Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Despre City Insurance
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4
Lord Hades
Salve,
Trebuie sa imi fac primul RCA pe cont propriu din viata.

Am gasit o oferta tentanta la City Insurance.
Deoarece incerc sa ma feresc de Euroins, Carpatica si mai nou Astra, tare imi e sa nu fie si City Insurance in acelasi nivel.

Pe internet nu am gasit cine stie ce informatii despre probleme cu RCA la City.
Daca are cineva mai multe informatii e bine venit.

Multumiri!
cosmin_angh3l
city este ok din cate am inteles. eu am facut saptamana asta la ei(direct pe site la ei ca e mult mai ieftin). eu am vb cu cineva care se ocupa de asigurari si mi-a spus ca sunt ok pt ca si eu aveam dubii legate de ei.
brutus1789
Si eu am avut ceva timp un rca pe 6 luni la ei. Nu am avut dauna, nimic.
Dar nu am auzit lumea sa plang de ei ca de Euroins, etc.
Nici foarte buni, nici rai.
Markos
Si eu am RCA la ei. N-am auzit (deocamdată) nimic nasol despre ei.
rtBK
cand vrei sa auzi ceva nasol de o firma de asigurari cauta " teapa x firma asigurare". smile.gif si eu tot la ei mi-am facut ca fapt divers smile.gif)
Markos
Mă refeream la știri negative prin mass-media. Că sar în ochi.

Nemulțumiți pe net găsești pentru orice firmă, inevitabil sleep.gif
RadulescuRomulus
cauta pe net.
city insurance este un "copil" de-al lui astra sau euroins. nu stiu exact.
A fost un reportaj despre cum autoritatile din italia s-au sesizat ca city insurance din RO asigura cladiri si cargo pe acolo la niste sume exorbitant de mici fata de asiguratorii italieni.

evident, asta nu inseamna ca nu poti face rca la ei, mai ales ca - si daca s-ar vorbi de rau - tot la ei iti faci rca, mai ales cand sunt mai ieftini decat ceilalti [la momentul simularii de oferta!]

E bine sa cascati ochii cand va faceti RCA si cam pe unde sunt puncte de constatare a daunelor [la fiecare soc de asigurari]. E important sa stiti cam pe unde trebuie sa mergeti in caz de accident. Eu, de ex, la firma am casco la parc facut la astra - la fiecare dauna trebuie sa merg *** editat *** tocmai in berceni, dupa metro de acolo, pe metalurgiei. Ai de mers de ti se face rau de la nervi. CArpatica de ex are birou de constatare si pe str Brasov [adica in oras!!!!] si in Rahova...
Markos
E copilul lui Odobescu de aproape un an icon_mrgreen.gif
Solon
Masina reparata in service la ei cu asigurare city insurance, pe rca-ul vinovatului. Am dus-o joi dimineata si am luat-o vineri dupa amiaza. Bine, aveam doar aripa usor indoita. a iesit foarte bine. Dpmdv sunt ok.
RadulescuRomulus
ca a iesit aripa bine nu e din cauza asiguratorului, oricum s-ar chema el.
din "cauza" asiguratorului ar fi ca ai lasat-o joi si ai luat-o vineri = exista o credibilitate in piata.

apropo, ca esti din bucale, unde au city pct de constatare?
Lord Hades
Au birou de constatare in brasov, cel putin asa zice pe siteul lor.
Nu sunt foarte ieftini pe un an au 610 lei vs 685 asirom. Daca faci direct la ei pe site primesti discount 25 %. Asta ii face ieftini :-)
kosfunny
QUOTE(Lord Hades @ 21 Feb 2014, 11:16)

Deoarece incerc sa ma feresc de Euroins, Carpatica si mai nou Astra, tare imi e sa nu fie si City Insurance in acelasi nivel.

Pe internet nu am gasit cine stie ce informatii despre probleme cu RCA la City.
Daca are cineva mai multe informatii e bine venit.

Multumiri!
*



Din experienta mea de consultant in despagubiri iti pot spune ca la City e mai grea procedura de despagubire decat la Carpatica. Pe langa asta sunt si foarte ...necomunicativi !

