Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: EURO 2 -> EURO 4
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
kingviper
Salut baieti!

Am o intrebare fulger:
Poate fi mutat totul de pe o solenza cu omologare E4 pe una E2 (ma refer la motor, calculator, evacuare, etc.) de pe actuala masina, pe alta, sa o pot inscrie cu noxele de E4?

Vreau sa iau inca o masina, sa iau AC-ul de pe ea, dar ce am gasit si imi place cum arata este din 2003, euro 2 si taxa ar fi 1300 euro, actuala masina este 2005, euro 4.

Fiind mai atragator designul de la Scala, vreau sa mut totul...
PRACTIC, PE SCURT, SA FAC RECAROSARE?

Cat m-ar costa toata distractia?
Maskatu
Solenza cu euro 4? Cand vreodata?
bogdanmardare
Problema este ca trebuie sa ii (re)faci omologarea RAR. Din ce retin eu, la noi se trece greu aceasta omologare, iar preturile pentru omologarea noii norme de poluare (cele oficiale, fara "comisioane") sunt suficient de mari. Pe sectiunea Logan exista subiecte asemanatoare, cauta un pic. Eu m-as gandi si ca masina din 2003 nu are ranforsarile celei din 2004 wink.gif.
dannygambino
QUOTE(Maskatu @ 24 Feb 2014, 07:15)
Solenza cu euro 4? Cand vreodata?
*




cele din 2005 au euro4 in acte
kingviper
QUOTE(Maskatu @ 24 Feb 2014, 07:15)
Solenza cu euro 4? Cand vreodata?
*



Da, asa cum a spus dannygambino, in 2005 este in acte E4 smile.gif

24 Feb 2014, 11:59:
QUOTE(bogdanmardare @ 24 Feb 2014, 08:36)
Eu m-as gandi si ca masina din 2003 nu are ranforsarile celei din 2004 wink.gif.
*



Huh, adica e mai ramforsata asta actuala, decat cea din 2003? blink.gif
Au mai facut upgrade-uri in caroserie?

Cred ca pica varianta cu recarosarea... prea multe batai de cap.

24 Feb 2014, 12:03:
Fiind prima masina SH cumparata, cum trebuie sa procedez? Nu este in bucuresti masina, este in capatul tarii smile.gif.

Proprietarul a spus ca el vrea sa o scoata din evidente de peste tot, fisc, politie.
Cum pot veni cu ea acasa daca imi ia numerele? :| Sau pot veni cu ea asa si sa ii trimit omului tot ce ii trebuie, inclusiv placutele, prin curier?

Am auzit ceva cu 30 zile obligatoriu pentru inscrierea in evidenta mea la fisc, politie, daca nu...

Nu am mai participat la cumparari-vanzari auto, nu cunosc procedurile.
Cea actuala, fiind luata de noua, era alta treaba.

24 Feb 2014, 12:08:
Aaa... baieti, vad ca toti sunteti de la capitala, unde pot revopsi elemente de caroserie, dar treaba de calitate, cu uscare in cuptor, nu in garajul de la coltul strazii.

Vreau sa mut hayonul de pe cealalta, jante + geamuri, AC, etc, practic sa o transform intr-o Scala sub acoperire biggrin.gif si nefiind aceeasi culoare, trebuie sa revopsesc hayonul .. dar si usa de la sofer care imi tot da batai de cap cu o pata unde tot sare vopseaua + aripa dreapta fata, zgariata (muscata) de niste caini flamanzi biggrin.gif. In bara am niste urme serioase de canini, poate schimb si bara.
Important e unde gasesc sa revopsesc si cat m-ar costa.
bogdanmardare
E ranforsata, pe ici pe colo: uite aici poze oficiale cu intariturile aplicate de cand a inceput montarea de airbag; aici poze cu intariturile pe o masina de serie. Multumim @andri1940.
kingviper
Nu toate sunt ramforsate. Am inteles ca doar dupa octombrie 2013
neacsugabrie
QUOTE(kingviper @ 24 Feb 2014, 21:09)
Nu toate sunt ramforsate. Am inteles ca doar dupa octombrie 2013
*


Am avut ocazia sa vad doua Solenza total dezmembrate,una 2003 donatoare si una 2004 lovita.In realitate 2004 are in plus dublura podelei la sofer , barile din usi si intaritura de pe semiaripa.restul exista si la primele serii.
kingviper
Asta spuneam. Abia din octombrie 2003 am inteles ca ar fi facut ramforsari.

De curiozitate, o solenza din 2003 fara ramforsari, ce greutate o avea?
A mea vad ca are 990kg dupa cum scrie in talon la masa proprie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.