt taxa de mediu si mai exagerata.
prin taxa de mediu m-au privat de dreptul de a face ce vreau cu masina si prin asigurarea atat de mare m-au determinat sa nu mai circul cu masina...o sa ma interesez pe cine si cum sa dau in judecata
*



Prin taxa de mediu nu te-a privat nimeni de nimic . Ca nu gasesti cumparator ... e alta treaba , dar cum cum vezi , romanul este inventiv , asa ca se fac deja contracte de comodat ...
Asigurarea exagerata nu este de fapt exagerata pentru ca majoritatea reparatiilor in cazul unui accident depasesc cu mult valoarea pe care tu o platesti . Numai vopsitul unui reper depaseste 600 lei , asa ca unde este exagerata ? La masinile de peste 12.000 euro , media reparatiilor depasesc 2.000 lei , iar oamenii platesc asigurari chiar sub valoarea asigurarii tale.
Nu ti se pare normal ca si cei din asigurari sa castige bani in plus fata de ce platesc la reparatii ? Cei din sanatate cum fac ? Iti platesc ei medicamente de valoarea taxelor platite intr-un an din salariu ?
Statistic cei sub 30 de ani fac cele mai multe accidente , asa ca cei sub 30 de ani platesc mai mult , unde este anormal ? Se lauda pe toate forumurile si se pun pe youtube cu 260 km/h si apar in fiecare zi la stirile de la ora 5 , dar vor taxe si asigurari mici . Asta NU se poate .
Si daca nu este cazul tau , ei bine , platesti pentru GENERATIA ta , pentru varsta ta , pentru experienta ta si pentru ce fac altii de varsta ta . Eu am platit 280 lei pe RCA si nu ma pot plange la 34 de ani , la fel , fara accidente .
Intereseaza-te cat costa in Anglia , Franta si Germania asigurarea si impozitul pentru o masina de 1400 cmc si apoi sa vezi cum o duc si altii ! Problema este de fapt alta si nu inteleg de ce va ascundeti dupa deget : nivelul de trai al romanilor !
Si ca sa vezi si unde este problema va mai intreb cat costa mobilele care le folositi ? Dar cat au costat prostiile si zdranganelele care le putineti la masini ? Subwooferele si alte prostii ? Dar in ce alte electronice de care nu aveati de fapt nevoie ati bagat banii de black friday ? Oare era nevoie de un laptop i5-i7 de 1.800 - 2.500 lei sau mergea si un Celeron dual core de 900 lei ?
Personal , desi cunosc zeci de familii , poate chiar sute de persoane , nu cunosc pe nimeni care sa nu poata sa stranga de la un an la altul banii de asigurare , de rovinieta , de impozite si de ceva reparatii .
In ultimii ani parca lovindu-ma melancolia , cand conduc SLZ si ajung la un semafor la care sunt macar 6-10 masini imi dau seama ca am cea mai ieftina masina , dar care consuma poate cel mai putin dintre toate , costa cel mai putin sa o repar , am cele mai mici taxe , are cea mai ieftina asigurare si parca celorlalti le e putin mai frica sa se bage in fata , ca ei au de pierdut si platit inzecit . biggrin.gif Nu stiu ce altceva sa mai vreau de la masina asta si nu stiu ce vreti voi de la ale voastre .
Culmea este ca si eu am ajuns la concluzia asta dupa ce am strans bani de alta , dupa ce ma tot gandesc ce si cum sa o vand si parca nu imi vine . Iar imi vin in minte cuvintele unui prieten alaturid e care aveam atunci berline amandoi si imi spunea ca in Dacie e ca si cum te duci la curve , adica e nasol inainte sa intri , e nasol dupa ce iesi , dar inauntru te simti bine smile.gif)
Cei care nu ajung la concluziile astea ar trebui sa se gandeasca foarte serios ori sa o vanda si sa treaca la bicicleta/transport in comun , ori la cu totul alta marca/model , pentru ca SLZ nu este pentru voi nici ca bani de intretinere/taxe, nici la confort si va spun asta pentru ca eu o am din 2005 , iar ea e din 2003, asa ca am avut la dispozitie multi ani sa cuget la toate astea si am trecut prin destule cu ea si ea cu mine biggrin.gif.