Probabil ca inca au fonduri dar acum ca au inceptut sa aplicea politica de preturi mici cum au facut-o odata Carpatica si Euroinsul vor ajunge rapid rau famati !
BZN
QUOTE(Markos @ 21 Feb 2014, 21:24)
Si eu am RCA la ei. N-am auzit (deocamdată) nimic nasol despre ei.
*


+1

Ca tot e la moda, am facut si eu o simulare la ei... 67 lei / 6 luni la Tico. Ieftin ca braga.
C@talin
astias nebuni la mine la tico Pret online: 709.55 RON pe 6 luni , nu stiu de ce miau pus b0 ca am B8 pe asta ultima.

am pus-o sa ma pregatesc sufleteste luna viitoare sa inteleg ? sad.gif
Solon
QUOTE(RadulescuRomulus @ 21 Feb 2014, 22:14)
ca a iesit aripa bine nu e din cauza asiguratorului, oricum s-ar chema el.
din "cauza" asiguratorului ar fi ca ai lasat-o joi si ai luat-o vineri = exista o credibilitate in piata.

apropo, ca esti din bucale, unde au city pct de constatare?
*


Punctul de constatare al daunelor e pe o strada care duce la biserica Sf silvestru. E in zona intersectiei Calea Mosilor-Mihai Eminescu. E si service acolo. Intrucat nu aveau decontare directa cu producatorul masinii mele, ca sa nu mai umblu, am lasat-o acolo la ei la reparat. Termenul de reparatie mi s-a parut decent, mai ales ca nu ma grabeam. Mi-au dat-o spalata si pe afara si pe dinauntru.
Nu au umblat la cd:ii prindeam repede ca aveam un 'live" al lui Judas Priest. Dar era dat incet ca sa nu ii deranjeze.
Acum nu stiu cat a costat reparatia, nu a fost o avere, probabil ca de aia a si mers repede. Daca dauna e mai mare cine stie ce se mai intampla.
C@talin
blink.gif
tr04www
Si eu am incheiat rca la ei. In vara am rezolvat o dauna pe rca-ul vinovatului la ei, luni am dus masina in service iar marti dupa-amiaza, am ridicat-o. Bara fata+armatura, far drepata si carenajele de la roata.
kosfunny
Despagubirile accidentelor usoare in general se rezolva repede la toti asiguratorii daca mergi la serviceuri colaboratoare ,bineinteles cu conditia sa cunosti cat de cat legislatia iar pretentiile sa nu fie exagerate. Problemele apar in cazurile de daune mari, daune totale , vatamari corporale, etc unde foarte putini asiguratori urmeaza procedurile ca la lege si fac calculele corect.
Un exemplu dau, in cazul accidentului din Muntenegru Omniasig nu a dat afara inca niciun ban pana sa se fianlizeze ancheta . Pe RCA sa spunem ca i-a permis legea sa amane cu toate ca acceasi lege ii permite sa despagubeasca si inainte sau sa acorde sume in avans dar la despagubirea pe Casco, desi polita era una complexa , atat pt vehicul cat si pt accidentele de persoane, Omniasig nu are nicio scuza ca nu a dat banii inca.
Sunt sigur ca o mare vina o au si hienele de avocati care vor sa complice lucrurile pentru a putea cumpara mai usor drepturi de despagubire , dar Omniasig nu are nicio scuza ca nu a venit in intampinarea pagubitilor .
Despre avocatii rau intentionati am avut un topic deschis aici in care explicam niste mecanisme mai necunoscute pentru oamenii care nu au avut tangente cu sistemul dar se pare ca cineva , probabil tot asa rau intentionat a sters topicul fara sa imi dea o explicatie .
L-as ruga sa sterga si mesajele in care ofeream consultanta gratuita colegilor cu daune precum si informatiile corecte pe care l-am adus pe acest forum pt a mai stopa dezinformarea existenta in acest domeniu si pe care unii se pare ca au interese ascunse pentru a o mentine sau chiar a o accentua.
pedroo23
Am facut si eu de curand rca-ul la ei...nu am gasit mai ieftin in alta parte. Cand mi-a venit polita, am inteles de ce, cartea verde e valabila numai in romania. Pe mine chiar nu ma deranjeaza.
Lord Hades
Cartea verde nu e facută tocmai pt strainatate? Cum sa fie valabilă doar pentru romania?
kxz
Ai facut prima asigurare, in vederea inmatricularii. Sunt cateva firme de asigurari care emit cartea verde barata in cazul asta. Se faceau multe magarii.
dupa ce inmatriculezi masina, te duci inapoi la broker/agent, si pe baza adeverintei primite la inmatriculare sau a talonului, ei iti emit o noua asigurare cu cartea verde debarata.
pedroo23
kxz - intradevar, a fost prima asigurare facuta/ in vederea inmatricularii. Chiar nu stiam treaba asta cu schimbatul. daca planuiesc ceva cu siguranta voi face treaba asta.
multumesc pentru pont !
Brainie
Și io am făcut la City pentru mașină noo, fără talon, pe baza facturii (cartea verde valabilă peste tot); după ce am obținut talonul, am cerut înscrierea numărului (toată lumea m-a asigurat că nu e neapărat necesară schimbarea, identificarea fiind după seria caroseriei); mi s-a dat un duplicat cu toate datele.

