Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prenume pentru copii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
driver
Deoarece unii dintre noi sunt in asteptarea unui copil sau doi m-am gandit sa facem un topic despre prenume (de obicei fiind destul de greu sa te hotarasti in privinta numelui copilulului)

Pt ca sa nu iasa un talmes-balmes facem cateva reguli:

1. fiecare citeste tot topicul inainte sa posteze vreun nume (pt ca sa nu fie de 2 ori acelasi nume)
2. se posteaza cate maxim 2 nume, 1 pentru baietei si 1 pentru fetite, daca nu stii un nume te mai gandesti, deci neaparat 1+1, in cazul in care vrei sa postezi mai multe nume postezi o data la 1-2 zile
3. de preferat sa posteze cei care au un copil sau peste sau cei care sunt pe cale sa aiba in viitorul apropiat (max 10 ani tongue.gif ), aici se accepta si exceptii...
4. se posteaza numele simplu, fara alte comentarii (sunt de prisos), in cazuri exceptionale se poate scrie semnificatia numelui.
5. ca sa fim in toi cu subiectul, numele pot fi scrise cat mai colorat smile.gif
6. nu dam nume pentru altii.




asa ca sa incep eu:

Alexia si Otniel

edit: cei care nu se pot abtine sa incerce totusi
adso
Emilia și Ionuț
Anto
Cristian si Cristina
alx
Numele copiilor mei... viitori... Alexandru si Maria. Best in the world!
Eagles
Richard si Chelsea
nairam
Hai mai nu fiti rai .... Parerea mea (personala, daca afla nevasta ma bate ) este sa-i pui cat mai multe nume pentru ca asa cand o sa fie mare si nu-i place cum ii spui tu .... poata sa aleaga ..... Aaaa si inca ceva ... numele alea sa fie toate de Sfinti ... Ca asa o sa aiba mai mereu ce sa sarbatoreasca ........
Marian, Petre, Ioan, Vasile... Cu derivatele pentru sexul feminin .....

Edit:
Exemplu personal: Marian + Petre = 2 Sfinte Marii + 1 San Petru+ Ziua de nastere ...
paulp
Teodor si Georgiana smile.gif
Como
Expertiza nu vrea nimeni?

Pentru ca "nairam" tot se pregateste, eu as alege in felul urmator: 1 sau 2 nume, neaparat unul sa fie de sfinti, iar sfantul respectiv sa nu fie in preajma zilei de nastere. Mai bine doua zile deprimante pe an decat una singura wink.gif, ca daca se cumuleaza e jale mare...

Si in nici un caz n-as numi copilul ca pe unul din parinti. (Par egzample, taica-miu a facut niste datorii la o companie de telefonie mobila... ghici cine n-a putut sa-si mai faca abonament in viata lui fara depozit in avans? moi...)
AND
@nairam : Adica Maria , Petronela , Ioana si Vasilica? radmasa.gif

Preferintele mele sunt :
ea (top 5) - Sabrina , Alexandra , Corina , Dana , Ana
el (top 5) - Cristian , Luca , Liviu , Sorin , Sergiu (ca pe mine tongue.gif )
driverx
El: Craciun
Ea: Craciunita
driver


eu ziceam 2 nume pentru ca e usor sa faci topuri, dar nu te vad cu 10-15 copii si aici e problema pe care il alegi din 10 ! am incercat sa spun simplu (dar unii nu s-au prins) alege un nume ( 1 - adica unul singur din mii) pentru baiatul sau fetita ta.
Codrin
Rares

Ramona
crocky
Teodora sau Letitia

P.S. cu baietii n-am avut noroc... biggrin.gif
Lexy
A mai fost dar ne face placere sa ne dam cu parerea din nou biggrin.gif

Desi departe de mine gandul de copii macar sa am nume favorite:

Fete : Alesia, Lara, Alessandra
Baieti: Liviu / James-Jamie (asta decat daca sotul meu n-o sa fie roman si atunci o sa se preteze numele altfel suna aiurea)
Flores
Gabriel si Patricia
george_slz
Lancelot si Guinevera
driverx
QUOTE(IRONICK @ 6 Oct 2005, 15:15)
@driver esti foarte tare frate !!! Tu intrebi pe forum cum sa iti numesti copii ?
*



Daca altii stau in mana cu 10-20 mii E si ne intreaba pe noi ce masina sa isi ia, nu vad de ce driver nu ar intreba. La o adica chiar e ok. Vede un nume, oricum alege unu, doua, trei...si daca are radacini spaniole, vreo 4-5
lucian79
Ea : DARA sau IULIA
El : Aici e mai complicat ..ca daca nu te-ai descurcat binisor la momentu conceperii vei avea numai fata smile.gif (demonstrat stiintific)
Oricum ... ADONIS sau ALEX
ghc
Radu-Andrei
Raluca-Alisa

Nu s-a intentionat alegerea la fel a initialelor, oricum inca muncim dar sper sa ne inscriem in cei 10 ani mentionati.
luxcor
Flavia Alexandra
Vlad Andrei
florentin_n
Alessia Andeea
Alessandro Andrei
Al Cap0nE
Bogdan si Kalina
inconturnabil
Stefan
Ioana
tibi_thomas
Alexa - Ioana sau Antonia
Ioan - Teodor
RABADU
Mihai
Anamaria
Charlton
Ea , IASMINE
El , RICHARD
argon
ANA si MIHAI !!!