P.S. Ia zi Caline , cum e cu acele de la bord care le-ai schimbat ? Dar bordul de Logan cu CB ? Pentru astea ai avut bani ? Dar intretinerea unui PISICI cat costa pe an ?
maru
ca bine le mai zici ! felicitari up.gif
indrecan_calin
Marius80, am zis ca am platit asigurarea de 600 de lei pe 6 luni dar mi se pare exagerat de mare comparativ cu alte asigurari facute pe marci de 10 ori mai scumpe. Sa-ti dau un exemplu: un prieten are un ford de 10000de euro si a platit asigurare 300 de lei pe an (asigurare pe soacra lui care nici macar nu are permis). Masina are peste 100 de cai putere (nu mai retin cat) si o conduce el. Mie chestia asta nu mi se pare normala. Da, stiu ca ii scump sa repari o masina mai ales in ziua de azi dar gandeste-te ca eu daca o tin tot asa, in 3 ani am platit din asigurari valoarea masinii mele. Pe cand prietenul mai sus mentionat in cati ani plateste valoarea masinii?
Si ma mai deranjeaza o treaba: cele mai multe accidente sunt provocate de tineri sub 30 de ani....dar cati dintre ei conduceau masini cu asigurari pe numele lor??? iti zic eu: putini.
Si taxa de mediu ma priveaza de acest drept tocmai pt ca nu o cumpara nimeni. Tu ai cumpara o masina de 1000 de euro si sa platesti taxa de mediu inca 1000? cat despre cei care fac contract de comodat...ii alegerea lor, eu nu incurajez si nici nu vreau. Statul ar trebui sa ia niste masuri in privinta asta.
Conduc solenza pt ca-mi place, am pus ceasuri de logan pt ca-mi place si tin o pisica tot pt ca-mi place. Dar cat platesc eu pt ceasuri au platit si altii si cat platesc eu pt intretinerea pisicii platesc si altii. Daca vreau sa tin pisica, nu-mi baga nimeni nicio taxa, pe cand daca vreau sa tin masina trebuie sa platesc asigurarea OBLIGATORIE si discriminatorie.
Nu-mi spune ca nu te deranjeaza sa platesti 1200 de lei pe an pt confortul solenzei in timp ce altii platesc 300 de lei. Diferenta este mult prea mare! Cand am zis ca prin asigurarea mare m-au determinat sa nu mai circul cu masina nu m-am referit ca nu am de unde scoate banii.
Ar trebui sa se faca urmatorul studiu: cati din tinerii soferi de sub 30 de ani au asigurari (masini) pe numele lor.
Am mai spus ca peste aprox 5 luni trebuie sa refac asigurarea si o sa va mai anunt atunci ce decizie am luat, dar voi cauta o cale de a-i da in judecata chiar daca asta presupune sa mai platesc o perioada asigurarea pana la solutionare.
P.S.: voi pune poza cu acele roz laugh.gif si sper sa primesc si un raspuns cu referire la vopseaua care sa o foslosesc sa-mi iasa treaba buna (la topicul respectiv)
danygaro
Am asistat ca simplu observator fara sa fiu partizanul niciunuia la mica disputa pe marginea RCA-ului. Fiecare are dreptate in felul sau, clar. Insa ce m-a distrat teribil, a fost maxima lui Marius Eugen, pe care il citez: ” ... in Dacie e ca si cum te duci la curve, adica e nasol inainte sa intri , e nasol dupa ce iesi , dar inauntru te simti bine. ” Pe asta n-o stiam.
Revenind la problema spinoasa a RCA-ului, intr-adevar este un pic frustranta suma pe care o plateste un tanar pana in 30 ani. Si aici il plang pe ”solenzar”, nu beizadeaua care conduce limuzina germana, americana sau japoneza a lui ta-su sau mă-sa. Am vazut o gramada de ”cotețari” aici prin Constanta, cu masini de fite, dar care au farul sau stopul lipte cu scoth, sau vreo infundatura in bara sau caroserie ”seculara”, ca nu au bani de inlocuit/reparat.
Nu contest, sunt si persoane pana in 30 ani responsabile, care conduc prudent, dar au pondere relativ mica in opinia mea. Ma uit mai cu seama vara, cand vin gherțoii pe litoral. Faza e ca acest fenomen este contagios, din pacate. Iar virusul, am senzatia, isi are originea acolo prin Bucuresti/ Ilfov. Fara suparare. Si este foarte contagios, de aceea Constanta are printre cele mai scumpe asigurari RCA, dupa Galați, daca imi aduc bine aminte. Pentru acele 3-4 luni de sezon, pe care personal le detest. Deh ...nu-mi place caldura. cool.gif
Am vazut multe masini cu astfel de numere, implicate in evoluții care mai de care mai periculoase, doar doar sa atraga atentia. Daca ar fi Politia ceva mai vigilenta si-ar face planul de amenzi foarte repede si usor. Dar asta e alta poveste.

