Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aveti pesti?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Electronistu'
... sa vorbim si noi despre soiul asta de vertebrate.

Eu am, ca altfel nu mai incepeam topicul.

Am un caras de 2 ani, cu voal, care "locuieste" intr-un acvariu de 40 l. 5 carasei din aceeasi specie, o luna au. stau in 20 de litri, asta pana cresc nitel.
Si 5 gurami albastri, 2 femele si 3 masculi, care stau in 30 litri (tot pana mai cresc nitel biggrin.gif),
Vreau sa vad ce pesti mai aveti, ca mai vorbisem cu cineva de pe forum care era pasionat.
Mentionez ca pe viitor vreau sa ma extind biggrin.gif
Ake
Eu n-am, desi mi-ar placea. Insa preturile mi se par de-a dreptul descurajatoare. Acvariu intre 5 si 20 milioane, pesti mai rasariti intre 1 si 3 milioane bucata....Cel putin cam astea erau preturile in magazinul din Cora. Erau ce-i drept si pesti mai ieftini, dar eu nu prea-i vedeam fara ochelari sad.gif
Electronistu'
Adevarata placere in acvaristica nu este sa iti cumperi cel mai frumos acvariu, cel mai scump, si pestele cel mai mare si mai portocaliu.
Este sa iti construiesti tu propriul acvariu, care te ajunge in 2 milioane unul baban. Sa iti iei pestii doriti de mici, sa ii aduci la maturitate si apoi sa ii inmultesti chiar tu.
Cu 3 milioane iti pui la punct un acvariu cu plante, cu filtre si tot ce trebuie. A, si pesti biggrin.gif.

Dar daca vrei sa iti faci tu totul cum iti place, necesita ceva timp si pasiune. Dar in final si satisfactia va fi muult mai mare.

Bafta si eu zic sa te mai gandesti, ca banii nu sunt totul smile.gif
MMihai
Il invit pe GeorgeB sa ne vorbeasca un pic aici .. smile.gif
Ov
lui ii place sa-i haleasca radmasa.gif
Electronistu'
QUOTE(Ov @ 4 Oct 2005, 17:46)
lui ii place sa-i haleasca radmasa.gif
*


va rog in mod expres sa nu degenerati de la subiect si sa nu faceti caterinca.
E un subiect cat se poate de serios.
Abu
Si eu am un acvariu de 5 ani. Are 250 litri si tin 5 discusi in el. Ma pasioneaza foarte mult acesti pesti, mi se par de-a dreptul maiestuosi. Am investit foarte mult in aparatura (UV, RO unit, O3 generator) ptr. ca in Ploiesti apa de la robinet este sub orice critica si nu se poate folosi ca atare. Ce sa zic, este un hobby costisitor, nu numai pestii dar si intretinerea acvariului costa mult . Ex: numai consumul de curent depaseste 100KW pe luna.
Electronistu'
Ai si tu dreptate, dar asta intr-un stadiu mai avansat. Dar de exemplu daca omului ii plac niste carasi cu voal care nu au nevoie de incalzitor, fiind pesti de apa rece, si are un acvariu de 100 l in care tine un mascul si o femela, cu un filtru care consuma 5-6 watti? Plus iluminarea, la latitudinea fiecariua.
Intr-adevar este un hobby fff costisitor, daca ajungi pasionat. Dar pt un acvariu frumusel intr-o camera, nu iti trebuie cine stie ce fonduri. smile.gif Cam atat.

P.S.: Si eu tot asa am inceput, nefiind dispus sa cheltui cine stie cati bani pt asa ceva, doar sa am un acvariu care sa imi placa. Oricum s-a cam agravat "boala" biggrin.gif
Abu
QUOTE(Electronistu' @ 4 Oct 2005, 19:32)
P.S.: Si eu tot asa am inceput, nefiind dispus sa cheltui cine stie cati bani pt asa ceva, doar sa am un acvariu care sa imi placa. Oricum s-a cam agravat "boala" biggrin.gif
*



Pai exact asta am vrut sa evidentiez, ca in timp, daca esti pasionat, te cam "imbolnavesti" si scoti tot mai mult din buzunare. Bine, asta nu e un motiv sa nu incepi acest hobby insa, mai devreme sau mai tarziu, daca chiar iti place sigur ajungi sa "evoluezi" smile.gif
marianrec
Eu unul am incercat sa le ofer un mediu cat mai natural si am evoluat de la un "bol" de 5L la un acvariu de 100L. Eu zic ca este suficient pt un apartament si nu necesita sume foarte mari pt intretinere.
Cei mai "batrani ar fi sanitarii, apoi betta, tetrazoni, moly, neoni, zebre si sper de saptamana viitoare 2 "rechini"


post-336-1110552475.gif
De ce dumnezeu nu pot sa pun o poza? (The requested file upload failed because suitable permissions have not been enabled on the 'uploads' directory. Please contact the board administrator and inform them of this error)
Electronistu'
Dezvaluie-ne si despre ce pesti e vorba smile.gif
ICET

