Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ingalbenire vas expansiune
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
noo_yd
de cand a inceput sa ninga si am mers cu motorul mai turat vasul de expansiune a capatat o culoare galbuie parca ar avea ulei in el , dar nu are ulei ca am bagat degetele in antigel si nu e deloc unsuros , nici nivelul la ulei nu a scazut , de ce a capatat culoarea asta ? antigelul e schimbat in toamna ....
C@talin
rugina diluata .
noo_yd
am inteles, si ce ar trebui sa fac ? sa spal vasul de expansiune ?
P-A-C-O
QUOTE(noo_yd @ 3 Feb 2014, 13:02)
am inteles, si ce ar trebui sa fac ? sa spal vasul de expansiune ?
*


il poti inlocui, nu e o avere....
nikuniku
noo_yd
daca ai cumparat antigel de 5 lei bidonu de 5 litri de la supermarket acum suporti consecintele
un antigel bun se cumpara de la piese auto,antigelu Hepu este OK pentru logan,asta daca nu cumperi ,,,,de origine,,,,
vasu se spala cu solutie de desfundat chiuveta,adica pe romaneste cu soda caustica,vezi ca arde pielea,
cristio_79
Se demonteaza, se baga detartrant pentru chiuvete/wc-uri in el, se agita usor, dupa care se clateste. Se face ca nou. Am facut si eu treaba asta. Si cu antigelul de origine tot apar niste depuneri pe fundul ala dublu, parca este un namol.
nikuniku
cristio_79 esti sigur?
eu in fosta masina am folosit asa ceva de cand am cumparato,schimbat la 4 ani si vasu era curat si fara ,,,namol,,,dupa 3 ani,de la cumparare,am inlocuit garnitura de chiulasa,pierdea ulei intre bloc si chiulasa si motoru era curat si fara depuneri pe exterioru camasilor
cristio_79
Foarte sigur.
Nu am folosit altceva decat antigelul din poza. Avea o pelicula verde inchis spre negru pe fundul vasului de expansiune. Masina am luat-o de noua, la vreo 5 ani am schimbat antigelul original cu cel din poza, moment in care am curatat si vasul cu detartrant.
Nu am avut nici un fel de problema cu garnitura de chiulasa, cu pierderi de antigel sau altceva.
valioglu
Nu ii faci nimic, antigelul se schimba un pic la culoare in timp, se face mai maroniu. Cand schimbi pompa de apa schimbi si amestecul de antigel. In nici un caz nu baga solutii in el, o sa corodezi radiatorul sau caloriferul.
cristio_79
Eu am demontat vasul si l-am curatat cu detartrant, apoi l-am clatit bine cu apa curata. Nu am curatat vasul pe masina si nici nu am introdus nimic in circuitul de racire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.