Ana e...Mihai sper sa urmeze:P
driverx
QUOTE(florentin_n @ 6 Oct 2005, 16:46)
Alessia Andeea
Alessandro Andrei
*



Te uiti prea mult la telenovele. Voi va ganditi la impactul pe care il au in Romania tampeniile astea de nume in viata copilului? Pentru mine a fost greu avand nume de familie cam foarte complicat. Intotdeauna a fost rost de greseli in actele scolii si probleme de aici, intodeauna a fost rost de bataie de joc din partea altor copii, acum in viata de zii cu zii nu mi se poate elibera o factura fara sa scot buletinul sa il dau la idioatele care nici cu dictare litera cu litera nu sunt in stare sa se descurce....sa va mai dau exemple?
SilviuB
Abel si Maria.
Lucas, Mario, George, Vasile, Liviu, Giani
Iulia, Dana, Simona, Gianina, Ana

Acum depinde cand se naste copilul, ca o vorba din popor spune ca e bine sa pui un nume al sfantului care urmeaza, nu cel care a fost inaninte.
florentin_n
QUOTE(driverx @ 7 Oct 2005, 09:44)
Te uiti prea mult la telenovele. Voi va ganditi la impactul pe care il au in Romania tampeniile astea de nume in viata copilului? Pentru mine a fost greu avand nume de familie cam foarte complicat. Intotdeauna a fost rost de greseli in actele scolii si probleme de aici, intodeauna a fost rost de bataie de joc din partea altor copii, acum in viata de zii cu zii nu mi se poate elibera o factura fara sa scot buletinul sa il dau la idioatele care nici cu dictare litera cu litera nu sunt in stare sa se descurce....sa va mai dau exemple?
*



Nu omule, dimpotriva, nu imi plac deloc. 251.gif
Numele cu influente ilalienesti se trage din ai mei strabunici (dumnezeu sa-i ierte) care au locuit prin "cizma".
Si al meu tata si eu purtam nume cu "tenta", nu influentati de telenovele, asa cum spui mata, ci ca sa pastram unele traditii din familie.
Imi pare rau pentru tine ca ai un nume greu de pronuntat si de scris, dar, Alessandro sau Alessia nu mi se par deloc dificile.
Si cu telenovelele...las-o moarta.
adso
QUOTE(driverx @ 7 Oct 2005, 09:44)
Te uiti prea mult la telenovele. Voi va ganditi la impactul pe care il au in Romania tampeniile astea de nume in viata copilului?
*


foarte corect. am zis sa ma abtin, da' uite ca sparsesi gheata.

eu fac un misto crunt de un amic, care are un ramon mic acasa.

numele este al plodului, si va fi nevoit sa traga de el toata viata. si la el trebuie sa te gandesti in primul rand. trebuie sa fie un nume viabil, nu unul care sa iti sune tie bine la un moment dat.

nu sunt adeptul strict al ui ion si maria, dar parca e bine sa aiba un nume peren si ancorat in realitatile socio-psiho-lingvistice ale zonei, sau unul cu adevarat semnificativ pentru familie. numele "la moda" sunt o mare pacoste pentru purtator.

totusi: Giani? Iasmine? Kalina? Alessandro? Dezideriu? si eventual cu un nume de familie de genul Bostan, sau si mai bine, Usturoi.

no offence, dar cred ca e in interesul plozilor sa aiba nume cu care sa nu se simta jenati.
madalina
QUOTE(adso @ 7 Oct 2005, 10:09)


totusi: Giani? Iasmine? Kalina? Alessandro? Dezideriu?

no offence, dar cred ca e in interesul plozilor sa aiba nume cu care sa nu se simta jenati.
*



Eu am doi prieteni machidoni cu numele Giani. Diriginta mea avea un bunic italian, sotia lui grecoaica, iar ceilalti bunici romani. Asa ca numele de familie era italian, un prenume romanesc si inca unul grecesc.
liviu_lb
QUOTE(adso @ 7 Oct 2005, 11:09)
numele este al plodului, si va fi nevoit sa traga de el toata viata.  si la el trebuie sa te gandesti in primul rand. trebuie sa fie un nume viabil, nu unul care sa iti sune tie bine la un moment dat.
*


Subscriu la aceasta idee. Mergand pe ideea ca o sa fie mai mult timp om mare decat copil, eu i-am pus numele Matei Theodor (cunosc un nene de vreo 45 de ani pe care il cheama Dănuț biggrin.gif).
Dupa botez am aflat ca ambele prenume inseamna acelasi lucru, adica "dat de Dumnezeu" in ebraica si greaca.
driverx
QUOTE(madalina @ 7 Oct 2005, 12:12)
Eu am doi prieteni machidoni cu numele Giani. Diriginta mea avea un bunic italian, sotia lui grecoaica, iar ceilalti bunici romani. Asa ca numele de familie era italian, un prenume romanesc si inca unul grecesc.
*