Toate operațiunile (polița inițială și emiterea duplicatului) derulate prin ăia ieftini, fără nicio problemă (la birou, nu prin poștă).
Lord Hades
Gata am arestat RCA la City; sa fie intr-un ceas bun si sa nu am nevoie de ea smile.gif

am iesit la 460 lei pe 1 an, cumparat direct de la ei de pe site. S-a trecut VIN in loc de numar de inmatriculare, si cartea verde e barata mai putin romania.
dupa ce fac inmatricularea pot solicita alt exemplar de RCA (nu ca m-ar tenta sa ma plimb prin oiropa)
rtBK
Interesant eu nu am vazut sa fie barata cartea verde si am facut rca tot pe VIN. sa ma uit...
Lord Hades
Atasez dovada:
[attachmentid=1627934078]
RadulescuRomulus

noutati si aici
Lord Hades
tarziu smile.gif daca nu am pocnit pe nimeni in 10 ani nu am de gand sa incep acum.
sincer imi e mai frica de ceilalti decat de mine.
Pe logan am avut 3 evenimente (unul a fost efractie ce e drept) si toate au fost din vina altora.
cristio_79
Am comandat si eu pe site la ei. 338 lei/an, 1398cmc, B4. Cartea verde nu este barata deloc, oricum nu prea ma incalzeste cu nimic.
Lord Hades
cartea verde se bareaza doar pt RCA emis in vederea inmatricularii. dupa ce se termina inmatricularea, se elibereaza carte verde normala.
informatia e pentru cei care nu prea au inteles ce e cu cartea verde ...

Eu am primit B0 ...
cristio_79
In ce conditii ai primit B0?
Daca ai avut o masina pe numele tau si ai vandut-o, iar acum ai alta masina tot pe numele tau, ar fi trebuit sa plece de la clasa B/M avuta anterior.
Asa mi-am furat-o si eu cu nenorocitii astia de la Astra acum doi ani. Am vandut Solenza pe care aveam B6 sau B8 si cand am incheiat asigurarea pentru noua masina mi-a trecut B0 si m-a fript la bani. Daca plecam de la clasa avuta anterior, plus clasele primite pe noua masina, ieseam mai ieftin acum. Dar asa se intampla cand nu stii toate legile dinainte.

Legat de cartea verde, pe asigurarile vechi aveam unele tari barate, masina fiind inmatriculata.
kxz