Personal, imi este teama sa am un asfel de incident, sunt absolut sigur ca pe fondul acestor preturi mari, multi nu au (nu isi vor mai incheia o polita RCA).
Si sa vedeti circ atunci, intr-o astfel de situatie. De aceea, chiar daca masina personala nu mai este chiar tanara, prefer sa ii fac CASCO. Just in case.
Am trecut printr-un episod destul de neplacut, in care m-a atins unul cu o masina inmatriculata in Bulgaria (era un puștan de vreo 22-24 ani), si am avut ceva de tras. Asta in conditiile in care m-am dus la Politie cu nr de inmatriculare. Nimic.
Am reparat-o pe banii mei (era ceva minor), dar daca ar fi fost ceva mai ... grav.
Cum iti recuperzi paguba, dând nătărăul neposesor de RCA in judecată ... ? Nashpa, nasol, cââââhhh. blush.gif
spik1
marius80_eugen, este punctul tau de vedere. Asta nu inseamna ca din alt punct de vedere nu vorbesti aiurea. Daca tu crezi ca aceste taxe sunt normale ca valoare te inseli. In Romania totul este pe interesul unora, cu complicitatea autoritatilor, pe spinarea celor multi.
Nu vreu sa creez o polemica, doar mi-am expus punctul de vedere.
maru
spik sa stii ca marius80_eugen de data asta are dreptate (chiar daca in alte postari nu am fost deloc de acord cu ele in unele privinte) numai ca depinde din ce perspectiva privesti lucrurile
pana la urma cine isi permite (sau cat ne mai permitem) sa`si faca RCA circula pe drumurile publice iar de se impute treaba si mai rau poate o sa renuntam o parte din noi la masini sau cand vom inmatricula o masina ne vom gandi de doua ori daca o vom trece pe numele nostru sau pe cel al parintilor
si asta cu trecutul pe alt nume nu stiu cati ani o sa mai tina pe la noi ca acu` ceva timp se auzea ca doar cel care este trecut in talon sa conduca masina sau daca este pe firma sa aibe procura , ceea ce bineinteles este o aberatie ordinara dar tocmai din aceasta cauza doreau sa schimbe legea, pentru a evita fentarea RCA-ului si a celor care circula cu masini pe alt nume (in special cele cu numere de bulgaria,franta,italia,anglia si care or mai fi)
Crap
s-a scumpit...de la 142 de lei, la 170 smile.gif B10...59 ani, fara accident.

george_scala_2004
QUOTE(spik1 @ 5 Jan 2015, 22:39)
marius80_eugen,  este punctul tau de vedere. Asta nu inseamna ca din alt punct de vedere nu vorbesti aiurea. Daca tu crezi ca aceste taxe sunt normale ca valoare te inseli. In Romania totul este pe interesul unora, cu complicitatea autoritatilor, pe spinarea celor multi.
Nu vreu sa creez o polemica, doar mi-am expus punctul de vedere.
*



http://greatnews.ro/asigurare-auto-2015-comparatie-pret-rca/
danygaro
Am refacut simularea, si am sesizat ca in cazul meu, RCA a scazut fata de acum 2-3 zile cu cativa leuti. Nu multi, doar vreo 3-4 lei.
Cand am comandat polita , la Omniasig era cel mai ieftin 331,08 lei/an. Acum vad ca cel mai ieftin este la City Insurance.
Curios este insa altceva. Anul trecut am avut RCA LA City Insurance (227 lei/an). M-au anuntat prin SMS la sfarsit de an, ca noua polita ma costa 329 (scumpire de peste 100 lei si de peste 40% fata de 2014, nu 30 % cum se afirma in presa), si atunci cand m-am hotarat sa o fac, se facuse 365. Am renuntat si m-am reorientat catre Omniasig (331,08 lei). Acum vad ca iar au scazut pretul, la cat mi-au propus initial.