Totusi, sa facem diferenta intre familii cu traditii (uita-te si la florentin care repede mi-a raspuns) si tot felul de idioti care dau nume asa...ca sunt trendy acum in cercul lor de prosti. La ei suna bine azi numele ala, dar la copil o sa ii sune prost o viata. Faceti diferenta asta totusi.
tatabobu
QUOTE(liviu_lb @ 7 Oct 2005, 12:24)
..., eu i-am pus numele Matei Theodor...
*



Daca-i mai ziceai si Bogdan, era cu tripla redundanta biggrin.gif (fara suparare).
St
Daca se admit exceptii la faza cu in urmatorii 10 ani atunci o sa-mi dau si eu cu parerea. wink.gif

Petru-Ruxandra
adso
QUOTE(tatabobu @ 7 Oct 2005, 11:31)
Daca-i mai ziceai si Bogdan, era cu tripla redundanta  biggrin.gif (fara suparare).
*


si adeodatus, pentru latina. smile.gif
liviu_lb
QUOTE(adso @ 7 Oct 2005, 12:35)
si adeodatus, pentru latina.  smile.gif
*



De Bogdan aflasem (slavona, nu?), dar Adeodatus asta e absolut demential.
RABADU
Vis-a-vis de telenovele inchipuiti-va cum se va simti fetita
care acum este mica atunci cand va creste si va realiza
ca parintii ei i-au dat numele : GAVIOTA .
M-am cutremurat de ce nume au gasit mai ales ca nu erau din aceia
care-si boteaza copii cu nume de genul :Mercedeza , Vandam , Brusli ,
Vandana , etc .
marksman
El: Alexandru, Daniel
Ea: Alexandra, Cristina.

Din "repertoriul" rudelor plecate in USA: Stephanie, Maria si Amanda. Nepoti nu am.
oliviub
Baieti: Vlad, Cristian, Oliviu, Robert(o).

Fete: Carmen, Karina, Diana, Ondina.
vladan34
La mine e mai simplu,am deja 2 baieti.
Vlad
Dan
biggrin.gif
Lolek
QUOTE(george_slz @ 6 Oct 2005, 14:48)
Lancelot si Guinevera
*


te doare mintea ce vezi pe aici...smile.gif

Tristam, Galahad, Patrick s.a.m.d.

"Ma numesc Popescu...Galahad Popescu, incantat"...

sau Lancelot Dobre, Alessio-Alessandro Stratulat, Adonis Dobrescu.... biggrin.gif

-----------
serios vorbind, ca nume imi plac Vlad si Miruna. Ideea e ca trebuie sa ritmeze un pic si cu numele de familie, sa nu faci asfixie ca profesor strigand catalogul.
DodoBird
Dorin , Dorina biggrin.gif
driver
QUOTE(Lolek @ 7 Oct 2005, 15:32)
te doare mintea ce vezi pe aici...smile.gif

*



eh, s-au gasit si unii sa dea cu bata-n balta... (sa vezi ce gaseai ieri)
Lucian BLK
Eu, cand ma aflam in situatia ta driver, am hotarat, impreuna cu sotia, ca prenumele copilului sa inceapa cu aceeasi litera ca numele de familie, in cazul meu "B". Aceasta a fost regula, regula care mai este valabila dealtfel si pentru viitor. Astfel am avut de ales intre:
- pentru baieti: Bogdan
- pentru fete: Bianca (pe care dealtfel l-am si ales), Brandusa ... nu-mi mai amintesc da' mai erau

P.S. AICI gasesti o sumedenie nume
driver
QUOTE(Lucian BLK @ 7 Oct 2005, 16:42)
Eu, cand ma aflam in situatia ta driver,
*



Eu nu ma aflu in nici o situatie. Stiu foarte bine ce nume le voi pune la copii. Am creeat topicul pentru a fi util si pentru a fi o sursa de inspiratie pentru toata lumea. Oricum nu e ceeace am dorit eu a fii. Era frumos sa fi fost doar o insiruire de nume de la inceput pana la sfarsit si atat fara alte comentarii si observatii.
Nu stiu de ce s-a tras concluzia ca eu am nevoie de numele astea. La ora actuala eu stiu 3 membrii care asteapta un copil (sau 2) in urmatoarele 7-8 luni si m-am gandit ca un asemenea topic le poate fi de ajutor lor si celor care le vor calca pe urme.

Ma gandesc sa vorbesc cu un moderator sa stearga tot ce e in + aici si ramana asa cum ziceam mai sus, daca mai sunt persoane de acord cu mine "sa ridice mana sus", ma refer in special la cei care au postat aici, iar daca nu sa schimbe numele topicului in "Despre prenume copii" si sa ramana in continuare o discutie libera asa cum e acum. Astept voturile, mergem pe jumatate + 1.
St
Eu sunt total de acord.
fifth gear
Andrei, Mihai
Raluca, Adriana
SUPERCAR
Diana,Laura,Andreea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.