Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scheme electrice
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Olynth
Salut , am si eu o rugaminte la voi , care le aveti cu desenatul schemelor electronice si cei care ati montat buzzere si proiectoare .
# As vrea sa pun pe dacioara mea un buzzer de 9-12 V ca e a doua oara cand raman fara baterie sad.gif( si nu stiu cum sa fac , daca aveti o ideie sau o scema ar fi perfect smile.gif
# Pentru montat proiectoare e nevoie sa pun releu * pe fiecare proiector sau merge legat direct la plus si minus ( metoda de lenes ) si un comutator si sa imi cumpar un stingator nou in caz de ia foc ? smile.gif)))
(pun si un model de proiector ca sa va faceti idee ce as vrea sa montez smile.gif )
DJ-55-AMC
E de ajuns ca pui un singur releu pentru amandoua. Pui o siguranta dupa releu ( in functie de ce putere au becurile). Butonul poti sa il legi la blocul de lumini, adica sa nu poti sa aprinzi proiectoarele daca nu sunt luminile aprinse.

Extinctor i-ati oricum!
Olynth
QUOTE(DJ-55-AMC @ 18 Feb 2014, 19:02)
E de ajuns ca pui un singur releu pentru amandoua. Pui o siguranta dupa releu ( in functie de ce putere au becurile). Butonul poti sa il legi la blocul de lumini, adica sa nu poti sa aprinzi proiectoarele daca nu sunt luminile aprinse.

Extinctor i-ati oricum!
*




Extintor am da e expirat de 1 an cred :-? , si acuma intrebarea de baraj este daca proiectoarele au de exemplu 55W releu e bun de +80 A ?
nikuniku
pentru legaturi buzzer
plusu de la buzer se leaga la firu care alimenteaza pozitiile,si minusul la butonu de la plafoniera
daca uiti pozitiile aprinse in momentu cand deschizi usa la sofer buzerul va atentiona ca ai uitat ceva aprins
pentru proiectoare uite ceva pe intelesu unor lenesi
DJ-55-AMC
E de ajuns unul de 30A. Consumul tau total este de 110 W.
W= V*A
110/12= 9,16 A Siguranta o poti pune de 15A
Olynth
Multumesc ! Cand faci pentru prima data e mai greu fara ajutor smile.gif
bygy007
o fi asa greu de cautat inainte sa deschizi un nou topic?
proiectoare
buzzer
scheme
Olynth
QUOTE(bygy007 @ 19 Feb 2014, 00:12)
o fi asa greu de cautat inainte sa deschizi un nou topic?
proiectoare
buzzer
scheme
*



Am cautat da nu prea le—am inteles si nu cunosc simbolurile , de acea vam rugat pe voi smile.gif
bygy007
puteai scrie acolo si iti raspundea cineva
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.