Am si eu un acvariu de 30l,facut de mine acum 5 ani cand aveam mult mai mult timp.Am plecat de la o pereche de xifo,gupi si zebre.Mai am 3 xifo si 4 gupi din prima generatie,un sanitar de vreo 4 ani si 2 scalari de 1 an.
Mi-ar place mult un acvariu mai mare,dar costa scump si nici timp nu mai am ca sa confectionez altul.Pana una alta ma multumesc cu ce am.
Cruchot
Eu am un acvariu de 30l, dar e cam prea aglomerat (sint incepator).
Acvariul e din sticla d e4 si m-a costat 300 de mii, deci nu e mult deloc.
Un acvariu serios, la 80l se gaseste cam la 1 mil. lei, cauti in Obor, nu la Pet Shopuri sau cine stie ce acvariu de firma care este si 10 milioane.
Cat despre pesti.. un guppy e 15-20k, moly si xipho 20-25k, si cam acestia sint pestii de pus intr-un acvariu comunitar - frumosi, ieftiuni, usor d eintretinut.
bertro
vorbim numai despre pesti sau si alte "inotatoare"? sunt fericitul (sau cand face galagie la 6 dimineata - nefericitul) posesor al unei broaste testoase de Florida. Are 2 ani, e mare si gras ca un purcel si isi duce zilele intr-un acvariu de 40l, care incepe sa devina prea mic pt el (deocamdata no $ de altul). Desi mi s-a recomandat de la inceput sa-i pun apa doar de 3-4 degete, nu prea i-a placut, asa ca acum are apa 25 cm adancime, in care inoata mai tot timpul si o "plaja" unde se mai urca din cand in cand sa se aeriseasca. Haleste intr-o veselie pestisori si carne. De 10 ori daca i-as da mancare pe zi si tot ar manca. Odata a bagat in el jumate de piept de pui facut suvite. Probabil daca ii dau o mana o ingurgiteaza si pe aia fara probleme smile.gif I-as lua si niste pestisori sau o alta broscuta, dar mi-e frica sa nu-i manance disperatul.
GIC
QUOTE(Electronistu' @ 4 Oct 2005, 18:02)
... sa vorbim si noi despre soiul asta de nevertebrate.
*




QUOTE(Electronistu' @ 4 Oct 2005, 19:05)
va rog in mod expres sa nu degenerati de la subiect si sa nu faceti caterinca.
E un subiect cat se poate de serios.
*


Vezi ca tu ai inceput cu glumele. radmasa.gif
Electronistu'
Am corectat. Ma ierti?
Ant
Bertro, same here... acvariu 50l in care nu mai incape broscuta.Mananca si pesti vii si cel mai nasol ca mananca si plantele (am incercat de 3 ori sa-i pun ceva verdeata in acvariu si haleste tot). A fugarit o boarta cam o luna pana a reusit s-o prinda si sa o haleasca. sad.gif momentan e claustrat intr-un lighean din motive de locatie temporara la soacra biggrin.gif
ionutctn
Am avut si eu acvariu mai micut cu xifo, gupi, beta, scalari, sanitari, melci de acvariu etc. Au inceput sa moara multi spun ca din cauza apei de la robinet. Ma rog pe vremea ai nu aveam acvator etc etc.
Am o intrebare stupida. Mi-a spus cineva ca nu e bine ca acvariul sa stea in camera unde dormi ca te imbolnavesti de plamani. E adevarat????
Electronistu'
Depinde... as spune ca e total fals, e doar un mit. Acesta se leaga de umiditatea crescuta in camera respectiva, dar daca ai in camera pana in 150 de litri cred ca poti dormi linistit. Plus ca daca ai acvarii cu capace etanse (recomandate din n motive) nici nu mai ai treaba, poti sa tii si 1000 de litri.
Nu iti fa probleme din cauza aceasta.