Late, too late.
marius80_eugen
Eu mereu fac asigurarile in noiembrie , astfel incat prind ultimele zile de asigurari ieftine si le fac chiar si cu o luna inainte. Anul trecut 264 lei , anul asta 284 lei si e valabila pana in noiembrie.

QUOTE(indrecan_calin @ 5 Jan 2015, 12:33)
Marius80, am zis ca am platit asigurarea de 600 de lei pe 6 luni dar mi se pare exagerat de mare comparativ cu alte asigurari facute pe marci de 10 ori mai scumpe. Sa-ti dau un exemplu: un prieten are un ford de 10000de euro si  a platit asigurare 300 de lei pe an (asigurare pe soacra lui care nici macar nu are permis). Masina are peste 100 de cai putere (nu mai retin cat) si o conduce el. Mie chestia asta nu mi se pare normala. Da, stiu ca ii scump sa repari o masina mai ales in ziua de azi dar gandeste-te ca eu daca o tin tot asa, in 3 ani am platit din asigurari valoarea masinii mele. Pe cand prietenul mai sus mentionat in cati ani plateste valoarea masinii?
Si ma mai deranjeaza o treaba: cele mai multe accidente sunt provocate de tineri sub 30 de ani....dar cati dintre ei conduceau masini cu asigurari pe numele lor??? iti zic eu: putini.
Si taxa de mediu ma priveaza de acest drept tocmai pt ca nu o cumpara nimeni. Tu ai cumpara o masina de 1000 de euro si sa platesti taxa de mediu inca 1000? cat despre cei care fac contract de comodat...ii alegerea lor, eu nu incurajez si nici nu vreau. Statul ar trebui sa ia niste masuri in privinta asta.
Conduc solenza pt ca-mi place, am pus ceasuri de logan pt ca-mi place si tin o pisica tot pt ca-mi place. Dar cat platesc eu pt ceasuri au platit si altii si cat platesc eu pt intretinerea pisicii platesc si altii. Daca vreau sa tin pisica, nu-mi baga nimeni nicio taxa, pe cand daca vreau sa tin masina trebuie sa platesc asigurarea OBLIGATORIE si discriminatorie.
Nu-mi spune ca nu te deranjeaza sa platesti 1200 de lei pe an pt confortul solenzei in timp ce altii platesc 300 de lei. Diferenta este mult prea mare! Cand am zis ca prin asigurarea mare m-au determinat sa nu mai circul cu masina nu m-am referit ca nu am de unde scoate banii.
Ar trebui sa se faca urmatorul studiu: cati din tinerii soferi de sub 30 de ani au asigurari (masini) pe numele lor.
*


Daca ai platit 600 lei pe 6 luni inseamna ca ai avut accident in ultimii ani , altfel nu aveai cum sa ajungi la 1.200 lei/an . Eu stiu ca experienta sub 10 ani si ani sub 300 , pentur un Logan 1.4 era 680 lei asigurarea . Si restul de exemple cu vecinii care sunt baieti destepti nu conteaza pentru ca fiecare se descurca cum poate.
Eu nu am pisica , nici caine , am renuntat si la acvarii , nu fumez si nu beau decat de la altii radmasa.gif Deci iti dai seama cata economie fac , defapt as putea spune ca masina mea se intretine singura daca fac socoteala ca ii costa pe altii fumatul, bautura si intretinerea animalelor.
Statisticile sunt facute deja , nu uita ca in aceste statistici sunt bagi si motociclistii si scuteristii ... asa ca e clar ca nu se inseala in statistici .
Totusi , o mare problema sunt pensionarii care au 50% reducere din cate stiu eu ... deci va dati seama ca din ce platim toti in plus si mai ales "tinerii astia vitezomani" se duce pentru acoperirea politelor pensionarilor , care , sa fim sinceri ca majoritatea sunt accidente ambulante.
Cred ca ar trebui sa te obisnuiesti cu ideea ca viata nu este corecta , cu atat mai putin legile , asta inainte de a ajunge la discutii de genul cat valoreaza viata cuiva in cazul unui accident in diferite tari din UE.
Conduci masina pentru ca iti place , o modifici cum vrei , ai pisica pentru ca vrei si iti permiti viata care o ai pentru ca asa vrei tu ... ei bine pentru asta se plateste. Daca vrei alte taxe si impozite altfel calculate , mai corect , mergi la CEDO si cere chestia asta pentru toti romanii , nu doar pentru tine daca vrei sustinere si sfaturi.