Asirom acopera toate tarile de pe Cartea Verde.
Carpatica Asig nu acopera pe Cartea Verde tarile : Albania, Bosnia si Hertegovina, Israel, Iran, Macedonia, Muntenegru si Tunisia.
Euroins nu acopera pe Cartea Verde tarile : Bosnia si Hertegovina, Israel, Iran, Maroc, Moldova, Macedonia, Rusia, Tunisia si Turcia.
Astra Asigurari acopera toate tarile de pe Cartea Verde.
Omniasig nu acopera pe Cartea Verde tarile : Rusia.
Groupama nu acopera pe Cartea Verde tarile : Rusia si Belarus.
Uniqa nu acopera pe Cartea Verde tarile : Albania, Bosnia si Hertegovina, Belarus, Israel, Iran, Maroc, Macedonia, Tunisia, Turcia si Muntenegru.
Generali nu acopera pe Cartea Verde tarile : Rusia.
Allianz acopera toate tarile de pe Cartea Verde.
City Insurance acopera toate tarile de pe Cartea Verde.
Lord Hades
Nu am avut altă masină pe numele meu de aici B0
sk0rpion
Evita city insurance, eu sunt patiti cu ei , nici macar nu iti raspund la telefon, iar cand o fac te paseaza de la unul la altul. Dupa ultima lege acum tu iti repari masina pe asigurarea ta daca te loveste cineva si e ala de vina iar asiguratori se judeca intre ei pe urma, da problema e ca astia nu iti platesc.
Lord Hades
ce spui tu are aplicabilitate pe casco nu pe rca.
auzisem de propunerea asta legislativa dar nu am cunostiinte ca s-a implementat legal. Poti indica legea respectiva?
adi_ar
QUOTE
Dupa ultima lege acum tu iti repari masina pe asigurarea ta daca te loveste cineva


Despre ce vorbim? Care lege?
nicu1971
Acum cateva zile am facut simulare pe site si primeam B8 (cum este si normal)
Acum daca fac simularea imi da B0
A mai patit cineva?
kosfunny
Da, a fost deconectata baza CEDAM . Azi ar trebui sa refaca legatura .
CaLeDONis
nu stiu cat costa la city asigurarea dar eu sunt vitima al unui asigurat city insurance si am deja 3 sapt de cand stau cu masina la reparat, 2 sapt sa aprobe "bucurestiul" reparatia, apoi inca o sapt sa imi vina piesele pe original din Franta, iar acum cica imi dau dauna totala, la un scenic din 2004 aprox 2000 de euro:(( bani astia nu imi ajung de nimic,,, daca erau corecti imi dadeau dauna totala 4500-5000 euro cat valora masina ... sad.gif( astept sa ma cheme sa imi zica suma exacta, mai multe detalii pe sectiunea "Scenic" cu poze cu restul . Merci!
RadulescuRomulus
pai nu e asa rau: iei cei 2000eur sau cat or fi si ceri si epava.
Epava o vei vinde lejer cu 2000 eur, direct asa cum e ea.
CaLeDONis
2000??? cui ??? la dezmembrari mi-au oferit 500 euro
RadulescuRomulus
scuze, n-am vazut poze cu dauna [sa estimez ce mai poate fi folosit la ea].
CaLeDONis
intra pe sectiunea "scenic" si ai sa vezi...sad.gif
RadulescuRomulus
moooooaa,
apai daca aia-i masina de dauna totala, io condus lamborghini!

prin urmare, tu pe masina aia poti lua la dezmembrari cel putin 1000 eur.
scoti si 2000 eur, insa doar sa o vinzi tu: motor, bord complet, cutie viteza, roti, scaune cu mocheta, etc.
Lord Hades
2000 plus epava (care mie nu mi se pare chiar epava) ar trebui sa fie un business bun.
kosfunny
Cred ca cel mai bun business este sa repari masina cu piese sh si iti raman si banuti de un sejur la mare !
RadulescuRomulus
bravos!
o dai dauna totala si iei 2000eur cu care repari masina.
apoi, daca te streseaza ca ai reparat-o, o poti vinde lejer la 3500eur in autovit.
Si evident, iti raman bani de un sejur la noi, dar nu in iulie!
CaLeDONis
bagam biga!!!!6000 de lei dauna totala...sad.gif 1350 euro
Lord Hades
Au zis si cum au calculat?
CaLeDONis
nu.... merg maine sa le cer in scris in termen de 7 zile sa imi elibereze dosarul de dauna pt al inainta comisia de supraveghere in cel ami jalnic mod si la cel mei mic pret de pe piata trebuia sa imi dea minim 2100 euro
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.