Pestii care zici tu ca ti-au murit, sper ca nu le puneai apa direct de la robinet?! smile.gif
Ov
io stiam ca atunci cand schimbi apa, nu pui de la robinet direct ci o fierbi (si evident o lasi la raceala ca altfel iese o ciorba la propriu) mai intai.
IRONICK
Eu asa mi-am omorat pesti, fara sa stiu ca le face rau apa de la robinet. (apa nefiarta de la robinet). Pana sa le pun apa de la robinet foloseam apa de la tara, de izvor.
Eram la "generala" atunci, copil nestiutor.
Electronistu'
Mare greseala fierberea apei. Se distrug 99% din bacteriile benefice pestilor, si fara de care ei nu rezista mai mult de 2-3 zile, poate o saptamana in functie de pesti.
Cea mai buna metoda e sa se pastreze apa in bidoane de plastic (5 litri de obicei) cu gura larga. Asta pt dezvoltarea acelor bacterii si pt. evaporarea clorului. Bineinteles, bidoanele nu se astupa.
Apa se pastreaza in acele bidoane minim 2-3 zile inainte de a o da spre "folosinta" pestilor. smile.gif
Deci NU FIERBETI APA!
Ov
ups, sorry, eu asa stiam, am avut si eu pesti cand eram mic si inseamna ca erau rezistenti la apa fiarta, nu si la aia direct de la robinet pe care dupa ce a turnat-o maica-mea in acvariu, au decedat toti pestii.
Electronistu'
Probabil e vorba de carasi ca astia is mai rezistenti. Intr-adevar la apa fiarta mai scapa, dar la apa cu clor, direct de la robinet nu au nici o sansa. Cel putin la noi la Bacau apa cateodata miroase ff puternic a clor (cred ca pana la10%). Ii omoara instant smile.gif
GeorgeB
juwel rekord 96l .
2 scalari, 1 gourami, 5 callistus, muuuuuulti neoni , cativa ancistrus , cativa sanitari biggrin.gif

multe plante . pun poze mai tarziu biggrin.gif
Smiley
60l
fauna: cory + gupi + moly + pomacea
flora: elodea, valisneria, java moss
bertro
in legatura cu apa: depide probabil si de calitatea apei din orasul/cartierul respectiv. eu la grasanul meu pun de 2 ani numai apa de la robinet (lasata in cada ~24 ore sa plece clorul) si nu are nimic. ba dimpotriva e tot mai gras si mai prosper pe zi ce trece tongue.gif si da, Ant si al meu rade si plante si tot. Chiar am avut supriza sa-l gasesc intr-o zi rozand de zor la tubul de aerisire al filtrului (cazuse in apa tot in urma zbenguielilor lui de prin acvariu, ca nu sta locului nici sa-l impusti. si mai zic unii ca testoasele sunt incete!)

LATER EDIT: a, sa ai grija mare cu ligheanul ala, ca le place sa evadeze. Pana sa-i cumpar acvariu l-am tinut si eu intr-un recipient mai putin inalt si de multe ori m-am intors acasa si-l gaseam pe sub pat. se catara si iesea din recipient, isi dadea drumul de pe birou jos pe covor (sa mor io daca am vazut animalut mai cretin) si de acolo se ascundea in cel mai indepartat colt de sub pat. il scoteam plin de praf si scame. si acum se mai intinde pe peretii acvariului, dar nu ajunge pana sus.
ionutctn
Eu puneam apa sa stea in bidoane si pe urma in acvariu.
Multumesc de raspunsuri.
O sa incep sa imi construiesc din nou un acvariu.
marianrec
Puneti si voi niste poze....
bmjean
Am avut pesti multi. Acum am doi: pe nevasta-mea (zodia pesti) si un somn pitic prins de mine (atunci avea cca.5cm, acum 10cm).
Am avut mai multi pesti printre care cei mai valorosi: 2 rechini, 2 soparle, 2 serpi si restu din cei "comuni" din magazine, dar am gresit lasandu-i impreuna cu o testoasa de 2 ani, care i-a mancat pe toti.
Sant multumit de sonm, il analizez cateodata cum se hraneste, il aud noaptea cand iese la vanat, clipocind apa, cand trec pe langa acvariu (50l) vine dupa mine si cand misc degetul pe sticla, ma urmeaza.
In acvariu am pus un coral (cumparat de la mare - cca. 30cm, o scoica de balta cca. 20cm). Nu este pretentios, nu-i trebuie aer cu pompa, nici caldura suplimentara, il hranesc cam la 4-5 zile cu peste (ii tai felii mici, din pestii prinsi de mine si tinuti in congelator - clean, stiuca, scobar, crap).
In rest, pssttt!Nu ati auzit (citit) ca am animal in casa! Nu vreau sa platesc pentru el la intretinere! Ok?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.