Daca tu vrei sa-i dai in judecata ca sa platesti TU mai putin , asta nu inseamna ca TOTI vom plati mai putin , ci doar tu . Ce castigi tu si ce vrei tu, ti se aplica doar tie , nu celorlalti . Asa fac toti cu taxa de mediu si apoi se lauda cu ce au reusit .
Astea sunt legile si nu le poti schimba , iar daca tu vrei sa-ti faci dreptate , drum bun ! Daca nu-ti convin , esti chiar liber sa incerci in alte tari .
Pana cand nu te intruchipezi in Don Quihote si asigurarile sa fie morile de vant , iti recomand ca si tu , cat se mai poate sa FENTEZI cat poti si cum poti . Toti facem sau cel putin incercam sa facem asta , pentru ca fiind corect mori de foame, iar platind taxele corect nu inseamna ca iti imbunatatesti viata cu ceva .
In prezent ai voie sa conduci masina altcuiva cat timp este cu acordul acelei persoane , iar asta NU poate fi NICIODATA impiedicat. Chiar si politia iti recomanda , daca ai baut , lasi pe altul sa conduca ! DAR este proprietatea ta si o imprumuti cat si cum vrei. In alta tari ii obliga sa mearga mai multi la serviciu in aceeasi masina , ca sa faca economie , iar la noi daca iei un stopist te poti alege cu o mare amenda.
De fapt figurile ca nu ai voie sa dai masina la altul pornesc de la asiguratori , nu de la Politie !!! Ei fac figuri pentru ca multi trec masina pe numele parintilor ca sa plateasca asigurari si taxe mai mici si o conduc asa multi ani . Ca se gandesc ei sa faca acum asigurare pentru OM , e alta treaba , dar asta va dura foarte mult , iar asigurarea masinii este valabila indiferent de figurile lor , pentru ca pana la urma asigurarea masinii tale repara masina celui troznit de tine , daca e vina ta.
In 3-4 ani platesti valoarea masinii ? Pai da , ia cumpara-ti una de 20.000 de euro si sa vezi ca nu se mai potriveste calculul. Nu inteleg de ce nu ti-a picat fisa ca toti incearca sa te faca sa fii un consumator cat mai mare ( de masini , e bunuri , de consumabile , de carburanti , de servicii -asigurari ...) pentru ca pentru guvern asta esti si numai pentru asta esti bun . La orice cumperi platesti TVA , accize , taxe , impozite ... asa ca , daca masina ta nu merita cat platesti pentru ea , cumpara alta noua si scumpa pentru care vei plati 5-10 ani rate , 3-5 ani reviziile la preturi nesimtite , CASCO pe perioada creditului , taxe mai mari pentru ca e masina mai scumpa , motor mai mare probabil ...
De ce oare nu se doreste sa se rezolve si la noi problema cu pistele de bicicleta , cu scutere si cu motocicletele ? Pai alea consuma putin , fac traficul mai fluid , consumi mai putin , ajungi mai repede la serviciu ... nu castiga NIMENI in afara de tine. Dar masinile electrice sau hybride de ce nu sunt mult mai ieftine ? Si uite asa ajungi la Teoria conspiratiei !!!

Apropos , cu cat s-a marit impozitul pentru o Solenza ??? Ati calculat ??? 173.gif gun3.gif
indrecan_calin
nu sunt de aceeasi parere cu tine si as vrea sa te contrazic in proportie de 90% din ce ai spus, dar am lungi povestea pe forum degeaba...nu vreau sa sune a jignire dar mi-am exprimat punctul de vedere mai sus si nu are rost sa ma repet.
seara faina!
danygaro
Marius am senzatia ca nu poti incheia o asigurare RCA cu mai mult de 30 zile inainte de data expirarii. Cel putin simulatorul de pe E...g.., unde am incheiat-o eu, nu permite.
Si ca fapt divers, ieri erau niste preturi, azi sunt altele, mai mici, din fercire ... pentru altii blush.gif .
Asta e !
Iata dovada. A se vedea si atasamentul postat ieri.
Maskatu
Defapt nu poti incheia o polita rca cu mai mult de o luna sau maxim o luna si jumatate de la data curenta. Pe sistemul am gasit acum rca ieftin si imi fac incepand cu 1 aprilie ca sa am continuitate. Nu poti. Nu te lasa aplicatia sa selectezi o data atat de inaintata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.